• تاریخ انشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11807
  • 1,208 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جشنواره دمبوره بامیان ، خلاف ارزشهای دینی و فرهنگی مردم هزاره است

n00145905-b

به دنبال اعتراضات اخیر درباره برگزاری جشنواره دمبوره در مرکز بامیان ، علمای دینی کابل می گویند: این کار به منظور تضعیف جایگاه دیانت مردم و اشتغال آنان به امور باطل صورت می گیرد و دست های پشت پرده ای در این موضوع فعال هستند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، علی اسود بلال؛ مسئول […]

به دنبال اعتراضات اخیر درباره برگزاری جشنواره دمبوره در مرکز بامیان ، علمای دینی کابل می گویند: این کار به منظور تضعیف جایگاه دیانت مردم و اشتغال آنان به امور باطل صورت می گیرد و دست های پشت پرده ای در این موضوع فعال هستند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، علی اسود بلال؛ مسئول مدرسه امیرالمومنین در غرب کابل به خبرگزاری آوا، گفت: جشنواره دمبوره از نگاه دینی و از منظر احکام اسلامی کاملاً یک برنامه ای است که منافات و مغایرت با احکام صریح اسلامی و احکام فقهی دارد.

 

او افزود: ما در احکام فقهی خود اسبابی تحت عنوان لهو و لهب و حدیث لهو داریم که مصداق روشن آن دمبوره است و حدیث لهو هم مربوط به همین ساز و آواز هایی است که موجب فساد جامعه می شود.

 

این عالم دینی، جشنواره دمبوره را نه تنها از نگاه دینی یک فعل حرام دانست بلکه آن را از نگاه اجتماعی هم یک اهانت صریح به ملت مجاهد و شهید پرور بامیان خواند و گفت: جشنواره دمبوره مناسب شان مردم بامیان نیست.

 

این عالم دین خاطرنشان کرد: بامیان خیزشگاه انقلاب اسلامی و جایگاه مجاهد مردانی است که در جهت اعلام کلمه “الله” جان های شیرین خود را از دست داده اند، به گفته وی ، تک تک خانواده های بامیان چه در زمان شوروی سابق یا چه در زمان سیاه طالبان شهید داده اند و حسینیه های شان به آتش کشیده شده تنها به جرم اینکه آنها عشق به ولایت و خاندان پیامبر(ص) دارند.

 

در همین حال یار محمد رحمتی؛ مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان دفتر مرکز کابل به خبرگزاری آوا؛ گفت: خداوند چند عمل را از کار های شیطان معرفی می کند اول شراب دوم قمار سوم همین رقص پایکوبی و….. چهارم بت پرستی به اشکال مختلف. خداوند بعد از اینکه می گوید از عمل شیطان است بعد میگوید پلید است و از آن دوری کنید.

 

این عالم دین افزوذ: ما فعلاً در شرایطی قرار داریم که صد ها جوان را هر روز در انتحار، انفجار و یا جنگ از دست می دهیم. به گفته این عالم دینی، چه باعث شده است که در بامیان شهید پرور امروز جشنواره دمبوره را برگزار می کنند؟

 

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل خاطرنشان کرد: آیا در بامیان کدام وقت شده که از شهدای این شهر باستانی تجلیل کرده باشند؟ آنها شهدایی هستند در راه اسلام جان های شان را از دست دادند.

 

رحمتی افزود: برخی از دمبوره به عنوان فرهنگ مردم هزاره یاد می کنند اما آیا یک جامعه متدین، مومن و جهاد گر، کسانی که در مقابل اتحاد جماهیر شوروی اولین مبارزات را آغاز کردند، آیا فرهنگ شان دمبوره است؟

 

آقای رحمتی در ادامه صحبت هایش افزود: این برنامه و سیستم غربی است که در حقیقت اسلام، جهاد و شهادت را تحت پوشش قرار داده و چیز هایی که مخالف دین اسلام و قرآن است در جامعه ترویج می کند.

 

آقای رحمتی خاطرنشان کرد: شورای علمای بامیان و عالمان بزرگ در سطح کشور با صدور فتاوا ، این جشنواره را تحریم کردند.

 

سیدعارف موسوی؛ استاد حوزه علمیه امیر المومنین در رابطه به برگزاری جشن دمبوره در شهر باستانی بامیان به خبرگزاری آوا، گفت: دشمنان اسلام، قرآن، اهل بیت(ع) و وطن ما می خواهند فرهنگ و ارزش های اسلامی ما را تغییر دهند و آهسته آهسته فرهنگ بیگانه و ضد اسلامی و غربی را جایگزین کنند.

 

آقای موسوی افزود: پول های هنگفتی در زمینه تغییر اذهان مردم به مصرف می رسد و مهره هایی نیز در مرکز و ولایات افغانستان کار می کنند.

 

به باور این عالم دینی جشنواره دمبوره که قرار است چند روز دیگر برگزار شود پشت آن دست هایی کار می کند که چنین جشنواره هایی را ایجاد می کنند به این هدف که مردم از اسلام، قرآن و اهل بیت(ع) فاصله بگیرند و با برگزاری جشنواره هایی مثل دمبوره و کنسرت در کابل و سایر ولایات مردم را مصروف لهویات سازند.

 

آقای موسوی تاکید کرد: این جشنواره ها با دین، فرهنگ و آموزه های دینی ما سازگاری ندارد و ما این کار را شدیداً محکوم می کنیم و از مردم شریف بامیان هم می خواهیم که از رفتن به این جشنواره خودداری کنند.

 

جشنواره دمبوره قرار است جمعه ۱۶ سرطان در مرکز ولایت بامیان برگزار شود ، اکثر علمان دین این جشنواره را خلاف ارزش های دینی و اسلامی خوانده و رفتن به این محفل را تحریم کرده اند.

 

آنان می گویند: جامعه افغانستان در سوگ ۱۵۰ شهید حادثه چهارشنبه ۱۰ جوزا هستند و برگزاری این جشنواره باعث کسر شان مردم بامیان و هزاره جات است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>