• تاریخ انشار: 8 مارس 2019
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 24332
  • 472 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تنها مردم افغانستان زیر پرچم افغانی و اسلامی می توانند عامل صلح باشند

کشورهای همسایه و قدرت های بزرگ همواره به دنبال آوردن نفاق در افغانستان بوده و هیچ گاهی برای صلح افغانستان کار نمی کنند و تنها به دنبال منفعت خودشان هستند، و تنها این مردم افغانستان هستند که با همدیگر پذیری زیر پرچم افغانی و اسلامی می توانند عامل صلح شوند. گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) […]

کشورهای همسایه و قدرت های بزرگ همواره به دنبال آوردن نفاق در افغانستان بوده و هیچ گاهی برای صلح افغانستان کار نمی کنند و تنها به دنبال منفعت خودشان هستند، و تنها این مردم افغانستان هستند که با همدیگر پذیری زیر پرچم افغانی و اسلامی می توانند عامل صلح شوند.

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) تحت عنوان “صلح” با حضور کارشناس امور، دانشجویان، دانش آموزان و طلاب حوزات علمیه امروز(جمعه ۱۷حوت) در مزارشریف برگزار شد.

کارشناس این گفتمان حجت الاسلام والمسلمین سجاد عباسی روی سرفصل های (مفهوم صلح، صلح ازمنظر اسلام و راه های دست یابی صلح در افغانستان و نقش آمریکا در صلح افغانستان) صحبت کرد.

ابتدا آقای عباسی روی سرفصل “مفهوم صلح” صحبت کرد و افزود: صلح کلمه عربی است و در لغت به معنای سازش آمده است، مثلا با کسی جنگ دارید و بعد با آن سازش کنید آن را صلح گویند.

وی افزود: صلح را هر مجموعه ای تعریف جداگانه نمودند و از این میان در اصطلاح سیاسیون صلح به دو طریق وجود دارد، همان طور که یکی درگیری درون کشوری و درگیری بیرون کشوری است و در عین حال صلح درون کشوری و در ضمن صلح بیرون کشوری وجود دارد.

آقای عباسی پایان دادن به درگیری های درون کشوری را صلح داخلی خواند و ختم نزاع با دیگر کشورها را رسیدن به صلح بیرون کشور عنوان داد.

آقای عباسی با اشاره به سرفصل ” صلح از منظر اسلام” صلح را بهترین عمل از نظر اسلامی عنوان داد و افزود که پیامبر اسلام فرمودند که صلح بهترین عمل به شمار می رود.

وی تصریح داشت که بناء اسلام با صلح گذاشته شده و همواره اسلام مشوق صلح در جامعه می باشد.

وی صلح را نیاز مبرم جامعه اسلامی خواند و تاکید داشت که بدون وجود صلح گروه های مخالف در مقابل دین شبهه افگنی می کند و رفاه جامعه اسلامی به هم می خورد.

این آگاه مسائل دینی خاطر نشان ساخت که بدون وجود صلح در جامعه کسی نمی تواند درست عبادت خدا و امور زندگی شان را پیش ببرد بنائا اسلام وجود صلح در جامعه اسلامی را لازم دانسته و به نهادینه شدن آن تاکید داشته است.

آقای عباسی به نمونه های صلح در ابتدا اسلام اشاره کرد و صلح امام حسن (ع) را منحیث نمونه یاد کرد و گفت امام (ع) برای حفظ جان مسلمین و اقتضاء شرایط صلح کرد.

وی راجع به سرفصل “راه های دست یابی صلح در افغانستان و تلاش های آمریکا در آوردن صلح در افغانستان” گفت که برای رسیدن به صلح درونی و بیرونی باید عوامل آن را بررسی کرد.

وی افزود که برای رسیدن به صلح درونی باید عوامل درگیری های درونی را بدانیم و تاکید داشت که کشورهای بیگانه برای رسیدن به هدف شان درگیری های داخل کشوری را به میان می آورند و افغان ها را درگیر با همدیگر شان می سازند.

آقای عباسی گفت که کشورهای چون پاکستان، امریکا و روسیه برای رسیدن به هدف شان گروه های مخالف را به جان حکومت افغانستان می اندازند و از این طریق نفع خودشان را می برند.

این آگاه مسائل دینی اصلی ترین درگیری در افغانستان را درگیری طالبان با دولت افغانستان خواند و و با اشاره به نشست “بن” گفت که در این نشست که برای صلح افغانستان توسط آمریکا برگزار شده بود، اگر آمریکا می خواست صلح را در افغانستان نهادینه سازد چرا گروه های مخالف را با حکومت افغانستان در این نشست رو به رو نکرد و بین این دو گروه صلح به میان نیاورد.

آقای عباسی گفت که آمریکا به دنبال یک طرح استراتیژی بوده و در این جلسه بن از طالبان دعوت نشد تا در آینده باید به نفع شان برای ایجاد نا امنی در افغانستان استفاده بتواند و به نفع شان برسند.

این آگاه مسائل دینی تاکید داشت که طالبان را به حکومت سهم ندادند و علت آن ترس از افتادن قدرت دوباره در دست طالبان عنوان کرد و آن را علت نیامدن صلح در افغانستان عنوان کرد.

وی افزود که در ابتدا پاکستان از طالبان حمایت می کرد و بعدا آمریکا جایگاه حمایتی را از طالبان گرفت و پاکستان منحیث رو پوش ماند و آمریکا حمایت گر اصلی طالبان محسوب می گردد، و امروز هم طالبان حکومت افغانستان را به رسمیت نمی شناسد و طرف شان آمریکا است، و همه این جنجال ها به جلسه بن برمی گردد.

آقای عباسی به میان آوردن اختلافات مذهبی و قومی را عامل درگیری های داخلی خواند و افزود که بعضی از اقوام را خارجی ها بلند می کند و درگیری های داخلی را به میان می آوردند.

آقای عباسی گفت که مردم افغانستان باید همه به افغانی بودن شان فکر کنند و تفکر اسلامی مان را با افغانی یکجا کنیم و نظر به آن پیش بروند.

وی تصریح کرد که بزرگان، دلسوز کشور نیستند و تنها صلح زمانی در کشور نهادینه می شود که مردم افغانستان دست به کار شوند و منتظر این سیاسیون نباشند.