• تاریخ انشار: ۷ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 10008
  • 1,362 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تجلیل از ۸ ثور؛ گرامی داشت از پیروزی حق بر باطل / خواست اصلی غربیها تخدیر نسل جدید و ترویج سکولاریسم در افغانستان است

به مناسبت فرارسیدن هشت ثور؛ سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان علیه قشون سرخ شوروی سابق، گفتمان تحقیقی تحت عنوان “۸ ثور؛ زیبائی ها، ضعف دوستان و توطیه خارجی ها”، در دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور مجاهدین، علما، کارشناسان مسایل سیاسی و فرهنگی و متنفذین مردمی برگزار شد.     پیروزی […]

به مناسبت فرارسیدن هشت ثور؛ سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان علیه قشون سرخ شوروی سابق، گفتمان تحقیقی تحت عنوان “۸ ثور؛ زیبائی ها، ضعف دوستان و توطیه خارجی ها”، در دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور مجاهدین، علما، کارشناسان مسایل سیاسی و فرهنگی و متنفذین مردمی برگزار شد.

 

 

پیروزی جهاد افغانستان؛ قطب شرقی دنیا را از میان برداشت و به جهان نظم تازه‌یی بخشید

در این مراسم، سیدحسن حسینی؛ رئیس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) طی سخنانی گفت: ما در آستانۀ دو رویداد مهمِ کشورِ خویش قرار داریم که با وجود برخی شباهت‌ها، تفاوت‌های ماهوی و اساسیِ فراوانی میانِ آن‌ها وجود دارد.

به گفته وی، برخی‌ها به‌صورتِ مغرضانه تلاش دارند که این دو رویداد را از نظر کیفی، شبیه به هم معرفی کنند و تفاوت‌های موجود را نادیده انگارند. در این یکسان‌پنداری البته هدف‌های مشخصِ سیاسی دنبال می‌شود و حلقاتی می‌کوشند ۷ و ۸ ثور را دو روز سیاه در تاریخ افغانستان معرفی کنند که در هر دو رویداد، مردم افغانستان آسیب‌های سنگینی را متحمل شده‌اند. با همۀ این‌ها، شهروندان کشور به‌درستی می‌دانند که میان ۷ و ۸ ثور، تفاوت به اندازۀ زمین تا آسمان است و هرگونه یکسان‌پنداری می‌تواند به مخدوش کردنِ تاریخ و ارزش‌های ملی و دینیِ کشور بینجامد.

حسینی علاوه کرد، آقای حسینی گفت ۷ ثور محصولِ یک حرکتِ به‌شدت خطرناک و ضد بشری در تاریخ افغانستان بود که نمی‌شد آن را تحمل کرد. تحمل ۷ ثور به معنای تحمل ظلم و بیدادِ بیگانه‌گان در افغانستان بود. هفتم ثور نقطه آغاز بدبختی ها بود. بر بنیاد گزارش های سازمان عفو بین الملل، در سال ۱۹۷۸ بیش از هزاران نفر به عنوان زندانیان سیاسی در زندان ها بسر می بردند و هر شب حدود صد نفر به پولیگون برده می شدند و همچنان انواع شکنجه های وحشیانه در تمامی زندان ها، مراکز پولیس و اداره خاد صورت می گرفت که نمونه بارز آن در حال حاضر، کشف بیش از ده ها گور دسته جمعی در مناطق مختلف کشور می باشد.

به باور این تحلیل گر مسایل افغانستان، مهم ترین دست آورد ۸ ثور و پیروزی جهاد، بیرون راندن اردوی شوروی از افغانستان و شکست خفت بار اردوی شکست نا پذیر سرخ که باعث اضمحلال مکتب مارکسیزم و لنینیزم شد، می باشد. این تحول بزرگ که ریشه های آن در افغانستان نمو یافته بود، دگرگونی بزرگی در جهان ایجاد کرد و قطب شرقی دنیا را از میان برداشت و به جهان نظم تازه‌ی بخشید.

او با تاسف علاوه کرد، امروز در کشور ما از این روز به این گونه ای که شایسته آن است تجلیل نمی گردد. ما گلایه از کسانی نداریم که نگاهی به سمت کشورهای خارجی دارند و همچنین از کشورهای خارجی که در افغانستان حضور دارند، نیز این توقع را نداریم، بلکه از خود مردم افغانستان، از مجاهدین افغانستان و شخصیت های جهادی این گلایه وجود دارد که چرا این چنین روزی به عنوان جشن پیروزی جهادمقدس مردم افغانستان گرامی داشته نمی شود.

این فعال رسانه ای گفت: دولت اسلامی مجاهدین پس از ۸ ثور با موجی از جنگ‌های سازمان‌یافته و طراحی‌شده در بیرون روبه‌رو شد. برخی کشورهای منطقه که نمی‌خواستند دولت اسلامی پس از ۸ ثور یک آزمونِ موفق در افغانستان باشد، با صرف هزینه‌های کلان، جنگ داخلی را در کشور به‌راه انداختند.

به گفته حسینی، امریکا و غربی ها سعی کردند که جهاد را به انحراف بکشانند و از این کار، اهداف مختلفی را دنبال می کردند که یکی این بود که اگر مردم افغانستان از دستاورد جهاد خود استفاده می کردند و حکومت جهاد را ادامه حیات می دادند، این حکومت اسلامی در کنار جمهوری اسلامی ایران، قطعاً تاثیرات بزرگتری در منطقه می گذاشت و آنگاه منافع انها بیشتر در معرض تهدید قرار می گرفت.

به باور وی، قبلا تصور می شد که امریکایی ها بعد از سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک می کنند، اما این یک تصور اشتباه بود. غربی ها نیامده اند که میلیاردها دالر را خرج کنند و بروند! آنها با هر بهانه ای شامل ناامن کردن ولایات افغانستان، حملات انتحاری و تقویت گروه تروریستی داعش می خواهند در افغانستان بمانند و تا زمانی که به اهداف خود نرسند، قطعا از پای نمی نشینند.

 

 

اسلام محور اصلی حرکت مجاهدین

سید ناصر موسوی؛ مسوول شبکه جامعه مدنی افغانستان نیز گفت: وقت موضوع ۷ و ۸ ثور مطرح می شود و اگر کسی به این فکر باشد که این دو روز، دو روی یک سکه است، یک اشتباه بزرگ و پندار غلط خواهد بود.

به گفته او، زمانی که در افغانستان جهاد آغاز شد و به پیروزی رسید و مجاهدین توانستند حکومت کمونیستی را ساقط بکنند این سوال پیش می آید که جهان در آن وقت در چه وضعیت بود؟

اول اینکه، بعد از جنگ جهانی دوم و بعد از افول امپراتوری بریتانیای کبیر و تزار روسیه، دو قدرت مهم جهانی از زیر خاکسترهای جنگ جهانی دوم سر برآوردند، یکی اتحاد جماهیر شوروی و متحدانش به عنوان بلوک شرق و دیگر ایالات متحده امریکا و کشورهای همپیمانش به عنوان بلوک غرب.

به گفته موسوی، عملاَ تمام دولت ها و ملت ها و این ۲۱۲ کشور جهان، یک راه بیشتر نداشتند یا باید متحد ایالات متحده امریکا می شدند یا متحد جماهیر شوروی می گردیدند وگرنه تمامیت ارضی شان و موجودیت شان در نظام بین الملل با خطر مواجه می شد.

هر چند به گفته او، در اواخر ختم جنگ سرد، کشورهایی عضو پیمان جنبش عدم تعهد شدند، اما بازهم وابسته به این دو بلوک بودند.

به گفته موسوی، اتحاد جماهیر شوروی زمانی که به افغانستان تجاوز کرد، بزرگترین ارتش دنیا را در اختیار داشت. به طور نمونه یک پادگان نظامی در مرز چین داشت که یک میلیون ارتش تنها در آنجا بود و بزرگترین گردان هوایی و دریایی را نیز در اختیار داشت.

به گفته او، شوروی در گوشه و کنار دنیا، نسبت به ایالات متحده در موقعیت برتر قرار داشت، به طور نمونه وقتی در آسیا با امریکا به رقابت پرداخت، در مدت ده دقیقه امریکایی ها را از ویتنام جنوبی فراری داد.

در خاورمیانه به خصوص دوره حکومت جمال عبد الناصر، چهل هزار مستشار نظامی تنها در مصر داشت. در حالی که در حال حاضر با اینکه امریکا با افغانستان پیمان امنیتی بسته کرده است، ده هزار نیرو دارد. به هر حال، در برابر ابرقدرت شرق هیج یکی از کشورهای منطقه و حوزه قفقاز مقاومت نتوانستند، در همین زمان بود که شوروی با دوصد هزار نیرو در افغانستان تجاوز می کند. اما در افغانستان حکومتی وجود دارد که در اختیار شوروی قرار است و مردم افغانستان که نه تجهیزات دارند و نه سواد کافی، در مقابل بزرگترین قدرت جهان قرار می گیرند.

به باور موسوی، تنها چیز که باعث پیروزی این ملت شد سه موضوع است؛ اول اینکه اسلام به عنوان محور اصلی حرکت آنها مطرح بود و دین خط راهنما و الهام بخش می بخشد و دستور حرکت می دهد.

دوم، ناسیونالیسم جدی در افغان بودن بود که با این عنوان، ابر قدرت بزرگی مانند انگلیس را شکست داده است در حالی که سیاست مداران افغانستان همواره معامله می کردند، اما مردم تمام این معامله ها را برهم می زدند.

سوم، همخوانی و هماهنگی بالای منافع مشترک بین مجاهدین افغانستان و کشورهای اسلامی و قدرت های جهانی بوجود آمد که همه خواستار خروج اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان بودند.

او در پایان گفت: تجلیل از این روزها در حقیقت ارزش مردم را بالا برده و هویت مردم را در سطح جهان بیشتر مطرح می کند. زیرا در این روز، صفحه جدیدی در تاریخ کشور گشوده شده است، همانگونه که سایر کشورها نیز روزهای تاریخی خود را مانند فرانسه، روسیه و امریکا تجلیل می کند.

اگر به خوبی در افغانستان از این روز تجلیل شود، تهدابی می شود برای ملت سازی، دولت سازی و وحدت ملی در افغانستان و جهانی ساختن دولت و ملت این سر زمین.

 

تجلیل از ۸ ثور؛ گرامی داشت از پیروزی حق بر باطل

همچنین خانم نوریه حسینی؛ مسول بخش زنان مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در این محفل با بیان اینکه هشت ثور ایام الله است افزود: یوم الله به روزهای گفته می شود که حق بر باطل پیروز می شود.

به گفته این فعال فرهنگی، خداوند در قرآن صریحاَ دستور می دهد که از ایام الله تجلیل کنید و آن روزهایی است که جبهه الله بر جبهه شیطان پیروز می شود.

او همچنان گفت: ما در افغانستان روزهای خوبی را داریم که جبهه حق بر باطل پیروز شده است که یکی از این روزهای تاریخی و مهم، هشتم ثور سال ۱۳۷۱ است.

او تاکید کرد که نه تنها در افغانستان، که در هر جای دنیا اگر جبهه حق بر باطل پیروز می شود، مسلمانان وظیفه دارند که آنرا تجلیل کنند.

به گفته خانم حسینی، جهاد مقدس مردم افغانستان با شکوه تمام به پیروزی رسید، اما دخالت پنهان و آشکار برخی از کشورهای خارجی به خصوص همسایه مانع تشکیل حکومت پایدار و فراگیر اسلامی در کشور شد.

استعمارگران جهان به خصوص بریتانیا از دو صد سال پیش به کشورهای ثروتمند از نگاه مغزی و منابع طبیعی؛ مانند هند و افغانستان چشم دوخته بودند تا چگونه آنها تسخیر کرده و از مردم آن به عنوان بردگان که فقط کارهای خودشان را پیشش ببرد استفاده کنند.

به گفته وی، امروز مردم افغانستان در یک جبهه با جنگ سرد مواجه هستند و در جبهه دیگر با جنگ گرم که همان قتل و انفجار و انتحار بوده که بیداد می کند.

خانم حسینی تصریح کرد، کسانیکه امروز افغانستان را میدان جنگ و معرکه درست کرده اند، بدانند که مسلمانان افغانستان بریتانیا کبیر و ارتش سرخ تا دندان مسلح را شکست داده اند.

به گفته او، آن طالب و داعشی که خود را انفجار می کند، شاید چند روزی نا امنی را ایجاد کند، اما مردم این اجازه را نخواهد داد که شما در افغانستان ماندگار شوید. مردم افغانستان این اجازه را به هیچ کسی نمی دهد که بالای این مردم حکومت کند و ما مردمی هستیم که زیر بار ذلت نمی رویم. مردم افغانستان میراثدار قهرمانان هستند که در برابر هیچ ابرقدرتی زانو خم نکرده اند و هویت خود را هیچ وقت فراموش نخواهند کرد و چشم طمع ورزان را کور خواهند کرد.

افزون بر همه، مردم افغانستان اگر در گذشته با کمونیزم رو برو بودند، امروز با سکولاریزم نیز رو برو هستند که دانشگاه ها و مراکز علمی را ما را هدف گرفته تا یک بار دیگر جوانان را افراد بی دین و اومانیزم بار بیاورند.

 

خواست اصلی غربیها تخدیر نسل جدید و ترویج سکولاریسم در افغانستان است

حجت الاسلام والمسلمین باذل بهسودی یکتن از مجاهدین، به مناسبت هشتم ثور؛ سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان در برابر شوروی سابق، گفت: خداوند در قرآن به عصر قسم یاد می کند که مراد از آن همان روزگار یا حیات انسان است و تاکید می کند که بشر در خسران و زیان است. بعد استثنا میکند مگر آن کسانیکه ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند و یکدیگر را توصیه به حق و صبر می کنند.

به گفته این عالم دینی، وقت انفجار هفت ثور فرا گیر شد مردم در صدد انتخاب بر آمدند و از جمله مسلمانها به اساس دستور قرآن جهاد را آغاز کردند و خط مجاهدت ترسیم شد، قریب به دو میلیون شهید و پنج میلیون مهاجر و بیشتر از پنج میلیون معلول ومعیوب را در این راه دادند. اما بالاخره روسها با تمام قدرت و توانایی که داشتند به این نتیجه رسیدند که موفقیت بر این ملت امکان پذیر نیست و بعد از حضور ده ساله در افغانستان مجبور به خروج شدند.

به گفته باذل، سه سال دیگر، بقایای حکومت کمونیستی به روشهای گوناگونی دست زدند تا از مخمسه نجات پیدا کنند، مانند ایجاد جبهه ملی پدر وطن و راه های دیگری از این قبیل، اما مجاهدین با همان عزم قاطع خود یک گام به عقب برنگشتند و آخرین حکومت کمونیستی را نیز سقوط دادند.

به باور باذل، افغانستانی ها جهاد کردند، اما کشورهای منطقه و غرب از همان زمان در افغانستان پروژه داشتند و بالای این مردم تطبیق می کردند.

به گفته او، ضعف هایی که زمینه تطبیق این پروژه ها را فراهم می کرد، نبود امکانات و تسلیحات نظامی و دانش سیاسی جهادگران بود.

وی اظهار داشت: پروژه دیگر بعد از پیروزی مجاهدین این بود که گروهی را به نام طالب و ملا وارد کشور کردند که هر ولایت کشور در یکروز تسلیم می شدند، به دلیل اینکه اکثراً آنها را فرشته نجات میدانستند.

اما به گفته او، طالبان هم بگونه سفاکانه عمل کردند که باداران خود را به حیرت انداختند، از جمله در مزار در یک روز چهار هزار نفر را قتل عام کردند و افزون بر آن عبدالمنان نیازی اعلام کرد که مردم هزاره و شیعه یا باید مسلمان شوند یا جزیه بدهند و یا خاک را ترک کنند.

در این هنگام بود که دنیا متوجه افغانستان شد که باید از این وضعیت نجات پیدا کند تا اینکه در نتیجه حمله ایالات متحده رژیم طالبان سقوط کرد.

باذل تصریح کرد: زیبایی افغانستان در این است که مردم برای جهاد در راه خدا از همه چیز خود گذشتند، اما از مکتب خود نگذشتند و ابر قدرت شرق را شکست دادند و در هشت ثورحکومت اسلامی را اعلان کردند.

اما ضعف رهبران جهادی در این بود که بجای اینکه متوجه خود باشند و مکتب را در نظر بگیرند، دنبال قوم، نژاد و حزب برآمدند و وضعیت افغانستان را خراب کرد و زمینه تجاوز دوباره خارجی ها را فراهم کردند .

به گفته او، همین ضعفا بودند که با وجود کمک هنگفت کشورهای جهان باز هم نتیجه نمی گیرند و روزانه صدها تن کشته شده و مراکز مهم نظامی و دفاعی و قول اردوها مورد حمله قرار می گیرد و در یک لحظه چهار صد تن را به قتل می رساند.

به عقیده او، کمک کنندگان افغانستان و دوستان ظاهری از یکطرف می گویند پیمان امنیتی با افغانستان امضا کردیم و از طرف دیگر با طالبان و گروه های تروریستی دیگر، تعامل دارند.

به گفته او، خواست اصلی غربیها از مردم افغانستان این است که شرایط را به همین منوال نگاه دارند و نسل آینده را تخدیر کرده و سکولاریست ها را در صحنه بیاورند.

 

گفتنی است که این مراسم با تلاوت کلام الله مجید آغاز و با اجرای برنامه ها توسط آقای سیدعندلیب ضیایی و اجرای سرود ملی توسط گروه سرود لیسه عالی عترت ادامه یافت.

این مراسم با دعائیه سیدمحمدباقر واعظی رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل پایان یافت.