• تاریخ انشار: ۱۴ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 17451
  • 849 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

‘جدایی دین از سیاست، اسلام را به کالبدی بی‌روح تبدیل می‌کند’

شماری از کارشنان مسایل فرهنگی باور دارند که در صورت جدایی دین از سیاست، یک کالبد بدون روح از اسلام باقی خواهد ماند که این دین نه به درد دنیای مردم و جوامع بشری خواهد خورد و نه آخرت مردم را درست خواهد کرد.   به باور این کارشناسان دشمنان اسلام به این نکته پی […]

شماری از کارشنان مسایل فرهنگی باور دارند که در صورت جدایی دین از سیاست، یک کالبد بدون روح از اسلام باقی خواهد ماند که این دین نه به درد دنیای مردم و جوامع بشری خواهد خورد و نه آخرت مردم را درست خواهد کرد.

 

به باور این کارشناسان دشمنان اسلام به این نکته پی برده اند که تا زمانی‌که دین با سیاست یکجا باشد، آنها هیچ کاری نمی‌توانند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سومین گفتمان دانشجویی “ترویج الگوهای زندگی غربی و تضعیف باورهای دینی” روز جمعه (۱۳ قوس) با حضور علما، روحانیون، شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه، در دفتر نمایندگی تبیان در مزار شریف برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین، علی‌اکبر نورالحق؛ مسؤول بخش طلاب نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ و نیز الحاج محمد اسحاق بهروزنژاد؛ مدرس در حوزه علمیه ثقلین کارشناسان بحث این گفتمان بودند.

 

الحاج محمد اسحاق بهروزنژاد؛ کارشناس اشتراک‌کننده در این گفتمان ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه؛ شهادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا(س) پیرامون این‌که چرا غربی‌ها در تلاش هستند تا باورهای خود را در جوامع اسلامی ترویج کنند، گفت: دشمنان قسم‌خورده اسلام در تلاش اند که با ترویج الگوهای کاذب شان دین و باور مسلمان‌ها را گرفته و آنها را به سوی گمراهی سوق دهند.

 

به باور این کارشناس فرهنگی، دشمنان اسلام با هدف قرار دادن جوانان و نیز قشر زنان، این اهداف شان را از طریق رسانه ها، تجمل‌گرایی، ترویج مد و فیشن می‌خواهند بالای جوامع اسلامی پیاده کنند.

 

وی با بیان اینکه غربی‌ها با طرح های گوناگون می‌خواهند دین و ایمان را از مسلمان‌ها بگیرند، در ادامه گفت: یکی از طرح‌هایی که آنها در حال پیاده‌کردن آن هستند و شبانه‌روز روی آن کار می‌کنند، جدایی دین از سیاست است.

 

آقای بهروزنژاد تاکید کرد: دشمنان اسلام به این نکته پی برده اند که تا زمانی‌که دین با سیاست یکجا باشد، آن‌ها هیچ کاری نمی‌توانند.

 

وی با بیان اینکه دشمن توانسته است که از این راه تا حدی موفق شود، افزود: متاسفانه دشمن تا حدی روی این تیوری تلاش کرده اند که حتی بزرگان و علمایی را که در حد مرجع تقلید هستند، به این نتیجه برسانند که دین به سیاست کاری ندارد.

 

مدرس حوزه علمیه ثقلین به چند دلیل از رد تفکیک دین از سیاست از زبان حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه اشاره کرده گفت: یکی از دلایل مهم که ثابت می کند دین از سیاست جدا نیست، جامعیت دین اسلام است؛ زیرا اسلام نمی تواند یک بخش از زندگی مردم که مربوط سیاست باشد را از قلمرو خودش دور کند؛ زیرا اگر این‌طور باشد دیگر این دین جامع نیست.

 

وی با بیان اینکه هدف دین و سیاست یکی است، اذعان داشت:”اگر این دین می خواهد زندگی مردم را تا روز آخرت بسازد، باید سخن از سیاست بزند؛ زیرا دین بر علاوه این‌که دنیای مردم را آباد می کند، بی توجهی به آخرت نیز نکرده است و این دین است که حتی پیش از تولد یک انسان برایش برنامه دارد تا وقت مرگ و حتی بعد از آن”.

 

به باور آقای بهروزنژاد، جدایی دین از سیاست به معنای جدا بودن دنیا از آخرت است.

 

این کارشناس فرهنگی همچنین خاطرنشان ساخت: “دنیا کشتزاری برای آخرت است؛ زیرا به قول مرحوم شریعتی اگر دین به درد دنیای مردم نخورد به درد آخرت مردم هم نخواهد خورد”.

 

این عالم دینی، با بیان اینکه بعضی‌ها بر این عقیده هستند که دین باعث شده که کشورهای اسلامی نسبت به کشورهای غرب عقب بمانند، گفت: ما باید دنیا را با دین درست کنیم نه اینکه بعضی از مردم فکر می کنند که دین باعث شده است که مسلمانان در زندگی عقب بمانند.

 

بهروزنژاد همچنین خاطرنشان ساخت که پیوند دین و سیاست در آموزه‌های قرآن، پیامبر و سیره ائمه، تصریح شده؛ زیرا در این دین همیشه به جای زندگی فردی، بیشتر بر موضوعات اجتماعی تأکید شده است.

 

این آگاه مسایل دینی، با بیان اینکه سه دسته از مردم در تلاش برای اجرایی کردن تیوری جدایی دین از سیاست هستند و نمی‌خواهند که جامعه روحانی به سیاست مداخله نماید و این باعث شده است که جهان اسلام گرفتار این مصیبت شود: “یکی دشمنان قسم‌خورده اسلام و استعمارگران هستند که شبانه‌روز در تلاش جدا کردن دین از سیاست می باشند. دوم حکومت های وابسته و مبتذل و سوم افراد ناآگاهی که خود شان چندان از دین آگاهی ندارند و زیر تاثیر تبلیغات این دو طیف قرار گرفته اند”.

 

در ادامه این نشست، علی‌اکبر نورالحق؛ یکی دیگر از کارشناسان، با بیان اینکه دین عین سیاست و سیاست عین دین است، گفت: سیاست یعنی اداره امور یک مملکت و یک کشور به طور درست و احسن در تمام امور از قبیل اقتصادی، دینی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و… است و نیز دین عبارت از پای‌بند بودن به یکسری احکام وضع شده از طرف شارع مقدس که بر ما لازم است که مطابق آن احکام عمل نماییم.

 

آقای نورالحق همچنین خاطرنشان ساخت: زمانی‌که ما زندگی حضرت موسی(ع) را به دقت مطالعه نماییم، تمام زندگی این پیامبر خدا از اداره مردم گرفته تا کنترل جامعه، کنترل نیروی سالم به یک طرف که حکومت به خاطر نجات مردم است که همه این‌ها سیاست می‌باشد.

 

وی تصریح کرد: اگر به زندگی دیگر پیامبران الهی از جمله به زندگی حضرت ابراهیم(ع) و نیز حضرت محمد(ص) دقت نماییم، برخورد و موضع‌گیری آنها در مقابل طاغوت زمان شان، کلا سیاست است.

 

مسؤول بخش طلاب مرکز تبیان با بیان اینکه ما اصلا سیاست جدا از دین نداریم، گفت: تمام دین اسلام آمیخته با سیاست است؛ زیرا اگر ما مراسم حج را مشاهده نماییم ضمن آنکه کنگره عظیم حج برگزار می شود و اتحاد، وحدت و انسجام همیشگی ملت های مختلف را در کنار خانه خدا نشان می دهد، همچنین در کنار آن، خداوند به مؤمنین دستور داده است که از دشمنان اسلام برائت و دوری بجویند.

 

این عالم دینی، به پیامدهای دین از سیاست اشاره نموده خاطرنشان ساخت: اگر ما دین را از سیاست جدا تصور نماییم، در حقیقت در جامعه اسلامی یکسری احکام خشک و خالی به جا خواهد ماند که نه به درد دنیای ممالک اسلامی خواهد خورد و نه به درد آخرت.

 

وی با بیان اینکه وضع‌کننده قانون اسلام، خداوند متعال، پیامبر و ائمه معصومین بوده و به دور از هرگونه نواقص و غیر قابل تغییر می باشد، گفت: «کشورهای دیگر قانون شان ساخته دست بشر است و دارای هزاران ایراد و نواقص می باشد که همه‌ساله روی آن کار می کنند تا نقاط ضعف قانون شان را برطرف کنند.»

 

او تصریح کرد که پیامد جدایی دین از سیاست سبب آفت در بین ملت های اسلامی خواهد شد؛ زیرا در صورت جدایی این دو از همدیگر در حقیقت یک کالبد بدون روح از اسلام باقی خواهد ماند که این دین نه به درد دنیای مردم و جوامع بشری خواهد خورد و نه آخرت مردم را درست خواهد کرد.

 

نورالحق در پایان گفت: اگر دین توأم با سیاست باشد که وضع‌کننده آن خدا، پیامبر و معصومین هستند با پیروی از آن می‌توانیم یک جامعه باشکوه، دارای هدف و هم‌سو با دین خود داشته باشیم.

 

قابل ذکر است که در بخش دوم این گفتمان، اشتراک‌کنندگان نیز نظریات شان را پیرامون موضوع گفتمان با همدیگر شریک ساختند و نیز در بخش سوم، کارشناسان به سؤالات دانشجویان پاسخ دادند.