• تاریخ انشار: 23 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15950
  • 688 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جامعه‌ای که به علما بهاء داد، بجایی رسید

خیر دنیا و آخرت در علم و شر آن در جهل است و هر جامعه‌ای که به علماء و بزرگانش بهاء داد، بجایی رسید.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “سید حسین علوی”، یک تن از علمای شهر هرات در مراسم سومین سالگرد وفات حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد […]

خیر دنیا و آخرت در علم و شر آن در جهل است و هر جامعه‌ای که به علماء و بزرگانش بهاء داد، بجایی رسید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “سید حسین علوی”، یک تن از علمای شهر هرات در مراسم سومین سالگرد وفات حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد حسن علوی”، مسوول بخش علما و مبلغین مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان بیان کرد.

 

در این مراسم که روز گذشته در سالن اجتماعات مرکز تبیان در هرات برگزار شده بود، علما، دانشجویان و اقشار مختلف جامعه شرکت کرده‌ بودند.

 

علوی با اشاره به جایگاه علما در اسلام گفت که خداوند در قرآن کریم، کسانی‌ را که نمی‌دانند و کسانی‌‌که می‌دانند هم‌تراز قرار نداده است.

 

او به سخن پیامبر(ص) مبنی بر این‌که خیر دنیا و آخرت در علم و شر آن در جهل است گفت که هر جامعه‌ای که به علما و بزرگان خود بها داد، بجایی رسید و جامعه‌ای که علم و عالمش خار باشد، هیچ‌گاه به منزل مقصود نخواهد رسید.

 

این عالم دینی یادآور شد که علما وارثین انبیای الهی هستند.

 

علوی خطاب به حضار گفت که تجلیل از عالم، نه تنها تجلیل از یک شخص نیست، بلکه تجلیل از انبیای الهی است.

 

وی با تاکید بر این‌که تحت هر شرایطی باید احترام علما حفظ شود گفت که علما حیات و ممات ندارند و هم‌چنان که در اسلام، حیات‌شان احترام دارد، ممات‌شان هم قابل احترام است.

 

علوی با اشاره به سخن امیرالمومنین علی(ع) مبنی بر این‌که بهترین علم آن علم است که نفعش به جامعه برسد و شخصی نباشد گفت که “درست است که علوم امروزی نفعش به جامعه می‌رسد ولی بیش از هشتاد درصد از نفع آن به خود شخص بر می‌گردد اما عالم دینی، ۹۰ درصد نفع علمش به مردم می‌رسد.

 

او گفت: کسی ‌که در مسیر علم در حرکت است، در راه درست حرکت می‌کند و به سبب علم است که انسان به سعادت می‌رسد.

 

این فعال فرهنگی در پایان گفته‌هایش به جایگاه حجت‌الاسلام و المسلمین، مرحوم “سید محمد حسن علوی” نیز اشاره کرد و گفت که علوی نه تنها یک عالم برجسته و توانمند بود، بلکه یک شخصیت با تقوا پرهیزکار بود که با سخن گفتنش مردم را به خود جذب می‌کرد”.