• تاریخ انشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 18785
  • 570 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

توزیع تذکره‌های کاغذی شفافیت انتخابات را زیر سؤال می‌برد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در گفتمان دانشجویی که تحت نام “انتخابات پارلمانی، کاستی‌ها و امیدها” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه به روز جمعه (۲۱ ثور) در شهر مزار شریف برگزار شد، شعیب سالک؛ کارشناس مسایل اجتماعی، در […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در گفتمان دانشجویی که تحت نام “انتخابات پارلمانی، کاستی‌ها و امیدها” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه به روز جمعه (۲۱ ثور) در شهر مزار شریف برگزار شد، شعیب سالک؛ کارشناس مسایل اجتماعی، در مورد “انتخابات دور هفدهم، بایدها و نبایدها، نمایندگان قبلی و عمل به وعده های رنگی و شهروندان و انتظارات از نمایندگان” صحبت کرد.

 

به گفته آقای سالک، در گذشته، پارلمان در افغانستان فاقد  آدم های متفکر، عالم و نخبه بوده و کسانی در آن حضور داشته اند که از مردم نمایندگی نمی کردند؛ بلکه اکثر شان زمین داران و حاکمان محلی بودند که سلطه حکومت در آن مناطق  دچار مشکل گردیده و آن زمان سلاح های شان را به زمین گذاشتند و داخل پارلمان شدند.

 

وی با بیان این‌که نمونه های آن در  دور اول پارلمان به وضوح مشاهده می شود، تصریح کرد: در دور دوم انتخابات نیز همین وکلا به نحوی سلیقه ای و با رفتارهای غیر دموکراتیک، اکثر شان بر اساس قومیت و حزب عمل کردند و به همین سبب هیچ گونه کاری برای مردم انجام نداده اند.

 

آقای سالک گفت: وکلای پارلمان زمانی که قرار است یک وزیر را به استیضاح بگیرند، دو روز قبل سخن های شان را به شکل بسیار جدی و تند بیان می کنند؛ اما یک شب قبل از آن، تمام شان در ارگ دعوت می شوند و در روز موعود کارت همه موافق و سبز و خلاف صحبت های دو روز قبل شان بالا می‌شود.

 

به گفته این آگاه مسایل اجتماعی، شماری از وکلا در داخل پارلمان به شکل باند کار می کنند. اگر کسی که در رآس آن ها قرار دارد، کارتش در هنگام رأی سبز بود، مابقی هم کارت های سبز شان بلند است و بالعکس.

 

این فعال اجتماعی با تأکید بر اینکه “مردم در انتخاب وکلا، شایسته سالاری، دانش و لیاقت را در نظر بگیرند، افزود: یک وکیل بر علاوه اینکه  خود را کاندیدا می کند و آرای مردم را با خود داشته باشد، همچنین باید دیدگاه مشخصی نیز پیرامون موضوعات داشته باشد؛ زیرا در پارلمان فقط بحث بلند کردن کارت سرخ و سبز نیست.

 

آقای سالک همچنین به شعارهای غیر ممکن وکلا نیز اشاره نمود و اذعان داشت: شماری از وکلا در دوران کمپاین انتخاباتی شان دروغ های بزرگ و وعده های چرب به مردم می‌دهند؛ وعده هایی که حتی شاید از عهده یک دولت هم برنیاید.

 

به گفته او، این وظیفه وکیل پارلمان نیست که به مردم وعده ساخت سرک، مکتب و بند برق را بدهد؛ بلکه وظیفه او در پارلمان ساخت قانون درست و انتخاب وزرای خوب و کارآمد برای مردم است.

 

آقای سالک با بیان اینکه به روند و شفافیت انتخابات پیش رو بی باور است، اظهار داشت: در انتخابات پیش رو، مشکلات بزرگتر و وسیع تری نسبت به دیگر انتخابات وجود دارد.

 

وی توزیع تذکره های کاغذی را در زمان حاضر یکی از مسائلی عنوان کرد که شفافیت انتخابات را زیر سؤال می برد و ممکن است انتخابات را با بحران مواجه نماید.

 

آقای سالک اذعان داشت که تذکره هایی که فعلا در مراکز سیار به مردم توزیع می‌شود هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام گیرنده های آن افراد حقیقی باشند.