• تاریخ انشار: ۴ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 17983
  • 766 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جنگ امروز قشر خاص، فرهنگ خاص و دانش خاص را میخواهد تا بتواند شبهه هایی که علیه اسلام وارد میشود را جواب بدهد

جنگ امروز قشر خاص، فرهنگ خاص و دانش خاص را میخواهد تا بتواند شبهه هایی که علیه اسلام وارد میشود را جواب بدهد به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام‌والمسلمین یارمحمد رحمتی، مشاور ارشد ریاست مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفتمان علمی پژوهشی “قیام ۳ حوت و نقش مردم در تعیین سرنوشت عمومی” تاکید کرد […]

جنگ امروز قشر خاص، فرهنگ خاص و دانش خاص را میخواهد تا بتواند شبهه هایی که علیه اسلام وارد میشود را جواب بدهد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام‌والمسلمین یارمحمد رحمتی، مشاور ارشد ریاست مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفتمان علمی پژوهشی “قیام ۳ حوت و نقش مردم در تعیین سرنوشت عمومی” تاکید کرد که مجاهدین با ایمان واقعی و حقیقی و با اعتقاد به پرودگار و بدون تردید و تفکر به مسایل مادی و دنیوی توانستند تا بزرگترین ابر قدرت زمان را به زانو دربیاورند.

 

آقای رحمتی با بیان‌اینکه قرآن‌کریم انسان‌ها را سه دسته “مومنین، کافرین و مذبذبین” تقسیم کرده‌است اضافه کرد که مومنین نیز به ترتیب به گروه‌های “شعار دهنده‌گان بدون عمل”، “شعار دهنده‌گان با عمل؛ اما مشروط که پای مسایل مادی متزلزل می‌شوند”، شعار دهنده‌گان با عمل اما متزلزل در ایمان که با دیدن قوت و نیروی دشمن خود را می‌بازند” و “شعار دهنده‌گان با عمل در مسیر خدا” تقسیم می‌شوند.

 

مشاور ارشد ریاست مرکز تبیان خاطر نشان کرد که گروه اخیر هیچگاه به کثرت دشمن و به قلت دوست سست و نا امید نمی‌شود و براساس همین خداوند نیز آنان را یاری می‌کند و قوی نگهمیدارد.

 

به گفته‌ی آقای رحمتی؛ زمانیکه خداوند کسی را یاری کرد هیچکسی بر او غالب نمی‌شود؛ درحالیکه اگر خداوند کسی را ذلیل بسازد، هیچ یاری کننده‌ی او را نمی‌تواند پیروز بسازد.

 

رحمتی اشاره کرد که وقتی ما به جهاد و قیام مردم افغانستان به ویژه قیام مردم چهارکنت و کابل نگاه می‌کنیم می‌بینیم که این مردم بدون داشتن اندکترین امکانات مادی؛ اما با انگیزه الهی در برابر بزرگترین ابرقدرت جهان آنروز به پیروزی رسیدند.

 

رحمتی خاطر نشان کرد که هرچند امریکا که امروز خود را ابرقدرت جهان می‌پندارد در جنگ ویتنام از شوروی شکست خورده بود و همه متعقد بودند که هیچ نیروی در برابر این ابرقدرت ایستادگی کرده نمی‌تواند؛ اما ملت مظلوم و پابرهنه افغانستان با ایمان قوی و تکیه بر پروردگار این ابرقدرت را به زباله دان تاریخ سپرد.

 

به گفته‌ی رحمتی، مردم زمانیکه با ایمان واقعی و حقیقی و با اعتقاد به پرودگار و بدون مذبذب بودن و در نظر گرفتن مسایل مادی و دنیوی فقط به خاطر خدا حرکت کرد؛ نتیجه‌اش این است که بزرگترین ابرقدرت جهانی را به زانو در بیاورد.

 

مشاور ارشد ریاست مرکز تبیان در ادامه اشاره کرد که شاید در ذهن جوانان این مطلب برسد که نتیجه این جهاد، مقاومت، شهادت، معیوب و معلول و مهاجرت ها چه شد؟ و چه بهتر بود که مردم قیام نمی‌کردند و همان حکومت باقی می‌ماند تا امروز ما تحت یک مستعمره دیگر قرار نمی‌گرفتیم.

 

آقای رحمتی تصریح کرد که در آن روز همه‌ی ما مسوولیت داشتیم که جهاد را به پیروزی برسانیم؛ اما به دلایل متعدد از جمله “تعدد رهبری”، “دنیاگرایی”، “دخالت برخی کشور‌های ضد اسلامی” نتوانستیم یک جمهوری اسلامی را در کنار جمهوری اسلامی دیگر ایجاد کنیم.

 

رحمتی تاکید کرد که مسوولیت ما در شرایط فعلی که کشور را دنیای کفر و الحاد فرا گرفته است، بالاتر از آنروز است چون در آن زمان جنگ فزیکی بود که یک فرد بی‌سواد نیز می‌توانست بجنگد؛ اما جنگ امروز قشر خاص، با فرهنگ خاص و دانش خاص را میخواهد تا بتواند شبهه هایی که علیه اسلام وارد میشود را جواب بدهد.

 

به گفته‌ی رحمتی؛ امروز نیز همان صحنه است که مجاهدین در زمان جهاد داشتند اما عملکرد و ابزارهای جنگی فرق دارد و جنگ از حالت سخت به جنگ رسانه‌ای و جنگ فکری تغییر کرده است. امروز تمام آموزه‌های دین مورد هجمه است و مستعمرین به اشکال مختلف میخواهند تزلزل در اعتقادات مردم به وجود بیاورند.

 

مشاور ارشد ریاست مرکز تبیان اشاره کرد که غربی‌ها شرایطی را به وجود آورده‌اند که امروز محبوب‌ترین فرد کسی است که اسلام ستیز ترین و اسلام گریز ترین باشد، در حالیکه اگر یک انسان از دین دفاع کند، باید جریمه داشتن ایمان و بیدارگری خود را بپردازد.

 

آقای رحمتی همچنین یادآور شد که یکی از پیام های مهم جهاد این است که در تمام ادوار تاریخی جبهه حق و باطل در مقابل همدیگر قرار دارند و ما نیز طوری عمل کنیم که بهترین و با ارزش ترین گزینه را انتخاب کنیم.

 

در همین حال سید محمد تالوت فاضل پور یکی از دانشجویان و اشتراک کنندگان این گفتمان پژوهشی گفت که یکی از دلایل پیروزی جهاد مردم افغانستان علیه رژیم کمونیستی داشتن سلاح معتبر از سلاح دشمن یعنی اتحاد واقعی و فریاد الله‌اکبر بود که این شعار از صدر اسلام تا کنون با خون و غیر خون پیروزی را برای مسلمانان به ارمغان آورده است.

 

آقای فاضل پور اضافه کرد که هرچند امروز ما نسبت به گذشته با سلاح‌های مجهز تر تسلیح شده‌ایم؛ اما به دلیل اینکه روی خون شهدای خود پا گذاشته ایم و به جای پیشبرد اهداف شهدای خود دنبال منافع شخصی هستیم به هیچ پیروزی نمی‌رسیم.

 

او تاکید کرد که امروز کمونیست‌ها با چهره دیگر کشور را به استعمار قرار داده و ما باید علیه این جریانات که علیه دین اسلام کار میکنند این چهره ها و این برنامه ها را آشکار نموده به مبارزه راستین خود شدت و قوت ببخشیم.

 

گفتنی است که سوم حوت همزمان است با سالروز قیام مردم مسلمان ولسوالی چهارکنت از توابع ولایت بلخ در سال ۱۳۵۷ و نیز قیام مردم کابل در سال ۱۳۵۸ شمسی.

 

گفتمان این هفته دفتر رکزی مرکز تبیان اختصاص به این مناسبت و صحبت حول تحولات و قیامهای این روز بود.