• تاریخ انشار: ۱۹ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25261
  • 607 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جنگ جاری در افغانستان نه تنها جهاد نیست بلکه حرام مطلق، مغالطه کاری و برادرکشی است

جنگ جاری درافغانستان نه تنها جهاد نیست بلکه حرام مطلق و برادرکشی است امروز شعار اسلامی است اما عملکردها براساس مادیات، زرو زور و تزویر می باشد و باید گفت که اصلاً باور و ایمانی آنگونه کا باید وجود ندارد تا مردم و حکومت ها را از سقوط در دامن اجانب نجات بدهد.   به […]

جنگ جاری درافغانستان نه تنها جهاد نیست بلکه حرام مطلق و برادرکشی است امروز شعار اسلامی است اما عملکردها براساس مادیات، زرو زور و تزویر می باشد و باید گفت که اصلاً باور و ایمانی آنگونه کا باید وجود ندارد تا مردم و حکومت ها را از سقوط در دامن اجانب نجات بدهد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، همزمان با حلول ماه مبارک  رمضان، ماه نزول رحمت و غفران الهی، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “جنگ در افغانستان جهاد است یا مغالطه” از سوی خبرگزاری صدای افغان آوا درکابل برگزار شد.

داکتر سید ذکی موسوی” کارشناس این گفتمان با بیان اینکه اکثر مشکلات و بلایا و جنگ های خانمان سوز ناشی از اعمال نا درست خود ما است افزود که عملکرد مسلمانان از دین ابزاری است، مسلمانان امروز اغلب فقط شعار دین را می دهند اما برخلاف قرآن و سیره رسول خدا(ص) عمل می کنند.

 

به گفته این آگاه امور دینی، در حالیکه قرآن می گوید با دشمنان سختگیر باشید و با مومنین رحم و مروت داشته باشید، اما برعکس مسلمانان امروز با کفار رحیم هستند و با مومنین و برادر دینی خود سخت گیر می باشند.

 

او جنگ جاری در افغانستان را نه تنها جهاد بلکه حرام مطلق و برادرکشی عنوان کرده افزود: امروز فقط شعارها اسلامی است، اما عملکردها براساس مادیات است و باید گفت که  اصلاً باور و ایمانی در بین نیست تا از سقوط کردن حکومت ها و مردم در دامن اجانب جلوگیری کند.

 

امروز درافغانستان طرفین درگیر داد از اسلام می زنند چند روز پیش وقت لویه جرگه از سوی حکومت برگزار شد اول قرآن تلاوت گردید و طرف مخالف هم قطعاً قرآن را ظاهراً دستورالعمل خود میدانند پس چگونه و با کدام منطق جنگ جاری را جهاد نامید، پس معلوم است که از دین استفاده ابزاری صور می گیرد.

 

وی تصریح کرد: عملکرد اکثر مسلمانان برخلاف دستورات دین و شریعت سبب شده است که امروز شبهات زیادی براسلام وارد شود و شاید خیلی ها انتقاد کنند که دین که شما از آن داد می زنید دین جنگ و خشونت است و الا چه دلیلی وجود دارد که هروز یکدیگر می کشید.

 

موسوی در پاسخ به اینکه که آیا درافغانستان استفاده ابزاری از دین باعث ادامه جنگ ها و خشونت ها شده است و یا اینکه گروه های مختلف وابسته به بیگانه ها این مشکلات را بوجود آورده است؟ گفت: مشکل اساسی بر می گردد به عدم خودسازی، نبود ایمان به خدا و ارزشهای دینی و ملی ما.

 

به عقیده او مردم افغانستان که امروز سردچار بسیاری از مشکلات هستند هنوز به این مرحله از خودسازی و درک نرسیده اند تا حس وطن دوستی و دین مداری را برهمه چیز ترجیح دهند، لذاست که به دنبال هر صدای راه می افتند و از هر پدیده ی رنگی به خود می گیرد چه آن پدیده بیرونی باشد و یا ناشی از انحرافات و نا برابری ها و نا هنجاری های داخلی.

 

موسوی همچنان اظهار داشت: اگر مسلمانی اعتقاد راسخ به دین و ارزشهای اسلامی داشته باشند و تربیت شده در مکتب قرآن باشند به میلیون ها دالر به بیگانه ها تسلیم نمی شوند چون میدانند خدای است و قیامت و حساب و کتابی وجود دارد.

 

شکی نیست که کشور های خارجی در افغانستان دخالت می کنند اما سوال اینجاست که چرا دخالت می کنند و چرا این زمینه برای آنها فراهم شده است؟ معلوم است که این فرصت را صاحبان بی باور، اثرپذیر و منفعل این خاک فراهم کرده است.

 

او تاکید کرد مردم افغانستان باید این حقیقت را درک کنند که اثر گزاری شیطان و یا پیروان شیطان و هر طاغوت دیگر بالای انسان ناشی از بی باوریها و عدم تربیت سالم افراد جامعه به خصوص کسانیکه که ادعای رهبری را دارند و اولویت بندی در زندگی خود ندارند می باشد.

 

به گفته او یگانه راه نجات از مشکلات کنونی استحکام باورها به دین و در ضمن ایجاد یک قدرت مسلط و اهرم فشار چه حکومت مقتدر باشد و یا قدرت مردمی فرق نمی کند که همه را در یک محور جمع کند درغیر آنصورت نه از سقوط مردم در دامن اجانب جلو گیری می شود و نه هم قرائت ها از دین توحید می شود تا جلو افراط تفریط و و در نتیجه خشونت ها گرفته شود.

 

او از علما و نخبگان دینی نیز خواست که در عرصه دین وشریعت با جدیت جانب حق را بیان کنند و انحرافات وکجروی ها از اسلام را برای مردم توضیح دهند تا جهاد را با مغالطه کاری های دشمن اشتباه نکنند.