• تاریخ انشار: 18 مارس 2019
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 24450
  • 542 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جامعه‌ى رسانه‎یی باید از خبرگزاری آوا الگو پذیر باشند / آوا رسالت‌مند و هدف‎مندانه ماندگار است

مسوول خبرگزاری وطن ۲۴، همزمان با فرا رسیدن هجدهمین سالگرد تاسیس خبرگزاری صدای افغان (آوا) می‌گوید که خبرگزاری آوا، به عنوان یک رسانه‎ى مطرح، باتوان، موفق و پایدار در سطح افغانستان و منطقه با مدیریت قوی ایجاد شده است.   به گزارش خبرگزارى صدای افغان(آوا)، “یحیی فولادی” مسوول خبرگزاری وطن ۲۴ و فعال رسانه‌یی در […]

مسوول خبرگزاری وطن ۲۴، همزمان با فرا رسیدن هجدهمین سالگرد تاسیس خبرگزاری صدای افغان (آوا) می‌گوید که خبرگزاری آوا، به عنوان یک رسانه‎ى مطرح، باتوان، موفق و پایدار در سطح افغانستان و منطقه با مدیریت قوی ایجاد شده است.

 

به گزارش خبرگزارى صدای افغان(آوا)، “یحیی فولادی” مسوول خبرگزاری وطن ۲۴ و فعال رسانه‌یی در غرب کشور در گفتگو با خبرنگارآوا، با اشاره به هجدهمین سالروز تاسیس خبرگزاری آوا گفت: رسانه ها وظیفه اطلاع رسانی هدفمند، دقیق و بی طرفانه را  دارد.

 

به گفته وی، رسانه ابزاری است که پیام مردم را به دولت و دولت را به مردم می رساند و پل ارتباطی بین مردم و دولت  به حساب می آید که در کل وظیفه رسانه ها گرفتن پیام و رساندن آن است.

 

آقای فولادی در ادامه سخنانش افزود: خبرگزاری آوا اولین خبرگزاری در تاریخ افغانستان است که فعالیت های سایبری خود را بعد از سقوط طالبان آغاز کرد.

 

وى همچنین افزود: خبرگزاری آوا رسانهء هدفمندی است که طی دو دههء فعالیت‎ش، اطلاعات مردم را به طرف های مختلف انتقال داده است.

 

به گفته‌ی این خبرنگار فعال در کشور، خبرگزاری آوا به عنوان یک رسانه‌ى مطرح، باتوان، موفق و پایدار در سطح افغانستان و منطقه دیده می‌شود و این رسانه با مدیریت قوی که در رأس آن قرار دارد، ایجاد شده است.

 

وی با اشاره به حمله انتحاری سال گذشته به خبرگزاری آوا گفت: طوری که دیدیده شد دفتر مرکزی این خبرگزاری در کابل مورد حمله انتحاری قرار گرفت با آن هم به فعالیت خود همچنان ادامه داده و ثبات خود را از دست نداده است.

 

او در اخیر سخنانش خاطر نشان ساخت که سیاست و پالیسی آوا مشخص برای مردم بوده و مردم هم می فهمند، خبرگزاری آوا یک رسانه صادق با مردم افغانستان است.

 

او همچنان از جامعه رسانه ای کشور خواست تا از خبرگزاری آوا الگو پذیر باشند.

 

از سویی هم”سید عبدالله نایاب” مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در گفتگوبا خبرنگار آوا گفت: رسانه ها یکی از ارگان های مهم دولت می باشد که در جامعه امروزی در جایگاه بلندی قرار دارد و یک بازوی قوی که سبب پیوند بین ملت و دولت است.

 

وی علاوه کرد: رسانه بخش عمده ای از زندگی انسانها برای پیش‌برد امورات زندگی چه در عرصه اقتصاد، فرهنگ، سیاست و نظام می باشد.

 

آقای نایاب افزود که خبرگزاری آوا در طول فعالیت‌ش از جمله رسانه های با رسالت و متعهد بوده که در عرصه اطلاع رسانی دقیق کار کرده و از خصوصیات مهم و مثبت آن می توان به اطلاع رسانی به موقع و فعالیت مبتنی بر ارزشهای حاکم بر جامعه نام برد.

 

او همچنان در ادامه سخنانش تصریح کرد که خبرگزاری آوا مبتنی بر اصول و ارزشهای دینی و ملی مردم بوده که باعث شده یک رسانه جامع و رسالت‎مند برای مردم افغانستان باشد.

 

وی در اخیر از مسوولین حکومتی خواست تا امنیت جامعه رسانه یی کشور را به درستی تامین نموده و حقوق خبرنگاران را در نظر بگیرند.

 

پیشینه و فعالیت

صدای افغان(آوا) اولین خبرگزاری در افغانستان است که پس از سقوط طالبان و برسرکار آمدن حاکمیت جدید، به صورت غیردولتی تأسیس گردیده است.

 

اگرچه دست اندرکاران این خبرگزاری سابقه بس طولانی در کار خبری از سال ۱۳۷۱ دارند، اما  صدای افغان(آوا) جدی و حرفه‌ای‌تر در۲۶ حوت سال ۱۳۸۰ توسط سیدعیسی حسینی مزاری درشهر کابل تأسیس گردید.

 

صدای افغان(آوا) به عنوان یکی ازخبرگزاری‌های مهم و اثرگذار، فعال بوده و تمام برنامه‌های خبری آن از طریق دفتر مرکزی در کابل هدایت می‌گردد. اخبار داخلی علاوه از دفتر مرکزی کابل از طریق دفاتر پنج‌گانه هرات، مزارشریف، بامیان، غزنی و دایکندی تأمین می‌گردد.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) علاوه بر پوشش و تولید خبر در بخش های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی، اجتماعی، زنان، ورزشی، حوادث، آئین و اندیشه، حوزه و دانشگاه و… در رویدادهای مهم داخلی و بین المللی گزارش ها و تحلیل هایی را به سه زبان دری، پشتو و انگلیسی نشر رسانده است که در بسیاری از موارد راهگشایی برای حکومت و دولتمردان کشور بوده است.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا)  همچنین اولین رسانه افغانی است که درخارج، دفتر نمایندگی داشته و بخش مهم اخبار خارجی خود را از طریق نمایندگی های اش در ایران و همکاران خبری خود در سطح اروپا و آمریکا تامین می کند.

 

این خبرگزاری هم اکنون عضو چندین اتحادیه رسانهای بین المللی بوده و در جشنواره های مختلف رسانه‌ی به خصوص نمایشگاه بین المللی مطبوعات در تهران چندین بار در بخش بهترین غرفه خارجی عنوان نخست را اخذ کرده است.