• تاریخ انشار: ۱ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 14877
  • 709 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جامعه افغانستان نیاز به مادرانی دارد که چون حضرت زهرا(س) بیاندیشند / حکومت اگر به فکر اصلاح کشور است، ابتدا در رابطه با اصلاح زنان فکر کند

n00151927-b

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به نقش جدی و تأثیرگذار زنان در نهضت امام حسین(ع) و قیام عاشورا، می گوید که امروز جامعه افغانستان نیاز به مادرانی دارد که چون حضرت زهرا(س) بیاندیشند، مطالعه کنند و تربیت کنند و اگر زنان کشور در عرصه تربیت فرزندان خود درست عمل نکنند، افغانستان […]

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به نقش جدی و تأثیرگذار زنان در نهضت امام حسین(ع) و قیام عاشورا، می گوید که امروز جامعه افغانستان نیاز به مادرانی دارد که چون حضرت زهرا(س) بیاندیشند، مطالعه کنند و تربیت کنند و اگر زنان کشور در عرصه تربیت فرزندان خود درست عمل نکنند، افغانستان روی خوشبختی، سعادت و آرامش را نخواهد دید. حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خطاب به سران حکومت گفت که اگر در رابطه با اصلاح جوانان فکر می کنند، بیایند ابتدا در رابطه با زنان فکر کنند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در مراسم اهدای جوایز مسابقه کتاب خوانی “نقش زنان در قیام عاشورا” از سوی مرکز فرهنگی والعصر در کابل صحبت می کرد، با اشاره به اهمیت موضوع نهضت حضرت امام حسین(ع) و نقش زنان در این نهضت ابراز داشت: “جلسات بررسی این موضوع، فرصتی را ایجاد می کند تا هر یک از تحلیلگران در رابطه با نهضت امام حسین(ع) صحبت کنند و به تحلیل زوایای مختلف آن بپردازند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری روزآمد بودن مباحث تحلیلی را بسیار با اهمیت خواند و گفت: “بیان مطالب در رابطه با نهضت امام حسین(ع)، زمانی مفید است که برای ما در شرایط موجود، خروجی داشته باشد. برداشتی که ما از قیام حضرت امام حسین(ع) در سال ۶۱ هجری داریم، نباید مربوط به همان زمان باشد و صرفا تأسف ما را برای ایفای نقش در همان بازه زمانی محدود کند”.

 

عاشورا؛ مجموعه ای متفاوت از درس ها، الگوها و شخصیت ها

به گفته رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، بیان داستان کربلا و نقش شخصیت های مرد و زن در آن، زمانی موثر و مفید است که ما بتوانیم از دل این داستان ها نکاتی مهم و برجسته را آموخته و از تمام فعل و انفعالاتی که در روز عاشورا، قبل و بعد از آن اتفاق افتاد پند بگیریم و از همه مهم تر با استفاده از آن درس ها، زندگی امروزی خود را سامان بدهیم.

وی با تأکید بر این که بشر نیاز به الگوی مناسب دارد، اظهار داشت: ما برای بهتر زندگی کردن، درست تصمیم گرفتن ، درست فکر کردن و مسیر را صحیح طی کردن نیاز به الگو و سرمشق داریم. شخصیت هایی که در سرزمین کربلا نقش آفریدند، از همه جهات خصوصا رفتار و گفتارشان الگوهای ما هستند .

وی با اشاره به موضوع جلسه که “نقش زنان در نهضت حضرت امام حسین(ع) یا قیام عاشورا” می باشد، گفت: زنان نقش های متعددی در نهضت امام حسین(ع) داشته اند که بررسی و واکاوی ابعاد مختلف آن نیاز به زمان بسیار و جلسات متعدد دارد که البته رسیدگی به همه ابعاد میسر نیست. اگر هر بعد از این موضوع به درستی مورد کنکاش و مطالعه قرار بگیرد، دریایی از علم و معرفت است که برای هر یک از انسان ها و حتی برای کل بشریت جهت دهنده ، انگیزه دهنده و هدایت کننده است .

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تاکید کرد: اگر بشریت راه خود را پیدا می کرد و به ابعاد مختلف قیام عاشورا پی می برد، این همه جنگ وجود نداشت و انسان ها همه در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیز می کردند اما متاسفانه بشر امروزی از معنویات و معارف اسلامی روی گردان است . جذابیت کاذبی که امروز حرکات ضد دینی و غیر انسانی در سطح عموم انسان ها دارد، مباحث و معارف دینی ندارد، و الا اگر انسان ها به جذابیت اصلی موضوعات دینی پی ببرند هدایت می شوند و راه را پیدا می کنند و بالاخره زندگی خود را خوب سامان می دهند.

 

 

نقش تربیتی زنان در نهضت حضرت امام حسین(ع)؛ قبل از عاشورا

یکی از مقاطع نقش آفرینی زنان در قیام عاشورا قبل از محرم و قبل از شهادت امام حسین (ع) است.

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در ادامه افزود: یکی از نقش هایی که زنان در نهضت عاشورا ایفا کردند، نقش تربیتی است که این نقش تربیتی هم به قبل از محرم برمی گردد . قبل از نزج و بلوغ حرکت حضرت امام حسین (ع)، اگر زنان بزرگی مانند حضرت فاطمه زهرا (س) نبودند که شخصیت هایی مثل امام حسین(ع) و یارانشان را در دامان خود پرورش دهند و وظیفه تربیتی ایشان را به عهده بگیرند، چگونه می شد که کسانی در برابر آن همه ظلم و جنایت قیام کرده و آن صحنه های زیبا را در روز عاشورا بیافرینند و موجب احیای دین اسلام شوند؟

وی در ادامه تحلیل نقش زنان قبل از قیام عاشورا، تصریح کرد: حضرت عباس(ع)، حضرت علی اکبر(ع)، حضرت قاسم(ع) و سایر شهدایی که در سرزمین کربلا نقش آفریدند و اسلام و انسانیت را احیا کردند در دامان زنان بزرگی چون ام البنین(س) و سایرین تربیت شدند. بزرگترین نقش زنان در حادثه عاشورا و در قیام حضرت امام حسین(ع) نقش تربیتی است که به ما یاد می دهد و می فهماند که در عرصه زندگی بحث تربیت آن هم توسط مادر بسیار مهم است.

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) خاطر نشان ساخت: زن می تواند زمینه های هدایت جامعه و عروج انسان ها به ملکوت اعلی را فراهم کند اما از آن طرف زن می تواند زمینه های ذلت یک جامعه را نیز آماده نماید. اگر این طرف حادثه عاشورا زنانی مثل فاطمه زهرا (ع) بود که شخصیتی مثل امام حسین(ع) را پرورش داد، در مقابلش حتما زنی وجود داشت که آدمی مثل یزید را تربیت کرده و بساط نابودی جامعه را آماده کرده بود.

به گفته این عالم دینی ، افرادی که در برابر امام حسین(ع) صف کشیدند و ایشان را با شمشیر، تیر، سنگ و کلوخ زدند و آل الله را به اسارت بردند، تربیت شده دامان زنانی بودند که تربیت شان این گونه بود. بنابراین بحث تربیت توسط زن در راستای هدایت جامعه بسیار مهم است.

 

بیداری جامعه امروز مرهون نقش زنان مکتبی است

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این که ما ادعا می کنیم پیرو امام حسین (ع) هستیم و حداقل سالی یک بار مراسم محرم برپا می کنیم، نذر و نیاز و گریه می کنیم، این پرسش را مطرح کرد که ” چقدر از این درس آموختیم؟ زنان جامعه ما چه مقدار از درس تربیتی خاندان عصمت وطهارت آموختند؟ ما چقدر در این مسیر حرکت کردیم؟” و در ادامه تصریح کرد: در طول تاریخ زنان زیادی بودند که از این خاندان پیروی کردند به همین خاطر است که نهضت های اسلامی پس از قیام عاشورا تا کنون زنده نگه داشته شده است.

مدیر مسئول روزنامه انصاف تاکید کرد: “اگر شما امروز می بینید که مردانی در صحنه حضور دارند و در برابر استکبار جهانی مبارزه می کنند، این ها پرورش یافته دامان زنانی هستند که الگویشان حضرت زهرا(س)، حضرت زینب(س) و سایر زنانی هستند که در صحنه عاشورا نقش ایفا کردند. پس از قیام عاشورا تا حال زنان زیادی بودند که انسان های بسیار شایسته ای را تقدیم جامعه کردند. به همین خاطر است که در طول تاریخ و از آن زمان تاکنون این نهضت زنده مانده است.”

موصوف تاکید کرد: شخصیت هایی بودند که از دامان مادران زهرا گونه و زینب گونه متولد شدند و پرورش یافتند و امروز هم اگر جبهات اسلامی، جریان های اسلامی و حرکت های فکری اسلامی در سرتاسر دنیا حضور دارند و در مسیر اسلام مبارزه می کنند و برای خدا حرف می زنند و حقایق را روشن می کنند و از همه مهم تردر برابر استکبار جهانی ایستاده هستند، اینها فرزندان همان مادرانی هستند که از زهرا(س) و زینب(س) و سایر زنانی الگو گرفته اند که در نهضت عاشورا نقش جدی داشته اند. ۷۰۰بیداری جامعه ما امروز مرهون نقش و زحمات این زنان است.

 

 

 

چراغ اسلام در افغانستان به وسیله زنان، روشن نگه داشته شده است

این شخصیت برجسته سیاسی کشور با پر فروغ خواندن نقش زنان در عرصه سیاسی افغانستان ، افزود: اگر امروز در افغانستان اسلام زنده است و شخصیت های متعددی چه بصورت انفرادی و چه در قالب جریان های اسلامی در صحنه حضور دارند و در مسیر زنده نگهداشتن اسلام شب و روز خودشان را فدا می کنند، این ها از دامان زنان زهرا گونه متولد شدند و با دستان پر مهر و پر عطوفت آن ها تربیت شدند. این ها فرزندان زنانی هستند که چون حضرت زینب(س) وظیفه اجرا کردند و وظیفه تربیتی خودشان را درست انجام دادند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با ابراز تاسف گفت: در مقابل، کسانی که امروز در افغانستان شرایط را به هم می زنند، نا امنی ایجاد می کنند، جنگ به وجود می آورند، فرزندان مسلمان را ترور می کنند و عملیات های انتحاری به وجود می آورند، این ها هم پرورش یافته یک عده از زنان همین مملکت هستند که وظایف خود را به درستی نشناخته اند.

او تاکید کرد: زنان مسلمان ما باید در راستای تربیت فرزندان خیلی توجه داشته باشند، مادران و خواهران ما فکر نکنند که بحث تربیت یک بحث بسیار سطحی است حالا اگر فرزند تربیت شد که شد و اگر نشد هم مشکلی ایجاد نمی شود. اگر فرزند شما آل و صالح به بار بیاید تا دنیا دنیاست مردم به شما درود و سلام می فرستند و از شما به خوبی و نیکویی یاد می کنند . اگر در این دنیا برنده باشید نتیجه دعاهایی است که دیگران در حق شما می کنند؛ چنانچه ما امروز مادرانی را دعا می کنیم که عملکرد خوبی داشته اند و ما از نعمات وجود فرزندان آن ها چه در گذشته و چه در شرایط موجود استفاده می کنیم و همواره برای آن ها درود و صلوات می فرستیم.

 

تربیت صحیح یا ناصحیح فرزند ؛ عامل سعادت یا شقاوت در دنیا و آخرت مادر

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد: اگر تاثیر گذاری زنان از صدر اسلام و زمان حضور فاطمه الزهرا(س) تا بانوانی که پیرو ایشان بوده اند را بررسی کنیم می بینیم که تربیت بانوان و خواهران ما، چقدر در دنیا و عقبی ایشان موثر است. اگر زنده باشند و فرزندان خوبی تربیت کنند از نگاه دنیوی به این مادر، خانواده و اطرافیان خود خدمت می کند و اگر در دنیا نباشد کسانی که از خوبی های فرزندشان استفاده می کنند می گویند خدا مادر این فرد را رحمت کند.

به گفته وی ، اما اگر فرزند انسان بدی باشد و مادر بی توجهی کند و درراستای تربیت او تساهل و تغافل به خرج دهد ، فرزندش سارق، قاتل، خلافکار و یا داخل گروهای تروریستی می شود. این مادر چه حالی دارد، بگذریم از این که مردم در رابطه با این فرزند چه تحلیل و قضاوتی دارند؟ از سویی سر افکندگی ، دعای بد مردم و عذاب و زجر، مادر را احاطه می کند. این جاست که باید مادران و خواهران ما توجه کنند.

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در ادامه ابراز داشت: امروز جامعه افغانستان نیاز به مادرانی دارد که چون حضرت زهرا (س) بیاندیشد، مطالعه کند و به هر نحو ممکن از سیره حضرت صدیقه طاهره(س) در راستای تربیت فرزند بهره جوید و تلمذ کند. بالعکس اگر زنان کشور ما در عرصه تربیت فرزندان خود درست عمل نکنند، باور کنید که افغانستان روی خوشبختی، سعادت و آرامش را نخواهد دید.

 

کمرنگ کردن نقش حماسی زن ؛ هدف بزرگ دشمن برای انزوای جامعه

اگر قبل از شهادت حضرت امام حسین(ع) زنان بزرگ و اثر گذاری نمی بودند، در روز عاشورا جنگ و نبرد متزلزل می شد. زنانی در عرصه جهاد و مبارزه در راستای تشویق جوانانشان عمل کردند و حتی خود نیز به میدان آمدند اما امام حسین(ع) مانع ایشان شد.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مورد رصد نقش زنان از سوی دشمنان اسلام و افغانستان گفت: آن ها از قدیم در مورد نقش تاثیرگذار زن مطالعه کردند. به همین خاطر است که امروز دشمنان ما در افغانستان بیشترین سرمایه گزاری را بخاطر تهی ساختن ذهن زنان ما انجام می دهند. بیشترین حرکت های فکری و فرهنگی در رابطه با منحرف کردن زنان جامعه ما است. اینجا هم زنان و هم مردان جامعه ما باید متوجه باشند.

 

سرمایه گذاری در بخش زنان ، راه حل رسیدن به آرامش و صلح در افغانستان است

به گفته وی ، اگر زنان جامعه اصلاح نشوند شما میلیارد میلیارد پول هم اگر خرج کنید و هزاران کشته و شهید هم بدهید چیزی تغییر نخواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تاکید کرد: امروز اگر علماء، دانشمندان، شخصیت های سیاسی، مبارزین و دولت مداران ما همه و همه از وضعیت افغانستان نگران هستند و این همه پول های گزاف را برای پروسه صلح مصرف می کنند و پس از نشست های متعدد در کشورهای مختلف، پاکستان، امریکا، روسیه و دیگر کشورها را متهم می کنند، اگرچه مهم است اما هیچ کدام خروجی مناسبی نخواهد داشت.

به عقیده او ، این ها بخشی از حرکت هاست و بخش عمده در داخل کشور است. در عوض این همه هزینه گزاف و این همه امکاناتی که در سایر عرصه ها خرج می شود باید در داخل کشور و در رابطه با رشد و ارتقاء فکری زنان جامعه افغانستان مصرف شود.

این شخصیت برجسته سیاسی کشور خاطر نشان کرد: ممکن است همه شخصیت های ما متدین و مسلمان نباشند، اما گمان نمی کنم که همه مردان جامعه ما وابسته به خارجی ها باشند و علاقه نداشته باشند که افغانستان ساخته نشود، نه! این طور نیست . حتی اگر فرض کنیم که دیدگاه اسلامی هم نداشته باشند حداقل به دنبال آرامش، ثبات، ارتقاء سطح اجتماعی و رفاه اقتصادی این کشورهستند. پس اگر تا به حال راه را اشتباه می رفتید بیایید اول در رابطه با زنان کشور عمل کنید تا به امنیت برسیم.

آقای حسینی مزاری خطاب به سران حکومت گفت: شما اگر در رابطه با اصلاح جوانان فکر می کنید، بیایید در رابطه با زنان فکر کنید. اگر در رابطه با مسایل اقتصادی و امنیتی می خواهید کار کنید، با بخش زنان کار کنید تا فضا برای زنان کشور، فضایی مثبت و اثر گذار شود و زنان بتوانند درست آموزش ببینند و درست زندگی کنند و از همه مهم تر نحوه آموزش و تربیه فرزند را درست فرا بگیرند.

موصوف با بیان اینکه طیف عظیمی از زنان کشور ما بی سواد هستند، گفت: ما اگر به دنبال اصلاح افغانستان هستیم باید صلاح زنان کشور خود را بخواهیم. ما اگر به دنبال ارتقاء، فلاح و پیروزی کل جامعه هستیم باید به بخش زنان توجه کنیم.

 

سریال های ترکی و هندی نقش مخربی در جامعه دارند

مدیر مسئول روزنامه انصاف تصریح کرد: امروز دشمن برای به دام انداختن کشور سعی دارند در مرحله اول زنان ما را به دام بیاندازند که بخشی از ماموریت توسط رسانه های مبتذل اجرا می گردد که امروز در هر خانه نفوذ پیدا کرده، با پخش فیلم های انحرافی الگوهای تربیتی ضد انسانی را جایگزین الگوهای سالم می کنند.

وی با اشاره به نقش مخرب سریال های ترکی و هندی که از رسانه های تصویری کشور پخش می شود ، گفت: تک تک کلمات در سریال های ترکی و هندی و سایر کشورهای خارجی و جمله جمله این سریال ها در راستای به انحراف کشیدن بانوان و مردان این جامعه است. پس خانواده ها باید در این زمینه هوشیار باشند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>