• تاریخ انشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 27214
  • 526 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حادثه کربلا ثابت کرد که زن پرچم دار اسلام است

حضرت زینب(س) پیام رسان و قهرمان کربلا، الگوی زنان مسلمانان جهان است.   از هشتم محرم الحرام با برگزاری محفل سخنرانی و عزاداری از سوی بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تحت عنوان “نقش حضرت زینب(س)  در حادثه کربلا” امروز در کابل تجلیل شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) خانم جواهر گوهری […]

حضرت زینب(س) پیام رسان و قهرمان کربلا، الگوی زنان مسلمانان جهان است.

 

از هشتم محرم الحرام با برگزاری محفل سخنرانی و عزاداری از سوی بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تحت عنوان “نقش حضرت زینب(س)  در حادثه کربلا” امروز در کابل تجلیل شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) خانم جواهر گوهری استاد حوزه علمیه و سخنران این محفل گفت: حماسه جاودان کربلا و واقعه عاشورا از مهمترین و سرنوشت سازترین حوادث تاریخ بشمار می آید که هر چه بیشتر به آن پرداخت می‌شود، عظمت و شکوه آن بیشتر و بیشتر جلوه می نماید.

 

به گفته خانم گوهری، بررسی ابعاد مختلف این نهضت باشکوه و ماندگار این امکان را فراهم می سازد که به فراخور توان خود درسهایی از آن آموخته و در زندگی فردی و روابط خانوادگی و اجتماعی خود بکار گیریم.

 

به باور این کارشناس علوم اسلامی، یکی از ابعاد کمتر شناخته شده نهضت حسینی، نقش بانوان و بویژه عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری(س) در این نهضت باشکوه می باشد که از زوایای گوناگون قابل بررسی است.

 

او گفت: حضرت زینب(س) در حادثه کربلا و پس از آن نقش های زیادی داشتند از جمله: تلاش برای جلوگیری از قتل امام حسین(ع)، حفاظت از جان امام سجاد(ع)، قافله سالار اسرای کربلا و پیام رسان عاشورا و عزاداری برای امام حسین(ع) در شام بود.

 

خانم گوهری علاوه کرد: حضرت زینب کبری(س) پس از شهادت برادر بزرگوارش حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش در کربلا، رسالت خویش را در کوفه و شام به خوبی انجام داد و با استفاده از فرصت های بدست آمده، ضربه های کاری بر دشمن وارد ساخت.

 

وی افزود: عقیله بنی هاشم، با خطبه های غرا و استدلال های قوی، تبلیغات دروغین بنی امیّه را خنثی نمود با سخنان کوبنده خود، مردم کوفه را به خاطر پیمان شکنی مورد عتاب قرار داده و از خواب غفلت بیدار ساخت.

 

او تصریح کرد: چنانچه زنان در واقعه کربلا حضور نمی داشتند، علی رغم جنایاتی که یزیدیان  در کربلا مرتکب شده بودند، مسیر نهضت عاشورایی تغییر می کرد و مورد تحریف قرار می گرفت، پس تنها چیزی که توانست از این واقعه جلوگیری کند، حضور زنان در کربلا و اسارت آنان بود ، این حضور سبب شد تا توطئه دشمن با افشاگری و بیان حقایق توسط اسرای کربلا شکست بخورد و امام حسین(ع) و قیامش در تاریخ حفظ و به نسلهای آینده منتقل گردد.

 

وی گفت: نقش حضرت زینب(س) در طول مسیر عبور کاروان اسرا تا شام و حتی در مجلس یزید نیز که به ظاهر در جنگ با امام حسین(ع) پیروز شده بود چنان پررنگ و باصلابت تداوم یافت که در میان هیاهو و تبلیغات دروغین یزید و دستگاه حاکمه وی، منجر به رسوایی بنی امیه گردید و ضمن بلرزه درآوردن پایه های حکومت جابر یزید، زمینه انقلاب را در کوفه و شام فراهم نمود.

 

وی افزود: امام حسین(ع) در حادثه کربلا برابری؛ یعنی همان دموکراسی  بین مرد و زن را نشان داد و با خانواده اش در جنگ اشتراک کرد. یعنی حضرت زینب (س) با خطبه های خود یزید و یزیدیان را در طول تاریخ رسوا و خجل  کرد.

 

وی گفت: شجاعت حضرت زینب (س) قابل ستایش است. ما زنان، امروز باید دختر فاطمه زهرا(س) و نواده ای پیامبر اسلام(ص) و قهرمان کربلا را الگوی خود قرار بدهیم تا باشد مثل زینب  قهرمان باشیم همانند او حرف بزنیم، سخنرانی کنیم و در راه آن حضرت گام برداریم و طوری رفتار کنیم که مایه ای افتخار آن حضرت باشیم.

 

این کارشناس مسایل اسلامی گفت: من از مبلغین  و خواهران عزیز تقاضا دارم تا  خطبه های حضرت زینب(س) را هم رسانی کنند و  از طریق سخنرانی ها، صفحات مجازی، بنر و بروشور فریاد عاشورا و پیام عاشورا را نه تنها به گوش مسلمانان بلکه به گوش همه جهانیان برسانند.

 

این محفل با تلاوت کلام الله مجید آغاز و با عزاداری، مداحی و خواندن زیارت عاشورا و پذیرایی نذریه پایان یافت.