• تاریخ انشار: ۵ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 28238
  • 371 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حادثه هفتم جدی؛ رویدادی تلخ و خونین در تاریخ فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای افغانستان است

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: “سید آقاحسین فاضل سانچارکی”، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در سخنانی در مراسم دومین سالگرد شهدای فرهنگ و رسانه؛ حمله تروریستی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، خاطرنشان کرد: هدف‌گیری خبرگزاری صدای افغان توسط دشمنان فرهنگ و رسانه، به صورت پلان شده انجام شد […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: “سید آقاحسین فاضل سانچارکی”، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در سخنانی در مراسم دومین سالگرد شهدای فرهنگ و رسانه؛ حمله تروریستی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، خاطرنشان کرد: هدف‌گیری خبرگزاری صدای افغان توسط دشمنان فرهنگ و رسانه، به صورت پلان شده انجام شد و طیف‌های مختلف جامعه را متاثر ساخت.

 

وی حمله انتحاری هفتم جدی را متفاوت‌تر از سایر حوادث قبل و بعد از آن خواند و گفت: “خبرگزاری صدای افغان یک رسانه هدف‌مند و با مسوولیت ویژه و همچنین خبررسانی به روز فعالیت داشت؛ از این جهت دشمن همواره در پی این بود که به این خبرگزاری آسیب بزند، تا بالاخره در هفتم جدی سال ۱۳۹۶ هدف شوم خود را علمی ساخت”.

 

سانچارکی افزود: “در حادثه هفتم جدی خسارات سنگینی به خبرگزاری صدای افغان و در مجموع جامعه رسانه‌ای افغانستان وارد شد و تعداد زیادی از نخبگان فرهنگی جان‌شان را از دست دادند”.

 

وی همچنان اظهار داشت که هرچند این حادثه تلخ و سنگین بود، اما توانست موج جدیدی از آگاهی و مسوولیت‌شناسی را در میان اقشار مختلف مردم خداجو به وجود بیاورد.

 

به عقیده معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این حادثه خبرگزاری صدای افغان از لحاظ ارزش‌های معنوی نه تنها در برنامه‌های هدف‌مند خود ضرر نکرد، بلکه پیشرفت نیز کرد.

 

او در پاسخ به این‌که آیا تاکنون برخورد حکومت با این‌گونه حوادث، به خصوص حادثه خونین تبیان و خبرگزاری صدای افغان قناعت‌بخش بوده است یا خیر؟ گفت: “حکومت در دو جهت تلاش‌هایی را انجام داد؛ از یک جهت پایگاه‌ها و مراکز گروه‌های تروریستی از جمله داعش را هدف و آماج قرار دارد که خوشبختانه موثر واقع شد و ضربات سنگینی بر این گروه وارد شد، و از جانب دیگر، تلاش‌های وسیعی از جانب حکومت صورت گرفت تا آسیب‌پذیری مراکز رسانه‌ای و خبرگزاری‌ها از طریق وضع مقرره‌ها و قوانین کمتر شود”.

 

افزون بر آن، به گفته سانچارکی، حکومت از طریق مکلف ساختن مالکان رسانه‌ها مبنی بر این‌که خبرنگاران را با وسایل ایمنی مجهز کند، اقدامات جدی را در این اواخر انجام داد.

 

او در پایان از آینده فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای در افغانستان اظهار خوش‌بینی کرد و گفت: “با تمام تلاش‌های مذبوحانه دشمنان آگاهی و رسانه‌ای، اما امروز طیف وسیعی از خبرنگاران بدون توجه به تهدیدهای دشمن به فعالیت‌های رسانه‌ای خود ادامه می‌دهند و امید است که روند اطلاع‌رسانی در کشور از قوت و غنای بیشتری برخوردار شود”.