• تاریخ انشار: ۱ دلو ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1896
  • 1,519 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

توسل به شهدا و توجه به اهداف آنها کشور را بیمه و مردم را بیدار می سازد

بایستی دست همدیگر را بفشاریم و به تعاون و تعاضد بیاندیشم. به همین لحاظ هم هست که مرکزتبیان حتی با آنهایی که متهم به شهادت شهید مصباح هستند حاضر به همکاری و تعاون و تعاضد است. البته گفتم به خاطر منافع کلان دینی و ملی و برای قدرتمند شدن مردم و کشور. باید قدر همدیگررا […]

بایستی دست همدیگر را بفشاریم و به تعاون و تعاضد بیاندیشم. به همین لحاظ هم هست که مرکزتبیان حتی با آنهایی که متهم به شهادت شهید مصباح هستند حاضر به همکاری و تعاون و تعاضد است. البته گفتم به خاطر منافع کلان دینی و ملی و برای قدرتمند شدن مردم و کشور. باید قدر همدیگررا بدانیم. قدر شخصیت های موجود کشور را با وجود همه نقایص و ضعف هایشان، بدانیم. باید به نقاط مثبت کارشان بیاندیشیم و به تناسب همان نقاط آنان را تحویل بگیریم و حمایت کنیم. اینگونه است که وحدت راستین پدید خواهد آمد و درسطح کشور می توانیم در جهت ایجاد وحدت واقعی توفیق حاصل کنیم. شیعیان میان خود وحدت کنند و سنی ها میان خود وحدت پیدا کنند و آنگاه نوبت وحدت شیعه وسنی میرسد و در تمام نقاط کشور میان آحاد جامعه وحدت پدید خواهد آمد و آنگاه به فکر وحدت امت مسلمه باشیم و سعی کنیم حداقل با مردمان و کشورهایی عزم همسویی و وحدت را پیدا کنیم که وجود و حضورشان در راستای اقتدار امت مسلمه اثر گذار و مثبت است

 

 

برای نخستین بار از بیستمین سالروز شهادت سید علی اکبر مصباح و هشت تن از یاران با وفایش تحت عنوان همایش بزرگ “یاد یار مهربان” از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ،شهر مزارشریف، تجلیل به عمل آمد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از مزارشریف،در این مراسم که با حضور  هزاران نفر از شخصیت های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، علماء، دانشگاهیان،اساتید حوزه و دانشگاه و تعداد زیادی از اقشار مختلف مردم اعم زن و مرد در مسجد جامع امیرالمومنین شهر مزار شریف برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ نماینده تام الاختیار حضرت آیه الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان و رییس عمومی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان به ایراد سخن پرداخت.

 

 

 

وی در ابتدای سخنان خود سالروز میلاد حضرت امام حسن عسکری(ع) را به محضر امام عصر(عج) و نائب بر حقش حضرت امام خامنه ای، مردم متدین افغانستان و به همه مراجع عظام تبریک گفت و خاطر نشان ساخت: اگر چه لازم بود به مناسبت سالروز ورود حضرت امام خمینی(ره)”ره” به ایران، دهه فجر و سرآغاز پیروزی انقلاب اسلامی که دنیا و جهان اسلام را بیدار کرد و موجب آشفتگی خواب استکبار جهانی شد و امروز نیز پس از گذشت بیش از سه دهه، چون استخوانی در گلو و خاری در چشم استکبار جهانی با قدرت به حیات خود ادامه می دهد و تا ظهور امام زمان(عج) تداوم می یابد تا پرچم پیروزی انقلاب و اسلام توسط حضرت امام خامنه ای به دست ایشان تحویل داده خواهد شد، صحبت شود، اما با توجه به حساسیت سالروز شهادت شهید مصباح و با توجه به اهمیت آن این مراسم تنها به یاد و نام شهید مظلوم مصباح مزاری دایر گردیده است.

 

 

 

حسینی مزاری با بیان این مطلب که طی بیست سال گذشته مرکز تبیان تنها جریانی است که همه ساله به یاد شهید مصباح مراسم با شکوه مزدحم برگزار نموده و طی آن از شهید کاشفی، شهید ناصری و شهیداختری، شهید اخلاقی و دیگر شهدای نامدار افغانستان تجلیلبه عمل آورده است، متذکر شد: مجاهدین ما افتخار ما بوده اند و برای کل مردم، کشور و حتی منطقه و تمام دنیای اسلام وبشریت آزادی خواه افتخار و بزرگی آفریده اند.

 

 

 

ستاره ای که خاموش نشد

 

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان عنوان نمود: شهید مصباح که در آسمان جهاد افغانستان چون ستاره ای بسیار درخشان می درخشید، از نادر شخصیت های بسیار مبتکر و آگاه و ولایی در افغانستان بود که حقیقتا در مسیر ولایت فقیه قرار داشت و در راستای تربیت جوانان ولایی موفق عمل کرد.

 

 

حسینی مزاری یادآور شد: شهید مصباح تا زمانی که زنده بود، در راه اسلام عمل کرد و در راه ترویج اهداف ولایت و اهل بیت(ع) مبارزه نمود، اما تروریست های فاسق و فاجر وجود این شهید بزرگوار و یارانش را تحمل نکردند و در عصر نهم دلو سینه های مالامال از عشق خدا و پیامبر و ائمه معصومین(علیهم السلام)   را به گلوله نفرت و گلوله کین بستند.

 

 

 

شخصیت شهید مصباح تکثیر شد

 

 

حسینی مزاری تصریح کرد:  تروریستان بر این باور بودند که با ترور شهید مصباح دیگر نام و  یاد و تفکر وی و همراهانش به تاریخ سپرده می شود، اما با قاطعیت می گویم،  که امروز نام و شخصیت مصباح تکثیر شده و ده ها شهید مصباح در  ولایات مختلف کشور در قالب مرکز تبیان حضور فعال دارند و نه تنها در کشور بلکه در سطح منطقه فعال هستند و حضور جدی دارند و در راستای تفکر شهید مصباح مبارزه  و جهاد می کنند و وجود هشت تن از یاران شهید مصباح نیز تکثیر گردیدند به گونه ایکه امروزه صد ها و بلکه هزاران نفر از یاران شهید مصباح در چوکات مرکزتبیان در سطح کشور مبارزه می کنند و دقیقا در راستای اجرایی کردن اهداف و آرمان شهید مصباح و یاران مظلومش اصرار و تاکید دارند.

 

.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه  امروز شاگردان شهید مصباح  هر کدام یک فرمانده و رهبر است و در راستای بر آوردند کردن خواست مبارزاتی آن شهید مبارزه می کنند، خون  این شهید بزرگوار را  با عظمت توصیف کرد و خطاب به تروریستان اظهار داشت: مصباح را کشتید اما امروز شخصیت مصباح تکثیر شد و هر قطره خون مصباح یک مصباح تولید کرده است و امیدواریم مردم افغانستان نیز نسبت به همه شهدا قدردان باشند و از مقام شامخ و رشادت های آنان تجلیل کنند.

 

 

 

شهداء و آثار خیر و برکات

 

 

حسینی مزاری تجلیل از مقام شامخ شهدا را برای مردم مفید  و منشاء خیر و برکت توصیف کرد و خواستار برگزاری مراسم  تجلیل از شهدا و خانواده های آنان شد و افزود: شهدا برای کشور عظمت و قدرت می آورند و موجب بیداری مردم کشور شده و انسان ها را در مسیر خدا قرار می دهند،

افراد کشور را بیدار می کنند و انسان ها را در مسیر خدا قرار می دهند.

 

 

این عالم دینی در ادامه سخنان خود در مراسم بیستمین سالروز شهادت شهید مصباح،  با اشاره به

مقام  شهیدان، عدم برگزاری مراسم تجلیل از شهداء را کاری اشتباه خواند و بر تداوم خواست و تفکر این بزرگواران تاکید نمود.

 

 

 

خون شهدا کشور را بیمه می کند

 

 

حسینی مزاری با بیان اینکه در کشور  ایران از شهداء با تدویر محافل و کنفرانس ها و صرف هزینه های زیاد تجلیل می شود، تصریح کرد: اگر امروز این کشور در مقابل استکبار با قدرت و عظمت ایستاده است به خاطر تاسی به شهدای این سرزمین است و به دلیل اصرار بر تبلیغ و ترویج اهداف شهدا و جا انداختن فرهنگ شهید وشهادت است. به جهت عزاداری های گسترده آن مردم و به خاطر اشک های فراوانی است که آنها در مجالس مختلف می ریزند و همه اینها،آن ملت را بیمه کرده است.

 

 

وی افزود: اگر ما هم می خواهیم بیمه شویم، باید به شهدای خود توسل کنیم، به خصوص در شرایط فعلی که کشور  از همه طرف مورد هجمه شرق و غرب قرار دارد، نه تنها گروه های تروریستی به نام های مختلف ازین مردم انتقام می گیرند و هر روز آسیب های گوناگونی می رسانند که نیروهای دشمنان خارجی نیز به انحاء گوناگون نه فقط اجسام و اجساد مردم ما را مورد هجمه قرار داده و هر روز و هرشب صد ها انسان بی گناه این وطن را به خاک و خون کشانده و در راستای تخریب زیر ساخت های مختلف کشور مؤثر بوده اند که ذهنیت، اعتقادات، عنعنات و فرهنگ دینی و اسلامیو بومی این کشور وسرزمین را در معرض تهاجم جدی قرار داده به گونه ای که آثار شوم این هجمه به مراتب خطر ناکتر از آثار منهدم نمودن هست و بود مادی مردم ماست.

 

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در تشریح اهداف دشمنان و خطراتی که مردم افغانستان را تهدید میکند گفت:  امروز دشمنان ما با وسیله های مختلف، جان، افکار و اندیشه این مردم را هدف قرار داده و از راه ترویج فحشا و فساد، راه اندازی شبکه های ماهواره ای و تلویزیون های مبتذل و از راه ترویج مذاهب و ادیان خودشان و تفکرات غلط، اختلاف افکنی وککک اهداف خود را دنبال می کنند.

 

 

وی نا امنی ها و فساد اداری و ده ها و صدها معصیت و گناه و آسیب های مادی و معنوی را ناشی از تلاش های دشمنان عنوان کرد  که با برنامه های سنگین و گسترده ای که علیه این ملت سازماندهی کرده و می کنند، به مردم ما آسیب می رسانند.

 

 

 

اسلام حقیقی تضمین کننده آینده ی مردم

 

 

نماینده آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان، تصریح کرد: در شرایط کنونی کشور، نقش مردم، علما و فرهنگیان ما برجسته می شود، باید وارد صحنه شوند و  جهت مطرح کردن تفکر دین و اسلام تلاش جدی داشته باشند.

 

 

 

این فعال دینی خاطر نشان کرد: امروز اگر در  کشور اسلام حقیقی و ناب محمدی(ص) حاکم شود هیچ مشکلی نخواهیم داشت، این مردم مبارزند، آماده هستند جان خود را بدهند و اما دین خود را ندهند.

 

وی متذکر شد: همه فحشا و کمبودها در کشور ناشی از ضعف علما و فرهنگیان ما است و همه اینها در قیامت و حتی همین امروز پاسخ گو خواهند بو. مشکلات زیادی که در کشور و زندگی بدی که روحانیت و فرماندهان جهادی و شخصیت های فرهنگی دارند ناشی از عدم عملکرد درست این ها است. پس باید مخلصانه در راه خدا و در عرصه حاضر شوند و از مال و عرض و جان خود نترسند.

 

 

 

امروز، روز جهاد اکبر است

 

 

حسینی مزاری با اشاره به جهاد چهارده ساله مردم افغانستان علیه کمونیست ها بیان داشت: اگر ما ۱۴ سال در برابر کمونیست ها مبارزه کردیم، آن چهاد، جهاد اصغر بود و امروز زمان جهاد اکبر است و اگر علمای ما در صحنه باشند و عمل درست و انقلابی کنند، مطمئن باشید در این مملکت مشکلی وجود نخواهد داشت.

 

 

وی گفت: امروز روز انجام مسئولیت است و ما نباید کار امروز را به فردا بگذاریم، چرا که ممکن است فردایی نداشته باشیم. ما نباید از دشمن بزدل بترسیم، چرا که خداوند پشتیبان ما است و به ما عزت و قدرت خواهد داد.

 

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به تلاش دشمنان در راستای حذف نام و یاد شهدا گفت: همه باید با همدیگر برای ترویج افکار شهدا همکاری داشته باشند

چرا که یکی از راه های نجات کشور، زنده نگه داشتن  یاد و افکار شهدا و دنبال کردن  اهداف آنها از جمله شهید مصباح می باشد.

 

 

 

این فعال دوران جهاد گفت:  علاوه بر شهدا باید قدر تلاش های  فرماندهان زمان جهاد را نیز بدانیم، کسانی که حالا در خانه هایشان منزوی هستند و دست درازی و گدایی را بلد نیستند و زد و بندهای امروز را یاد ندارند، مورد تکریم و تقدیر همه باشند. آنان را تحویل بگیریم با آنان همکاری جدی و مخلصانه بکنید و از وجود شان نیز برای بهره ور نمودن راه و رسم مکتب جهاد استفاده اعظمی کنیم.از  خانواده های شهدا تجلیل کنید، چرا که اینها سرمایه های بزرگ این ملت هستند، چرا که اینها از قدرت و عظمت خونی برخوردار هستند و شخصیت های برجسته می باشند. فرزندان شهدا را دریابید و به آنها حتی می توان تاسی و اقتدا کرد و توسل جست چون آنها از آبرو و عزت بی شماری در نزد خدای متعال برخوردارند.

 

 

 

وحدت خواهی از اهداف شهید مصباح

 

 

این شاگردِ شهید مصباح گفت: بسیار به جا بود در این مراسم به خصوصیات و امتیازات خاصه شهید مصباح پرداخته می شد اما من به یکی ازین خصایصاشاره می کنم. وحدت خواهی یکی از شاخصه های بسیار جدی شهید مصباح بود. آنگاه که در داخل کشور بود سعی داشت با گروه ها و نهادهای شیعه وسنی درتماس بوده برای هماهنگ کردن آنان کاری کند. به همین لحاظ شهید مصباح در نزد شیعه وسنی کشور از جایگاه قابل ملاحظه ای برخوردار است. و آنگاه که در خارج حضور پیدا کرد با توجه براینکه دفاتر همه احزاب شیعه در جمهوری اسلامی ایران مستقر بودند در جهت طرح اندیشه وحدت و انسجام پیشگام گردید و جلسات تشکیل وحدت سراسری شیعه را آغاز کرد و طی چندین جلسه با رهبران و رؤسای احزاب شیعه در نتیجه موفق شد کمک شایسته ای برای تاسیس جبهه متحد انقلاب اسلامی نماید و این تشکیلات بزرگ جهادی با حضور ۵ سازمان وحزب ولایی به شمول سازمان فدائیان اسلام، در سال ۱۳۶۲ اعلام موجودیت کرد. اگرچه در جلسات وحدت، نمایندگان سایر احزاب به خصوص حزب حرکت اسلامی و سازمان نصر نیز حضور داشتند اما این دوتشکیلات با توجه به وجود اختلافات عمیق بین خودشان از جلسات وحدت پاپس کشیدند و در این حرکت وحدت خواهانه شرکت نکردند. پس می توان گفت که اولین شخصیت وحدت خواه و دنبال کننده ایجاد وحدت واقعی میان همه احزاب و سازمان ها در کشور، شهید بزرگوار سید علی اکبر مصباح بود.

 

وی ابراز داشت: شهید مصباح به فکر وحدت شیعه و سنی بود و با شخصیت های اهل سنت جلسات دید و بازدید داشت و  تلاش می کرد این هماهنگی را ایجاد بکند چرا که از نظر وی ایجاد وحدت یک ضرورت بود به همین منظور به ویژه با استاد شهید ربانی و انجنییر حکتیار جلسات متعدد و پی همی داشت.

 

 

او گفت: در شرایط کنونی نیز بیش از گذشته تامین وحدت عمومی ضرورت دارد و اگر خواسته باشیم در کشور وحدت اساسی ایجاد کنیم به ناچار به رعایت نکاتی متعهد باشیم

 

اصلاح و اغماض

اولین شرط پدید آمدن وحدت، اصلاح است و آن نیز با اجرای فریضه امربه معروف و نهی از منکر امکان پذیر است. بایستی در برابر همه منهیات قیام کرد و معروف ها را مطرح نمود و مردم را به سوی اسلام و خدا دعوت کرد و خود را ملزم بسازیم تا دستورات اسلام ناب محمدی(ص) را درزندگی حود اعمال کنیم تا دیگر معصیتی صورت نگیرد، گناهی در جامعه اتفاق نیافتد و یا حداقل میزان گناه و معصیت کاهش پیداکند. اگراحیانا برخی موارد فعلا امکان ندارد تا از راه اسلامی و قانونی به اصلاح و رفع آن اقدام کرد مثل مثلا قتل ها و ترور هایی که صورت گرفته است چنانچه شهید مصباح و هشت تن از یارانش به وسیله انسانهای بسیار شقی به شهادت رسیده اند، خب حالا هیچ دادگاه عادل و صالحه ای نیست تا به این جرم و جنایت رسیدگی کند و ما هم که به دنبال انتقام نیستیم، نه از نظر شرعی این اجازه راداریم که حتی بینی کسی را خون کنیم و اگر قاتلین شهید مصباح را نیزدست و پا بسته پیش ما بیاورند که بفرمایید این شما و این قاتلین شهید مصباح، بازهم دست ما بسته است چون برای قصاص بایستی اجازه حاکم شرع باشد و اگر نباشد ما نمی توانیم از پیش خود اقدام کنیم و نه هم از نظر سیاسی و شرایط فعلی جامعه اقدام به انتقام نخواهیم کرد، چون جامعه ما به خصوص مردم ولایت بلخ نیاز به وحدت دارند، نیاز به صلح و آرامش دارند، ما به خاطر منافع کلان اسلامی و ملی و مردمی به هیچ وجه از خود حرکت انتقام جویانه نشان نخواهیم داد. این درحالی است که ما امروز از آن توانایی هم برخورداریم. امروز دیگر سال ۱۳۷۳ نیست. دیگر مرکزتبیان مثل مجموعه فدائیان اسلام فقط در ولایت بلخ محدود نیست و نیروهایش نیز به آن اندازه محدود ومعدود نمی باشد، بلکه در سطح کشور از امکانات منابع انسانی و توانمندی تشکیلاتی و اهرم های فعالیت سازمانی برخورداریم و ظرفیت بالای ابزار و امکانات کاری از جمله رسانه های قدرتمند ملی و بین المللی در اختیار ما است که به راحتی می توانیم در راستای انتقام خون شهید مصباح و یارانش عمل کنیم و قبل از هر چیز این پرونده را بگشاییم و تمام ریز و درشت مسئله رابازکنیم و چهره های دست اندرکار ترور و قتل و جنایت را با وسعت غیر قابل انتظار آن هم با تمام اسناد و مدارک افشا کنیم اما فعلا رویکرد به این مسیر را به صلاح نمیدانیم. بلکه لازم میدانیم اغماض صورت بگیرد. اغماض بخشش نیست. خواستار انتقام هستیم اما از ناحیه خدای بزرگ و چنانچه تا هنوز نیز بخش اعظم قاتلین شهید مصباح به درک واصل شده اند و اعتقاد به انتقام الهی داریم و قطعا خدای متعال به این امر رسیدگی خواهد کرد اما فعلا فراموش می کنیم و چشم خود را به برخی واقعیت ها می بندیم تا مگر حرکت مثبتی در پیش گرفته و برای تامین صلح و امنیت و سازندگی کشور کار موفقی صورت بگیرد.

پس اولین عامل وحدت ساز، اصلاح و سپس اغماض است که می تواند برای فراهم کردن زمینه وحدت کمک اساسی و شایانی نماید.

 

زندگی مسالمت آمیز عامل دوم زمینه ساز وحدت

 

پس از اصلاح و اغماض نوبت به زندگی مسالمت آمیز می رسد. این فرهنگ باید جدا ترویچ گردد که همه آحاد جامعه، سازمان ها، احزاب و گروه ها در کنار همدیگر زندگی باهمی و همسو داشته و کاری به کار یکدیگر نداشته باشند، بلکه طرف مقابل خود را به رسمیت بشناسند و بپذیرند. امکان ندارد که یک طرف، طرف دیگر را قبول نداشته باشد و بگوید من باید باشم او نباید باشد. من باید قوی باشم و او ضعیف باشد. من حق زندگی داشته باشم او بایستی معدوم گردد. من در کشور باید قدرت بگیرم و همه چیز را تصاحب کنم اما دیگران فقط از من حرف شنوی داشته باشند و هرچه من گفتم همان درست است و اگر کسی از حرف من نکرد به تضعیفش اقدام کنیم و حتی به فکر قتل و ترور او باشیم. اینطوری نه تنها وحدتی شکل نخواهدگرفت که آتشی زیر خاکستری است که یک روزی توده ها بدون دستور جایی و بسیار سرخودانه وخودجوش اقدام به اتقام عمومی خواهند کرد.

 

چه اشکال دارد در افغانستان احزاب متعدد وجود داشته باشند اما در یک شرایط زندگی مسالمت آمیز؟ چه اشکالی دارد که در کشور به جای چند قوم محدود، اقوام متعددی که در واقعیت امر نیز حضورجدی دارند رسمی شوند و در کنار سایر اقوام به ساختن کشور مشغول باشند؟. درصورتی که نام احزاب و سازمان ها و اقوام همه ابزار رسیدن به خدا و تامین امنیت در کشور و اسباب قدرتمند بازسازی و نوسازی آن باشد نه تنها ایرادی ندارد که بسیار مستحسن و نیکو خواهد بود.

 

 

تعاون و تعاضد، عامل دیگر تامین شرایط وحدت اساسی

 

ما نه تنها فقط به فکر زندگی مسالمت آمیز باشیم بلکه شرایط همکاری را بین مردم، شخصیت ها، احزاب، گروه ها و مجموعه ها فراهم کنیم. باید حتی شرایط رقابت سالم و مثبت را فراهم کنیم و اگر رقیب ما ضعیف بود باید کمکش کنیم که قوی شود چون وقتی رقیب قوی داشتیم ما قوی می شویم اما اگر در جامعه هیچ بخش و قسمت و قدرتی وجود نداشته باشد تا با او رقابت سالم داشته باشیم پس ما برای چی خود را قدرتمند بسازیم. دیگر دلیل و انگیزه ای وجود ندارد. مسابقه دوش زمانی شکل می گیرد که دو طرف داشته باشد. هر دو طرف هم قوی و به خاطر پیروزی در مسابقه قطعا آمادگی می گیریم و هر روز تمرین می کنیم تا در روز مسابقه کم نیاوریم. پس دیده می شود که حتی برای آماده سازی آن، چقدر استفاده خوب می کنیم، هم از نظر جسمی سالم می مانیم و هم در صورت پیروزی از جایگاه بالا برخوردار می شویم و اگر نبردیم هم باز از گذشته قوی تر خواهیم بود.

 

ازین رو بایستی دست همدیگر را بفشاریم و به تعاون و تعاضد بیاندیشم. به همین لحاظ هم هست که مرکزتبیان حتی با آنهایی که متهم به شهادت شهید مصباح هستند حاضر به همکاری و تعاون و تعاضد است. البته گفتم به خاطر منافع کلان دینی و ملی و برای قدرتمند شدن مردم و کشور. باید قدر همدیگررا بدانیم. قدر شخصیت های موجود کشور را با وجود همه نقایص و ضعف هایشان، بدانیم. باید به نقاط مثبت کارشان بیاندیشیم و به تناسب همان نقاط آنان را تحویل بگیریم و حمایت کنیم. اینگونه است که وحدت راستین پدید خواهد آمد و درسطح کشور می توانیم در جهت ایجاد وحدت واقعی توفیق حاصل کنیم. شیعیان میان خود وحدت کنند و سنی ها میان خود وحدت پیدا کنند و آنگاه نوبت وحدت شیعه وسنی میرسد و در تمام نقاط کشور میان آحاد جامعه وحدت پدید خواهد آمد و آنگاه به فکر وحدت امت مسلمه باشیم و سعی کنیم حداقل با مردمان و کشورهایی عزم همسویی و وحدت را پیدا کنیم که وجود و حضورشان در راستای اقتدار امت مسلمه اثر گذار و مثبت است.

 

ا

لازم به ذکر است که در جریان این مراسم برنامه های تلاوت قرآن کریم توسط قاری برجسته کشور جناب آقای نظری، مجری گری توسط حجت الاسلام والمسلمین محمدضیاموحدی، رئیس دفتر نماینده آیت الله العظمی مکارم شیرازی در کابل، سرود خوانی توسط گروه سرود تبیان و قرائت زندگی نامه شهید مصباح توسط حجه الاسلام والمسلمین سید عندلیب ضیایی مسئول روابط عمومی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و سخنرانی پایانی توسط حجت الاسلاموالمسلمین شیخ باقر سلطانی یکی از یاران زمان جهاد شهید مصباح، اجرا شد.

 

مراسم از ساعت ۹ تا ساعت ۱۱ و سی قبل از ظهر برپاشد و سپس حاضرین برای اقامه نماز جمعه، راهی مراکز برپایی نمازجمعه در شهر مزار شریف شدند.