• تاریخ انشار: ۱۳ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20174
  • 397 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جوانان در انتخابات آینده نقش راستین را بازی خواهند کرد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفتمان دانشجویی تحت عنوان “نقش جوانان در انتخابات؛ راستین یا نمادین” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   “رحمت علی ناصری” استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان، نقش جوانان را در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی به خصوص انتخابات پیش رو حیاتی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفتمان دانشجویی تحت عنوان “نقش جوانان در انتخابات؛ راستین یا نمادین” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

“رحمت علی ناصری” استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان، نقش جوانان را در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی به خصوص انتخابات پیش رو حیاتی عنوان کرده و تاکید کرد که جوانان نیروی متحرک جامعه و گرداننده چرخ اقتصاد مملکت از نگاه فزیکی و فکری می باشند بنا براین تاثیر آنها در موارد مختلف غیرقابل انکار است.

 

این درحالی است که برخی از آگاهان نقش جوانان افغانستان را درعرصه های مختلف کمرنگ تلقی می کنند.

 

به باورآنان با وجود اینکه جوانان درافغانستان فی صدی بلندی از نفوس کشور را تشکیل می دهند و می بایست درعرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نقش برجسته ای میداشتند، اما متاسفانه همانگونه که در طول سالهای متمادی از منابع زیرزمینی و سایر ظرفیت های موجود در کشور استفاده درست صورت نگرفته است ازمنابع بشری به خصوص نسل جوان نیز استفاده قابل ملاحظه ای صورت نگرفته است.

 

قشرجوان که باید درتمام عرصه ها ابتکارعمل را در دست میداشتند و نقش آفرینی می کردند، متاسفانه برعکس هر ازگاهی یا از سوی حکومت به صورت غیرمنصفانه مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و یا ازطرف برخی از رهبران احزاب سیاسی منحیث ابزار برای رسیدن به اهداف فردی و گروهی شان استعمال شده اند و هیچگاه رفتار و تعامل صادقانه و درخور شان با این نیروی موثرجامعه صورت نگرفته است.

 

با وجود تمام این موانع، اما آقای ناصری نسبت به نقش جوانان درعرصه های مختلف به خصوص در انتخابات آینده خوشبین است و تاکید می کند که حضور جوانان در انتخابات ابعاد مختلف دارد که می توان به عنوان رای دهنده، نامزد انتخابات، فعالیت درعرصه های مختلف انتخاباتی همچون کمیشنر، ناظر، فعالیت مدنی، اطلاع رسانی و… نام برد.

 

او همچنان ادامه داد: درحال حاضر اکثر کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی را نیروی جوان تشکیل می دهد.

 

به عقیده ناصری با وجود تمام نا رسایی ها در کشور و نا دیده گرفتن نقش جوانان در اغلب موارد، اما بسیاری از دستآوردها در طول تاریخ به خصوص در فصل نوین دموکراسی مرهون فعالیت های بی دریغ و صادقانه جوانان بوده است.

 

به گفته این استاد دانشگاه همانگونه که جوانان در انتخابات گذشته نقش داشتند در آینده نیز خواهند داشت و اگر کسانی هم بخواهند سرنوشت آینده بیش از ۳۰ میلیون نفوس کشور را تعیین کند جوانان خواهد بود.

 

ناصری هرچند می پذیرد که در گذشته گاهی از نیروی جوان به عنوان ابزار از سوی حکومت ها و برخی از سیاسیون سوء استفاده شده است، اما اکنون این روند کهنه شده و رنگ باخته است، جوانان با تجربه ای که از گذشته گرفته اند هرگز آله ی دست کسی قرار نخواهند گرفت.

 

او همچنان تاکید کرد که تعدد کاندیدان جوان در انتخابات سال ۱۳۹۷ نشانگر نقش گسترده آنان دراین روند مردم سالاری می باشد.

 

آقای ناصری تصریح کرد که بعضی ها ممکن است بی تجربه گی جوانان را عامل بی اعتمادی مردم نسبت به آنان بدانند، اما نباید فراموش کرد که از ابتدایی تاریخ اسلام تا کنون فعالیت های جوانان سرنوشت ساز بوده است.

 

وی افزود: نگاه کوتاه به صدر اسلام و توجه رسول خدا (ص) به قشرجوان حتی در موارد مهم و سرنوشت ساز مانند دادن فرماندهی سپاه به آنان، این طرز فکر را که جوانان بی تجربه هستند باطل و نقش مدیریتی آنان را برجسته می سازد.

 

ناصری در ادامه سخنان خود علاوه کرد: کثرت کاندیدای جوان در انتخابات افغانستان از روی آگاهی خود آنان نسبت به مسوولیت های شان و اعتماد مردم بوده است نه به خاطر جهت دهی از سوی حکومت، سران احزاب سیاسی و افراد معامله گر.

 

ناصری همچنان ابرازداشت که هرچند احتمال تقلبات گسترده مانند استیکر و برچسب ها در تذکره که در حال حاضر شنیده می شود در انتخابات وجود دارد، اما با این همه جوانان در این موارد نه از سوی حکومت و نه هم ازطرف کمیسیون مستقل انتخابات مورد سوء استفاده قرار نخواهند گرفت و رسالت ملی و دینی خود را در این پروسه مردم سالاری به خوبی انجام خواهند داد.