• تاریخ انشار: ۱۵ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8214
  • 1,257 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

توجه مقام عظمای ولایت و نظام جمهوری اسلامی در راستای زمینه سازی حضور اتباع افغانستان به عتبات عالیات شایسته سپاس و تقدیر است

سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیر کل حزب اسلامی تبیان افغانستان و هیات همراه، با حضور در محل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خراسان رضوی، با آقای محمد عجمی؛ مشاور والی این ولایت دیدار و به نمایندگی از مردم افغانستان به خصوص مهاجرین  از دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی ایران به ویژه امام خامنه ای […]

سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیر کل حزب اسلامی تبیان افغانستان و هیات همراه، با حضور در محل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خراسان رضوی، با آقای محمد عجمی؛ مشاور والی این ولایت دیدار و به نمایندگی از مردم افغانستان به خصوص مهاجرین  از دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی ایران به ویژه امام خامنه ای به خاطر فراهم کردن زمینه سفر اتباع افغانستان به عتبات عالیات  تشکر و قدردانی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، در این دیدار حسینی مزاری هدف اصلی این دیدار را عرض

خدا قوت به مسوولان اجرایی و سپاسگزاری و تقدیر و تشکر از مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای حفظه الله تعالی و نظام جمهوری اسلامی ایران و بخصوص وزارت داخله /کشور و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی این وزارت عنوان کرد و افزود: لازم به نظر می رسید به عنوان یک شهروند یا تبعه افغانستان از موهبتها و تلاش های نظام در راستای فراهم کردن حضور گسترده  و قانونی مهاجرین در مراسم معنوی اربعین امسال نهایت قدردانی را بنماییم.

 

حسینی مزاری گفت: اگرچه از افغانستان کم و بیش هرسال عازم عتبات عالیات می شوند ولی مساله جدیدی که برای ما مطرح بود و خیلی هم اثرگذار، زمینه سازی حضور مهاجرین در عتبات عالیات بود که این حرکت نظام تاثیر خیلی مثبتی روی عموم مهاجرین گذاشت و یک شور و اشتیاقی در سطح مهاجرین دیده میشد و از این اقدام ابراز رضایت می کردند.

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان افغانستان ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ تمهیدات لازم  این برنامه، یعنی اعزام مهاجرین افغانستانی به عتبات عالیات، حرکت رو به جلو داشته باشد و سالهای آینده انشاءالله تعداد بیشتری از مهاجرین بتوانند در مراسم اربعین مشارکت نمایند و حتی اگر امکانش باشد حضور در عتبات عالیات در طول سال برای مهاجرین افغانستانی مهیا گردد.

 

وی در ادامه صحبت خود در این نشست به معرفی هیات همراه خود پرداخت و گفت که اکثر این افراد اعضای هیات مدیره اتحادیه اصناف مهاجرین افغانستانی هستند که در مدت کوتاهی که از تاسیس آن می گذرد فعالیت های مفیدی داشته اند و در حال حاضر بیش از صدها عضو دارند که با همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی  در خصوص صدور مجوز می توانند فعالتر و منسجم تر اقدام نمایند.

 

وی همچنین از خبرگزاری صدای افغان (آوا) به عنوان یک سازمان موفق در افغانستان نام برد که فعالیت های موثری را در سطح فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام و فیس بوک  انجام می دهد.

در ادامه این نشست محمد عجمی؛ مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی ضمن خیر مقدم به حسینی مزاری و هیات همراه،در ابتدای صحبت های خود خبرگزاری آوا را موفق ترین خبرگزاری در انعکاس خبرهای مرتبط با مهاجرین توصیف کرد و گفت : کاملترین اخبار مربوط به مهاجرین را “آوا” انعکاس میدهد.

وی اطلاع رسانی در بین مهاجرین را نسبت به چند سال گذشته گسترده تر عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در این دو سه سال گذشته تقریبا یک اطلاع رسانی نیمه فراگیری انجام شده ولی تا تکمیل آن باید اقداماتی صورت بگیرد که خبرگزاری آوا می تواند، در این زمینه کمک نماید .

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی به بیان چند اقدام شاخص و برجسته ای که امسال در حوزه اتباع انجام شده، پرداخت و اظهار داشت: برخی از این اقدامات، اقداماتی بود که ما مدتها پیگیر بودیم که از  آن جمله بحث تکریم ارباب رجوع بود که با تقسیم کارها در دفاتر کفالت کارها نسبت به گذشته به کیفیت بهتری انجام می شوند.

 

وی چاپ شدن کارت های آمایش در تهران طی سال های گذشته را از چالش های پیش روی این اداره عنوان کرد و تصریح کرد: امسال با اقداماتی که از ناحیه اتباع و وزارت داخله/ کشور صورت گرفت چاپ کارت به ولایات / استانها محول شد  که در آمایش یازده علاوه بر اخذ عکس جدید از اتباع،  سامانه جامع اثر انگشت آنها نیز کامل شد.

 

 

عجمی از فراهم شدن تمدید کارت های آمایش مربوط به مرحله هفتم به بعد به عنوان دیگر اقدامی یاد کرد که امسال از سوی وزارت داخله ایران صورت گرفت  و گفت:  کسانی که کارت آمایش ۷ به بعد دارند با مراجعه به دفاتر اتباع می توانند کارت آمایش یازده دریافت نمایند و  با تبدیل وضعیت، اقامت دریافت کنند، هرچند پیشنهاد ما این بود که دارندگان کارت آمایش ۴ به این طرف، شامل این طرح شوند که با توجه به ملاحظاتی از سوی مرکز با آن موافقت نشد.

 

 

این مقام مسوول ایرانی، راجع به موضوع تحصیل و علم آموزی دانش آموزان افغانستانی گفت و متذکر شد که چند گام مثبت در این راستا برداشته شد و خلاف سالهای گذشته و بر اساس دستورالعمل وزارت کشور هیچ هزینه ای بابت ثبت نام این دانش آموزان از آنها اخذ نشد.

 

 

گام بعدی  حضور دانش آموزان غیر ایرانی در المپیادها بود که محدودیت های پیش از این در خصوص حضور و شرکت آنها در المپیاد ها برداشته شده است.

عجمی از ثبت نام فاقدین مدرک در مدارس به عنوان گام اساسی تحصیل مهاجرین یاد کرد و گفت: سال گذشته از نزدیک به پنج هزار نفر از کسانی که خود یا والدین آنها فاقد مردک بودند، در مدارس خراسان رضوی ثبت نام به عمل آمد که با ۶ هزار نفر امسال، نزدیک به ۱۱ هزار نفر از دانش آموزان غیر مجاز در مدارس ثبت نام کرده اند که از این دانش آموزان هم بابت ثبت نام هیچ وجهی دریافت نشده است.

 

وی با اشاره به اقدامات مخربی که  از سوی برخی افراد برای برهم زدن روابط خوب و حسنه ی دو دولت و ملت ایران و افغانستان صورت می گیرد اشاره کرد و خاطر نشان کرد: برای ناکام گذاشتن این اقدامات باید نکات مثبت بین دو ملت و دولت را گسترش دهیم که موضوع تحصیل دانش آموزان یکی از این مقوله ها می باشد.

 

عجمی با اشاره به هزینه هایی که دولت ایران در قسمت تحصیل دانش آموزان مهاجر متقبل می شود گفت: وقتی ۳۸۰ هزار دانش آموز تبعه خارجی تحصیل می کنند ممکن است برای تعدادی از آنها مشکلاتی هم ایجاد شود اما وقتی گستردگی کار می بینیم، بسیار ناچیز می باشد.

 

وی گفت: برخی از آدم های معاند و بدخواه همین مشکلات کوچک را  بزرگنمایی می کنند اما عمده کارهای خوب را نادیده می گیرند.

این مقام مسوول طرح بیمه سلامت اتباع را یکی دیگر از اقدامات خوب برشمرد که با توجه به اطلاع رسانی گسترده انجام شده، استقبال خوبی از این طرح نشده است.

 

وی گفت: با وجود اینکه طرح بیمه برای بیماران خاص و اقشار آسیب پذیر رایگان می باشد، با این وجود هم فقط دوازده هزار نفر از  مجموع ۳۲ هزار نفر قشر آسیب پذیر در این طرح شرکت کرده اند.

 

عجمی متذکر شد: طرح بیمه سلامت نسبت به سال گذشته مزایای بیشتری را برای اتباع در نظر گرفته به طوری که به جای کارت بیمه که مختص بستری و عمل جراحی بود امسال دفترچه بیمه صادر می کند، ویزیت دکتر و دارو را نیز در بر می گیرد.

 

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعزام مهاجرین به عتبات عالیات را اتفاق خوب دیگری عنوان کرد که امسال در حوزه اتباع رخ داد و گفت: تشرف به عتبات عالیات خواست ما و جزء مطالبات مهاجرین  بود که با تصمیم و برنامه ریزی دولت جمهوری اسلامی ایران، در کمتر از بیست روز کارهای اداری شامل، ثبت نام،صدور پاسپورت و ویزای عراق، بدون هیچ چشم داشتی برای هشتاد هزار نفر از مهاجرین  افغانستانی مقیم ایران انجام شد، که در نوع خود بی نظیر بود.

 

وی از برپایی موکب مربوط به مهاجرین در مرز شلمچه یاد کرد و گفت: این موکب با حمایت ستاد مردمی اربعین حسینی مهاجرین و توسط خود آنها دایر و اداره شد که با توجه به ظرفیت و توانایی مهاجرین از عهده اداره ی آن به خوبی بر آمدند.

 

عجمی از ساماندهی هیئات مذهبی در سال جاری به عنوان کاری دیگری نام برد که امسال از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی صورت گرفت و در بهبود فعالیت حسینیه ها و مساجدی که در اختیار اتباع قرار داشتند، موثر بود.

 

این مقام مسوول صدور مجوز برای انجوها و نهادهای مربوط به مهاجرین را باتوجه به اینکه مرتبط به مرکز می باشد، زمان بر عنوان کرد و گفت: هرچه تشکل های اتباع ساماندهی شده تر عمل نمایند هم برای ما خوبه و هم برای اتباع .

 

وی در عین حال اظهار داشت که هر تشکل  مربوط به مهاجرین از جمله،معلولین( نابینایان، معلولین جسمی، معلولین ذهنی)، و ورزشکاران در رشته های مختلف میخواهند که به صورت انفرادی عمل نمایند که اداره کل امور اتباع با برگزاری جلساتی در راستای انسجام آنها عمل کرده و موفقیت هایی نیز به دست آورده که  برگزاری مراسم روز جهانی معلولین از سوی جامعه معلولین مهاجر در سالن هاشمی نژاد مشهد مقدس نمونه ی آن می باشد

وی در خصوص صدور مجوز برای اتحادیه اصناف مهاجرین، خواستار ارائه مدارک لازم از سوی مسوولین این اتحادیه جهت انجام امور اداری آن شد.

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی در پایان صحبت های خود از بیانیه حزب اسلامی تبیان افغانستان که در راستای تشکر و قدردانی از مسوولین نظام جمهوری اسلامی ایران صادر شده بود ، سپاسگزاری کرد  و تصریح کرد: یک اراده قوی و جدی وجود دارد که مشکلات در حوزه اتباع به حداقل برسد و خدمتی که ارائه میشود، خدمت بی منتی باشد که افراد از قِبَل دریافت این خدمت احساس آرامشی واقعا نمایند و گامهایی در این راستا برداشته شد که دعای شما علما میتواند به اصطلاح  برای برداشتن مستحکم تر این گام خیلی موثر باشد.

 

در پایان این دیدار، حسینی مزاری بار دیگر از زحمات اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی و تمام کسانی که زمینه تشرف مهاجرین به عتبات عالیات را فراهم کردند،  تشکر نمود و بیانیه حزب اسلامی تبیان افغانستان در این خصوص توسط سید وحیدالله حبیبی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس،قرائت شد و سپس رو نوشتی از آن تقدیم جناب آقای عجمی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خراسان رضوی گردید.