• تاریخ انشار: ۱ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 11441
  • 970 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تروریزم ابزاری در دست قدرت های جهان برای کوبیدن حریفان است

سومین گفتمان پژوهشی ـ تحلیلی تحت عنوان “تروریزم و برنامه ها؛ اهداف و پیامدها” به دلیل افزایش حملات تروریستی در کشور از سوی دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این گفتمان، کارشناسان افزون بر این که به سؤال های تخصصی مربوط به موضوع […]

سومین گفتمان پژوهشی ـ تحلیلی تحت عنوان “تروریزم و برنامه ها؛ اهداف و پیامدها” به دلیل افزایش حملات تروریستی در کشور از سوی دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این گفتمان، کارشناسان افزون بر این که به سؤال های تخصصی مربوط به موضوع پاسخ دادند، به سؤالات حاضرین و دانشجویان نیز پاسخ دادند.

 

سید ناصر موسوی، کارشناس سیاسی در این گفتمان، دست امریکا و برخی از قدرت های جهان را در پرورش تروریزم جهانی دخیل دانسته و تأکید کرد که پس از شکست نظام کمونیستی در جهان و ختم جنگ سرد، امریکا برای بقا و حضور خود در منطقه، نیاز به یک دشمن جدید داشت، لذا گروه های افراطی و مرتجع را هدف قرار داده و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم پرورش دادند.

 

به گفته وی، با توسعه تروریزم در جهان به خصوص در افغانستان، جنگ سنتی جایگاه خود را از دست داد و جنگ های نامنظم تروریستی آغاز شد و بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده تلاش کردند از این فرصت به نفع خود استفاده کند.

 

آقای موسوی با بیان این که وجود نظم و هماهنگی در چهار عنصر اساسی، دولت، ملت، حکومت و حاکمیت، برای مقابله با تروریزم حیاتی می باشد، افزود: “افغانستان طی چند سال اخیر بیشتر از پدیده تروریزم متأثر شده است، لذا برای بیرون رفت از این مشکل، افزون بر عناصر چهارگانه فوق، برای ارائه راهکار عملی، اتحاد نظر میان نخبگان و مردم یک امر ضروری پنداشته می شود”.

 

او تأکید کرد که ملت افغانستان باید بیدار باشند و اخوت خود را حفظ کنند، زیرا تروریزم می خواهد مردم را از نظر احساسات مذهبی برانگیخته کرده و به جان هم بیندازد.

 

درهمین حال حسن انصاری؛ از کارشناسان دیگر این گفتمان در تعریف از تروریزم گفت: “این واژه چند بعدی است که با مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دولت ها سر و کار دارد و هدف عمده شان نیز ایجاد تفرقه، وحشت و بی نظمی در میان ملت ها است”.

 

اما به گفته آقای انصاری؛ جلوه ی بیشتر تروریزم در عرصه دولت ها و عمدتا ابزاری در دست قدرت های جهان برای کوبیدن حریف ها بوده است. دولت ها برای این که رقیبان خود را سرکوب کنند، گروه های افراطی مانند طالب، داعش، القاعده و… را وسیله اهداف خود قرار می دهند. به گفته این استاد دانشگاه، با وجود این که در ابتدا یکی از عصری ترین شعار امریکا در افغانستان مبارزه با ترویزم بود، اما جنگ طولانی مدت در کشور و عدم تعریف درست از تروریزم، سبب شد تا آن گونه که لازم است با این پدیده مبارزه صورت نگرفت و این امر باعث شد که این قدرت جهانی در حمایت از تروریزم بیشتر مورد اتهام قرار بگیرد.

 

به گفته او، وقتی که تعریف درست از جنگ با تروریزم نشد و یا در هاله ای از ابهام باقی ماند، مسلما بحث به سویی کشانده می شود که همه متحیر می شوند و اثرات منفی روی همه اقوام و جریان های ساکن در کشور می گذارد؛ به همین دلیل نیز نشست های صلح نتیجه نمی دهد.

 

در ادامه سید ناصر موسوی نیز گفت: “تا هنوز تعریف درستی از تروریزم در سطح جهان صورت نگرفته است، بلکه دولت ها در جهت اهداف و منافع خود و بر اساس سلیقه ها، تروریزم را تعریف می کنند”.

 

به گفته او، به طور مثال بسیاری از کشورهای غربی از جمله امریکا و در کنار آن اسرائیل، جنبش های آزادی بخش مانند حماس، حزب الله لبنان و… را تروریستی می نامند، درحالی که گروه هایی مانند جبهه النصره، احرار الشام و مانند آن را تروریستی نمی دانند، بنابر این است که بحث تروریزم پچیده می شود.

 

او با اشاره به وضعیت رقت بار افغانستان گفت: با وجود این که تروریزم هنوز به عنوان یک پدیده گنگ و بدون ریشه در افغانستان ظاهر شده، لازم است که نخبگان کشور برای کنترل آن تلاش کنند تا منشأ آن را مورد بررسی و بازنگری قرار دهند.

 

به گفته آقای موسوی، برای مقابله بهتر با تروریزم، توجه به کانون فرهنگی که زمینه ساز و بستر مناسب برای پرورش تندروی ها است و همچنین همکاری جامعه بین المللی و اعتماد و اتفاق ملی، یک ضرورت جدی به شمار می رود.

 

فرا رسیدن روز جهانی قدس

در ادامه این گفتمان، حسن انصاری به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس، در پاسخ به این که توجه به روز جهانی قدس چقدر می تواند چهره اصلی تروریزم را معرفی کند و این روز چه اهمیتی برای مسلمانان دارد، گفت: “روز قدس روز حکومت و حاکمیت اسلامی و احیای امت مسلمه و روز پیروزی مستضعفین بر مستکبرین است و مسلمانان باید از این روز به خوبی استقبال کنند”.

 

او با اظهار این که روز قدس بیشتر می تواند چهره تروریزم و حامیان آن را روشن کند، گفت: با قاطعیت می توان گفت، کسانی که امروز می خواهند فلسطین را نابود کنند، تروریست اند و از این طریق می خواهند جغرافیای ترور و وحشت را وسیع بسازند.

 

این استاد دانشگاه تأکید کرد که تروریزم و صهیونیزم دو روی یک سکه اند، افزود: “اهداف این جریان ادامه بحران و حفظ جنگ و خونریزی در کشورهای اسلامی برای بقای خود می باشد”.

 

در همین حال سید ناصر موسوی ضمن تأیید این که اسرائیل خود تروریزم است و مردم فلسطین بیش از ۶۰ سال است که قربانی این پدیده شوم اند، تصریح کرد: اهداف تروریزم و در رأس همه اسرائیل، تنها قوم و یا مذهب خاصی نیست، بلکه چنان که قبلا اشاره شد، ایجاد نفاق میان مسلمانان در سطح جهان است.

 

موسوی تأکید کرد که مسلمانان در برابر ظلم اسرائیل علیه مردم فلسطین وظیفه دارند تا از یک سو به تروریزم جهانی نه بگوید و از طرفی هم صدا بلند کنند و روز قدس را به عنوان یک ارزش اسلامی پاس بدارند.

 

به گفته او، شکی نیست که تروریزم و حامیان آن در صدد حفظ هژمونی کلان خود در جهان و به خصوص ادامه نفاق و شکاف میان اقوام در افغانستان است.

 

این فعال سیاسی در پاسخ به یکی از سوال کنندگان مبنی بر این که در شرایط کنونی چگونه می توان سوء تفاهم میان مردم و حکومت را رفع کرد، تا مبارزه با تروریزم رونق بیشتر پیدا کند، گفت: تنها شخصیت های ملی و سیاسی می توانند اتهامات از طرفین را کاهش داده و به غائله بی ثمر میان دو طرف خاتمه دهند.

 

موسوی با در نظرداشت وضعیت نابسامان کشور تأکید کرد: دولت باید موضع مشخصی در برابر تروریزم داشته، در قبال مردم پاسخگو باشد، بدامنی و ناامنی ها را مهار کند و اگر نتواند، یک دولت ورشکسته خواهد بود.

 

وی با اشاره به سرکوب حرکت های مدنی از سوی حکومت گفت: اگر مردم از حکومت راضی نباشند، مشروع نیست و ملت تا سرحد سقوط آن تلاش خواهد کرد.