• تاریخ انشار: ۱۳ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 10866
  • 1,020 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تزکیه نفس امام خمینی(ره) ایشان را در میان ملت های جهان جاویدان ساخته است

در همایش “در سوگ آفتاب”  عنوان شد: خود سازی و پاکی نفس از مهمترین وظیفه  و ویژگی رهبران و پیامبران الهی بوده است، و کسانی که به این عمل خود را عیار ساخته و خود سازی را از درون خود شروع کرده اند،بزرگترین تحولات را در جامعه انسانی به میان آورده اند.   به گزارش […]

در همایش “در سوگ آفتاب”  عنوان شد: خود سازی و پاکی نفس از مهمترین وظیفه  و ویژگی رهبران و پیامبران الهی بوده است، و کسانی که به این عمل خود را عیار ساخته و خود سازی را از درون خود شروع کرده اند،بزرگترین تحولات را در جامعه انسانی به میان آورده اند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، سید ذکی موسوی یک تن از علمای شهر مزار شریف طی سخنانی در  همایش بزرگ در”سوگ آفتاب” به مناسبت بیست و هشتمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی (رح) که از طرف دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف(مرکز ولایت بلخ) برگزار گردیده بود، گفت: مهمترین ویژگی امام خمینی، تزکیه نفس او بود که وی را  در میان تمام ملت ها جاویدان ساخته است.

وی  افزود: از گذشته های دور تا به حالا، زمامداران زیادی روی صحنه آمده و از میان رفته و هم چنان در قرن معاصر هم تعدادی زیادی از آنها وجود دارد؛ ولی هیچ یک به مانند حضرت امام خمینی(رح) در قلب مردم جایگاهی نداشته است زیرا امام خمینی(رح) نه تنها در ایران باعث تحول شد بلکه تغییر و تحول جهانی را در سرتا سر دنیا به وجود آورد.

 

موسوی ادامه داد:  مهترین ویژگی که در اکثر رهبران و عالمان دیگر دیده نمیشود، تزکیه نفس و خود سازی است زیرا کسی که خودش را بسازد و رابطه با خدای خود، برقرار نماید، خداوند متعال رابطه او را با خلق خودش محکم  خواهد کرد.

 

این عالم دینی تصریح کرد:خود سازی و پاکی نفس از مهمترین وظیفه وویژگی رهبران و پیامبران الهی بوده است، و کسانی که به این عمل خود را عیار ساخته اند و خود سازی را از درون خود شروع کرده اند،بزرگترین تحولات را در جامعه انسانی به میان آورده اند.

 

وی  با ابراز اینکه در نزد امام خمینی (ره) تزکیه نفس و خود سازی بالاتر از تعلیم و تعلم بود، گفت: اگر امام(ره) می خواست از میان تعلیم و تعلم و تزکیه نفس یکی را گزینش نماید؛ تزکیه نفس را بالاتر از تعلیم و تعلم می دانست زیرا به باور امام، علم که بدون تزکیه نفس به وجود آمده باشد مایه تکبر و انحراف ازمسیر حق می شود.

 

موسوی اظهار داشت: حضرت امام خمینی (رح) در مورد موانع تهذیب نفس در بیانات خود اشاره نموده است که یکی ازاین موانع، غفلت از گناه است وقتی که انسان گناهی را مرتکب شود و از آن غافل گردد؛ سبب دوری وی ازمسیر حق خواهد شد بنابراین تا کسی اول خود را نسازد نمی تواند رهبر جامعه باشد و دیگران را رهبری نماید.

 

این عالم دینی یاد آور شد:  یکی از مواردی را که امام در مورد موانع تهذیب نفس اشاره نموده است،  کوچک شمردن گناه است همچنین

تکبر، غفلت از خود، عیب جویی از دیگران و غافل از عیب خود، کسب علم بدون عمل ، لذت گرایی ،فراموشی از آخرت از جمله موانع تزکیه نفس از دیدگاه امام خمینی (ره)  می باشد.

 

 

وی در ادامه خطاب به جوانان گفت: جوانان عزیز باید در راستای تزکیه نفس کوشا باشند و خود سازی را از ایام جوانی در خود پرورش دهند و اگر در جوانی به آن توجه نداشته باشند؛ بدانند که در پیری به حال آنها هیچ سودی نخواهد داشت.

 

موسوی با اشاره به وقوع  تحولات اخیر در  کشور اظهار داشت:  تمام بدبختی هایی که امروز در کشور ما وجود دارد، از سیاست های غلط کسانی هست که بدون اینکه در قمست خود سازی خودشان کاری کرده باشند، امور مملکت را به دست گرفته اند.

 

 

این عالم دینی عنوان کرد: واقعا متاسفم هستیم بر حاکمان این زمان؛ کسانیکه خود را مسلمان می دانند ولی به خاطر نابودی کشور های اسلامی، میلیون ها دالر را به جیب دشمنان اسلام می اندازند.

 

وی درباره روابط ملک سلمان و ترامپ اشاره کرد و گفت: پولی که ملک سلمان برای خریداری اسلحه در جیب امریکا برای کشتار مردم  بی گناه می اندازد، پولی است که از کشور های اسلامی در جریان مراسم حج، به دست آنها می رسد.

 

موسوی  ابراز داشت: امریکا با به دست آوردن این پول ها، در سخنرانی خود سه بار تاکیده کرده می گوید: “شغل، شغل، شغل” این یعنی که ما با به دست آوردن این پول ها، با راه اندازی کار خانه های اسلحه سازی جوانان خود را مشغول کار می کنیم تا دیگر کشورها، هیچ گاه در امنیت واقعی قرار نگیرند.

 

این عالم دینی در  پایان  از خداوند متعال خواست که به برکت این ماه در تمام سر زمین های اسلامی یک صلح و امنیت واقعی را تامین نماید.

قابل ذکر است که در این همایش بزرگ، علما، روحانیون، شخصیت های علمی، اساتید دانشگاه ها، شخصیت های فرهنگی، دانشجویان اعم از خواهران _برادران، شهروندان این ولایت و رسانه ها ، حضور داشتند.