• تاریخ انشار: ۵ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 3081
  • 1,292 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ترویج فرهنگ قرآنی در افغانستان، نیاز به یک حرکت همگانی دارد

تنها با فعالیت شورای عالی قرآنی وچند نهاد محدود فرهنگی دیگر، درکشوری مانند افغانستان وفضای حاکم درآن، فرهنگ قرآنی به صورت اصولی و اساسی ترویج و نهادینه نخواهد شد، بلکه به یک حرکت همگانی و فراگیر نیاز است.   مطلب فوق توسط حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، نماینده تام الاختیار حضرت آیت […]

تنها با فعالیت شورای عالی قرآنی وچند نهاد محدود فرهنگی دیگر، درکشوری مانند افغانستان وفضای حاکم درآن، فرهنگ قرآنی به صورت اصولی و اساسی ترویج و نهادینه نخواهد شد، بلکه به یک حرکت همگانی و فراگیر نیاز است.

 

مطلب فوق توسط حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصرمکارم شیرازی در افغانستان در محفل افتتاحیه نمایشگاه بهار قرآن، درغرب کابل عنوان شد.

 

آقای مزاری افزود: لازم است که در کنار شورای عالی قرآنی افغانستان که به حق مجری خوب این حرکت معنوی بوده است و زحمات آنرا طی چند سال در دوش داشته است، سایر مراکز فرهنگی نیز در این زمینه تلاش نمایند.

 

به گفته وی، همچنین شخصیت های علمی و فرهنگی، نخبگان و آیات عظام نیز وظیفه دارند که در راستای برگزاری این نوع نمایشگاه ها در مرکز و ولایات کشور و یا هر فعالیت دیگری که در جهت ترویج فرهنگ قرآنی در سطح کشور می شودف تلاش نموده، وظایف اسلامی خود را به نحو مطلوب ادا نمایند.

 

 

 

به باور این فعال فرهنگی و دینی، اگر فرهنگ قرآنی به صورت اساسی درجامعه ی مانند افغانستان که از هر زاویه آسیب پذیر و دچار مشکل می باشد ترویج شود و زمینه سهم گیری جوانان، نوجوانان، پیرمردان و زنان دربرنامه های قرآنی فراهم گردد، قطعاً فراگیری مفاهیم قرآنی آسان گردیده و آنگاه بسیاری از مشکلات موجود رفع خواهد شد.

 

به عقیده آقای مزاری، تمام آنچه را ما درعرصه های مختلف زندگی اعم از مسایل دینی اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی نظامی و امنیتی نیاز داریم، در قرآن کریم به صورت جامع و گویا بیان شده است.

 

به گفته او، در قرآن کریم مسیرها و رهنمود های مشخصی وجود دارد که اگر یک مسلمان، واقعاً به آن متوسل شود و بعد ترویج فرهنگ قرآنی و فهم مفاهیم قرآن، درمرحله عمل آنرا پیاده کند، گره از بسیاری کارها و مشکلات باز خواهد شد.

 

به گفته این عالم دینی، قرآن یگانه دستور العمل و عالیترین خط مشی زندگی انسانها است، لذا نباید این گنجینه گرانبها، به روخوانی، قرائت، صوت، لحن و تجوید خلاصه شود، بلکه تنها عمل به مفاد و محتوی قرآن به صورت علمی و تحقیقی می تواند راه گشا باشد.

 

 

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، همچنان گفت: کارهای فرهنگی و تبلیغی در عرصه های قرآنی، گام اول است نه گام اخیر، بلکه گام اخیر و هدف نهایی این است که این نوع برنامه ها سرانجام منتج شود به اینکه ما در زندگی خود عامل به قرآن، اهداف و برنامه های این کتاب آسمانی باشیم.

 

آقای حسینی مزاری خاطرنشان کرد: اگرمردم مسلمان افغانستان با وجود تمام مشکلات دست و پاگیری که با آن رو برو هستند، برمبنای دستورات قرآن حرکت کنند، بحران ها از کشور رخت برمی بندد ومشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و همچنین امنیتی از این خاک بیرون خواهد شد و ساکنین این مرزوبوم از قید گرفتاری ها آزاد خواهند گردید، زیرا اکثر مشکلات ما امروز از این ناحیه است که به دستورات اسلام و احکام قرآن اهمیت نمیدهیم.

 

او تاکید کرد: ترویج فرهنگ قرآنی درهمه زمان ها و مکان ها و درتمام بلاد مسلمین یک وظیفه اسلامی برای همه است، اما درشرایط نابسامان افغانستان که فرهنگ و منطق قرآن زدایی رو به افزایش می باشد یک ضرورت جدی است.

 

آقای مزاری درادامه سخنان خود تصریح کرد: اگر اکثر مردم مسلمان افغانستان براساس مفاهیم قرآن و برنامه های سازنده آن توجه به اهمیت پیروی از قرآن نمی کنند و به کار ساز بودن عمل به دستورات قرآنی پی نمی برند، حد اقل به حساسیت و اهتمام دشمن نسبت به مبارزه علیه قرآن و عاملین آن توجه کنند.

 

مردم باید توجه داشته باشند که امروز تمام تمرکز قوای دشمنان اسلام در شرق وغرب عالم مبارزه با قرآن و فرهنگ قرآنی است.

 

 

 

به گفته وی، اگر امروز مشکلات گونا گون در دنیای اسلام وجود دارد و معضلات روز افزون در کشورهای مانند سوریه، عراق، لبنان، بحرین وهمچنین یمن و افغانستان سایه افگنده است به دلیل این است که دشمنان در برابر دین و قرآن موضع گرفته اند و در صدد تضعیف ارزشهای اسلامی و کوبیدن و انهدام آنها هستند.

 

به گفته او، دشمنان اگر کسی را هدف قرار می دهند، می کشند و نابود می کنند، بدون شک عاملین به قرآن و حد اقل کسانی را هدف قرار می دهند که توجه به ارزشهای دینی و مذهبی دارند، زیرا دشمن در حقیقت هراس از دین برحق اسلام، قرآن، و مروجین آن دارد.

 

 

 

روی هم رفته باید گفت: دشمنان در مبارزه علیه قرآن و عاملین به دستورات آن سخت حساس هستند و آنچه در توان دارند برای نا بودی کیان اسلام و محوریت قرآن به کار می گیرند.

 

آقای مزاری تاکید کرد: مسلمانان حد اقل به میزان تلاش دشمنان که درصدد نابودی قرآن و احکام اسلام هستند، باید به عنوان صاحبان قرآن و پیروان اسلام تلاش کنند و نگذارند که اصول و ارزشها دست خوش بیگانگان قرارگیرد و آنچه مایه حیات است از آنان سلب شود.

 

او، در ادامه سخنان خود با توجه به وضعیت فرهنگی مردم افغانستان گفت: یکی از چیزهایی که نشان می دهد مردم مسلمان افغانستان درعرصه ترویج فرهنگ قرآنی فعال هستند، گام برداشتن طبق دستورات خداوند و احساس مسوولیت در برابر اجتماع خود و تمام امت مسلمه می باشد.

 

 

 

به گفته او، باید دید مردم افغانستان در شرایط کنونی به لحاظ فرهنگی در چه پیمانه قرار دارند و از لحاظ دین پروری و خدا محوری و همچنین ازنگاه احساس مسوولیت دربرابرهمکیشان خود در جهان، چگونه عمل می کنند، آنگاه می توان قضاوت کرد که اسلام واقعی در این کشور وجود دارد یاخیر و اگر دارد تا چه اندازه؟

 

او گفت: ما به عنوان یک مسلمان علاوه بر احساس مسوولیت در برابر مردم خود، باید بدانیم که خواهران و برادران مسلمان ما درسایرکشورهای اسلامی در چه وضعیت قرار دارند.

 

ما به عنوان یک وظیفه شرعی و دینی باید درک کنیم که مردم مظلوم فلسطین در برابر تجاوز رژیم سفاک اسراییل در چه وضعیت قرار دارند.

 

 

 

آقای مزاری ضمن گفته های خود جمعه آخیر رمضان (روز جهانی قدس) را یک روز قرآنی و اسلامی خواند و از مردم خواست که برای حمایت، همکاری و همدردی با مردم فلسطین درصحنه حضور داشته باشند و با راهپیمایی ها براساس مسوولیت اسلامی خود، به زخم این مردم ستم دیده مرهم بگذارند.

 

آقای مزاری گفت: روز جهانی قدس از این نظر اهمیت دارد که بنیان گذار آن کسی بود که در راه ترویج فرهنگ قرآنی توسعه و احیای ارزشهای اسلامی شب و روز تلاش می کرد.

 

او گفت: امام خمینی(ره) همواره فریاد می زد که هر مسلمانی درهرگوشه دنیا نیاز داشته باشد و بگوید یا للمسلمین ما با او همکاری خواهیم کرد، و امام بر اساس این طرز فکرعالی، جمعه آخر رمضان را روز جهانی قدس به عنوان همکاری مسلمانان با یگدیگراعلام کرد.

 

 

 

به گفته این تحلیلگر مسایل سیاسی و اجتماعی، اگر ما پیروان این مرد بزرگ ( امام خمینی”ره”) باشیم و رهنمود های او را در زندگی فردی و اجتماعی خود عملی بسازیم درحقیقت بر اساس فرهنگ و منطبق با مفاهیم و دستورات قرآن عمل کرده ایم، زیرا منطق قرآن فریاد رسی دیگران و کمک به همدینان و هم مذهبان و حتی نوع انسان، وحدت مسلمانان و حفظ اخوت اسلامی درهرشرایط و زمان می باشد.

 

وی تاکید کرد که روز جهانی قدس به خصوص در سال جاری یک آزمایشگاه و محک خوبی خواهد بود برای کسانیکه به عنوان مسلمان به امورمسلمین اهمیت می دهند.

 

 

 

علاوه برآن اهمیت گرامیداشت از روز جهانی قدس در سال پیش رو برای این است که دشمنان برای انحراف اذهان عامه مسلمین و شکستاندن محور مقاومت و به فراموشی سپردن قضیه فلسطین که موضوع اول جهان اسلام است، گروه های تکفیری را ایجاد کرده و جنگ های مذهبی و فرقه ای را ترویج کرده اند و مسلمان را در برابر مسلمان دیگر قرار داده اند.

 

به گفته او، علاوه بر آن، دشمنان اسلام تلاش دارند که زیرساخت های کشورهای اسلامی ی را که در برابر اسراییل ایستاده اند تخریب و تضعیف بکنند، بنا براین امسال باید ما افغانها فریاد بر آوریم و جهان اسلام را مخاطب قرار دهیم که ما تا هنوز فریب دشمنان را در دنیا نخورده ایم و تا هنوز پای عهد و پیمان خود با پیامبر و امامان خود هستیم و به ندای مسلمین در هر کجا جواب مثبت خواهیم داد.

 

 

 

و باید به دنیا ثابت کنیم که ما تا هنوز براساس دستور رسول خدا(ص) که گفت: “من لم یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم” عمل کرده ایم و پس از این نیز به عنوان مسلمان فریاد برادران دینی خود را به خصوص مردم مظلوم فلسطین را لبیک خواهیم گفت و با حضور در تظاهرات روز جهانی قدس، به دشمنان قرآن هم اعلام می کینم که فریب و توطئه های شیطانی شما را هرگز نخوردیم و نخواهیم خورد.

 

 

 

این عالم دینی تاکید کرد که امروز دشمنان ما، اهل سنت نیستند بلکه دشمن تمام امت مسلمه، وهابیت و گروه های تکفیری و دست پروردگان دشمن و ساخته دست اسراییل هستند و این حقیقت زمانی آشکار می شود که می بینیم، تا کنون بیش از یک هزار و شش صد تروریست تکفیری زخمی و آسیب دیده در اسراییل تداوی می شوند و حمایت جدی از آنان صورت می گیرد و این نشان دهنده این است که منشا تمام تروریزم جهانی در حقیقت اسراییل است.

 

 

 

آقای مزاری تاکید کرد که شیعه و سنی در افغانستان، با هم برادرهستند و همواره مانند یک روح در دو بدن عمل و دربرابر توطئه های دشمن ایستادگی کرده اند و این رویه قرآنی را همچنان تداوم خواهند بخشید.

 

به گفته رییس حزب اسلامی تبیان، همانگونه که شیعه وسنی در افغانستان همه ساله در روز جهانی قدس راهپیمایی کرده اند، امسال نیز در ۲۳ رمضان ساعت ۹ صبح درکابل و سایر شهرهای افغانستان حضور جدی بهم خواهند رساند و امید وار هستیم که به عنوان فرزندان صدیق اسلام و سربازان فداکار برای پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) و امام زمان(عج) و نایبان برحقش حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه ی و سایرمراجع عظام به خصوص حضرت آیت الله العظمی ناصرمکارم شیرازی که فتوی صریح در بزرگداشت از روز جهانی قدس دارد، عمل کرده باشیم.