• تاریخ انشار: 9 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15220
  • 1,006 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تمام مراکز فرهنگی ، نشست هایی نظیر گفتمان های مرکز تبیان دایر کنند

تعدادی از جوانان دانشجو در حاشیه گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در کابل برگزارشده بود گفتمان های هفته وار مرکزی تبیان را برای بالا بردن سطح آگاهی جوانان و دانشجویان مفید و تاثیر گذار دانستند. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در […]

تعدادی از جوانان دانشجو در حاشیه گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در کابل برگزارشده بود گفتمان های هفته وار مرکزی تبیان را برای بالا بردن سطح آگاهی جوانان و دانشجویان مفید و تاثیر گذار دانستند.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل به موضوع ” اسرا و حفظ ارزش ها” اختصاص داشت.
درحاشیه این گفتمان الهه ظاهری، یکی از دانشجویان در رابطه به برگزاری گفتمان های علمی فرهنگی که از سوی دفتر مرکزی تبیان برگزار می شود، گفت برگزاری این گفتمان ها در شرایط فعلی که دشمن بالای جوانان کار می کند، بسیار مفید برای نسل کنونی واقع می شود.
وی افزود که تمام مراکز فرهنگی وظیفه دارد تا همچون گفتمان ها را برگزار نمایند تا جوانان از فرهنگ نادرست بیگانه ها نجات یابند وجوانان با فرهنگ ناب اسلامی آشنا شوند.
موصوف با اشاره به موضوع گفتمان این هفته مرکز تبیان گفت اسرای کربلا با رشد فرهنگی و شناخت عمیق از امام و حجت خدا، شناخت حق و باطل و دشمنان دین و فرهنگ عاشورا را به جهانیان ارائه دادند.
بانو ظاهری با بیان اینکه اسرای کربلا با حرکات خودشان جایگاه اهل بیت(علیهم السلام) به تثبیت رساندند، افزود اسرای کربلا با تمام سربلندی و افتخار در مجلس یزید حضور یافتند و با زبانی برنده و از حقانیت قیام امام حسین(ع) دفاع کردند.
وی با اشاره به اینکه آنچه در صحنه کربلا اتفاق افتاد، امروز نیز در عرصه های مختلف در جامعه نمود پیدا کرده است، گفت یکی از درس‌های بزرگی که از واقعه عاشورا و از یاران امام می‌توان گرفت ولایتمداری و پیروی از راه حق است.
این دانشجو در اخیر از سخنان خود از آن عده بانوان که در خانه های شان اند و در مراسم های فرهنگی اشتراک نمی کنند خواست تا در همچون مجالس فرهنگی اشتراک کنند تا از مسایل دینی شان با خبر شوند.
درهمین حال محمد صبورمقصودی، یکی استادان زبان انگلیسی که در گفتمان این هفته مرکز تبیان اشتراک ورزیده بود در مورد موضوع گفتمان این هفته افزود کاروان اسرای کربلا در مسیر حرکت خودشان پیام‌هایی خداپرستی، بصیرت، دشمن‌شناسی، عزت، حیا، عفت، روح عبادت و ظلم‌ستیزی را به تاریخ ارائه داند.
این دانشجو خاطرنشان کرد که رساندن شعایر حسینی به گوش مردم جامعه، وظیفه تمام مردم است و هر کسی به هر اندازه ای که از اهداف قیام امام حسین درک دارد و می فهمد، باید آن را برای جامعه برساند.
وی ابراز داشت که کشورهای غربی روی جوانان مسلمان بیشتر کار کرده و توانسته اند فرهنگ شان را به کشورهای اسلامی چون افغانستان بیاورند، در همین حال، وظیفه جوانان آگاه مسلمان است که باید جوانانی که از اسلام و دین بی خبر اند را آگاه بسازند و این جوانان باید با تهاجم های فرهنگی غرب مبارزه کنند.
همچنان زهرا عبدالهی دانشجو حوزه دراین مورد موضوع گفتمان این هفته مرکزی تبیان گفت اسرای کربلا بعد از واقعه عاشورا با روشنگری‌هایی خود مانع تحقق اهداف بنی‌امیه شدند و حضرت زینب(سلام الله علیه) و امام سجاد(علیه السلام) با ایراد خطبه ها باعث ماندگاری نهضت عاشورا شدند.
عبدالهی افزود اسارت از نگاه امام حسین(علیه السلام) و اهل بیتش ذلت و خواری نیست چرا که خداوند هر نوع خواری و پلیدی را از آنها دور کرده است، بنابراین اهل بیت (علیهم السلام) از این تهدید به عنوان فرصت استفاده کردند و با رفتار و گفتار خودشان از چهره پلید بنی امیه پرده برداشتند.
وی با اشاره به اینکه اسرای کربلا تمام ارزش‌هایی که در روز عاشورا و کربلا آفریده شد را در قالب کاروان اسیران کربلا به مردم رساندند گفت کاروان اسرای کربلا در مسیر حرکت خودشان پیام‌هایی خداپرستی، بصیرت، دشمن‌شناسی، عزت، حیا، عفت، روح عبادت و ظلم‌ستیزی را به تاریخ ارائه داند.
این بانو دانشجو در اخیرسخنان خود تصریح کرد که افشاگری‌ها و خطبه‌های عالمانه و حکیمانه و در عین حال محکم امام سجاد(علیه السلام) و حضرت زینب(سلام الله علیه) باعث شد که دستگاه حکومتی بنی امیه متوجه شود که زنجیرها و طناب‌های اسارت نمی‌تواند مانع نورافشانی اهل بیت(علیه السلام) شود.
قابل یاد آوریسیت که مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و حزب اسلامی تبیان به عنوان نهادهای فعال و با درک در جامعه افغانستانی، با داشتن چندین نمایندگی در کابل، مزارشریف، هرات، غزنی و همچنین شهرهای مشهد مقدس، تهران و قم در جمهوری اسلامی ایران، همواره به دنبال امر به معروف و نهی از منکر و گفتگو با جوانان برای دریافت یک آگاهی بهتر و بیشتر بوده است.