• تاریخ انشار: ۱۴ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27920
  • 510 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تربیت فرزندان سالم در یک خانواده باعث شکل‌گیری جامعه‌ای متعالی خواهد ‌شد

یک کارشناس امور دینی در گفتمانی دانشجویی در کابل گفت که فرزندان سالم در یک خانواده باعث خواهند شد تا جامعه‌ای سالم و مترقی داشته باشیم و هرچه فرزندان در یک خانواده بهتر تربیت شوند، یک جامعه انسانی خوب خواهیم داشت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ امروز پنجشنبه ۱۴ قوس سیدعارف موسوی عالم […]

یک کارشناس امور دینی در گفتمانی دانشجویی در کابل گفت که فرزندان سالم در یک خانواده باعث خواهند شد تا جامعه‌ای سالم و مترقی داشته باشیم و هرچه فرزندان در یک خانواده بهتر تربیت شوند، یک جامعه انسانی خوب خواهیم داشت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ امروز پنجشنبه ۱۴ قوس سیدعارف موسوی عالم و کارشناس دینی در یک گفتمان دانشجویی در کابل در رابطه با ازدواج و عوامل استحکام خانواده گفت: هر چه میزان استحکام بنیان خانواده بیشتر باشد، به همان اندازه جامعه‌ای سالم‌تر خواهیم داشت.

 

موسوی در مورد ازدواج در دین اسلام گفت که پیامبر اسلام فرموده‌اند: “النِّکَاحُ سُنَّتِی فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتِی فَلَیْسَ مِنِّی‏” یعنی اینکه هر کس از سنّت من رویگردان شود از ما نیست.

 

این عالم دین بیان کرد: احادیث و روایات در مورد تشویق به ازدواج در دین اسلام فراوان است و ازدواج جنبه‌هایی مانند بقای نسل، رفع نیازهای جنسی زوجین را در پی دارد، اما هدف اساسی از ازدواج تشکیل خانواده است.

 

او گفت که خانواده بنیادی‌ترین نهاد، در جامعه انسانی است که وظیفه تربیت و سازندگی انسان را بر عهده دارد و اگر خانواده‌ها نتوانند افرادی درست تربیت کنند، نباید این توقع وجود داشته باشد که یک جامعۀ مترقی برای نسل‌های بعدی شکل بگیرد.

 

آقای موسوی خاطرنشان کرد؛ فرزندانی که از یک خانواده سالم به جامعه تقدیم می‌شود، می‌توانند در پیشرفت آن جامعه، نقش اساسی داشته باشند و جامعه بدون خانواده، مفهومی ندارد.

 

وی با اشاره به تاثیر خانواده در جامعۀ انسانی گفت که عواملی وجود دارد که باعث می‌شود یک خانواده مستحکم و سالم داشته باشیم که این عوامل باعث می‌شود تا خانواده‌ها پایدارتر بماند.

 

موسوی با بیان اینکه اولین عامل در استحکام یک خانواده حسن معاشرت در خانواده است، گفت حسن معاشرت نه تنها بین زن و شوهر، پدر و فرزند باید وجود داشته باشد، بلکه بین همکاران و دوستان نیز باعث ایجاد صمیمت و استحکام رابطه آنان خواهد شد.

 

این عالم دینی گفت که دومین عاملی که باعث استحکام خانواده می‌شود، نظم و انضباط در فضای خانواده است که اعضای خانواده باید از یکدیگر باخبر باشند که این موضوع یکی از دلایل استحکام پایه‌های خانواده است.

 

موسوی گفت؛ سومین عاملی که باعث بهتر شدن فضای خانواده می‌شود، همکاری و همدردی است و همه اعضای خانواده باید در امور خانه با یکدیگر همکار و همدرد باشند.

 

او افزود: چهارمین عامل در این زمینه، مشاوره با یکدیگر در درون خانواده است، همانند اینکه وقتی پدر خانواده قصد انجام یک کار را دارد باید با دیگر اعضا مشوره کند که حتی در این زمینه در حکمت ۵۴ نهج‌البلاغه آمده است؛ لَا غِنَى کَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ کَالْجَهْلِ، وَ لَا مِیرَاثَ کَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِیرَ کَالْمُشَاوَرَهِ که معنای بخش آخر این حکمت این است، هیچ پشتوانه‌ای را بالاتر از مشوره نمی‌داند.

 

این کارشناس دینی پنجمین عامل در استحکام خانواده را عشق، مهر و محبت در بین خانواده دانست و افزود که خانواده‌ای که از عشق خالی باشد به درد جامعه هم نخواهد خورد.

 

او بیان کرد، بالاتر از محبت، مودت است. مودت در قرآن در دو جا بکار رفته است یکی در مورد خانواده و دیگری در مورد اهل بیت پیامبر، که خداوند به پیامبر اسلام می‌فرماید: قل لا أسألُکُم علیهِ أجراً إِلاّ المَوَدَّهَ فیِ القُربی یعنی به مردم بگو که من در برابر مزد رسالت خود، هیچ چیزی از شما نمی‌خواهم، مگر مودّت اهل‌بیت را.

 

آقای موسوی تاکید کرد که مودت و محبت با هم تفاوت دارند. محبت دوست داشتن است، اما مودت هم محبت عمیق و هم اظهار محبت است. در خانواده باید مودت وجود داشته باشد و فقط دوست داشتن قلبی کافی نیست و این محبت باید اظهار شود.

 

کارشناس این گفتمان دانشجویی در پایان در رابطه با استحکام خانواده به نقل از  آیت‌الله محسنی نقل کرد که ایشان سه موضوع احترام متقابل، دوست داشتن و احساس مسئولیت در قبال یکدیگر از جمله عوامل استحکام خانواده بیان کرده بودند.