• تاریخ انشار: ۲۵ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 29491
  • 411 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جایگاه والای زنان در اسلام؛ روز ولادت حضرت زهرا (س) به عنوان روز زن نامگذاری شود

کارشناسان در گفتمان دانشجویی صدای افغان در بلخ به نام‌گذاری روز ولادت دختر پیامبر اسلام (ص) به عنوان روز زن در افغانستان تاکید کردند و تجلیل از این روز را عامل اعطای کمال به زنان جامعه می‌دانند.   خبرگزاری صدای افغان (آوا) -بلخ: گفتمان دانشجویی این خبرگزاری تحت عنوان “ولادت حضرت زهراٰ (س)، روز زن […]

کارشناسان در گفتمان دانشجویی صدای افغان در بلخ به نام‌گذاری روز ولادت دختر پیامبر اسلام (ص) به عنوان روز زن در افغانستان تاکید کردند و تجلیل از این روز را عامل اعطای کمال به زنان جامعه می‌دانند.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -بلخ: گفتمان دانشجویی این خبرگزاری تحت عنوان “ولادت حضرت زهراٰ (س)، روز زن در افغانستان” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در سالن اجتماعات مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان شهر مزارشریف برگزار گردید.

 

کارشناسان این گفتمان هر یک زهرا احمدی استاد حوزه علمیه و اسماعیل متوکل آگاه مسائل دینی بودند که روی سرفصل‌های “وجه نامگذاری ولادت حضرت زهرا به عنوان روز زن، جایگاه زن در اسلام، اهمیت تجلیل از روز ولادت حضرت زهرا منحیث روز زن در افغانستان و لزوم تبعیت بانوان از سیره اجتماعی حضرت زهرا برای زنان” صحبت کردند.

 

ابتدا زهرا احمدی با اشاره به سرفصل “وجه نامگذاری ولادت حضرت زهرا (س) به عنوان روز زن” گفت: در هر کشوری یک روز را بنا به همان مناسبت‌های خودشان من‌حیث روز زن تجلیل می‌کنند، مثلا در جاپان روز تولد ملکه زمان‌شان را به عنوان روز زن، یا ۸ مارچ را بعد از انقلاب زنان در آمریکا من‌حیث روز زن تجلیل می‌نمایند، اما در میان کشورهای اسلامی بعد از انقلاب اسلامی ایران روز ولادت حضرت زهرا (س) روز زن نامگذاری گردید.

 

خانم احمدی افزود: نامگذاری روز ولادت حضرت زهرا (س) به عنوان روز زن در جوامع اسلامی، ریشه در اعتقادات دینی و اسلامی ما دارد. همانطور که حضرت فاطمه زهرا با ولادتش جامعه زنان را احیا کرد، چه خوب است میلاد آن حضرت را من‌حیث روز زن گرامی بداریم.

 

در ادامه؛ مولوی اسماعیل متوکل در رابطه با سرفصل “جایگاه زن در اسلام” گفت: زنان در اسلام از جایگاهی بس بالا و تمام حقوق انسانی برخوردارند که در این میان می‌توان به حق سهم‌گیری در جامعه، ارث و میراث و حق رأی اشاره کرد.

 

به گفتۀ او اسلام زن را نیمی از پیکرۀ جامعه می‌داند و نقش او را در احیا و انکشاف جامعه مهم و اساسی عنوان می‌کند که می‌توان به نقش مهم او در تربیت نسل‌ها، آرامش خانواده و دیگر بخش‌های زندگی اشاره کرد.

 

در ادامۀ این گفتمان احمدی با اشاره به سرفصل “اهمیت تجلیل از روز ولادت حضرت زهرا من‌حیث روز زن در افغانستان” گفت: در جوامع اسلامی خیلی خوب است که از روز ولادت دختر پیامبر که تمام مذاهب اسلامی به عظمت این بانو اعتقاد دارند، به عنوان روز زن تجلیل شود که این گرامی‌داشت دارای فواید زیادی می‌باشد.

 

احمدی ادامه داد: تجلیل از روز ۸ مارچ به عنوان روز زن یعنی زن نباید از مرد عقب بماند و باید مانند مردان باشد، در حالی که تجلیل از میلاد دختر پیامبر اسلام من‌حیث روز زن علاوه بر اعطای حقوق اجتماعی به این قشر، به زنان فضائل زیادی نیز می‌بخشد.

 

این استاد حوزه علمیه تاکید کرد که ۸ مارچ زن را در مقابل مرد قرار می‌دهد و گرمای کانون خانواده را از بین می‌برد اما گرامی‌داشت از روز ولادت حضرت زهرا (س) به عنوان روز زن تمام مسئولیت زنان را برایشان بازگو کرده، الگوهای همسرداری، فرزندداری و خانه‌داری خوب را به زنان جامعه معرفی می‌کند.

 

وی تاکید کرد که پشت جریان‌هایی چون ۸ مارچ دست‌های پشت پرده وجود دارند تا از این جنبش‌ها فواید اقتصادی سیاسی ببرند، پول‌های میلیون دالری سرازیر می‌شود تا از این برنامه‌ها به نفع سود و منافع‌شان استفاده کنند و در کل هدف‌شان حقوق زن نمی‌باشد.

 

احمدی ابراز داشت که تجلیل از ۸ مارچ به عنوان روز زن توسط جریان‌های فیمینسی صورت می‌گیرد که حتی در کشور‌های غربی نیز مخالفین خودشان را دارند و آنان نیز دریافته‌اند که این جریان‌ها زنان و مردان را در تقابل با یکدیگر قرار داده و بحران‌هایی چون تک والدی را به میان می‌آورد.

 

به گفته او در شماری از کشورهای غربی زنان بنا به این شعارهای فیمنیستی تبعیت از مردان در تشکیل خانواده را نپذیرفته‌اند و خودشان به تنهایی فرزندان‌شان را بزرگ می‌کنند و تمام مسئولیت را در قبال فرزندان به عهده گرفته‌اند که این موضوع خود یک بحران است و سبب مشکلات زیاد در جامعه می‌شود، یا زن فرزند به دنیا آورده ولی بنا به مسائل و شعارهای برابری زن و مرد، از تربیت و بزرگ کردن فرزندان‌شان سرباز زده‌اند و تمام مسئولیت‌ها را به دوش مردان گذاشته‌اند.

 

این استاد حوزه علمیه تاکید کرد که شعار‌های حقوق زن و فیمینسمی در افغانستان طی ۱۸ سال گذشته شمار زیادی از داشته‌های اسلامی ما را از زنان گرفته و هیچ موثریتی در جامعه زنان افغانستان نداشته است که از جمله حیای اسلامی را در جامعه زنان افغانستان خدشه‌دار کرده است.

 

احمدی افزود: همان حقوقی را که فعالان حقوق زن در کشور برای زنان طلبکار هستند، اسلام هزار و چهارصد سال قبل به زنان داده است، اما علت تعدادی از مشکلات در جامعه افغانستان باورهای سنتی که ریشه اسلامیت ندارند، می‌باشد.

 

او ریشه اعتقاد به برتری پسر در خانواده را مربوط به قبل از اسلام دانست که با ظهور دین مبین اسلام این عقاید مردود اعلان شد و تاکید گردید که دختران مایه رحمت هستند، مادری خوشبخت است که فرزند اولش دختر باشد؛ اما اینکه این مفکوره هنوز در جامعه وجود دارد، علتش رعایت نکردن مسائل اسلامی است.

 

احمدی در ادامه خاطرنشان کرد که تجلیل از هشت مارچ من‌حیث روز زن در افغانستان هیچ دید منطقی و عقلی ندارد، زمانی که ما خود الگوی برتر و کامل داشته باشیم.

 

او نامگذاری روز ولادت حضرت زهرا (س) را به عنوان روز زن وظیفۀ تمام علما، دانشجویان و انجمن‌های دینی دانست و تاکید کرد که باید این افراد ابتکار به خرج دهند تا با تجلیل از این روز علاوه بر بازگو شدن حقوق زنان، آنان به فضایل و کمال برسند.

 

در کنار این مولوی متوکل، در رابطه به سرفصل “لزوم تبعیت بانوان از سیره اجتماعی زهرا برای زنان” گفت: زنان اسلامی اگر می‌خواهند به کمال برسند، باید از سیره زندگانی حضرت زهرا (س) پیروی کنند.

 

به گفته او حضرت زهرا (س) الگوی تمام‌عیار برای تمامی بشریت مخصوصا زنان است و تنها راه‌حل مشکلات جامعه کنونی نیز تبعیت از آن حضرت در زندگی می‌باشد.

 

گفتنی است که ارائۀ نظریات دانشجویان پشت تریبون، پرسش و پاسخ از دانشجویان و جمع‌بندی از دیگر برنامه‌های گفتمان این هفتۀ صدای افغان در مزارشریف بود.