• تاریخ انشار: ۲۷ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8276
  • 1,307 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تجلیل از سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق (ع) در کابل

میلاد با برکت پیامبر نور و رحمت حضرت محمد بن عبد الله(ص) و ششمین ستاره درخشان آسمان ولایت و امامت ، حضرت امام جعفر صادق(ع) از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل ، تجلیل شد.   به گزارش خبر گزاری آوا، مولوی امین گل؛ استاد دانشگاه که در این محفل صحبت می کرد ضمن […]

میلاد با برکت پیامبر نور و رحمت حضرت محمد بن عبد الله(ص) و ششمین ستاره درخشان آسمان ولایت و امامت ، حضرت امام جعفر صادق(ع) از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل ، تجلیل شد.

 

به گزارش خبر گزاری آوا، مولوی امین گل؛ استاد دانشگاه که در این محفل صحبت می کرد ضمن اشاره به وقایع همزمان با ولادت رسول مکرم اسلام(ص) ، گفت: خداوند بر بندگانش منت گذاشته و رسولی از جنس خود شان فرستاد تا بشر سرگشته و حیران را به راه یکتا پرستی هدایت کند.

 

به گفته او، فلسفه و حکمت اینکه خداوند پیامبر را از جنس بشر فرستاد این است که بشر با فرشته سنخیت نداشت و اگر پیامبری از جنس ملک می بود زبان او را نمی فهمیدند لذا راهنمای بشر باید کسی باشد که همیشه با آنان محشور است.

 

به گفته این استاد دانشگاه، خداوند در قرآن کریم نیز تاکید می کند که من پیامبری از جنس انسان فرستادم تا شما را تزکیه و تعلیم دهد و بشر جاهل و بی خبر از همه چیز را کتاب و حکمت بیاموزد.

 

این درحالی بود که به گفته مولوی امین گل، بشر قبل از اسلام در گمراهی آشکار به سر می بردند و وحشیگیری و بربریت در زندگی انسانها سایه افگنده بود.

 

به گفته او، پیامبر(ص) با جذبه خاصی که خداوند در او قرار داده بود در مدت بسیار کوتاهی توانست تقریباَ نیمی از کره خاکی را تحت لوای اسلام در آورده و بزرگترین تمدن بشری را بنیان گذاری کند.

 

به باور امین گل، پیامبر اکرم(ص) نه نابغه بود که امروز دشمنان این تهمت را بر او می بندد و نه هم درس خوانده بود، بلکه به امر خداوند بعد از نزول وحی بر همه چیز آگاهی پیدا کرد و آموخت برای بشر آنچه را که هنوز نشنیده بود.

 

درهمین حال حجت السلام و المسلمین سید محمد باقر واعظی؛ مسوول علما و ائمه مساجد مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: پیامبر گرامی اسلام(ص) در زمانی پا به عرصه گیتی گذاشت که افق اجتماع بشر به خصوص مردم حجاز تاریک بود و آشفتگی و نابسامانی ، حیات اجتماعی را به مخاطره انداخته بود.

 

به گفته وی، ابر جهالت و نادانی تمام جهان را فرا گرفته بود که نا گهان با طلوع نوری از شرق مکه زندگی بشر نورانی شد.

 

به گفته واعظی، همانگونه که همزمان با ولادت رسول گرامی اسلام(ص) تحولات عظیمی در جهان بوقوع پیوست و تغییرات محیرالعقول درجهان رو نما شد، پس از بعثت نیز تحولات عظیم سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی بوجود آمد و زندگی نوین انسان آغاز گردید.

 

واعظی در ادامه افزود: بعثت پیامبر(ص) سبب شد که موج عظمیی از تمدن و فرهنگ به وسیله ملت گمنام عرب در جهان پدید آید و تمدن های کهن ایران و روم قدیم را تحت شعاع قرار دهد.

 

به گفته ی این عالم دینی، پیامبر اکرم(ص) در آغاز دعوت خود شتاب نداشت بلکه مدتها زندگی آرامی داشت تا اینکه مورد اعتماد و محبت مردم قرار گرفت و پس از آن فوج فوج مردم به دین اسلام گرویدند و آن وقت بود که جهان شرک و بت پرستی به خود لرزید.

 

به گفته آقای واعظی، یکی از دلایل پیشرفت اسلام در اقصی نقاط عالم، پایبندی مسلمین به مقدسات و مذهب و دستورات اسلام و قرآن بود.

 

به گفته وی، ایمان به خدا و هماهنگی میان پیروان دین محمد(ص) سبب شد که تمدن اسلام جهان بشریت را تحت شعاع خود قرار دهد و ندای “قولوا لا اله الا الله ، تفلحوا”؛ در سراسر گیتی طنین انداز شود.

 

اما به گفته واعظی، پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) تمدن پربار اسلام به یکبار افول کرد و مسلمانان را در تاریکی قرار داد که تا به امروز از این تاریکی رنج می برند.

 

واعظی در ادامه سخنان خود به برخی از عوامل عقب ماندگی مسلمانان نیز اشاره کرد و گفت: انحراف از مسیر اصلی اسلام، تحزب و فرقه گرایی، رهبریهای غلط و رهبران نالایق، خوش گذرانی و سر در لاک فرو کردن مسلمین، فعالیت های تخریبی شبانه روزی دشمنان، هجوم استعمار به کشورهای اسلامی و خود باختگی و از دست دادن اعتماد به نفس، از عمده ترین عوامل افول تمدن اسلامی به شمار می رود.

 

لازم به ذکر است که محفل امروز با قرائت قرآن کریم توسط قاری نورعلی امامی و مداحی مداح اهلبیت(ع) حاج کاظم گل محمدی آغاز و با دعائیه حجت الاسلام و المسلمین آقای محمد علی فطری پایان یافت.