• تاریخ انشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18524
  • 818 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جوامع اسلامی تا پس گرفتن اظهارات ترامپ، از موضع خود عقب‌نشینی نخواهند کرد

رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، در گفتمان علمی پژوهشی “تغییر قبله مسلمین از بیت‌المقدس به سوی مکه معظمه و وضعیت امروزین قدس” با نادرست خواندن اظهارات دونالد ترامپ مبنی براین‌که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت جدید اسراییل می‌شناسد؛ تاکید کرد که جوامع اسلامی ترامپ را مجبور به پس‌گیری اظهارات‌اش می‌کنند. […]

رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، در گفتمان علمی پژوهشی “تغییر قبله مسلمین از بیت‌المقدس به سوی مکه معظمه و وضعیت امروزین قدس” با نادرست خواندن اظهارات دونالد ترامپ مبنی براین‌که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت جدید اسراییل می‌شناسد؛ تاکید کرد که جوامع اسلامی ترامپ را مجبور به پس‌گیری اظهارات‌اش می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد امین زاهدی، رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل؛ در این گفتمان علمی پژوهشی بابیان‌اینکه بیت‌المقدس قبله‌اول مسلمانان، معراج پیامبر گرامی اسلام(ص) و خیزشگاه اکثر انبیاء الهی است، یادآورشد که اهمیت ارزشی، معنوی و تاریخی بیت‌المقدس که دومین بنای روی زمین پس از کعبه شریف است، برای مسلمانان کمتر از کعبه نیست.

photo_2018-04-07_11-03-34

آقای زاهدی اضافه کرد که تمام مسلمانان در مورد بیت‌المقدس متفق‌القول و متفق‌الرای هستند و به هیچ‌وجه از بیت‌المقدس کوتاه نمی آیند.

 

او تاکید کرد که جوامع اسلامی همانطوریکه در رابطه با اظهارات ترامپ عکس‌العمل گسترده از خود نشان دادند؛ تا پس گرفتن این اظهارات نیز هیچگاهی از اقدامات دیپلماتیک، سیاسی، فرهنگی و نوشتاری خود فروگذار نخواهند کرد.

 

زاهدی خاطرنشان کرد که مسلمانان برای دفاع از ارزش‌های دینی، اسلامی و تاریخی خود حاضر به‌قبول هرگونه قربانی هستند؛ اما به هیچ وجه از قبله اول خود که جز از پیکر جامعه اسلامی است، دست بر نمی دارند.

 

به گفته‌ی زاهدی؛ مسلمانان شاید در برابر دشمن تاکتیک عوض کنند؛ اما به هیچ‌وجه موضع خالی نمی‌کنند و از ارزش‌های خود تا آخرین قطره خون خود دفاع می‌کنند.

 

آقای زاهدی همچنین با اشاره به‌راهپیمایی جمعه‌گذشته فلسطینیان در اعتراض به‌اظهارات دونالد ترامپ گفت که حرکت مردم فلسطین و سرکوب ناجوان‌مردانه آنان از سوی رژیم صهیونیستی میرساند که تا زمانی ما باور به‌اسلام و ایمان به‌وحدانیت خداوند داشته‌باشیم برای ما مرگ معنا ندارد.

 

مسئول دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در کابل خاطر نشان کرد که رئیس جمهوران قبلی امریکا نیز نیت دونالد ترامپ را داشتند؛ اما آنان جرئت اظهار نیات شوم شان را نداشتند.

 

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در ماه قوس سال گذشته گفته بود که او بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت جدید اسراییل به رسمیت می شناسد و سفارت امریکا را به بیت‌المقدس انتقال می‌دهد.

 

اظهارات آقای‌ترامپ واکنش‌های گسترده جهانی را در میان کشورهای اسلامی و غیر اسلامی و حتی حامیان اسراییل به همراه داشت. مجمع عمومی سازمان ملل نیز با اکثریت چشمگیر علیه تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل رای داد.

 

رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در قسمت دیگر سخنان خود به تغییر قبله مسلمین از بیت‌المقدس به مکه معظمه در پانزدهم رجب سال دوم هجری اشاره کرد و گفت: بعد از این‌که مسلمانان چهارده سال و چند ماه به سوی بیت‌المقدس نماز خواندند، نظر به دستور الهی و حکم شرعی؛ در وقت نماز ظهر قبله مسلمین تغییر کرد.

 

آقای زاهدی تصریح کرد که این تغییر و تبدیل به معنی این نبوده که خداوند از اول متوجه نبوده و بعد از متوجه شدن تصحیح کرده باشد؛ بلکه در قرآن خیلی احکام بوده که یکبار برایش حکم صادر شده، بعد با آیه دیگر منسوخ شده است.

 

او یادآور شد که با تغییر قبله مسلمین خیلی‌ها اعتراض کردند که سرنوشت عبادات قبلی آنان چه شده است که پیامبر گرامی اسلام(ص) به آنان توضیح داد که اعمال سابقه آنان نیز مقبول درگاه الهی است.

 

زاهدی همچنین اشاره کرد که کارشناسان نیز علت تغییر قبله مسلمین را در چند دلیل (موضوع قرآنی، بهانه یهودی‌ها که می‌گفتند پیامبر اسلام(ص) قبله جداگانه ندارد، آزمایش الهی مبنی بر اینکه چه تعداد از مسلمانان از ته‌ی دل به پیامبراسلام(ص) ایمان آورده اند و بسته شدن دهن یاوه‌گویان) خوانده اند.

 

آقای زاهدی اضافه کرد که تمام ادیان الهی خبرداده بودند که پیامبر آخر الزمان به طرف دو قبله نماز می‌خواند.

 

گفتنی است که پانزدهم رجب، در تاریخ اسلام سالروز تغییر قبله مسلمانان از بیت المقدس به خانه کعبه است. پیامبر اکرم(ص) پس از هجرت به مدینه منوره، از ربیع الاول سال اول تا نیمه رجب سال دوم هجری، به مدت هفده ماه، به سوی بیت المقدس نماز می گزاردند و سایر مسلمانان نیز به پیروی از آن حضرت، به آن سمت عبادت می کردند.

 

در سال‌دوم هجری؛ اما پیامبر خدا(ص) در یکی از ظهرها که نماز ظهر را در مسجد بنی سالم به جماعت آغاز نموده بود، وقتی دو رکعت از نماز را خواند، جبرئیل نازل شد و به ایشان اشاره کرد که به طرف کعبه نماز بخواند. پیامبر اکرم(ص) و مسلمانانی که به حضرت اقتدا کرده بودند دو رکعت باقیمانده نماز ظهر را به سوی کعبه خواندند، به‌همین مناسبت نام مسجد بنی سالم به مسجد ذو قبلتین (مسجد دو قبله ای) شهرت یافت که هم اکنون نیز آن مسجد باقی است.