• تاریخ انشار: ۲۱ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31400
  • 58 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تجلیل از مناسبت‌های مذهبی فرصتی برای تطبیق شعارمان با رفتارمان است/ در رابطه با اوضاع افغانستان مثبت‌نگر باشیم

حسینی مزاری که در مراسم جشن میلاد حضرت زینب (س) در دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مقدس قم صحبت می‌کرد، گفت: سرنوشت امروزی ما نشان می دهد که ما در مسیر ائمه معصومین علیهم‌السلام نیستیم. با وصف ظاهرسازی‌ها و گلوپاره کردن‌ها و سر دادن شعارها و همۀ ابراز ارادت‌هایی که داریم، متاسفانه به درستی در مسیر آنان قرار نداریم و پیام امامان معصوم خود را نگرفته‌ایم و متاسفانه در راستای اعمال و اجرایی کردن مفاهیم و مضامین این پیام‌ها یا کند بوده و یا بی‌اهتمام هستیم.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) –قم: همزمان با ایام میلاد حضرت زینب کبری سلام‌الله علیها، مراسم جشنی با حضور جمعی از ارادت‌مندان به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام، در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری مسئول کل مرکز تبیان و سخنران این مراسم، ضمن تبریک میلاد حضرت زینب کبری (س)، عنوان کرد: کمترین تاثیرِ تجلیل و یادآوری از مناسبت‌های مذهبی این است که حداقل فرصتی را فراهم می‌کند تا بیأندیشیم که چه مقدار پیرو این حضرات هستیم و تا چه اندازه پا جای پای آن بزرگواران می‌گذاریم.

رئیس مرکز تبیان با اشاره به این نکته که گاها ما خیلی ادعا می‌کنیم که حسینی و زینبی بوده و پیرو ائمه معصومین ع هستیم و شاید خیلی وقت‌ها هم خود را مقید به تجلیل از شخصیت‌های ائمه معصومین ع و اولاد و اصحاب آنها بدانیم، اما عملکردمان چیز دیگری را نشان می‌دهد، گفت: سرنوشت امروزی ما نشان می دهد که ما در مسیر ائمه معصومین علیهم‌السلام نیستیم. با وصف ظاهرسازی‌ها و گلوپاره کردن‌ها و سر دادن شعارها و همۀ ابراز ارادت‌هایی که داریم، متاسفانه به درستی در مسیر آنان قرار نداریم و پیام امامان معصوم خود را نگرفته‌ایم و در راستای اعمال و اجرایی کردن مفاهیم و مضامین این پیام‌ها متاسفانه یا کند بوده و یا بی‌اهتمام هستیم.

وی ادامه داد: حقیقت امر این است که ما امروز با ارتباط داشتن با ائمه معصومین علیهم‌السلام و عمل به فرامین‌شان و تاسی از اندیشه‌هایشان ‌خیلی فاصله داریم و همین فاصله و جدایی باعث شده است که امروز در کل جوامع اسلامی بخصوص افغانستان شاهد وضعیتی بحرانی باشیم.

حسینی مزاری با تاکید بر این نکته که بایستی همزمان با فرارسیدن چنین مناسبت‌هایی سعی کنیم رفتار و گفتار خود را با ائمه معصومین ع و بزرگان دینی مطابق بسازیم، اظهار داشت: ما بخصوص در این ایام جشن که میلاد حضرت زینب سلام‌الله‌علیها می‌باشد باید سعی کنیم در عرصه‌هایی که ایشان حضور داشته و کار کرده و زحمت کشیده، بویژه در عرصه‌ی تبلیغ و پیام‌رسانی الگو بگیریم.

رئیس مرکز تبیان حرکت تبلیغی و پیام‌رسانی را در شرایط موجود مهم‌ترین وظیفه‌ی یک انسانِ مسلمان دانست و گفت: نیروهای فرهیخته‌ی حوزوی و دانشگاهی که ابزار تبلیغ و امکانات پیام‌رسانی چه در فضای فیزیکی و چه در فضای مجازی در اختیارشان است، بایستی در راستای حرکات تبلیغی و پیام‌رسانی دینی مطابق با شرایط روز جهان اسلام نهایت فعالیت را به خرج بدهند.

حسینی مزاری یکی از پیام‌های مهمی که در حال حاضر بایستی توسط نخبگان به جامعه مخابره شود را مثبت‌نگری در رابطه با اوضاع افغانستان برشمرد و خاطرنشان کرد: بایستی سعی شود که در رابطه با اوضاع افغانستان با مثبت نگری برخورد شود و در برابر مسایل مختلف مواضع اثباتی اتخاذ شود. بایستی به دنبال تثبیت اوضاع و تحکیم صلح و ثبات و امنیت باشیم و مردم را تشویق بکنیم که از کشور خارج نشوند و یا به افغانستان برگردند. باید روی برداشتن نقص‌ها و ضعف‌هایی که وجود دارد تلاش صورت بگیرد تا به لطف الهی مردم کشورمان در صلح و ثبات و امنیت زندگی خود را به پیش ببرند.

قابل ذکر است؛ پیش از ایراد سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، کربلایی سیدعبدالله حسینی از مداحان جامعه‌ی مهاجر قم، به مدیحه‌سرایی و شعرخوانی در مدح خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام پرداخت.