• تاریخ انشار: ۷ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26471
  • 362 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ترامپ با تحقیر مردم و دولت افغانستان، به دنبال جبران تحقیر کشورش می باشد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید اسدالله بهشتی مسئول امور دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در گفتمان دانشجویی تحت عنوان تحلیل و بررسی گفته‌ها و اظهارات اخیر دونالد ترامپ با عمران خان؛ نخست وزیر پاکستان که از سوی خبرگزاری صدای افغان در هرات، برگزار شده بود گفت: در واقع حرف‌های تحقیر […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید اسدالله بهشتی مسئول امور دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در گفتمان دانشجویی تحت عنوان تحلیل و بررسی گفته‌ها و اظهارات اخیر دونالد ترامپ با عمران خان؛ نخست وزیر پاکستان که از سوی خبرگزاری صدای افغان در هرات، برگزار شده بود گفت: در واقع حرف‌های تحقیر آمیز ترامپ عقده تحقیر کشورش در سال ۲۰۱۱ است که گفته شده حمله به برج‌های دوقلوی این کشور از سوی طالبان افغانستان صورت گفته است.

 

بهشتی رویداد یازده سپتامبر سال ۲۰۱۱ را سناریویی خواند که از سوی خود کشور امریکا به عنوان یک بهانه برای اشغال افغانستان و دسترسی به کشورهای خاور میانه طرح‌ریزی شده بود.

 

مسئول امور دانشجویی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات ادامه داد: این موضوع جالب است که امریکا نتوانسته مهاجمان حمله به برج های تجارت  را رد یابی کند در حالی که مهاجمان به راحتی با هواپیماهای سوخت‌گیری شده از کشور دیگر وارد حریم فضایی اش شده و قلب این کشور را نشانه گرفته اند.

 

این فعال امور فرهنگی و سیاسی در هرات تصریح کرد: حرف‌های دونالد ترامپ نشان دهنده این است که جنگ افغانستان تا زمانی که منافع امریکا و کشورهای همسو با آن ایجاب می‌کند جریان خواهد داشت.

 

موصوف کشورهای حوزه خلیج فارس به شمول عربستان صعودی، ایالات متحده عربی، امریکا و کشور پاکستان را از جمله کشورهایی می‌داند که منفعت شان را در جنگ و ناامنی افغانستان جستجو می‌کنند.

 

بهشتی خاطر نشان ساخت: حرف اخیر دونالد ترامپ در واقع یک خوش خبری برای کشورهای مشترک المنافع اش در جنگ افغانستان بود که بگوید این جنگ به زودی ختم نخواهد شد.

 

این فعال سیاسی کشور، امریکا را در آوردن امنیت به افغانستان ناکام خواند و این کشور را به دلیل شکست‌های پی در پی اش در جنگ کشورهای عراق، سوریه، یمن، اسرائیل و افغانستان یک ابرقدرت رو به افول دانست.

 

وی  اظهار داشت: عملی نشدن ادعاهای مقام‌های امریکایی از آغاز سال ۲۰۰۱ تا کنون در سرکوب طالبان افغانستان و قدرت گرفتن  گروه‌های تروریستی و داعش در کشور از نمونه‌های پرونده ناکامی‌های امریکا می باشد.

 

بر بنیاد اظهارات این دانش آموخته رشته حقوق و علوم سیاسی در هرات، امریکا در طول تاریخ بانی جنایت و حامی جنایتکاران بوده و تلفات غیر نظامیان در طول ۱۸ سال حضور این کشور گواه این مسئله است.

 

بهشتی امریکا را در برابر رقیبانش در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی شکست خورده دانست و تاکید کرد: حتی امریکا در شرایط کنونی توان نظامی، چانه‌زنی‌های سیاسی، قانع کردن کشورهای عضو ناتو و توجیه شورای امنیت و سازمان ملل برای حمله به افغانستان را ندارد.

 

چنانچه اظهارات تحقیرآمیز دونالد ترامپ محکی برای سنجیدن روحیه استکبارستیزی مردم افغانستان از سوی مقام‌های امریکایی می‌ باشد.

 

این آگاه امور سیاسی از دولت، مردم و نهادهای دینی و غیر دینی افغانستان خواست که در برابر سخنان تحقیرآمیز دونالد ترامپ جواب دندان شکن دهند که راهپیمایی و به آتش کشیدن آدمک رییس جمهور امریکا یکی از راه‌هایی است که برای موضع‌گیری به  دولت و مردم کشور پیشنهاد می شود.

 

در همین حال، عباس نادری مسئول پژوهشکده مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، دسیسه طرح‌ریزی حمله به برج‌های دوقلوی امریکا از سوی مقام‌های این کشور و تجاوز به خاک افغانستان و به خاک و خون کشیدن شمار زیادی از غیر نظامیان افغان را یک جنایت جنگی خواند و ابراز داشت: امریکا حتی به یک مورد از مواد پیمان امنیتی اش با افغانستان عمل نکرده و قانون اساسی و ارزش‌های مردم این کشور را پایمال کرده است.

 

طبق اظهارات وی برخلاف مواد پیمان‌نامه امنیتی، شهروندان افغانستان نه تنها مصئونیت نداشته بلکه در تمام این سال‌ها قربانی تروریزم و منفعت طلبی‌های کشور امریکا شده اند .

 

مسئول پژوهشکده مرکز تبیان در هرات یادآور شد: استقرار پایگاه‌های نظامی امریکا در افغانستان زمینه ساز جنگ و خشونت و درگیری با کشورها بوده و در تمام این سال‌ ما به میدان خالی برای خشونت آفرینی این کشور تبدیل شده ایم.

 

به باور وی مردم افغانستان درک کردند که امریکا در پی منافع خودش است اما به دلیل این که بیشتر کسانی که در رأس قدرت اند و در رأس ادارات دولتی کار می‌کنند، دست پرورده امریکا هستند، کاری از دست شان ساخته نیست.

 

نادری از زلمی خلیلزاد به عنوان یک افغانی الاصل امریکایی تبار یاد کرد که در رأس گفتگوهای صلح قرار دارد و همواره به نفع امریکا کار کرده است.

 

این فعال امور فرهنگی و سیاسی در هرات، خاطر نشان ساخت: امریکا با زیر سؤال بردن منافع ارضی، سیاسی و دیپلوماسی افغانستان به دنبال بی ثباتی این کشور است که در این راستا شمار زیادی از رسانه‌های کشور نیز با امریکا و همکارانش یک دست بوده و این کشور را برای رسیدن به اهداف اش یاری می‌کنند.

 

وی مردم، احزاب و دولت افغانستان را دعوت به موضع‌گیری نموده و تاکید کرد که این موضع‌گیری باید روشن، واضح و قاطع باشد تا امریکا را متوجه جنایاتش نماید.

 

یادآوری می شود:  دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده امریکا، در اظهارات اخیرش با عمران خان؛ نخست وزیر پاکستان ادعا کرده که امریکا اگر بخواهد به افغانستان حمله کند، این کشور را ظرف ده روز از روی زمین محو خواهد کرد که این اظهارات با واکنش تند بسیاری از مردم و مسئولین کشور روبرو شده است.