• تاریخ انشار: ۹ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 31282
  • 85 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تنوع دسته‌های مهاجرین افغانستانی؛ مشکل قوانین و سیاست‌گذاری مهاجرتی ایران، تقسیم‌بندی همه مهاجرین در یک دسته است

مدیر پژوهش‌های انجمن دیاران در سخنانی در اولین جلسه از نشست‌های حوزه مهاجرت در کافه مهاجرت تهران، با اشاره تنوع دسته‌های مهاجرین افغانستانی در ایران(مهاجرین دارای اقامت قانونی، مهاجرین کاری و مهاجرین تازه‌ورود) تأکید کرد: مشکل در قوانین و سپهر سیاست‌گذاری مهاجرتی ایران، این است که همه مهاجرین در ایران در یک دسته تقسیم بندی می‌شوند و اصلا نیازها و ویژگی‌های این سه دسته در نظر گرفته نمی‌شود. به گفته حقیقت‌طلب، مهاجرینی که مقیم و ساکن ایران هستند، به نوعی شهروند ایران محسوب می‌شوند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: پیمان حقیقت طلب که روز دوشنبه(۸ قوس/ آذر) در سخنانی در اولین جلسه از نشست‌های حوزه مهاجرت در کافه مهاجرت، از سوی انجمن دیاران و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری خانه اندیشه‌ورزان ایران، با موضوع «انتظارات مهاجرین از دولت جدید ایران ـ الزامات تحول در سیاست‌گذاری حوزه‌ مهاجرت»، صحبت می‌کرد، گفت: بر اساس آماری که کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرده، جمعیت مهاجرین افغانستانی در ایران به بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده که از این میان ۸۰۰ هزار نفر کارت آمایش دارند و به نوعی پناهنده محسوب می‌شوند و ۵۳۶ هزار نفر گذرنامه با انواع ویزا دارند که شامل ویزای تحصیلی، کار، تجارتی، همسر ایرانی و گذرنانه خانواری می‌شوند. در مجموع می‌شود گفت که در حدود یک میلیون و ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار نفر از مهاجرین افغانستانی حاضر در ایران دارای مدرک اقامت قانونی هستند و دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دیگر بدون مدرک(غیر قانونی) هستند.

به باور وی: ما نباید جمعیت سه میلیون و ۶۰۰ هزاری نفری مهاجرین افغانستانی در ایران را یک جمعیت کاملا پیوسته بدانیم، بلکه با توجه به رقم بزرگ جمعیت مهاجرین حاضر در ایران و برای این‌که شناخت بیشتری داشته باشیم و بدانیم کاستی‌ها چیست و نگاه‌ها چطور باید باشد، می‌شود بر مبناهای مختلف این جمعیت را دسته بندی کرد.

این پژوهشگر حوزه مهاجرین با بیان این‌که ما باید مهاجرین افغانستانی حاضر در ایران را به سه دسته تقسیم کنیم، خاطرنشان ساخت: دسته اول، مهاجرین که دارای مدرک اقامت قانونی در ایران هستند و دسته دوم مهاجرینی که بین ایران و افعانستان در رفت و آمد هستند که می‌شود مهاجرین کاری را در این دسته جای داد. کسانی که در فصل‌ها بنا به دلایل اقتصادی به ایران مهاجرت می‌کنند و دوباره به افغانستان برمی‌گردند. دسته سوم هم مهاجرین تازه وارد یعنی کسانی که بعد از تسلط طالبان در افغانستان به دلایل امنیتی، بیکاری و فقر به ایران مهاجرت کردند.

وی در ادامه گفت: این سه دسته از مهاجران ویژگی‌های متمایز و متنوعی دارند که باید بر اساس آن ویژگی‌ها، برای هر کدام برنامه‌ریزی‌هایی صورت بگیرد.

حقیقت‌طلب تاکید کرد: در ایران شاید در چهل سال اخیر که جمعیت مهاجرین میلیونی بوده، کاستی‌های بوده که در این کار پژوهشی از سوی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا بیان شده است.

وی اظهار داشت: به کسانی که بیش از پنج، ده سال و حتی چند نسل در ایران حضور دارند، و نه تنها خود، بلکه پدران و مادران‌شان هم در ایران به دنیا آمدند، و اصولا با جامعه ایران بیش از هر جامعه‌ای دیگر همگون و عجین هستند، در حقیقت می‌شود شهروند ایرانی خطاب کرد.

مدیر پژوهش‌های انجمن دیاران با انتقاد از قوانین و سیاست‌گذاری‌های دولت‌های ایران در قبال مهاجرین اظهار داشت: مشکل در قوانین و سپهر سیاست‌گذاری مهاجرتی ایران است که همه مهاجرین در ایران در یک دسته تقسیم بندی می‌شوند و اصلا نیازها و ویژگی‌های این سه دسته از مهاجرین در نظر گرفته نمی‌شود.

او تاکید کرد: مهمترین مسئله ای که وجود دارد این است که توجهات رسانه ها بیشتر به سمت دسته سوم از مهاجرین، آن‌هایی که بعد از سقوط طالبان مهاجرت کردند، می‌رود، مهاجرین تازه وارد به ایران، در حالی‌که در عمل وضعیت حاد‌تری را در رابطه با مهاجرین ساکن و مقیم در ایران مشاهد می‌کنیم که به نوعی شهروند غیررسمی ایران بوده و یک سری مشکلات سر راه‌شان قرار دارد. مهاجرین که مقیم و ساکن ایران هستند به نوعی شهروند ایران محسوب می‌شوند؛ لذا هم آن‌ها از جامعه ایران انتظاراتی دارند و هم جامعه ایران از آن‌ها.

این در حالی است که روز دوشنبه(۸ قوس/ آذر) در اولین جلسه از نشست‌های حوزه مهاجرت در کافه اندیشکده‌ها(کافه مهاجرت)، از سوی انجمن دیاران و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان با همکاری خانه اندیشه‌ورزان ایران، با موضوع «انتظارات مهاجرین از دولت جدید ایران ـ الزامات تحول در سیاست‌گذاری حوزه‌ مهاجرت»، از اثر پژوهشی «انتظارات مهاجرین افغانستانی از رییس جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران؛ رفع مشکلات، اصلاح قوانین و عدم نگاه امنیتی»، تهیه شده از مرکز تبیان و خبرگزاری آوا رونمایی شد.