• تاریخ انشار: ۲۹ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9485
  • 1,146 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جامعه غرب با گسترش بی حجابی ، به زنان نگاه ابزاری دارد

در همایشی به مناسبت گرامیداشت سالروز میلاد حضرت زهرا(س) ، حضرت امام خمینی(ره) و روز زن، عنوان شد: جامعه غرب که امروز خود را منادی دفاع از حقوق بشر و زن می داند با گرفتن پوشش و حجاب و تبدیل کردن آنان به اشیایی بی ارزش، ظلم بدتر از دوران جاهلیت را در حق زنان […]

در همایشی به مناسبت گرامیداشت سالروز میلاد حضرت زهرا(س) ، حضرت امام خمینی(ره) و روز زن، عنوان شد: جامعه غرب که امروز خود را منادی دفاع از حقوق بشر و زن می داند با گرفتن پوشش و حجاب و تبدیل کردن آنان به اشیایی بی ارزش، ظلم بدتر از دوران جاهلیت را در حق زنان روا داشته است.

به گزارش خبرگزاری آوا، همایش تحلیلی تحت عنوان “کوثر رسول آسمانی، الگوی بانوان افغانستانی”، به مناسبت گرامیداشت سالروز میلاد حضرت زهرا(س)، حضرت امام خمینی(ره) و روز زن، امروز یک شنبه از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با حضور علما، روحانیون، فرهنگیان، اساتید، دانش آموزان مکاتب هم اندیشان و لیسه عالی عترت و همچنین اقشار مختلف مردم در کابل برگزار شد.

 

در این همایش که در لیسه عالی عترت غرب کابل برگزار شده بود، سخنرانان پیرامون شخصیت بی بدیل حضرت زهرا(س) از منظر قرآن و روایات صحبت کرده و مسلمانان را در الگو گیری از این بانوی مکرمه در عرصه های مختلف زندگی ترغیب و تشویق کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین یار محمد رحمتی، مشاور ارشد ریاست کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با اشاره به زندگی زنان قبل از ظهور اسلام گفت: زنان پیش از ظهور اسلام در وضعیت رقت باری زندگی می کردند و تا آن زمان به آنان به دید توهین و تحقیر نگاه می شد.

اما به گفته او، بعد از ظهور اسلام و تشکیل جامعه ارزش گرا و مدینه فاضله، انقلاب بزرگی در زندگی بشر به خضوص قشر زنان رو نما شد.

 

امام جمعه ولسوالی پغمان کابل، با ابراز اینکه هویت و حقیقت زن را باید در دین مقدس اسلام جستجو کرد، افزود: جامعه غرب که امروز خود را منادی دفاع از حقوق بشر و زن می داند با گرفتن پوشش و حجاب و تبدیل کردن آنان به اشیایی بی ارزش، ظلم بدتر از دوران جاهلیت را در حق زنان روا داشته است.

 

او تاکید کرد که برای جامعه اسلامی به خصوص پیروان اهلبیت(ع) ننگ است که با داشتن الگویی چون حضرت زهرا(س) ۸ مارچ را به عنوان روز زن تجلیل کنند.

 

به گفته او، برای مسلمانان عیب است که با داشتن الگوهای تاریخ ساز و افتخار آفرین، از سوغات غرب استقبال کرده و از یک رویداد کوچک که در یک گوشه دنیا و در یک مقطع تاریخ اتفاق افتاده است به عنوان روز زن تجلیل کنند.

 

نوریه حسینی، مسوول بخش زنان دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، نیز گفت: در وجود حضرت زهرا(س) تمام اوصاف پیامبران و اولیای الهی تجلی کرده است، پس او می تواند سرمشق و الگوی همه باشد.

به گفته او، مقام این بانو آنقدر بلند و قابل اهمیت است که حتی امامان معصوم(ع) آن حضرت را الگوی زندگی خود قرار می دهند.

 

به گفته خانم حسینی، حضرت زهرا(س) در تمام ابعاد زندگی مادی و معنوی اعم از عبادت و خدا پرستی، اخلاق، اقتصاد و معاشرت، شوهر داری و تربیت فرزند برای همه بشریت الگو و سرمشق است.

 

وی نیز تاکید کرد: ولادت حضرت زهرا(س) اتفاقی مهم در تاریخ اسلام است و باید این روز به عنوان روز زن در تقویم کشور ثبت شود.

 

وی با اشاره به تاثیر وجود مقدس حضرت زهرا(ع) درعرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی گفت: وجود ایشان برای بقای اسلام حیاتی بود و به خصوص جامعیت شخصیت وی در نزد حضرت علی(ع) آنقدر اهمیت داشت که بعد از شهادت آن بی بی، امام علی(ع) از فرط حزن و اندوه چاه های مدینه را همدم و همراز خود قرار داده و با آن درد دل می کرد.

به گفته او، حضرت زهرا(س) در ۱۸ بهار از زندگی خود فرزندانی چون امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و دخترانی چون حضرت زینب(س) و ام کلثوم(س) را تربیت کرد که تا امروز افتخار جهان بشریت هستند.

 

به گفته حسینی، تربیت فرزند در کانون گرم خانواده از مسائل بسیار مهم است و از نگاه روان شناسی و اجتماعی نیز ثابت شده است که آغوش گرم مادر به مراتب از کودکستان بهتر است و این الگویی است که حضرت زهرا(س) آن را بنیان گذاری کرد.

 

خانم حسینی در ادامه سخنان خود از نگاه تاریخی، هشتم مارچ را زیر سوال برده و گفت: غرب تا آن زمان در حق زنان ظلم کرده و آنان را به کارهای شاقه در کار خانه ها وا می داشت تا اینکه صبر زنان خسته از زندگی به سر رسید و یک حرکت محدودی را در یک کارخانه از خود نشان دادند که بعد ها تبدیل به یک روز تاریخی در نزد غربیها شد و آنرا روز زن نام گذاری کردند.

 

به گفته او، هشت مارچ که در حقیقت بیانگر خیانت طولانی غرب به زنان بود به عنوان روز زن نام گذاری شد بدون اینکه هیچ تناسبی با اصل زنده کردن هویت زنان جهان داشته باشد.

او، در پایان تاکید کرد: زنان افغانستان با الگو گیری از حضرت فاطمه زهرا(س) در عرصه های اجتماعی و خانوادگی باید فعالیت کنند، زیرا آبادانی و عمران مملکت نیاز شدید به حضور فعال زنان دارد.

 

درهمین حال رقیه پیام، عضو مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان نیز گفت: برای زنان افتخار است که روز ولادت حضرت زهرا(س) روز زن نام گذاری شود.

 

خانم پیام تاکید کرد: حضرت زهرا(س) در کانون نبوت و سیاست اسلامی بزرگ شد و جایگاه شامخ زن را از نگاه آفرنش معرفی کرد پس شایسته است که روز ولادت وی روز زن نام گذاری شود.

 

به گفته او، حضرت زهرا(س) در شرایطی به دنیا آمد که دیدگاه ها نسبت به زن تنها شهوانی و جنسی بود و ارزش بالاتر از آنرا نداشتند.

 

اما به باور خانم پیام، حضرت زهرا(س) با وجود اینکه در شرایط سخت و دشوار زندگی می کرد اما سعی داشت که با رفتار، کردار و عملکرد انسانی خود، نگاه ابزاری نسبت به زن را تغییر دهد.

 

به گفته او، تلاش خستگی ناپذیر حضرت فاطمه(س) برای زنده کردن هویت زنان به خصوص حفظ حجاب و عفت اسلامی سبب شد که پیروانش شبانه روز در این زمینه تلاش کنند و این درحالی است که از آن طرف غرب هر روز برای برهنه کردن بیشتر زنان در تلاش است.