• تاریخ انشار: ۷ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5863
  • 1,136 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تحول بنیادی زمانی در کشور ایجاد میشود که طیف روحانی و دانشجو مکمل هم باشند

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان؛ تاکید میکند که اگر قرار باشد در جامعه افغانستان تحول بنیادی ایجاد شود نیاز است که قشر روحانیت و دانشجو به صورت مکمل هم فعالیت کنند.     به گزارش خبرگزاری آوا، سید عیسی حسینی مزاری؛ رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، روز(سه شنبه) در […]

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان؛ تاکید میکند که اگر قرار باشد در جامعه افغانستان تحول بنیادی ایجاد شود نیاز است که قشر روحانیت و دانشجو به صورت مکمل هم فعالیت کنند.

 

 

به گزارش خبرگزاری آوا، سید عیسی حسینی مزاری؛ رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، روز(سه شنبه) در دیدار با دانشجویان ولایت بلخ عضو مرکزتبیان، گفت که در جوامع بشری و اسلامی اخصاً در افغانستان دو طیف (روحانیت و دانشجو) بیش از هر قشر و طیف دیگر اثر گذار هستند.

 

 

آقای مزاری افزود: ما زمانی میتوانیم یک تحول بنیادی و پایدار را در کشور ایجاد نماییم که این دو قشر بصورت مکمل هم موازی و در کنار هم فعالیت کنند.

 

 

مزاری تاکید کرد که ما نمیتوانیم تنها به وسیله طیف دانشجو، یا تنها به وسیله طیف روحانیت این کشور را بسازیم؛ بل نیاز است که هر دوی این طیف به عنوان دو بال پرواز این جامعه باشند.

 

 

آقای مزاری ادامه داد: در افغانستان روحانیت از جایگاه خیلی بالایی برخوردار بوده و اثر گذاری خیلی زیادی بر جامعه دارد اما اینکه تا هنوز ما نتوانستیم از فعالیت و تلاش های روحانیت به طور مطلوب بهره ببریم، ناشی از عدم توجه به این ظرفیت و عدم سرمایه گذاری روی این بخش است.

 

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، خاطر نشان کرد که متاسفانه تا هنوز در هیچ جای جامعه ما روی بخش روحانیت سرمایه گذاری قابل قبولی صورت نگرفته است و به همین دلیل ما یک توان و ظرفیت بزرگ را مجانی از دست دادیم؛ در حالیکه اگر روی این بخش کار میشد بسیاری از مشکلات ما حل میشد.

 

 

آقای مزاری در ادامه گفت که اثرگذاری دانشجویان نیز در افغانستان کمتر از اثر گذاری روحانیت نبوده و این طیف نیز از اثر گذاری ویژه ای برخوردار است.

 

 

وی تاکید کرد که توجه به دانشجو، توجه به تحرک و استوانه ای است که میتواند در جامعه بشری تحول ایجاد کند.

مزاری با بیان اینکه توجه به ظرفیت دانشجو در هر حرکت مبارزاتی از اهم ضروریات است، خاطر نشان کرد که این توجهات نباید صرفاً برای استفاده ابزاری از این طیف باشد بل به ظرفیت دانشجو به عنوان یک ضرورت و راهکار مطرح توجه شود.

 

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه امروز اگر در افغانستان دانشجویان را کارفرما نمی بینیم دلیل آن عدم استفاده از فرصتها از سوی خود دانشجویان است، تاکید کرد که مهم ترین کار این است که دانشجویان نیز باید بدنبال استفاده از فضا و فرصت باشند، چون کار تنها از ناحیه ما اثر گذار نمی باشد.

 

 

مزاری ادامه داد: ممکن است سازمان ها نیز نواقص داشته باشد اما اگر دانشجویان، خود با یک عزم و جدیت برنامه داشته باشند، بدون شک میتوانند صاحبان این کشور باشند.

 

 

وی با اشاره به تاریخ افغانستان، تاکید کرد که دانشجویان میتوانند تاریخ را رقم بزنند و افزود: سه دهه قبل عده محدودی از دانشجویان یک طیفی بنام خلق و پرچم ( مارکسیست ها) و یک طیفی هم مسلمان ها با هم تاریخ کشور را رقم زدند که دانشجویان مسلمان به نام ماموران جهاد و دانشجویان خلق و پرچم به عنوان ماموران کمونیست وارد صحنه شدند.

مزاری، خاطر نشان کرد که امروز نیز شرایط کشور متاثر از همان حرکت های دانشجویی سه دهه قبل به نظر می رسد و اگر آن زمان حرکت های دانشجویی ما پُخته میبود و آنهایی که دینی بودند با یک سازمانی خوبتر وارد صحنه میشدند قطعاً جهاد ما به انحراف نمیرفت و ما از “زیر چکه زیر ناودان” نمی نشستیم و زمانیکه شوروی را شکست دادیم زیر پرچم امریکا و اسراییل نمیرفتیم.

 

 

وی خطاب به دانشجویان گفت که شما باید به فکر ساز و کار زندگی تان باشید و اگر شما سازمان یافته حرکت کنید قطعاً شما تاریخ ساز خواهید شد و بهره فراوان را در هر دو دنیا میبرید.

 

 

مزاری ادامه داد که برای شما فرصت، شرایط، فضا و امکانات خوب در تمام عرصه ها مهیا است و باید شما از این فرصت بیشترین سود را ببرید اما اگر این نکات را رعایت کنید قطعاً توفیقات از آن شما خواهد بود.

 

 

وی متذکر شد: شما باید بدانید که عمده ترین عامل کامیابی ما حرکت با محوریت اسلام است، چون هیچ محوریتی به اندازه اسلام اقتدار و توانایی ندارد و تاریخ نیز نشان میدهد که تنها حرکت های با محوریت اسلام ماندگار بوده اند.

 

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه گفت که عامل مهم تر دیگر بحث اهل بیت(ع) است اما باید این محوریت هم در قالب و مصداق “اهلبیت ولایی” باشد چون اهل بیت عام نمیتواند برای ما اثر گذار باشد و هیچ دردی از ما را دوا نمیکند.

 

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که اهلبیت عام برعکس اثر گذاری اش، ابزاری میشود برخلاف تفکر دینی ما و بیشتر بحث های اختلافی نظیر بحث های شیعه و سنی را مطرح می سازد، که این جریان ها با این فکر شان به آسانی آله دست استکبار میشوند و در مسیر اهداف استکبار کار میکنند.

 

 

وی تاکید کرد که اگر ما بخواهیم خط مبارزات اصیل داشته باشیم، باید اول روی محور اسلام در حرکت باشیم و بعد محوریت اهلبیت(ع) و بعد از آن اهلبیتی که بصورت مصداقی با محوریت ولایت باشد.

 

 

وی افزود که این خط، خط مبارزاتی و جهادی است و حرکت در خارج از این خط اشتباه است چون تنها خطی که در مسیر حق با استکبار مبارزه میکند و بدنبال احقاق حقوق مسلمین است، همین خط است.

 

 

مزاری خاطر نشان کرد که شما در سطح دنیا تنها جوانانی را مطرح در صحنه و اثر گذار میبینید که در همین مسیر حرکت میکنند.

 

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که هر جایی که شما مشاهده میکنید که تنها پیروان همین خط در برابر استکبار ایستاده اند و خواب شان را بر آشفته ساخته اند.

 

 

حسینی مزاری خطاب به دانشجویان ولایت بلخ گفت که شما اگر سازمان یافته عمل کنید، میتوانید یک کشور را متحول بسازید و این فکر تنها در قالب کار سازمانی میتواند اثر گذار باشد.

 

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح نمود که بخش دانشجویی دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان از درخشش و سابقه ی خوبی برخوردار بوده است.

 

 

آقای مزاری ابراز امیدواری کرد که در این بخش کار جدی تر و سازمان یافته تر در داخل و خارج کشور انجام صورت گیرد.

وی هم چنان از فعالیت های محمد موسوی، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف نیز قدر دانی نمود و خاطر نشان ساخت که ایشان ظرفیت های معقول و خوبی را ایجاد کرده است.

 

 

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف نیز که در این مراسم حضور داشت، خطاب به دانشجویان گفت که استکبار و دشمنان دین ما کارهای ضد فرهنگی انجام می دهند و بر ما است که تا با تهاجم فرهنگی آنها مقابله نماییم

 

 

وی خاطر نشان کرد که به همین ملحوظ نیاز دیدیم تا سه ماه قبل با توجه به ظرفیت های موجود در مزار شریف، بخش دانشجویی مرکز تبیان را در این شهر ایجاد نماییم.

 

 

محمد جمعه محمدی، رییس بخش دانشجویی مرکز تبیان در مزار شریف نیز در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به  آقای حسینی مزاری به این شهر گفت که بخش دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان از بدو تاسیس تا کنون دست آورد های زیادی چون، برگزاری نمایشگاه اخوت، برنامه های هفته وار، همکاری با بیش از ۵۰ نهاد اجتماعی، داشته است.