• تاریخ انشار: ۱۱ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27912
  • 640 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تدیّن؛ معیار اصلی انتخاب‌ در زندگی مشترک/ حاصل ازدواج‌های سالم، فرزندانی صالح و اثرگذار است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ در این مراسم که در فضایی معنوی و با حضور خانواده‌های عروس و داماد و جمع معدودی از بستگان و همکاران برگزار گردید، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان طی سخنانی کوتاه به موضوع “مراحل و مؤلفه‌های تشکیل یک خانوادۀ سالم” پرداخت. حسینی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ در این مراسم که در فضایی معنوی و با حضور خانواده‌های عروس و داماد و جمع معدودی از بستگان و همکاران برگزار گردید، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان طی سخنانی کوتاه به موضوع “مراحل و مؤلفه‌های تشکیل یک خانوادۀ سالم” پرداخت.

حسینی مزاری با بیان اینکه نحوۀ وصلت این دو جوان از ابتدای شناخت، انتخاب و خواستگاری تا به امروز می‌تواند به عنوان یک الگوی مثبت مطرح باشد، گفت: الگویی که از ابتدا تا انتها سالم حرکت کند و در مسیر ائمه معصومین (ع) و بزرگان دین قدم بگذارد می‌تواند زمینه‌ساز تشکیل یک خانوادۀ سالم باشد. اگر خانواده‌ها سالم تشکیل شدند، آن جامعه به سمت رستگاری حرکت خواهد کرد. امروز قطعا بخش اعظمی از مشکلاتِ جامعه متوجه افرادی است که در راستای تشکیل خانوادۀ سالم ناموفق عمل می‌کنند.

وی در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: طبیعتا اگر مراحل دقیق تشکیل خانواده درست طی نشود زندگیِ مشترک ممکن است در مراحل اولیه و یا در ادامۀ زندگی از هم بپاشد و حتی اگر از هم نپاشد، زندگی با مشکل ادامه پیدا خواهد کرد و فرزندانی که در یک خانوادۀ مشکل‌دار متولد شوند قطعا تربیت مناسبی فرا نمی‌گیرند و به عنوان بار دوش اجتماع و عواملی برای ناامنی و تضعیف کشور و اسباب فراهم‌آوری اسارت و وابستگی مردم و کشور عمل خواهند نمود.

رئیس مرکز تبیان عنوان کرد: امروز در جامعۀ ما جنگ و ناامنی وجود دارد. مسلما در این جنگ‌ها و ناامنی‌ها عوامل خارجی به عنوان عوامل دست دوم مطرح بوده و اتباع کشور خودمان عوامل دست اول می‌باشند. بعضی از مردم خود ما هستند که زمینه را برای سوءاستفادۀ عوامل خارجی فراهم می‌کنند. عناصری که امروز در جنگ‌های خونین افغانستان به عنوان عوامل بیگانه عمل نموده و تحت فرمان عناصر خارجی قرار دارند و حرکت‌های تروریستی و انتحاری انجام می‌دهند عناصری می‌باشند که در خانواده‌هایی متولد شده‌اند که تربیت درستی روی آنان صورت نگرفته است.

حسینی مزاری اولین مرحله در تشکیل خانواده را شناخت متقابل دانسته و تشریح کرد: طرفین باید دقیقا از یکدیگر شناخت پیدا نمایند، هم پسر و هم دختر و همچنین خانوادۀ دو طرف بایستی از یکدیگر شناخت مناسب و جدی داشته باشند. پس از اینکه معیارهای درست زندگی در هر دو خانواده به صورت شاخص مطرح شود، زمانِ انتخاب فرا می‌رسد. اگر انتخاب شخص انتخابی آگاهانه باشد، قطعا در تشکیل زندگی موفق عمل خواهد کرد.

این آگاه امور اجتماعی با بیان اینکه “تدیّن” باید معیار اصلیِ انتخاب‌ها باشد و سایر معیارها غلط هستند، گفت: اگر معیار تدین در انتخاب‌ِ ما وجود نداشته باشد نباید خانواده‌ها اقدام به ایجاد وصلت کنند. باید بررسی شود که دخترخانم متدین هست یا نیست؟ آقا پسر متدین هست یا نیست؟ نماز اول وقت می‌خواند یا نمی‌خواند؟ روزه می‌گیرد یا نمی‌گیرد؟ به احکام خودش عمل می‌کند یا نمی‌کند؟ سایر واجبات را انجام می‌دهد و محرمات را ترک می‌کند یا نمی‌کند؟

وی با ذکر این نکته که شخص متدین باید کَیّس باشد، خاطرنشا ساخت: اسلام و مسلمانان از دو طیف به شدت ضربه می‌خورند، یکی منافقِ زرنگ و دیگری متدین ساده‌لوح. این دو گروه به جامعه ضرر خواهند رساند.

حسینی مزاری تأکید کرد: متدیّن باید کَیّس و پیرو اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و دارای سیاستی روشن و شاخص باشد. تنها پیشانیِ پینه‌بسته و خواندن نماز اول وقت و روزه گرفتن و انجام واجبات و مستحبات و در نظر گرفتن مکروهات و محرمات کفایت نمی‌کند. انسان کیّسی که معیارهای دینی را به درستی رعایت نکند، به جایی نخواهد رسید. قطعا متدیّنین احمق و ساده‌لوح کسانی هستند که با یک باد می‌لرزند و به دنبال هر صدایی خواهند رفت. این عده به هیچ عنوان به درد دین و مکتب و زندگی سالم نخواهند خورد. جامعه‌ای که متشکل از متدینان ساده‌لوح و احمق باشد قطعا جامعه‌ای اسیر، وابسته و برده خواهد بود.

رئیس مرکز تبیان با اظهار امیدواری نسبت به اینکه خانواده‌ها معیارهای ازدواج سالم را به درستی رعایت کنند، بیان کرد: هرچه شروع یک خانواده به صورت ساده، بی‌ریا، معنوی و مذهبی و هرچه مبتنی بر معیارهای دینی باشد، این خانواده مستحکم‌تر، جدی‌تر و اثرگذارتر می‌شود و فرزندان آن مردان و زنانی بزرگی در جامعه خواهند شد و آثار و برکات زیادی از خود به جا خواهند گذاشت.
مشروح سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در این مراسم را در ادامه مطالعه می‌کنید:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم!
ابتدا خوش‌آمد می‌گویم به همه عزیزانی که به این جلسه تشریف آوردند. حتما عزیزان در جریان هستند که انگیزۀ این جلسه، مراسم جشن، خوشی و شیرینی‌خوری وصلت آقای عزت‌الله رحیمی که در کنارم نشسته و همچنین خانم نظری صبیۀ حاج‌آقای نظری می‌باشد. به هر دو طرف تبریک می‌گویم و امیدوار هستم که ان‌شاءالله این محفل نیک و مبارک شود و هر دو جوان زندگی پرنشاط و پر خیر و برکتی را در پیش داشته باشند.

نحوۀ وصلت آقای رحیمی و خانم نظری از ابتدای شناخت، انتخاب و خواستگاری تا به امروز که مراسم شیرینی خوری است، می‌تواند به عنوان یک الگوی مثبت مطرح باشد و بر روی سایر مؤمنین در راستای اقدام به چنین برنامه‌هایی تاثیر بگذارد. الگویی که از ابتدا تا انتها سالم حرکت کند و در مسیر ائمه معصومین (ع) و بزرگان دین قدم بگذارد، می‌تواند زمینه‌ ساز تشکیل یک خانوادۀ سالم باشد. اگر خانواده‌ها سالم تشکیل شدند قطعا جامعه به سمت رستگاری حرکت خواهد کرد. امروز قطعا بخش اعظمی از مشکلاتِ جامعه متوجه افرادی است که در راستای تشکیل خانوادۀ سالم ناموفق عمل می‌کنند.

طبیعتا اگر مراحل دقیق تشکیل خانواده درست طی نشود زندگیِ مشترک ممکن است در مراحل اولیه و یا در ادامۀ زندگی از هم بپاشد و حتی اگر از هم نپاشد، زندگی با مشکل ادامه پیدا خواهد کرد و فرزندانی که در یک خانوادۀ مشکل‌دار متولد شوند قطعا تربیت مناسبی فرا نمی‌گیرند و به عنوان بار دوش اجتماع و عواملی برای ناامنی و تضعیف کشور و اسباب فراهم‌آوری اسارت و وابستگی مردم و کشور عمل خواهند نمود.

امروز در جامعۀ ما جنگ و ناامنی وجود دارد. قطعا در این جنگ‌ها و ناامنی‌ها عوامل خارجی به عنوان عوامل دست دوم مطرح بوده و اتباع کشور خودمان عوامل دست اول می‌باشند. بعضی از مردم خود ما هستند که زمینه را برای سوءاستفادۀ عوامل خارجی فراهم می‌کنند. عناصری که امروز در جنگ‌های خونین افغانستان به عنوان عوامل بیگانه عمل نموده و تحت فرمان عناصر خارجی قرار دارند و حرکت‌های تروریستی و انتحاری انجام می‌دهند؛ اگر نگوییم این‌ها حرامزاده و یا ولدالزنا هستند، حداقل عناصری می‌باشند که در خانواده‌هایی متولد شده‌اند که تربیت درستی روی آنان صورت نگرفته است.

آنها انسان‌های بی‌تربیتی‌اند که به دنبال خون و خونریزی بوده و شرایطی را بوجود می‌آورند که در بستر آن، حرکت‌های ضددینی و ضدمذهبی شکل می‌گیرد. امروز در افغانستان با وجود چنین عناصر بی‌تربیتی جنگ علیه مذهب در جریان است. گروه‌های تروریستی و وابسته تحت عنوان وهابیت و امثال آن شکل می‌گیرند. امروز در کشور گروه‌هایی تحت عنوان حرکت‌های سکولاریستی پا به عرصۀ وجود گذاشته‌اند. امروز افغانستان به وسیلۀ دو جریان وهابیت و سکولاریزم در معرض خطرات جدی قرار دارد. امروز سکولاریزم و وهابیت به عنوان دو تیغۀ یک قیچی‌اند که دستۀ آن در دست استکبار جهانی و آمریکاست.

بنابراین اگر می‌خواهیم که افغانستان ساخته شود و آیندۀ آن درخشان باشد و ثبات و امنیت تامین شود و حکومت مقتدر بوجود بیاید، باید در جهت تشکیل خانواده حواسمان جمع باشد. اگر ما در تشکیل خانواده‌های ناسالم دخالت داشته باشیم، یقین بدانید که باید در روز قیامت پاسخ‌گو باشیم، چرا که ما با دخالت در تشکیل خانواده‌های ناسالم، در بحث ناامنی‌ها و خونریزی‌ها و معضلات دخیل خواهیم بود.

لذا وصلتی که امروز ما در مراسم جشنِ آن قرار داریم یکی از حرکت‌های سالمی است که بانی و باعث‌اش جناب آقای محمدعیسی نظری است. خوب قطعا این خانواده قبلا نیز در این وادی گام گذاشته‌ و بانی حرکت سالم این‌چنینی بوده‌ است. خوب پیشتر گفتیم که ما باید مراحل تشکیل زندگی را درست طی کنیم.

مرحله اول: شناخت همسر و خانواده او
اولین مرحله در تشکیل خانواده شناخت است که طرفین باید دقیقا از یکدیگر شناخت پیدا نمایند، هم پسر و هم دختر و همچنین خانوادۀ دو طرف بایستی از یکدیگر شناخت مناسب و جدی داشته باشند.

مرحله دوم: انتخاب همسر
پس از اینکه معیارهای درست زندگی در هر دو خانواده به صورت شاخص شناخته شد، زمانِ انتخاب فرا می‌رسد. اگر انتخاب ما انتخابی آگاهانه باشد، قطعا ما در تشکیل زندگی موفق عمل خواهیم کرد. اگر انتخاب ما ناآگاهانه بوده و بر مبنای مطالعه و تعقل نباشد، بلکه بر اساس ارتباطات کوچه‌بازاری و برقراری روابط فضای مجازی که فعلا مرسوم است باشد و به اصطلاح رابطه با یک کلمه گرم شده و با یک کلمه سرد شود، قطعا این انتخاب انتخاب درستی نخواهد بود و زندگی‌ای که بر اساس چنین انتخاب‌هایی شکل بگیرد، عامل خلق مشکلات بعدی خواهد شد.

تدین؛ مهمترین معیار در انتخاب همسر
بنابراین انتخاب همسر باید بر اساس شناخت و مطالعه و تحقیق و بررسی بوده و بایستی یک معیار در این انتخاب دخیل باشد که عبارت است از “تدیّن”. اگر این معیار در انتخاب‌ ما وجود نداشته باشد نباید خانواده‌ها اقدام به ایجاد وصلت کنند. باید بررسی شود که دخترخانم متدین هست یا نیست؟ آقا پسر متدین هست یا نیست؟ نماز اول وقت می‌خواند یا نمی‌خواند؟ روزه می‌گیرد یا نمی‌گیرد؟ به احکام خودش عمل می‌کند یا نمی‌کند؟ سایر واجبات را انجام می‌دهد یا نمی دهد و محرمات را ترک می‌کند یا نمی‌کند؟

معیار “تدیّن” در انتخاب همسر باید در هر دو طرف وجود داشته باشد. سایر معیارها معیارهای غلطی هستند. اینکه طرفین به دنبال مال و منال و ماشین و خانۀ یکدیگر باشند درست نیست. بخصوص برخی خانواده‌های دخترخانم‌ها بیشتر به دنبال این مسئله هستند که ببینند پسر چه درآمد و چه مقدار امکانات و زمین و خانه دارد. خوب این معیارها معیارهایی اشتباه هستند و نمی‌توانند زمینۀ خوشبختیِ خانواده را فراهم نمایند. جوان باید خداپرست و خداترس باشد. اگر جوانی متعبد بود، قطعا قدر و منزلت همسر و خانوادۀ همسرش را می‌داند. اما اگر جوانی به خالق خود احترام نداشته باشد، آیا می‌تواند به خانوادۀ همسر و همسرش احترام بگذارد و بر اساس معیارهای دینی حرکت نموده و حقوق دیگران را رعایت نماید؟ خیر! قطعا چنین چیزی ممکن نیست.

کیاست؛ دومین معیار انتخاب همسر
معیار دوم باز مرتبط به همین معیار اول می‌باشد. وقتی تدین می‌گویم، هر تدینی کافی نیست. شخص متدین باید کَیّس باشد. اسلام و مردم مسلمان از دو طیف به شدت ضربه می‌خورند، یکی منافقِ زرنگ و دیگری متدین ساده‌لوح. این دو گروه به جامعه ضرر خواهند رساند.

متدیّن باید کَیّس و پیرو اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و دارای سیاستی روشن و شاخص باشد. تنها پیشانیِ پینه‌بسته و خواندن نماز اول وقت و روزه گرفتن و انجام واجبات و مستحبات و در نظر گرفتن مکروهات و محرمات کفایت نمی‌کند. انسان کیّسی که معیارهای دینی را به درستی رعایت نکند، به جایی نخواهد رسید. قطعا متدیّنین احمق و ساده‌لوح کسانی هستند که با یک باد می‌لرزند و به دنبال هر صدایی خواهند رفت. این عده به هیچ عنوان به درد دین و مکتب و زندگی سالم نخواهند خورد.

جامعه‌ای که متشکل از متدینان ساده‌لوح و احمق باشد قطعا جامعه‌ای اسیر، وابسته و برده خواهد بود. چنانچه ما در تاریخ اسلام نیز از ناحیۀ‌ دین‌دارانِ ساده‌لوح ضربه خوردیم. نمونۀ بارزش قاضی شُرَیح است. ایشان انسان عالم و متدینی بود اما ببینید که چگونه فتوای قتل امام حسین علیه‌السلام را صادر می‌کند؛ یا قبل از آن ابوموسی اشعری چگونه فریب می‌خورد و باعث خلع حاکمیت امام علی علیه‌السلام و زمینه‌ساز حکومت معاویه می‌شود. در طول تاریخ از این نمونه اشخاص زیاد وجود داشته‌اند.

مرحله سوم: خواستگاری
مرحلۀ سوم بحث خواستگاری است. باید مراسم خواستگاری به ساده‌ترین شکل ممکن برگزار گردد. گاهی اوقات خانوادۀ آقاپسر چند بار به خواستگاری می‌رود و نظر خانوادۀ دختر هم مثبت است اما با این وجود نمی‌خواهد به سادگی جواب مثبت خود را اعلام کند، به این دلیل که خانوادۀ پسر فکر نکند که دخترمان روی دستمان مانده و ما خیلی مستأصلیم. گاهی این خواستگاری‌ها به خاطر حرف مردم به نتیجه نمی‌رسد و این دو خانواده که شرایط خوبی هم دارند و بایستی میان‌شان وصلت انجام شود، انجام نمی‌شود. خب این حرکتی نادرست است.

گاهی سخت‌گیری‌ها و معیارهای مشکلی که خانوادۀ دختر یا پسر در هنگام خواستگاری اعمال می‌کنند، حتی اگر وصلت‌شان سر بگیرد نیز برخی دلخوری‌هایی را به وجود خواهد آورد. اگر قرار است ازدواج صورت بگیرد، طرفین باید رعایت حال یکدیگر را نمایند. نباید به هیچ وجه زمینۀ دلخوری به وجود بیاید، بلکه زمینۀ‌ محبت و علاقه و مهربانی باید به یادگار گذاشته شود.

به اعتقاد بنده راحت‌ترین خواستگاری و وصلت آن است که در یکی دو جلسه تمام شود. یک جلسه برای خواستگاری و فرصتی برای مشورت خانوادۀ دختر و جلسۀ بعد هم جلسۀ پاسخ مثبت به خانوادۀ پسر باشد. شرایطی که در بحث مهریه و مخارج و موضوعات مختلف گذاشته می‌شود نیز باید آسان باشد. متاسفانه در کشور ما در مراحل خواستگاری خرج‌های سنگینی همچون مهریۀ سنگین، خرج عقد و شیرینی‌خوری، خویش‌خوری، شب عروسی و پاتختی و غیره به دوش پسر گذاشته می‌شود.

اکنون هزینه‌ها آنقدر سنگین شده که به عنوان موانع جدی ازدواج در خانواده‌های ما قد علم کرده‌ و اکثر مردم متاسفانه گرفتار این معضل شده‌اند. امیدواریم که این شرایط از سر راه خانواده‌ها برداشته شود. والدین پسرها و دخترها باید این موضوعات را رعایت کنند و الّا مقصر بوده و در تشکیل خانواده‌های ناسالم و ناامنی‌های کشور و قتل و جنایاتی که امروز در جامعۀ ما صورت می‌گیرد دخیل خواهند بود. چنین والدینی در روز قیامت باید پاسخگوی اعمال خود باشند، چرا که آنان مجرمان و گناه‌کارانی هستند که جامعه را به سمت پرتگاه‌ها و خطرات جدی سوق می‌دهند.

مرحله چهارم: عروسی
مرحلۀ چهارم مراسم عروسی است. متاسفانه مجالس عروسی که در سطح جامعۀ ما وجود دارند، کاملا ناسالم‌اند. علاوه بر بحث اسراف که حرام است، بحث بزن و بکوب و جنجال‌های آنچنانی که در مجالس و محافل وجود دارد، برای یک زندگی مشترک سالم مشکل‌ساز خواهد بود. بحث عروسی و شب زفاف و تشکیل زندگی دختر و پسر باید در فضایی معنوی و مذهبی صورت بگیرد. اولین خشت‌های زندگی در این شب گذاشته می‌شود. عروس و داماد باید در این شب نماز بخوانند و از درگاه خداوند متعال بخواهند تا زندگی‌شان پرخیر و برکت باشد.

اما متأسفانه ما شاهد هستیم که اکثر محافل عروسی با اسراف همراه است. تالارها، باغ‌ تالاهارهای بزرگ آنچنانی و مراسم‌هایی که در آنها ده‌ها میلیون تومان مصرف می‌شود. حتی اگر طرفین میلیاردر هم باشند، آیا بهتر نیست که این هزینه‌ها در مسیرِ درست مصرف شود؟ ما اگر متمول نیز باشیم، نباید به گونه‌ای فرهنگ‌سازی کنیم که دو جوانِ ندار نتوانند مراسم عروسی برگزار کنند. بعضی از جوانان صرفا به خاطر چشم و هم‌‌چشمی‌ها و وضعیت موجود در جامعه اقدام به ازدواج نمی‌کنند، در نتیجه جامعه به سمت فحشا و فساد کشیده شده و گناه در جامعه فراگیر می‌شود و تاثیرات ناصحیحی بر روند نزولی اجتماع خواهد گذاشت.

امیدواریم مردم عزیز ما این معیارها را در برگزاری مجالس عروسی رعایت کنند. هرچه شروع یک خانواده به صورت ساده، بی‌ریا، معنوی و مذهبی باشد و هرچه مبتنی بر معیارهای دینی باشد، این خانواده مستحکم‌تر، جدی‌تر و اثرگذارتر می‌شود و فرزندان آن مردان و زنان بزرگی در جامعه خواهند شد و آثار و برکات زیادی از خود به جا خواهند گذاشت.

خانواده‌هایی که با مصارف سنگین ازدواج کرده‌اند و همراه با حرکت‌های نامیمون و مشمئز‌کنندۀ رقص و امثال آن زندگی‌شان را آغاز می‌کنند ببینید در چه جایگاه و موقعیتی قرار دارند؟ زندگی بسیاری از این‌ افراد در اوایل زندگی از هم پاشیده یا زندگی فلاکت‌باری دارند و با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند

در ادامه، بحث تربیت فرزندان مطرح است که خانواده‌ها باید در این بخش نهایت توجه را مبذول بدارند. تربیت صحیح فرزندان باعث ایجاد ثبات و امنیت در کشور و بالارفتن فرهنگ زندگی در جامعه شده و مبنایی استوار در راستای تشکیل حاکمیت قوی و قدرتمند و کشوری سربلند و سرافراز خواهد شد.

بیش از این وقت عزیزان را نمی‌گیرم و امیدوارم این مجلس، پر خیر و برکت باشد و به عنوان الگویی عالی برای جامعه مطرح شود. قطعا معیارهای ذکر شده و روند طبیعی که برشمردم در این ازدواج رعایت شده است، از بحث تحقیق و شناخت و انتخاب تا مرحلۀ خواستگاری و رعایت شئون دینی و اسلامی و فرهنگ صحیح اجتماع تا بحث عقد و جلسۀ امروز که خودتان نیز شاهدید که چقدر ساده و بی‌ریا برگزار شده است.

آقای نظری “پدر همسر آقای رحیمی” می‌توانست مصارف سنگینی در نظر بگیرد و کسی هم نمی‌توانست مخالفت کند. دخترشان طلبه، فاضله، درس‌خوانده، محجبه، از هر نظر دارای خاصیت‌ها و امتیازات بسیار برجسته و ممتاز بود و قطعا می‌توانست فرصت‌های بسیار خوبی در زندگی‌اش فراهم شود و خواستگاران پولداری هم سراغش بیایند و آقای نظری هم با هزینه‌های سنگین می‌توانست این مراسم را دایر کند، اما شما می‌بینید که چون جناب آقای رحیمی را متدینِ تحصیل‌کرده ی معتقد تشخیص داد و فهمید به درد زندگی اسلامی و انسانی می‌خورد و می‌تواند در تشکیل زندگی سالمِ اسلامی نقش ایفا کند، نظر مثبت ارائه کرد و حاضر شد این وصلت صورت بگیرد. این حرکت قطعا یک الگو و حرکت خیر است. بدون شک برکات این حرکت متوجه آقای نظری خواهد شد چرا که معمولا بیشترین گره‌ها از طرف خانوادۀ دختر ایجاد می‌شود. هرچه ازدواج‌ها سالم‌تر برگزار شود، نشان‌دهندۀ نقش بارز پدر و مادر و بستگان دخترخانم می‌باشد. امیدواریم همان‌گونه که حاج آقای نظری تا حالا کاملا اسلامی و دینی و انسانی و قهرمانانه عمل کرده‌اند، بقیۀ خانواده‌ها نیز به ایشان تأسی کنند و ان‌شاءالله زمینه‌های ازدواج دختران و پسران‌شان را به صورت سالم و اثرگذار و بابرکت فراهم کنند.

لازم می‌دانم از جناب آقای جاوید نظری که پسر حاج‌آقای نظری که برادر خانم نظری است، تقدیر و تشکر ویژه کنم، چرا که ایشان نیز نقش کاملا تاثیرگذار در برگزاری و آغاز این زندگی مشترک دارد.

در پایان بار دیگر به جناب آقای نظری و خانواده‌شان و جناب عزت‌الله رحیمی و خانواده‌شان، به آقای حبیبی مسئول دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس و همۀ پرسنل این دفتر و همچنین به خودم تبریک می‌گویم که در این مسیر قدم گذاشته‌ام و در خدمت هر دو خانواده بودم.

امیدوارم خداوند این دو جوان را با خیر و برکت در مسیر درست -همان‌طور که تاکنون در آن بوده‌اند- هدایت کند و عمر پُرباری برای هر دو عزیز و خانواده‌هایشان عنایت کند.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته