• تاریخ انشار: ۱۷ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 23372
  • 539 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تلاش‌های صلح فاقد مولفه‌های لازم و غیرواقعی است/ امریکا به دنبال دور کردن طالبان از محور روسیه و ایران و جایگزینی داعش است

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان‌ این‌که صلحی که شعارش در افغانستان داده می‌شود، فاقد مولفه‌های لازم بوده و یک صلح واقعی نیست، تأکید کرد که تلاش‌های کنونی امریکا نیز در جهت آوردن صلح واقعی در افغانستان نیست، بلکه امریکا به دنبال دور کردن طالبان از محور روسیه و ایران، خروج این گروه […]

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان‌ این‌که صلحی که شعارش در افغانستان داده می‌شود، فاقد مولفه‌های لازم بوده و یک صلح واقعی نیست، تأکید کرد که تلاش‌های کنونی امریکا نیز در جهت آوردن صلح واقعی در افغانستان نیست، بلکه امریکا به دنبال دور کردن طالبان از محور روسیه و ایران، خروج این گروه از میدان جنگ گرم و تجهیز و حمایت از گروه داعش علیه کشورهای چین، روسیه و ایران است. حسینی مزاری در عین حال تصریح کرد که امریکایی‌ها به این زودی افغانستان را ترک نخواهند کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در یک نشست نخبگان در مورد “چشم‌انداز طرح صلح امریکایی؛ از واقعیت تا فریب افکار عمومی” در مشهد مقدس سخن گفت.

 

صلح غیرواقعی

به گفته وی، صلحی که شعارش در افغانستان داده می‌شود و از سال‌ها بدین‌سو مطرح بوده، یک صلح واقعی نیست، چرا که اگر قرار باشد به یک صلح واقعی دست پیدا شود، باید مؤلفه‌هایی وجود داشته باشد؛ در غیر آن، شعار دادن حول موضوع صلح، چیزی بیش از فریب افکار عمومی نخواهد بود.

 

مولفه‌های صلح افغانستان

حسینی مزاری ادامه داد: یکی از مؤلفه‌های صلح، محوریت افغانستانی‌ها در هرگونه مذاکرات است، اما حالا این‌گونه نیست و امریکایی‌ها خود رأسا با گروه طالبان وارد مذاکره گردیده و کمترین وقعی به حاکمیت ملی و افکار عمومی مردم افغانستان نگذاشته‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: دومین مؤلفه صلح وجود دولتی قدرتمند است تا با دست بالا با هرگروه مخالف که بخواهد، به مذاکره و تعامل بپردازد، اما متأسفانه افغانستان به دلایل و عوامل مختلف از یک حاکمیت قدرتمند برخوردار نمی‌‌باشد؛ روی این لحاظ است که اگر شعار صلحی هم  از ناحیه شخصیت‌ها و عناصر مرتبط با حاکمیت، حتی رئیس‌جمهوری سرداده می‌شود، از موضع ضعف بوده و همواره با زاری و عذر، طرف مقابل به صلح فراخوانده شده است.

 

این فعال سیاسی افزود: سومین مؤلفه صلح داشتن آدرس واحد از سوی گروه‌های مخالف است، اما حالا این آدرس واحد حتی در سطح طالبان وجود ندارد، چه رسد به این‌که غیر از طالبان، گروه‌های مخالف دیگری نیز وجود دارند.

IMG_7307

وی تصریح نمود: “امروز اگر حاکمیت در صلح با طالبان موفق شد، چه تضمینی وجود دارد که چندی بعد گروه دیگری به نام طالبان سر بالا نکند که ما هم هستیم و یا القاعده و داعش و امثال آن”.

 

به گفته حسینی مزاری، چهارمین مؤلفه صلح، همکاری کشورهای همسایه  است؛ به خصوص آن عده از همسایه‌هایی که تاکنون به عنوان حامی طالبان عمل کرده‌‌اند. نقش برخی دیگر از کشورهای همسایه نیز می‌تواند در تأمین صلح خیلی حیاتی باشد؛ مثل کشورهای ایران، روسیه، چین و حتی هند، اما به دلیل سیاست‌های انحصار طلبانه امریکا و مخالفت زمامداران واشنگتن با سیاست برخی از این کشورها، اصولا برای اشتراک مساعی این کشورها در راستای کمک به برقراری صلح با ثبات و دائمی در افغانستان، نقشی داده نشده، بلکه با این نقش‌آفرینی از سوی امریکایی‌ها مخالفت صورت می‌گیرد.

 

وی به عنوان مثال افزود: مثلا امریکا مانع نقش‌آفرینی ایران است، مانع حضور روس‌ها در مسئله صلح افغانستان است، در این صورت طبیعی است اگر این کشورها در آوردن صلح دخیل نشوند، صلح در افغانستان برقرار نخواهد شد؛ حتی اگر کل غرب بخواهد این عملیه تحقق پیدا کند.

 

تلاش‌های غیر واقعی امریکا

بنابراین به باور رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، تلاش‌های کنونی امریکا در جهت آوردن صلح واقعی در افغانستان نیست، بلکه تلاش برای به دست آوردن منافع از پیش در نظر گرفته شده امریکایی‌هاست.

 

دور کردن طالبان از محور روس و ایران

وی با بیان این سوال که اگر امریکا به دنبال تأمین صلح نیست، پس چه نامی به فعالیت‌های زلمی خلیل‌زاد در راستای دید و بازدیدها و برقراری مذاکرات مختلف بگذاریم و امریکایی‌ها چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ پاسخ داد: در جواب می توان گفت که انگیزه تلاش امریکایی‌ها با محور قراردادن شعار صلح‌خواهی دو نکته می‌تواند باشد:

نکته اول، دور کردن طالبان از محور روس و ایران است. در ابتدا امریکایی‌ها نه تنها به صلح با طالبان علاقه نشان نمی‌دادند، بلکه شعار مقابله و نابودی این گروه را سر می‌دادند، اما وقتی احساس کردند با نزدیک شدن طالبان به روسیه و ایران، ممکن است آسیب‌های جدی به منافع امریکا در افغانستان وارد گردد، به سرعت تاکتیک عوض کرده و طرح صلح با طالبان را روی دست گرفتند.

 

خروج طالبان از میدان جنگ گرم و جایگزینی داعش

به گفته حسینی مزاری، نکته دوم، طالبان نمی‌توانستند اهداف منطقه‌ای امریکایی‌ها را برآورده کنند؛ چون اعتقاد این گروه به امارت اسلامی آن هم در داخل افغانستان است و کاری به خارج مرزها نداشت و ممکن بود طالبان پس از به حاکمیت رسیدن، روابط نیک و حسنه‌ای نیز با همسایه‌های افغانستان برقرار می‌کردند، در حالی که امریکایی‌ها علاقه داشتند طالبان بر اساس سیاست‌های منطقه‌ای آن‌ها عمل کرده و در راستای ایجاد فشار علیه چین، ایران و روسیه عمل کنند.

 

اما وی افزود، داعش اصولا با انگیزه منطقه‌ای و بین‌المللی تأسیس گردیده و می‌تواند اهداف امریکایی‌ها را در افغانستان تأمین کند؛ از این‌رو امریکایی‌ها تلاش دارند طالبان را از میدان جنگ گرم خارج کرده، با وارد کردن‌شان به صحنه سیاسی و تلاش برای کسب قدرت اداری در سطح کشور، این گروه را از گردونه بازی‌های داخلی و منطقه‌ای خارج کند. در این صورت وقتی طالبان به کابل آمدند و در قدرت مدیریتی کلان کشور سهیم شدند، نوبت به فعال‌سازی گروه داعش می‌رسد.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) تأکید کرد: امریکا تصمیم دارد با بی‌غم شدن از سوی طالبان، داعش را وارد گردونه نموده، زمینه تجهیز و حمایت آن را علیه کشورهای چین، روسیه و ایران فراهم بسازد.

_(۳۰)

امریکا به دنبال خروج از افغانستان نیست

وی در مورد این‌که گفته می‌شود امریکا با به توفیق رساندن پروسه صلح با طالبان، زمینه خروج آبرومندانه خود را از افغانستان فراهم می‌کند، گفت که این مسأله صحیح به نظر نمی‌رسد؛ چه این‌که امریکا به افغانستان نیامده تا صدها میلیارد دالر را خرج کند و بعد دست خالی از افغانستان بیرون برود.

 

به گفته حسینی مزاری، سال‌ها پیش سازمان‌های اطلاعاتی امریکا با انتشار سند ۲۰۲۰ گفتند به زودی قدرت اقتصادی غرب به شرق منتقل می‌شود. محور این قدرت در شرق هم چین، روسیه، ایران و هند است. امریکایی ها به این فکر افتادند که این قدرت درهم شکسته شود و یا حداقل مهار گردیده، مطابق منافع آن‌ها مدیریت گردد، این بود که پس از بررسی‌های زیاد به این نتیجه رسیدند که باید قدرت نظامی و سیاسی امریکا در جایی حضور داشته باشد که مشرف بر این چهار کشور قرار داشته و افغانستان بهترین نقطه استراتژیک برای این اشراف به نظر رسید؛ در نتیجه با بهانه‌سازی انفجار برج‌های دوقلوی تجارت جهانی، افغانستان اشغال شد و در طی ۱۸ سال گذشته، امریکایی‌ها سعی داشته اند به این سیاست عمل نموده و به نتیجه ملموسی برسند.

 

وی ادامه داد: از این‌رو امریکایی‌ها با فعال کردن داعش در افغانستان تلاش دارند پروس‍ه ناامن‌سازی کشورهای چین، ایران و روسیه را روی دست بگیرند؛ چنان‌که طی این سال‌ها همین رویه نیز در دستور کار امریکایی‌ها قرار داشته است.

 

از طرف دیگر به گفته رییس مرکز تبیان، عوامل و بستر داخلی هم در افغانستان مشاهده نمی‌گردد تا بتواند از فضا و شرایط به وجود آمده به نفع کشور و مردم آن استفاده جسته، زمینه‌های خروج اجانب از کشور را فراهم کنند؛ بنابراین امریکایی‌ها به این زودی‌ها افغانستان را ترک نخواهند کرد؛ مگر این‌که خدای متعال عنایتی نموده و مردم کشور حرکت درستی برای به دست گرفتن آزادی و استقلال افغانستان را در پیش بگیرند.