• تاریخ انشار: ۶ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22095
  • 438 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جوانان سپاه امام حسین ع در کربلا از فعالیت فرهنگی در جبهه‌ی نبرد با سپاه دشمن غافل نبودند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، نشست‌گفتمان علمی پژوهشی “جوانان و عاشورا؛ الگوی ناب تعالی” از سوی خبرگزاری صدای افغان با حضور علما و دانشجویان در شهر مقدس قم برگزار گردید.   حجت الاسلام والمسلمین دکتر حاجی خضر که به عنوان کارشناس در این گفتمان حضور داشت نقش جوانان را در آموزه های دینی مهم […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، نشست‌گفتمان علمی پژوهشی “جوانان و عاشورا؛ الگوی ناب تعالی” از سوی خبرگزاری صدای افغان با حضور علما و دانشجویان در شهر مقدس قم برگزار گردید.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حاجی خضر که به عنوان کارشناس در این گفتمان حضور داشت نقش جوانان را در آموزه های دینی مهم دانسته اما گفت: آیا این سن است که در پذیرش و گسترش آموزه های دینی نقش ایفا می کند و یا اینکه جوانی صرفا ظرفی است که مظروف چیز دیگری است؟

 

به باور آقای حاجی خضر، سن جوانی را جبهه ی کفر هم در اختیار دارد و آن صفتی که جوان ما را از جوان جبهه ی کفر متمایز می کند و اگر آن صفت باشد رسالت جوانان ما ارزش پیدا می کند جوانمردی است و جوانی صرفا یک نعمت ارزشمند است.

 

وی ادامه داد: ما در قرآن واژ‌ه ی جوان نداریم اما فتا و جوانمردی داریم. خداوند در داستان اصحاب کهف می فرماید آنها جوانمرد بودند و خداوند هدایت آنها را بیشتر کرد. لذا آن چیزی که اصحاف کهف را شاخص کرد جوانمردی آنها بود.

 

دکتر حاجی خضر با تاکید بر اینکه جوانان باید زمینه ساز ظهور منجی باشند گفت: اگر خصلت جوانمردی در وجود ما باشد این احساس در وجود ما شکل خواهد گرفت که جهان باید به سمتی برود که ظهور حضرت ولی عصر عج رقم بخورد.

 

حجت الاسلام حاجی خضر یکی از راه‌های تربیت جوانان امروز با توجه به آموزه های کربلا را برپایی مراسم عزاداری دانسته و به جمله ای از امام خمینی اشاره کرد که همین عزاداری ها است که اسلام را زنده نگاه داشته است. به باور وی مبلغین و سخنرانان در منبرها بایستی تحلیل‌های انسان ساز و راه گشا از واقعه‌ی عاشورا به جوانان ارائه دهند چرا که توجه به مسایل حاشیه‌ای و کم اهمیتی نظیر اینکه لجام اسب فلان شهید کربلا از آهن بود یا خیر هیچ تاثیری در تربیت عاشورایی جوان امروز ندارد.

 

دکتر حاجی خضر در پاسخ به این پرسش که ما چگونه می‌توانیم با نگاه به عاشورا روحیه‌ی جوانمردی را در جوانان امروز ظهور و بروز دهیم گفت: اگر روحانیون و علما بتوانند واقعه‌ی عاشورا و قیام امام حسین ع را به گونه‌ای به جوان امروزی منتقل کنند که جوان نزد خود اندیشه کند که می تواند شخصیتی مثل شخصیت حضرت عباس ع داشته باشد بهترین راه انتقال مفاهیم  و آموزه های عاشورا و تقویت روحیه ی جوانمردی در جوانان امروزی است چرا که اگر ما شخصیتی مثل عباس ع را درست بشناسیم راه او را نیز درست خواهیم شناخت.

 

حجت الاسلام دکتر حاجی خضر با تبیین اهمیت فضای مدرن و بستر شبکه های اجتماعی در انتقال مفاهیم دینی گفت: یکی از ظرفیت‌ های عظیم روحانیت در انتقال صحیح قیام عاشورا به جوانان امروزی، بهره گیری مناسب از بستر فضای مجازی و ابزارهای نوین ارتباطی می باشد.

 

دکتر حاجی خضر با بیان این مطلب که تبیین مفهوم کلی ولایت مداری کافی نیست و ما بایستی به جوان امروزی راهکار ارائه کنیم گفت: ولایت مداری یک تجربه و مهارتی است که افراد با بهره گیری از آن یاد می گیرند در چه مسیرهایی قدم بگذارند. به عبارت واضح تر آن کسی که می تواند جوان امروزی را به ولی برساند ولی فقیه است.

 

به باور آقای حاجی خضر امروزه دشمنی دشمنان با اسلام برای ما منافعی هم دارد و باعث می شود حق و حقیقت برای جوانان آشکارتر شود و جوان امروزی در صورت دریافت صحیح پیام و تبیینی صحیح از قیام عاشورا در کنار تلاشهای مذبوحانه ی دشمنان می تواند مسیر صحیح را انتخاب کرده و در آن گام بردارد.

 

دکتر حاجی خضر با بیان اینکه تاثیر حضور در مراسم عزاداری برای افراد باید محسوس باشد گفت: هرگاه ما به مراسم عزاداری می رویم با اخلاقی خوش و چهره ای گشاده نزد خانواده برگردیم نوجوانان خانواده نیز به حضور در مراسم و این سبک زندگی ترغیب و علاقمند می‌شوند.

 

به باور آقای حاجی خضر برپایی روضه در منازل، حساسیت نسبت به انتخاب مدرسه و مکتب برای فرزندان و مشورت دادن نسبت به انتخاب دوست باعث می شوند اعضای خانواده به این مسیر و آرمان های قیام امام حسین ع کشیده و جذب شوند.

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدحسن موسوی مسئول بخش دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم که به عنوان کارشناس در این گفتمان حضور داشت در اهمیت دوره ی جوانی در زندگی انسان گفت: امروزه کشورهای غربی افراد زیر سن را راحت تر پذیرش می کنند چون می دانند می توانند افکار آنها را مطابق خط فکری خودشان تطبیق دهند.

 

دکتر موسوی با بیان اینکه محدوده ی سنی جوانی برای انسان بهترین و پرثمرترین دوره است گفت: در حادثه ی کربلا نیز نیروهای حضرت امام حسین ع مخصوصا از بنی هاشم اکثرشان را جوانان تشکیل می دادند و بالاترین نمونه نیز حضرت عباس ع است که نمونه ی بارز یک جوان مومن و متعهد و پیرو ولایت و اهل مروت و تقوا و دیانت و ادب بود.

 

حجت الاسلام دکتر موسوی با توضیح بعد فرهنگی قیام عاشورا گفت: در روز عاشورا جوانان حاضر در سپاه امام حسین ع در عرصه ی فرهنگی نیز به بهترین نحو ممکن فعالیت داشتند به گونه ای که هر کدام شان که به مصاف سپاه دشمن می رفتند ابتدا خود را معرفی و سپس امام خود را معرفی می کردند تا بتوانند تبلیغات منفی علیه خاندان رسالت را خنثی کرده و برای نیروهای فریب ‌خورده ی دشمن واضح کنند که در حال مبارزه ی با چه کسانی هستند.

 

به باور مسئول بخش دانشجویی دفتر مرکز تبیان در قم،  جوانان امروزی نیز با تبعیت و الگوگیری از جوانان حاضر در عرصه‌ی کربلا باید در عرصه‌ی فعالیت های فرهنگی فعال باشند و در برابر افکار متحجر، غرب زده و سکولار،‌ در جهت تبیین و معرفی دین، مذهب و امام خود فعالیت سازنده‌ی مجاهدانه داشته باشند.

 

حجت الاسلام دکتر موسوی با بیان اینکه یک جوان بایستی نسبت به مذهب و دین خود اطلاعات کامل داشته باشد تصریح کرد: ما باید جوان امروزی را آگاه کنیم که درس های عاشورا برای ما چیست و امام حسین ع برای چه چیزی رفت و جان خود را فدا کرد؟

 

دکتر موسوی ادامه داد: جوانی که حقیقت امام ع و هدف ایشان از قیام را به نحو درست و صحیحی درک کند قطعا هیچ گاه امام و مسیر امام ع را ترک نخواهد کرد.

 

حجت الاسلام دکتر موسوی نقش محیط و خانواده ها را در تربیت جوان عاشورایی بسیار برجسته دانسته و بیان کرد: بهترین راه تربیت یک جوان عاشورایی این است که خود مربیان، والدین و افراد خانواده عاشورایی بوده و حسینی زندگی کنند.