• تاریخ انشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 9139
  • 1,283 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حادثه افشار دست مایه عده ای از منحرفین قرار دارد/منحرفین با سؤ استفاده از حادثه افشار به دنبال زدن رقبای خودشان هستند (۳)

دبیر کل حزب اسلامی تبیان با عنوان اینکه ۲۲ سال از جنایت افشار می گذرد اما همچنان دست مایه یک عده از منحرفین قرار دارد، تصریح کرد: جنایت افشار دستمایه یک عده از عناصری قرارگرفته که نه در زمان جهاد به دنبال مصالح عمومی و منافع ملی به خصوص وحدت و اقتدار مردم افغانستان بودند […]

دبیر کل حزب اسلامی تبیان با عنوان اینکه ۲۲ سال از جنایت افشار می گذرد اما همچنان دست مایه یک عده از منحرفین قرار دارد، تصریح کرد: جنایت افشار دستمایه یک عده از عناصری قرارگرفته که نه در زمان جهاد به دنبال مصالح عمومی و منافع ملی به خصوص وحدت و اقتدار مردم افغانستان بودند و نه هم در این زمان به فکر مردم و وحدت هستند.

 

اشاره: حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیر کل حزب اسلامی تبیان در همایش “تحولات افغانستان؛ رازها و درس ها و مسؤلیت هموطنان” پیرامون سه موضوع شهادت حضرت زهرا(س)، قیام مردم دره صوف و موضوع افشار، در کابل صحبت کرد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) با توجه به مهم بودن سخنان ایشان، در سه بخش صحبتهای آقای مزاری را به نشر می رساند.

 

 

تحلیل و بررسی رویداد افشار سومین و آخرین بخش صحبت های دبیر کل حزب اسلامی تبیان است که روز دوشنبه ۲۵ دلو در کابل صحبت کرد.

آقای مزاری ابتدا به قیام مردم دره صوف اشاره کرد و پیروزی مجاهدین در ۸ ثور را متأثر از دینداری مردم و پس از آن خرابی وطن و نابودی زیرساخت ها توسط جریان ها و احزاب را ناشی از پشت کردن آنها به دین و مذهب عنوان نمود.

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در ادامه بحث تحولاتِ بعد از ۸ ثور به رویداد افشار پرداخت و گفت که قضیه افشار یک زخم بر پیکر جامعه افغانستان است و انچه در این رابطه جای تاسف دارد اینکه هم شخصیت ها و جناح های شیعه و هم شخصیت های اهل سنت در این حادثه دخیل هستند.

آقای مزاری حادثه افشار را باعث سرشکستگی همه عنوان کرد و گفت که متأسفانه این حرکت توسط گروه های جهادی صورت گرفت.

 

 

وی افزود: فاجعه افشار توسط کمونیست ها به وضوح صورت نگرفت، توسط امریکایی ها به طور مستقیم نبود، توسط یک کشور خارجی دیگر نیز راسا صورت نگرفت، بلکه توسط احزاب و جناح های خود ما بود.

دبیر کل حزب اسلامی تبیان با عنوان اینکه ۲۲ سال از جنایت افشار می گذرد اما همچنان دست مایه یک عده از منحرفین قرار دارد، تصریح کرد: جنایت افشار دستمایه یک عده از عناصری قرارگرفته که نه در زمان جهاد به دنبال مصالح عمومی و منافع ملی به خصوص وحدت و اقتدار مردم افغانستان بودند و نه هم در این زمان به فکر مردم و منافع مهم شان به خصوص وحدت هستند.

 

 

ایشان با عنوان اینکه شرایط افغانستان، بس شرایط بحرانی است، اظهار داشت: خطرهای متعدد در فراروی مردم افغانستان قرار دارد، ما در شرایط موجود باید در رابطه با هماهنگ کردن شخصیت ها و احزاب خود کار کنیم، در رابطه با انسجام ملی در سطح مردم خود کار کنیم؛ اما متاسفانه برخی از گروه ها و اشخاصی که کاملاً مشکوک اند و گذشته و ریشه اینها را کاملاً می شناسم، به دنبال ایجاد تفرقه و نفاق ملی اند.

آقای مزاری در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: اینها به دنبال زدن رقبای خودشان براساس قضیه حادثه افشار هستند.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با طرح این سوال (از کسانی که از حادثه افشار سوء استفاده می کنند) در قضیه افشار چند نفر کشته شد؟ افزود: در قضیه افشار حدود ۲۴۰ نفر کشته شد، آیا قبل از افشار جنایات دیگری صورت نگرفت؟ آیا قبل از افشار در ولایات مختلف ده ها برابر این جنایت، کشته ها صورت نگرفت؟!. اگر چهارده سال جهاد را مورد بررسی قرار بدهیم، ده ها هزار نفر در جنگ های گروهی کشته شدند، صدها هزار نفر دیگر معلول و معیوب شدند، ملیونها نفر مهاجر شدند، خانواده های مختلف دستگیر شدند، زندانی شدند، به گروگان گرفته شدند، خب چطور است شماهایی که این همه دل به حال مردم افغانستان می سوزانید، این همه دل به یک تعداد از شهدای مظلوم افشار می سوزانید اما دلتان به این همه کشته های زیادی که در جنگ های داخلی کشته شدند و جان شان را از دست دادند نمیسوزد و اصلاً قلم تان نمی گذارد که نامی از این کشته ها بگیرید و نامی از کسانی بگیرید که در پس پرده این جنایت ها حضور داشتند و جنایت آفریدند و حرکت های بسیار مشمئز کننده را علیه جامعه تشیع شکل دادند.

وی با بیان اینکه من مخالف مطرح شدن بحث افشار و تجلیل از شهدای افشار نیستم نه تنها نیستم که خیلی موافقم، عنوان داشت که باید از سایر شهدا و سایر حرکت هایی که در افغانستان وجود داشته نیز یادبود صورت گیرد.

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان به کشتار، جنگ ها و شهدای مردم افغانستان در مناطق مرکزی مثل بامیان، دایکندی و چند ولایت دیگر اشاره کرد و گفت که اگر قرار بر تجلیل باشد باید از اینها هم تجلیل شود.

ایشان تصریح کرد: بزرگانی که می بایست در حادثه افشار یک طرف قضیه قرار گیرند، خون خواهی کنند و ادعای خسارت نمایند، با کسانی که مدعی اند قاتلین واقعی افشارند، در کنار هم نشسته اند، سر یک سفره و در یک کاسه غذای چرب و نرم میل می کنند اما تعدادی از یک گوشه با چهره های کاملا مشکوک این قضیه را مرتب دامن می زنند و علیه یک جریان و یک تعداد از شخصیت ها به عنوان چماق و اهرم فشار سؤاستفاده می کنند.

 

 

آقای مزاری این حرکت را کاملا مشکوک دانست و گفت که حرکت افراد و حلقات مشکوک با سردادن شعار خوانخواهی از قاتلان حادثه افشار، دلسوزانه و مطابق مصالح مردم و خانواده های شهدا نه، بلکه در راستای ایجاد تفرقه و ضربه زدن بر پیکره و بخش بزرگی از جامعه شیعه و کل جامعه افغانستان است.

وی افزود: حادثه افشار را با حرکت های مشکوک در حالی انگیزه اختلاف ساختند که در شرایط کنونی مردم افغانستان سخت نیاز به وحدت و یکپارچگی دارند