• تاریخ انشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 8621
  • 516 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تداوم اعزام مهاجرین به عتبات عالیات و تحصیل طلاب افغانستانی در حوزه علمیه نجف اشرف بررسی شد

n00137311-b

هیات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان قبل از ظهر امروز با نصیر عبدالمحسن عبدالله؛ سرکنسول عراق در مشهد مقدس دیدار و در مورد مسائل مورد علاقه تبادل نظر کردند.   به گزارش خبرگزاری آوا، سید وحید الله حبیبی؛ مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، در ابتدای این دیدار، […]

هیات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان قبل از ظهر امروز با نصیر عبدالمحسن عبدالله؛ سرکنسول عراق در مشهد مقدس دیدار و در مورد مسائل مورد علاقه تبادل نظر کردند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، سید وحید الله حبیبی؛ مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، در ابتدای این دیدار، سلام های گرم سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیر کل حزب اسلامی تبیان افغانستان را به سرکنسول عراق ابلاغ و به تشریح فعالیت های این مرکز در ۲۵ سال گذشته پرداخت.

 

وی در ادامه همچنین از دولت و ملت عراق به خاطر میزبانی از میلیونها زائر اربعین حسینی  و ایجاد تسهیلات به خصوص برای مهاجرین مقیم ایران و زواری که امسال از افغانستان در این راهپیمایی عظیم شرکت کردند، قدر دانی کرد.

 

آقای حبیبی کشور دوست و برادر عراق را دارای تمدنی کهن توصیف کرد که تمدن بین النهرین نشان دهنده خاستگاه فرهنگ بشریت می باشد.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس همچنین به عنوان پیشنهاد از سرکنسول عراق خواست تا با اتخاذ تمهیداتی مهاجرین افغانستانی مقیم ایران بتوانند در طول سال به عتبات عالیات مشرف شوند و همچنین زمینه تحصیل طلاب افغانستانی در حوزه علمیه نجف اشراف فراهم گردد.

 

نصیر عبدالمحسن عبدالله؛ سرکنسول عراق نیز ضمن خوش آمدگویی به هیات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و اتحادیه اصناف مهاجرین خراسان رضوی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور افغانستان و عراق، خاطر نشان کرد: تا دهه هفتاد میلادی افغانستان کعبه فرهنگیان جهان به شمار می آمد.

 

وی با شاره به شرایط فعلی دو کشور خاطر نشان کرد: امروز با توجه به شرایط پیش آمده، عراق و افغانستان هر دو کشور از تروریزم و افراط گرایی رنج می برند.

 

این مقام عراقی اظهار داشت: هدف ما خدمت به تمام مسلمین از تمام ملیت ها و زنده نگه داشتن اربعین و افزایش شمار شرکت کنندگان در این راهپیمایی عظیم می باشد.

 

آقای نصیر عبدالمحسن عبدالله، در عین حال تصریح کرد که شرایط طوری است که سفر به عراق جهت تشرف به عتبات عالیات منوط به هماهنگی وزارت داخله و خارجه می باشد و دفاتر مراجع عظام به خصوص آیت الله فیاض و آیت الله سید محمد علی شیرازی تلاش های زیادی را برای تسهیل شدن سفر اتباع افغانستان به عتبات عالیات انجام می دهند.

 

این دیپلمات عراقی اظهار داشت: با نفوذ و اثر گذاری که دفاتر مراجع به خصوص آیت الله فیاض در دستگاه دولت عراق دارد، با استفاده از این ظرفیت می توان زمینه تشرف اتباع افغانستان به عراق را تسهیل  نمود.

 

وی گفت: در صورت انجام هماهنگی با وزارت های خارجه و داخله ی عراق از سوی دفاتر مراجع، برای اتباع افغانستان دارای اقامت، ویزای سفر به عراق صادر می شود.

 

آقای نصیر عبدالمحسن عبدالله در خصوص تحصیل طلاب افغانستانی در حوزه علمیه نجف اشرف نیز متذکر شد این کار با مساعدت آیت الله فیاض از یک سو و پیگیری درخواست رسمی شما( مرکز تبیان) از سوی وزارت خارجه عراق و انتقال این خواست به نخست وزیر، امکان پذیر خواهد بود.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه صدور ویزا برای اتباع افغانستان از سوی نخست وزیر عراق ممنوع شده است، تنها راه حل این مشکل، پیگیری  این موضوع  از سوی دفتر آیت الله فیاض و درخواست رسمی شما توسط ما می باشد همانطور که صدور ویزا برای اتباع سوریه چندی پیش آزاد شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>