• تاریخ انشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27217
  • 370 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جلوگیری از “انحراف اجتماعی” یکی از دلایل جامعه شناختی قیام امام حسین(ع) بود

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در سمینارعلمی” بصیرت افزایی عاشورا” که از سوی مجموعه فرهنگی کانون مهربانی با حضور شخصیت های علمی، فرهنگی و جمع کثیری از دانشجویان دختر و پسر، در محله باباحاجی شهر هرات برگزار گردیده بود، سخنرانان پیرامون عوامل و پیامدهای مهم قیام امام حسین(ع) صحبت کردند.   در این نشست، سید […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در سمینارعلمی” بصیرت افزایی عاشورا” که از سوی مجموعه فرهنگی کانون مهربانی با حضور شخصیت های علمی، فرهنگی و جمع کثیری از دانشجویان دختر و پسر، در محله باباحاجی شهر هرات برگزار گردیده بود، سخنرانان پیرامون عوامل و پیامدهای مهم قیام امام حسین(ع) صحبت کردند.

 

در این نشست، سید عبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی بیان داشت: در تاریخ اسلام سه رویداد مهم؛ بعثت رسول اکرم(ص)، قیام امام حسین(ع) و ظهور منجی عالم بشریت مهدی موعود(عج) است که دارای سه نقطه مشترک” روشنگری، احیاء دین و مبارزه با خرافات و انحرافات” می باشند.

 

“در زمان بعثت پیامبر اسلام خرافات عجیبی در بین مردم مرسوم شده بود، در زمان امامت امام حسین نیز انحرافات بسیار زیادی درعرصه های مختلف در جامعه اسلامی رونماشده بود و قطعا ظهور منجی عالم بشریت در این نقطه مشترک که عبارت از انحرافات، بدعت ها و کج روی ها و حرکت های ضد دینی و ضد ارزشی می باشد”.

 

وی در ادامه علاوه نمود که براساس روایات مستدل تاریخی، امام حسین برای تشکیل و برپایی حکومت اسلامی بر پایه نظام و قوانینی که پیامبراکرم(ص) مبنای آن را گذاشته بود، برای سر باز زدن از بیعت با یزید و حکومت فاسد و فاجر یزیدیان، بخاطر تقاضای مردم کوفه از امام حسین(ع) برای آمدن به آن سرزمین و اصلاح امت پیامبر اسلام(ص) و احیای امر به معروف و نهی از منکر، قیام نمود.

 

جلوگیری از «انحراف اجتماعی» به میان آمده در جامعه، یکی از دلایل مهم جامعه شناختی قیام امام حسین(ع) است که این ماستر جامعه شناسی به آن اشاره نمود.

 

“برخی از انحرافات کوچک با نصیحت و گذشت زمان قابل حل و اصلاح است اما برخی از انحرافات به قدری چالش ساز و بزرگ است که به جز قیام و حرکت اصلاحی بزرگی، چون قیام اباعبدالله الحسین (ع) قابل حل و اصلاح نیست”.

 

مسئول مرکز تبیان درهرات، وضعیت جامعه کربلا را به گونه ای توصیف نمود که حکومت اسلامی از مسیر درست خود به انحراف رفته و جامعه و مردم از خطی و مشی که پیامبر اسلام تعیین نموده بود خارج شده بود که در نتیجه امام حسین با انقلاب خود این وضعیت را اصلاح کرد.

 

به باور وی، فریاد” هل من ناصر ینصرنی” امام حسین مربوط به شرایط زمانی و مکانی خاصی نیست بلکه برای تمام جهانیان و تمامی نسل بشریت است و امام حسین یاوری می طلبد که در کار و زار جنگ و انقلاب، معرفت درست نسبت به اسلام و هدف والای امام حسین داشته باشد.

 

بنایر اظهارات این فعال فرهنگی هرات، متاسفانه امروزه ما تنها قیام عاشورا را منحصر به سال ۶۱ هجری می دانیم و از قهرمان کربلا چهره ای مظلوم ترسیم نموده ایم که این سبب دوری ما از اهداف و آرمان های واقعی امام حسین(ع) شده است.

 

از سوی دیگر، دکترعلی نقی فیاض استاد دانشگاه در ولایت هرات، براین باور است که واقعه عاشورا همانند متنی است که هر کس نسبت به رشته، معلومات و ظرفیت فکری خود از آن برداشت دارد.

 

دکتر فیاض با تاکید بر این که طی سال های اخیر شور حسینی جایگاه شعور حسینی را از آن خود کرده است ابراز تاسف نمود.

 

به بیان وی، ما باید تلاش کنیم پیام واقعی عاشورا را ضمن اینکه با شور حسینی همراه است با شعور حسینی همراه بسازیم.

 

این استاد دانشگاه، با طرح این سوال که “آیا قیام عاشورا به هدف واقعی خود رسیده یا نه؟” تصریح نمود:« قیام و حرکت امام حسین(ع) تا هنوز در نیمه راه قرار دارد».

 

“پیامبر اسلام، ائمه معصومین و همه انسان ها تکالیفی بر عهده دارند که هر کس به اندازه وسع توانایی خود باید انجام تکلیف بکند، امام حسین (ع) در زمان امامتش با راه اندازی نهضت و قیام عاشورا به خوبی انجام وظیفه نمود و تکلیف خود را موفقانه به پایان رسانید”.

 

وی با بیان اینکه این قیام چه پیامدی داشت و پیامدهایی که از این قیام انتظار می رفت محقق شده یانه؟ تاکید کرد که اهداف این قیام تا هنوز در نیمه کار قرار دارد و تا زمان ظهور منجی عالم بشریت (عج) ادامه خواهد داشت.

 

دکتر فیاض خطاب به دانشجویان حاضر در این نشست علمی بیان داشت: ما به عنوان افراد تحصیل کرده وظیفه داریم تا زمینه را برای حضورو ظهور فرد اصلی و حرکت دهنده این راه فراهم نماییم.

 

“لازم است تا زنان و دختران ما کار زینبی و مردان و پسران ما کار حسینی انجام بدهند تا زمینه ظهور فراهم و مساعد بشود”.

 

وی با اشاره به این سخن ارزشمند که می فرماید” کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا” بیان داشت: برگزاری مراسمات عزاداری و سوگواری در جای خود ارزشمند و لازمه گرامیداشت از این قیام بزرگ است، اما درعالم واقع نیز هم اکنون ما در وضعیتی قرار داریم که دشمن طفل های شش ماهه مان را به شهادت می رسانند و ما اینجا روز عاشورا و سرزمین کربلا است.

 

این دکترای علوم سیاسی در هرات، تصریح نمود که امام زمان(عج) برای ظهور، به یاری تمامی اقشار جامعه اسلامی نیاز دارد و این ۳۱۳ تن باید از طیف های مختلف جامعه باشند و هر کس در جای خود وظیفه دارد تا این زمینه را فراهم بسازد.

 

گفتنی است که این نشست علمی با سخنرانی دیگر سخنرانان و دانشجویان و قرائت مقاله و دکلمه نیز همراه بود.