• تاریخ انشار: ۱۲ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 31358
  • 71 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

توجه به وضعیت معلولین، وظیفه انسانی همه است

کارشناسان امور اجتماعی در هرات می‌گویند: ما زمانی می‌توانیم ادعای مسلمانی بکنیم که در قبال معلولین جامعه احساس مسئولیت کنیم، آنها را سفره شریک خود بدانیم، مسئولیت خود را در قبال آنها ادا بکنیم و از دارایی خود برای‌ آنها هزینه کنیم.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ هرات: همزمان با فرارسیدن روز جهانی معلولین، انجمن معلولین شهرک المهدی جبرئیل با همکاری نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات و با حضور صدها تن از فرهنگیان، دانشجویان، استادان، معلولین و خیرین این ولایت تجلیل کرد.

در این مراسم، سید عبدالله نایاب، کارشناس امور اجتماعی و مسئول دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی گفت: برگزاری چنین مراسم‌هایی سبب می‌شود تا بدانیم که بخش جدایی‌ناپذیر پیکره ما چه می‌کشند و آنها را بیش از پیش درک کنیم.

به باور وی؛ وظیفه همه ما است که در تمام لحظات به فکر معلولین باشیم و تجلیل از این روز سبب تلنگری می‌شود تا به آنان با نگاهی انسانی بنگریم.

وی در ادامه علاوه کرد: خداوند در قرآن مسلمانان را به تعاون و همکاری با یکدیگر توصیه و سفارش می‌کند؛ پس مشکلات نباید سبب فراموشی ما انسان‌ها از یکدیگر شود. بلکه باید لقمه نانی را که داریم با همنوعان خود تقسیم کنیم و شرط مسلمانی نیز همین است.

این کارشناس امور اجتماعی، در ادامه سخنانش بیان کرد:این وظیفه هر نظام و حکومت موجود است که به همه اقشار مخصوصاً معلولین رسیدگی ویژه کند و ما به همین دلیل از دولت اسلامی طالبان می‌خواهیم تا مطابق با عدالت انسانی به همه مردم توجه کند؛ اما در شرایط فعلی تمامی مشکلات را دولت و حکومت نمی‌تواند به دوش بکشد، چرا که سرمایه کشور توسط جهان‌خواران بلوکه شده و حکومت تحت فشار اقتصادی قرار دارد.

وی در ادامه افزود: اگر در کنار دولت و مسئولین حکومتی، مردم نیز همت بکنند، به وضعیت معلولین به درستی رسیدگی خواهد شد و آنان از نابسامانی‌ها نجات می‌یابند.

مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات علاوه کرد: ما زمانی می‌توانیم ادعای مسلمانی بکنیم که در قبال معلولین احساس مسئولیت بکنیم و آنها را سفره شریک خود بدانیم و مسئولیت خود را در قبال آنها ادا و از آنچه که داریم برایشان خرج و مصرف بکنیم.

وی در ادامه افزود: مسئولیت دیگر به دوش خود معلولین است که به دلیل کمبود اعضای جسمی، احساس ضعف نکنند و بلکه تا جایی که می‌توانند از توانایی‌های خود برای خودکفایی استفاده کنند.

آقای نایاب همچنین تاکید کرد که مسئولیت مهم و خطیر دیگر به عهده حکومت است که باید توجه ویژه‌ای به وضعیت معلولین داشته باشد و در امورات مختلف به معلولین سهم بدهند.

از سوی دیگر، علی حق‌شناس، مسئول انجمن معلولین شهرک المهدی جبرئیل هرات طی سخنانی گفت: در نظام گذشته توجه چندانی به وضعیت معلولین نشده و ما از نظام جدید می‌خواهیم تا توجه بیشتری به این قشر از جامعه داشته باشند.

وی در ادامه افزود که معلولین هرات از مسئولین کشور می‌خواهند تا عدالت را در بین تمامی اقشار جامعه جاری کنند و تمامی مردم را مورد توجه قرار بدهند و به گفتار خود عمل کنند و حرف‌هایشان تنها در حد شعار باقی نماند.

آقای حق‌شناس، تصریح کرد که از روز جهانی معلولین باید از سوی مسئولین تجلیل شود و نشست‌هایی جهت بررسی مشکلات این عده از افراد جامعه از سوی آنان برگزار شود.

وی همچنین علاوه کرد: در گذشته بسیار کم به قانون معلولین عمل شده و بسیاری از حقوق آنان نادیده گرفته شده که از نظام جدید انتظار می‌رود تا دوباره حقوق معلولین را احیا نمایند.

مسئول انجمن معلولین شهرک جبرئیل هرات افزود که متاسفانه در سال جاری مکاتب معلولین در هرات مسدود بود و بسیاری از معلولین از درس باز ماندن که در سال آینده باید دوباره بازگشایی شده و جلوی پیشرفت و تحصیل معلولین گرفته نشود.

ولایت هرات از جمله ولایاتی است که جمعیت کثیری از معلولین ذهنی و جسمی را در خود جای داده است. بسیاری از این معلولیت‌ها ناشی از انفجار ماین‌ها و جنگ‌های چندین ساله در کشور است که افراد زیادی قربانی آن شده‌اند.