• تاریخ انشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 23528
  • 512 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تنها راه علاج جامعه ما بازگشت به سوی خدا به معنای واقعی کلمه است

لازمه‌ی فلاح مردم ما طبق دستور کلام‌ الله مجید این است که به معنای واقعی کلمه به حبل مستحکم الهی چنگ بزنند. اگر ما واقعا امت واحده باشیم و به همین یک آیه از آیات کلام الله مجید دقیقا عمل نمائیم، زمینه‌ی فلاح و رستگاری در جامعه فراهم خواهد شد.   به گزارش خبرگزاری صدای […]

لازمه‌ی فلاح مردم ما طبق دستور کلام‌ الله مجید این است که به معنای واقعی کلمه به حبل مستحکم الهی چنگ بزنند. اگر ما واقعا امت واحده باشیم و به همین یک آیه از آیات کلام الله مجید دقیقا عمل نمائیم، زمینه‌ی فلاح و رستگاری در جامعه فراهم خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام غلام‌حسین رحیمی طی سخنانی در جلسه‌ی هفتگی علما در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس عنوان نمود: قرآن مجید در آیه‌ی ۶ سوره انفطار در تقبیح خودبینی و خودپسندی می‌فرماید که چه باعث شد که مغرور شدی و خداوند را نادیده گرفتی؟

 

وی ادامه داد: امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) نیز می‌فرماید که در شگفتم از متکبّرى که دیروز نطفه‏‌‌ی بى‏‌ارزشی بود و فردا جیفه‌ی مردار گندیده‌ای خواهد شد.

 

حجت‌الاسلام رحیمی با استناد به آیات و روایات، غرور و تکبر را مایه سقوط و نابودی انسان خوانده و تصریح کرد: چنانچه سران و رهبران جامعه‌ای دچار این بیماری باشند مشکلات و گرفتاری‌های مردم بی‌شمار و روزافزون خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل اساسی مشکلات امروز جامعه، همین خودخواهی‌ها و تکبر است. یکی از راه‌های علاج و نجات از دام تکبر بازگشت به سوی خداوند است. در بسیاری از موارد حفظ لسان و سنجیده و گزیده سخن گفتن نیز انسان را از افتادن در دام هلاکت نجات می‌دهد.

 

این آگاه امور دینی با اشاره به این مطلب که رعایت تقوا در کلام و ادب در گفتار از ضرورت‌های زندگی فردی و اجتماعی می‌باشد،‌ گفت: لزوما مؤمن باید قلیل‌الکلام و کثیرالعمل باشد چرا که اساسا یکی از خصوصیات مؤمن، بادقت سخن گفتن است.

 

رحیمی ادامه داد: لازمه‌ی فلاح مردم ما طبق دستور کلام‌ الله مجید این است که به معنای واقعی کلمه به حبل مستحکم الهی چنگ بزنند. اگر ما واقعا امت واحده باشیم و به همین یک آیه از آیات کلام الله مجید دقیقا عمل نمائیم، زمینه‌ی فلاح و رستگاری در جامعه فراهم خواهد شد.

 

وی اظهار داشت که در نتیجه‌ی عملکردهای مستکبرانه، کشور ما وضعیت نامطلوبی دارد و به همین خاطر افغانستان تاکنون نخبگان زیادی را از دست داده است.

 

این کارشناس علوم دینی تصریح کرد: در حالی که هیچ یک از مذاهب اهل سنت به خاطر رسیدن به قدرت، کشتار مسلمین را جایز ندانسته‌اند، بنابراین شکی نیست که عوامل تفرقه‌ی ملت ما از بیرون مرزها به افغانستان تزریق می‌شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمی در پایان سخنان خود، تنها راه علاج جامعه و مردم را بازگشت به سوی خدا به معنای واقعی کلمه عنوان کرد.