• تاریخ انشار: ۱۸ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27700
  • 731 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تشکیل خانواده؛ بهترین و بالاترین نعمت ها برای هر زن و مرد از دیدگاه اسلام

آگاهان دینی و فعالان فرهنگی در هرات، موانع فراروی ازدواج جوانان را بر شمرده و تاکید کردند که رسم و رواج های غلط و ناپسند چه بومی و چه وارداتی که گریبان گیر جوانان در امر ازدواج است، هیچ بنیه دینی ندارد باید توسط خانواده ها از میان برداشته شود.   خبرگزاری صدای افغان(آوا) – […]

آگاهان دینی و فعالان فرهنگی در هرات، موانع فراروی ازدواج جوانان را بر شمرده و تاکید کردند که رسم و رواج های غلط و ناپسند چه بومی و چه وارداتی که گریبان گیر جوانان در امر ازدواج است، هیچ بنیه دینی ندارد باید توسط خانواده ها از میان برداشته شود.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – هرات: گفتمان نخبگانی به مناسبت سالروز ازدواج حضرت محمد مصطفی(ص) و حضرت خدیجه کبرا (س) تحت عنوان “انتخاب آگاهانه؛ زندگی عاشقانه” با حضور فعالان دینی و فرهنگی در هرات برگزار گردید.

 

کارشناسان در این گفتمان که از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) برگزار شد، نگاهی به ازدواج پیامبر (ص) و حضرت خدیجه (س) داشته و در رابطه با ارزش و جایگاه ازدواج در اسلام، معیارهای انتخاب یک همسر نمونه، جایگاه گله، قلین و پیشکش در متون دینی و همچنان علل و عوامل تاخیر در ازدواج بحث و تبادل نظر نمودند.

 

عبدالغفور ناظر سیغانی، دانشجوی سال چهارم حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات در این گفتمان عواملی که باعث تاخیر در ازدواج جوانان می‌شود را بر شمرد و گفت: عوامل زیادی مانع ازدواج جوانان شده و به واسطه آنها اکثر جوانان به فساد و مشکلات روحی و روانی آغشته شدند.

 

وی افزود: اولین مانع که سر راه ازدواج جوانان قرار دارد، مانع اقتصادی است که متاسفانه اکثریت جوانان کشور به همین درد (بی پولی، بیکاری، عدم امنیت شغلی) گرفتار هستند و شمار زیادی هم به دلیل هجمه شدید مشکلات اقتصادی، اصلا تمایل به ازدواج ندارند و از ازدواج و تشکیل خانواده در ذهن شان یک هیولا ساخته اند.

 

این فعال فرهنگی، رسم و رواج های غلط و ناپسند چه بومی و چه وارداتی که هیچ بنیه دینی ندارد را عامل دیگری خواند که فراروی جوانان قرار داشته و تصریح کرد: مصارف گزاف در عروسی، پیشکش، گله و قلین، انتظارات غیر معقول والدین از جوانان، توقعات بیش از حد طرفین در عقد ازدواج که ارمغان فرهنگ غربی است، گریبان جوانان را گرفته اند.

 

وی با بیان اینکه؛ ازدواج موفق زمینه تکامل مادی و معنوی خانواده را مهیا می سازد، گفت: انتخاب شریک زندگی یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین موضوعات است و همان طوری که انتخاب همسر شایسته و نیکو بسیار مهم است، گزینش همسر ناشایست که بر ملاک های غلط و بی اساس صورت گرفته باشد زیان فراوانی به زندگی مشترک ایجاد می کند.

 

سیغانی با اشاره به اهمیت تدین، تقوا و تناسب، تاکید کرد: معیار و ملاک در انتخاب همسر باید ایمان و تدین، اخلاق نیک، عفاف، شرافت خانوادگی، سلامت جسمانی و روانی باشد.

 

از سوی دیگر، حجت الاسلام والمسلمین  مهدی علیزاده بامیانی، فعال دینی و فرهنگی در این گفتمان گفت: ازدواج نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده و بالطبع، جامعه و اجتماع است و میزان اندیشه و تدبر در آن در میزان پیشرفت یا انحطاط و صعود یا سقوط جامعه تاثیر دارد.

 

او علاوه کرد: از این رو، دین مقدس اسلام آن را نه تنها کاری محبوب و مقدس دانسته، بلکه جوانان را مؤکدا بدان توصیه کرده است.

 

بنا به اظهارات این آگاه دینی، هر ازدواجی دارای اهداف خاص خود است، ولی در این میان، برخی از اهداف کم ارج و کم اهمیت و در نتیجه، ناپایدار اند و نمی توانند برای همیشه و یا حتی دراز مدت خوشبختی زوجین را تضمین کنند اما برخی نیز ارجمند، مهم و در نتیجه پایداراند. بنابراین، شایسته است ازدواج با توجه به این اهداف در نظر گرفته شود.

 

وی ادامه داد: ازدواج از این نظر که عاملی برای نجات از آلودگی، موجبی برای نجات از تنهایی و سببی برای بقای نسل است؛ خودداری از آن همیشه سبب ایجاد بی تعادلی، نابهنجاری رفتاری و زمانی هم فساد شخصیت و حتی بیماری جسمی می گردد. بنابراین، بهترین و بالاترین نعمت ها برای هر زن و مرد از نظر اسلام تشکیل خانواده است.

 

گفتنی است که در اخیر این گفتمان؛ به سوالات اشتراک کنندگان نیز پاسخ داده شد.