• تاریخ انشار: ۲۵ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31618
  • 22 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تکریم بازماندگان شهدا راه رسیدن به کمالات انسانی است

آگاهان مسایل دینی در گفتمان دانشجویی مرکز تبیان در مراز شریف اظهار داشتند که در حکومت اسلامی، فرد مسلمان فقط برای کمالات خودش باید به بازماندگان شهدا احترام و توجه کند؛ زیرا با تکریم و احترام به خانواده های شهدا به کمال روحی، معنوی و انسانی می رسد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – بلخ: حجت الاسلام غلام‌عباس فیاضی؛ استاد حوزه در گفتمان دانشجویی “بررسی سیره عملی رسول اکرم(ص) در برخورد با بازماندگان شهدا” که از سوی نمایندگی مرکز تبیان در مزار شریف برگزار شده بود، گفت که با جایگاه شهید و بازماندگان شهدا باید از طریق منطق اسلام آشنا شد و آنچه از مکتب اسلام و وحی در مورد شهید به دست می آید یک ارزش والا و با عظمت می باشد و حضرت پیامبر(ص) با مکتب توحیدی اش عظمت و جایگاه بلندی را برای شهدا تبیین کرد و این فرهنگ را در میان مسلمانان ترویج نمود.

وی تصریح کرد: ترویج جایگاه و عظمت والای شهید در جامعه اسلامی سبب شده که مسلمانان مشتاق و شیفته شهید و شهادت باشند؛ چون که شهید از ممتازترین جایگاه معنوی برخوردار است و برای همین خداوند متعال در قرآن فرموده افرادی که برای دفاع از دین و مردم جان خود را از دست می دهند نمرده اند؛ بلکه آنان زنده اند و در نزد پروردگار روزی دارند.

او می گوید: پیامبر(ص) به عنوان مظهر تمام کمالات انسانی همه رفتارهایش نشات گرفته از منطق والایش است؛ بنابراین برخورد و رفتار پیامبر بزرگوار اسلام با تمامی انسان ها در اوج اخلاق و نیکویی بوده و شهید چون در نظر پیامبر(ص) از برترین جایگاه معنوی برخوردار است سیره عملی رسول اکرم(ص) در برخورد با شهید و بازماندگان شهید با کمال متانت، کرامت و احترم بوده است.

حجت الاسلام فیاضی به مسلمانان به خصوص اشتراک کنندگان گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز تبیان، مطالعه شناخت و اهمیت جایگاه شهید را سفارش نمود و گفت شهید فی سبیل الله یعنی فقط به خاطر پروردگار و رضایت او جان شیرین خود را فدا می کند و کسی است که در راه خداوند متعال به شهادت می رسد نه در راه منافع شخصی، قومی و حزبی نیست. برای همین ارزش و جایگاه والایی دارد.

وی اظهار داشت که حکومت اسلامی و فرد مسلمان فقط برای کمالات خودش باید به بازماندگان شهدا احترام و توجه بکند و نباید منت گذاری کنیم؛ چونکه با تکریم و احترام به خانواده شهدا خودمان به کمال روحی، معنوی و انسانی می رسیم و تکریم بازماندگان شهدا همانند نماز خواندن است و ما برای نماز خواندن منت نمی گذاریم.

در همین حال، مولوی شریف الله هدفمند؛ آگاه مسائل دینی  نیز در این گفتمان دانشجویی با اشاره به اینکه شهدا و بازماندگان شهدا جایگاه خاصی در نزد خداوند متعال، احادیث نبوی و امت اسلامی دارند، گفت از آنجای که پیامبر(ص) یتیم بوده خداوند متعال سفارش های زیادی برای تکریم و توجه داشتن به یتیم برای رسول خود داشته است و یتیمان برای پروردگار متعال عزیز می باشند.

وی می گوید: متاسفانه در جامعه فعلی حقوق یتیمان نادیده گرفته می شود و یتیمان با کم لطفی و بی مهری جامعه اسلامی مواجه اند؛ اما بدانیم که خداوند متعال به پیامبرش فرموده با یتیم مهربان و شفیق باشد و در مقابل آنان ظلم نکند.

مولوی هدفمند اظهار داشت که حضرت محمد(ص) از خلق و سیرت بسیار بلندمرتبه و عظیم برخوردار بود و نمی توان سیره عملی پیامبر(ص) را با زبان و فهم انسانی وصف نمود و می توانیم ایشان را الگو برای انبیاء و بشریت بدانیم.

این عالم دینی گفت: پیامبر(ص) با بازماندگان شهدا، یتیمان و فقرا بسیار با احترام برخورد می کرد و بازماندگان شهدا و یتیمان را از اهلبیت خود بیشتر تکریم می نمود.

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف هر دو هفته یکبار، روزهای جمعه راس ساعت ۹ صبح دایر می گردد.