• تاریخ انشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31161
  • 39 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تحولات اخیر افغانستان ریشه در خیانت‌های بزرگ امریکا و جامعه جهانی دارد

معاون نمایندگی دفتر تبیان در مزارشریف اظهار داشت: تحولات اخیر کشور به خیانت‌های بزرگ امریکا و جامعه جهانی بر می‌گردد که پشت سر نظام جمهوریت قرار داشتند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ مزارشریف: حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر نورالحق خلیلی، سرپرست دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف روز گذشته جمعه (۲۸؛ عقرب) در بخش جمع‌بندی گفتمان دانشجویی که با موضوع “تحولات اخیر افغانستان و پیامدهای آن” در سالن اجتماعات این دفتر برگزار شده بود ایراد سخن کردند.

آقای نورالحق می‌گوید: وقتی به نشست بن در دوره حکومت موقت انتقالی کشور و دو دوره ریاست‌جمهوری آقای کرزی و غنی نگاهی داشته باشیم، بیشتر مسئولین به کم‌کاری، بیکاری، عدم مدیریت و حکومت‌داری فاسد متهم می‌باشند.

وی در ادامه افزود: با این همه دالر و سرمایه‌های هنگفتی که در افغانستان سرازیر گردید، به جا و شایسته بود که این وطن روی امنیت، رفاه، آرامش، اقتصاد و تکامل را می‌دید اما متاسفانه چنین نشد.

این عالم دین اظهار داشت: همانطوری که دموکراسی غربی یا عوام‌فریبی جهانی بی‌نتیجه بود، همه مردم افغانستان به خصوص جوانان بدانند که امریکایی‌ها صادقانه وارد کشور نشدند؛ بلکه با هزاران نیرنگ، فریب و حیله آمدند و همه‌ی کارکرد بیست ساله امریکا در این وطن به اندازه سرک شاهراه کنر الی سالنگ که روسیه درست کرده، نبوده است و مردم بجز بدبختی دیگر چیزی از آنها ندیدند.

او اضافه کرد؛ امریکایی‌ها تمامی وسایل و امکانات مورد نیاز کشور را در میدان هوایی بگرام تخریب کردند و در بیست سالی که به ادعای خودشان کمک کردند، طی دوازده روز حکومت را وادار و یا آماده سقوط و نابودی کرد.

به باور معاون دفتر تبیان در مزارشریف، تحولات اخیر کشور بر می‌گردد به همه‌ی خیانت‌های بزرگ امریکا و جامعه جهانی که پشت سر این حکومت جمهوریت قرار داشتند.

به گفته آقای نورالحق؛ با انعطاف و همدیگرپذیری، قشر جوان کشور را باید به آینده باورمند و سوق بدهیم و همه مفکوره‌هایی که دیروز با ما مخالف بودند و جنگیدند، امروز باید از استعداد، توانایی، اندیشه، طرح و پلان دیگران استفاده کنیم.

او بیان کرد؛ چقدر زیباست که طالبان گاهی و به صورت استمرار به شعار پیشانی و بازوی خودشان نگاه کنند (لااله‌الاالله محمد رسول الله)؛ یعنی نفی همه‌ی معبودها و تسلیم به یک خدای واحد. آیا واقعاً ما نفی کردیم همه معبود و قدرت‌ها را کنار گذاشته‌ایم و فقط به خدا تسلیم هستیم یا نه بیست سال علیه یک کافر جنگیدیم و رزمیدم اما امروز به دنبال او می‌دویم که به ما نان و رسمیت بدهد.

سرپرست دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مزارشریف با ایراد اینکه نظامی پایدار و باقی خواهد ماند که آن دولت حمایت، پشتیبانی و طرف‌داری مردم را با خود داشته باشند که این موارد تنها اصل‌های تضمین بقای حکومت‌ها است.

وی در اخیر سخنان خود می‌گوید: پایه‌های بیست ساله حکومت قبلی با ظلم، استبداد و بی‌قانونی پایه‌گذاری شده بود و جنایت کارها به صورت آزادانه در شهر دیده می‌شدند و به گفته آیت الله محسنی، قانون اساسی افغانستان بهترین قانون بود اما این قانون جنبه عملی و زمینه تطبیق پیدا نکرد.