• تاریخ انشار: 9 می 2014
  • سرویس: اطلاعیه ها
  • کد خبر: 366
  • 1,776 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جنرال عبدالشکور موسوی دار فانی را وداع گفت

جنرال موسوی پس از سالها مبارزه و تلاش برای مردم افغانستان، در سن 55 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان،در 18 ثور 1393 در کابل، دار فانی را وداع گفت.

جنرال سیدعبدالشکور موسوی یکتن از اعضای فعال مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان و از چهره های جهادی و نظامی کشور دار فانی را وداع گفت.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، جنرال موسوی بر اثر بیماری که عاید حالش شده بود، به دیار باقی شتافت.
جنرال سید عبدالشکور موسوی فرزند سیدحیدر، در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی به دنیا آمد.
وی دوره ابتدایی مکتب را در مکتب سرکاری ولسوالی جاغوری سپری کرد و دوره متوسطه و لیسه را در لیسه سنایی شهر کابل سپری کرد و سپس وارد اکادمی پولیس نظامی کابل شد.
سید عبدالشکور پس از فراغت از آکادمی نظامی پولیس شامل وظایف مسلکی پولیس ملی افغانستان گردید، او با تجاوز قشون سرخ شوروی سابق در خط مقدم جنگ علیه شوروی ایستاد و با همرزمانش تا آخرین لحظه شکست شوروی سابق در افغانستان صادقانه رزمید و صدها تن از مجاهدین را در هزاره جات رهبری کرد.
او در سال ۱۳۶۰ برای کمک به مهاجرین افغانی، یک دفتر سیاسی را به نام سازمان رجاء به حمایت سازمان ملل متحد در کویته پاکستان ایجاد کرد. این سازمان وظیفه کمک رسانی به کمپ مهاجرین و کمک به مجاهدین در داخل افغانستان را به عهده داشت.
وی، با شکست شوروی سابق و پیروز مجاهدین در سال ۱۳۷۱ همراه با سایر سران مجاهدین و علمای طراز اول اهل تشیع وارد کابل شد و به عنوان یکی از چهره های برتر حزب وحدت اسلامی افغانستان به کمیته سیاسی این حزب در علوم اجتماعی گماشته شد و با آغاز جنگ های داخلی او از حزب وحدت جدا شد و کابل را به مقصد شهر مزار شریف ترک کرد و در کنار شهید سید علی اکبر مصباح قرار گرفت.
جنرال موسوی یک غند ۹۰۰ نفری بنام “غند ذوالفقار ۹۹” را در شهر مزار شریف ایجاد کرد و تمام معاشات و لوازم جنگی سربازان به رهبری جنرال موسوی، از سوی استرجنرال عبدالرشید دوستم پرداخت می شد.
وی با وجود اینکه تحصیلات عالی اش در بخش پولیس نظامی بود، اما سمت جنرالی را در صفوف ارتش ملی کشور بدست آورد.
وی برای مدتی در شهر مزار شریف و شبرغان مصروف مبارزه و خدمت به مردم بود و بعد از شهادت سید علی اکبرمصباح شهر مزار شریف را به مقصد کابل ترک کرد و مدتی در کابل بود که بالاخره با آمدن حاکمیت طالبان، کابل را به مقصد پنجشیر ترک کرد و مدت طولانی با احمدشاه مسعود در پنجشیر و تخار و بخصوص در خواجه بهاءالدین علیه طالبان جنگید و تا آخرین لحظه شهادت احمد شاه مسعود در خواجه بهاءالدین در کنار او بود و از آنجا تا آخرین لحظه شکست طالبان در صفوف مجاهدین قرار داشت. با شکست حاکمیت طالبان دوباره به کابل آمد و در صف پولیس ملی افغانستان شروع بکار کرد.
وی به سمت سمونوال در پست پولیس وزارت امور داخله ایفای وظیفه می کرد. جنرال موسوی مدتی به عنوان آمر حوزه ششم امنیتی کابل فعالیت کرد و پس از آن در بخش اداری وزارت امور داخله به ایفای وظیفه پرداخت.
او برای چندین بار به عنوان فرمانده پولیس ولایات جنوبی کشور از سوی رئیس جمهور کرزی پیشنهاد شد، اما به دلیل نبود امنیت و دوری از خانواده به وظیفه نرفت و تا آخرین لحظه عمرش در کابل بود.
جنرال موسوی پس از سالها مبارزه و تلاش برای خدمت به مردم افغانستان، در سن 55 سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سرطان، امروز (پنجشنبه) 18 ثور 1393 در کابل، دار فانی را وداع گفت.
از جنرال موسوی دو پسر و چهار دختر باقی مانده است.
گفتنی است که پیکر جنرال موسوی فردا (جمعه) پس از مراسم تشیع جنازه در حدیره آبایی اش در منطقه مهاجرین ولسوالی جاغوری ولایت غزنی به خاک سپرده خواهد شد.
روحش شاد و یادش گرامی باد.