• تاریخ انشار: ۱۳ جوزا ۱۳۹۳
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 567
  • 1,668 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حاکمیت تیم اصلاحات و همگرایی به نفع مردم و کشورهای ذی نفع در افغانستان می باشد

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، طی سخنانی به بیان مواضع این مرکز در خصوص انتخابات ریاست جمهوری در دور اول و تبیین و تشریح اقدامات و تصمیمات مرکز تبیان در دور دوم انتخابات پرداخت.

در ادامه جلسات و نشست های مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درباره انتخابات ریاست جمهوری و تاکید این مرکز فعال و مردمی بر حمایت از تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله ، همزمان با اعیاد شعبانیه، محفلی با حضور صدها تن از مسؤلین و کادرهای تشکیلاتی اعم از علما، دانشجویان، فرهنگیان عضو در محل دفتر مرکزی مرکزتبیان در کابل برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، طی سخنانی به بیان مواضع این مرکز در خصوص انتخابات ریاست جمهوری در دور اول و تبیین و تشریح اقدامات و تصمیمات مرکز تبیان در دور دوم انتخابات پرداخت.

پیروی از ائمه صرفا شعاری نباشد

حسینی مزاری در ابتدای سخنان خود از برکات ماه های رجب، شعبان و رمضان و ارج گذاشتن به شخصیت های ائمه معصومین(ع) و تلاش های آنها در بارور ساختن دین اسلام گفت و اظهار داشت: دراوضاع نابهنجار فعلی کشور که از زمین وهوا دین، مذهب و مکتب مورد هجوم قرار گرفته است، ما به عنوان پیروان ائمه معصومین(ع) که سعی می کنیم خالص باشیم و در مسیر الهی گام برمی داریم وجهاد می کنیم با خدای خود تعهد می بندیم که پیروی ما از امام حسین(ع) و الگو برداری ما از حضرت ابوالفضل العباس و امام زین العابدین(ع) صرفا شعاری نباشد و در این مسیر عملا گام بگذاریم.

حمایت از تیم اصلاحات و همگرایی، تصمیمی فراجناحی و ملی

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به موضع این مرکز درباره انتخابات تصریح کرد: این موضع{حمایت از تیم اصلاحات و همگرایی} تنها توسط افراد محدود تشکیلات در کابل اتخاذ نشده، بلکه به صورت ابتکاری و با مشورت حدود ۱۰۴۳ نفر از کادرها و فعالین تشکیلاتی اعم از علما، دانشجویان و مسئولین دفاتر و فعالین مرکز تبیان در سطح بیش از ۱۷ ولایت و چند کشور خارجی، اتخاذ شد که در ۲۵ دلو طی جلسه ای در محل دفتر مرکزی تبیان در کابل اعلام شد .

حسینی مزاری به تغییرات وجناح بندی هایی که امروز نسبت به دور اول انتخابات در کشور رخ داده است، اشاره و خاطر نشان کرد: الحمدالله مرکزفعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان، یکی از تشکلاتی است که از ابتدای تاسیس دارای مواضع ثابت و استراتژیک و دورنگرانه بوده و در دور دوم انتخابات نیز بر اساس این روند، مواضعی را اتخاذ نمود که با صدور بیانیه ای رسمی اعلام شد.

فعالیت و تلاش های در خور توجه مرکز تبیان دردور اول انتخابات
وی از تلاش ها و حمایت های صورت گرفته از سوی مرکزتبیان در دور اول انتخابات یادآور شد و گفت: در دور اول انتخابات اگر نگوییم بیشتر از هر جریان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در رابطه با انتخابات برای حمایت از تیم داکتر عبدالله فعالیت کردیم، کمتر نیز نبوده است.

حسینی مزاری در تشریح فعالیت های صورت گرفته، متذکر شد: در سطح ولایات مختلف با استفاده از همه تجهیزات و امکانات اعم از برگزاری محافل و مجالس سخنرانی و کمپاین های تبلیغاتی و چه در حوزه فعالیت های رسانه ای در سطح روزنامه انصاف و خبرگزاری صدای افغان(آوا) و فعالیت های سایبر و شبکه های اجتماعی و چه در صحبت های رو به رو با شخصیت های بزرگ احزاب، سازمان ها، نهادها، مراکز فرهنگی و اقشار مختلف اجتماعی کارهای خوبی صورت گرفت و رویکرد عظیم مردم به سمت داکتر عبدالله ناشی از فعالیت های امثال مرکز تبیان بوده است و احزاب و سازمان های دیگر هم انصافا زحمت کشیده اند و تلاش کردند و نتیجه را نیز دیدیم که آقای عبدالله در صدر بود و به عنوان کاندید پیروز مطرح شد و در این دور هم تلاش ها همین طور خواهد بود و مواضع ما نیز بر اساس همین روند می باشد.

رئیس جمهور آینده فردی از بطن مردم و در خدمت مردم

مدیر مسئول روزنامه انصاف علاوه کرد: مردم مسلمان و مجاهد افغانستان می خواهند تا رئیس جمهورشان نیز فردی مسلمان، جهادی و از فرزندان متدین همین آب و خاک باشد و همچنین مردم کشور علاقه مند هستند تا رئیس جمهوری یک تابعیتی و دارای تذکره افغانستان داشته باشند و در دوران جنگ و مقاومت درکنار مردم بوده و برای آزادی کشور از چنگال کمونیست ها تلاش کرده باشد.
حسینی مزاری با بیان اینکه مردم افغانستان خواهان رفع بحران های موجود و حرکت کشور به سوی آینده ای روشن می باشند، تصریح کرد: تنها فردی که می تواند در رابطه با رفع بحران حرکت مثبت داشته باشد، داکتر عبدالله و تیم وی است.

تیم اصلاحات و همگرایی توانا در حل بحران های کشور

رئیس عمومی مرکز تبیان افغانستان گریزی به عوامل ایجاد بحران در کشور زد و گفت:” اولین دلیل بروز بحران، عدم اجرای احکام اسلامی است و نه تنها عمل نکردن به احکام اسلامی، بلکه مبارزه با اسلام است. سازمان دادن تهاجم علیه مبانی دینی، علیه افکار دینی، علیه اعتقادات و علیه اساسات مذهبی است. اصلا عامل و دلیل جهاد مردم همین مساله بود و در سیزده سال اخیر نیز به عنوان یکی از عوامل عمده بحران در کشور به شمار می رفته است”.

این فعال سیاسی خاطر نشان کرد: با این وصف چه کسی می تواند این عامل بحران را بر دارد؟ آیا تیم رقیب{ تحول وتداوم} می تواند اسلام را قطعا در کشور حاکم بکند؟، مسلما خیر، از تمام اوضاع، شرایط و سابقه عناصر اطراف و برنامه هایش دیده برداشت می شود که این توانایی را ندارد، اگرچه علاقه داشته باشد، این توانایی را ندارد. اما قطعاً تیم اصلاحات و همگرایی در این راستا توانمندی خواهد داشت، چون در اطراف این تیم و مرکزیت این تیم عناصر مسلمان و مجاهد از شیعه و سنی حضور فعال دارند و تلاش خود را در راستای اجرای احکام اسلامی ادامه می دهند وعلیه عواملی که علیه اسلام، حرکت های سازمان یافته انجام می دهند، مبارزه خواهند کرد.

رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دومین عامل بحران در افغانستان را وضعیت نامناسب اقتصادی دانست و گفت: شما می دانید که در طول سیزده سال گذشته در خصوص بهبودی وضعیت اقتصادی مردم کار آنچنانی صورت نگرفته است. ضعف اقتصاد مردم بستر بسیار مناسب برای ناهنجاری های مختلفی ایجاد کرده و موجب فرار سرمایه گذاران و تجار کشور شده است، بنابراین تیمی می تواند مورد خواست و پسند مردم افغانستان باشد که در رابطه با وضعیت اقتصادی مردم حرکت مثبتی انجام دهد، و این کس و این تیم جز داکترعبدالله عبدالله و تیم اصلاحات وهمگرایی، شخص و تیم دیگری نخواهد بود.

جریان های جهادی علیه تروریزم

حسینی مزاری از تروریزم به عنوان سومین عامل ایجاد بحران در افغانستان نام برد و بیان داشت: ” عامل سوم بحران در افغانستان، تروریزم است. عمده ترین عامل بحران در کشور وجود تروریست های مسلح هم از داخل افغانستان و هم از خارج کشور است. چه تیمی می تواند در برابر این پدیده مبارزه بکند؟ چه شخصیت هایی می تواند در برابر حرکت هایی مبارزه بکند که بر خلاف مصالح ملی است؟ آیا تیمی می تواند که ار فرزندان این آب و خاک اند یا تیمی می تواند که از خارج از افغانستان از کشورهای غربی آمده باشند و ادعا کنند که ما علیه تروریزم مبارزه می کنیم؟

آقای مزاری تیم تحول وتداوم به رهبری اشرف غنی احمد زی را خطاب قرار داد و تأکید کرد: “جناب محترم! حامیان خارجی شما نتوانستند علیه تروریزم مبارزه بکنند، شما خیلی کوچکتر از این ها خواهید بود که در افغانستان علیه تروریزم مبارزه بکنید. مبارزه علیه تروریزم فقط از عهده جریان های جهادی برمی آید و تنها شخصیت های مجاهد توانمندی مبارزه کردن را خواهند داشت. تنها حرکت های جهادی در برابر این سیل طوفانی و بنیان کن توان مقابله را خواهند داشت.

غرب با عناوین مختلف مجاهدین را به حاشیه راند

رئیس مرکز تبیان افزود: شاید سئوال شود که در برابر حرکت های تروریستی این عالی جنابان مجاهد تا حال کجا بودند که مبارزه نکردند؟، جواب سوال کاملا مشخص است، چون کشورهای قدرتمند غربی در افغانستان حضور پیدا کردند و اینها مدعی بودند که ما مبارزه می کنیم، آنها مجاهدین را اجازه ندادند و شخصیت های جهادی را به عنوان جنگ سالار و جنگ افروز و با عناوین مختلف از صحنه بیرون راندند و محدودیت برای آنها ایجاد کردند و جریان های جهادی را متهم و نزد افکار عمومی بدنام کردند و گفتند خرابی افغانستان توسط مجاهدین بوده است، تخریب زیرساخت های کشور توسط مجاهدین کشور بوده است و جنگ های بعد از سال ۱۳۷۱ را در کابل مرتب مثال می زدند و حضور طالبان در افغانستان را ناشی از عملکرد اشتباه مجاهدین مطرح می کنند.

عوامل بیرونی دلیل جنگ و خرابی افغانستان

این فعال جهادی اظهار داشت:برای همه روشن و واضح است که هر جنگی که در افغانستان اتفاق افتاده است و هر خرابی ک در شهرها صورت گرفته است، عامل این جنگ ها مردم افغانستان نبوده، مجاهدین ما نبوده اند، رهبران و شخصیت های جهادی نبوده اند، بلکه عوامل دشمن با زیرکی خاص آمدند ودر داخل کشور کار کردند. می توانیم بگوییم که کمبود تجربه یا نبود تجربه در سطح شخصیت های جهادی ما و فرزندان مجاهد ما باعث شد که سوژه به دست دشمن بدهند و بستر را فراهم کنند، اما کار اصلی را دشمن، در افغانستان انجام داد.

بنابراین در بحث مبارزه با تروریزم تنها تیمی می تواند مبارزه بکند و در آینده، افغانستان را از وجود تروریزم پاک بکند، تیم اصلاحات وهمگرایی می باشد، تیمی که در راس آن داکتر عبدالله عبدالله، انجینر احمد خان، استاد محقق و سایر شخصیت هایی هستند که در این شب و روزها می بینید که به طرف تیم اصلاحات و همگرایی آمدند و یا در حال آمدن هستند و ما این حرکت تهاجمی از سوی مردم، حلقات و شخصیت های مختلف، به سمت تیم اصلاحات و همگرایی و حضورشان را در این تیم به فال نیک می گیریم، این در حالی است که ما در ماه های اینده شرایط خطرناک تری را پیش رو خواهیم داشت. در ماه های آینده شرایط نامناسبتری را از نظر وجود تروریزم و مشکلات امنیتی در پیش خواهیم داشت.

حسینی مزاری در ادامه سخنان خود به شکست تروریست ها و حامیان آنها پس از چند سال فعالیت و ایجاد ناامنی در سوریه اشاره کرد و گفت: کشورهای غربی که در قضیه سوریه دستشان به خون مردم این کشور آغشته بود، امروز مایوس هستند و آهسته آهسته دارند نظام بشار اسد را قبول می کنند و تروریست ها هم نه تنها درسوریه که در کشورهای متبوعشان نیزجایی ندارند.

مدیر مسئول روزنامه انصاف گفت: در چنین شرایطی باید کشورهای حامی تروریست ها برای این تروریست ها جغرافیا پیدا کنند. جایی را پیدا کنند که هم زنده بمانند که بعدا از وجود اینها در جایی که مناسب است استفاده بکنند و هم از عملیات های غیر انسانی و دهشت بار اینها سو استفاده بکنند و برای دنیا بگویند که این مسلمان ها هستند که چنین شرایط و این گونه توحش دارند.

وی گفت که به اعتقاد کارشناسان سیاسی و صاحب نظران منطقه و دنیا، امروز تشخیص کشورهای خارجی این است که بهترین منطقه جغرافیای حضور تروریست ها، افغانستان، پاکستان، کشمیر و بخش هایی از هند و اطراف این منطقه خواهند بود. بنابراین اگر در افغانستان یک حاکم دلسوز، دولت و حکومتی که در راستای مبارزه با تروریزم جدیت قاطع نداشته باشد، این جغرافیا افغانستان انتخاب خواهد شد.

این فعال رسانه ای کشور خطاب به مردم تصریح کرد: اگر بی توجهی بکنید و ضعف به خرج بدهیم و در انتخاب خود اشتباه بکنیم و اگر این شرایط از دست ما بیرون شد و کاندید مورد نظر ما انتخاب نشد، شرایط افغانستان شرایط بحرانی خواهد شد که همین امنیت نسبی را که ما امروز در برخی ولایات داریم، این امنیت را هم نخواهیم داشت.

وی بار دیگر به ناتوانی تیم تحول و تداوم در حل مشکلات و رفع بحران های کشور اشاره کرد و گفت: با شناختی که از گذشته و حال و برنامه های آینده این تیم داریم و با توجه به تجربیاتی که طی سی سال حضور در صحنه سیاسی افغانستان کسب کردیم، افکار این تیم را مناسب برای حاکمیت افغانستان نمی دانیم و با این دلایل و تحلیل، مرکزتبیان به عنوان نماینده بخش بزرگی از مردم افغانستان، از داکترعبدالله عبدالله حمایت می کند و در راستای کمپاین ایشان و حمایت تبلیغاتی ایشان جدی عمل کرده و برای آگهی مردم تلاش خواهد نمود.

وظایف مردم در برابر حربه های انتخاباتی تیم رقیب

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، خطاب به هواداران و حامیان تیم اصلاحات و همگرایی دو وظیفه را برای آنها متذکر شد و گفت: تک تک ما باید با تمام توان و با استفاده از همه ظرفیت های موجود از تیم مورد نظر خود حمایت نمائیم و با کمپاین خانه به خانه علاوه بر برگزاری محافل و روش های متداول، برای ترویج و تبلیغ تیم اصلاحات و همگرایی، به صورت انفرادی عمل نماییم و با روشنگری مردم را هدایت نماییم که مردم متوجه باشند و اشتباه نکنند.

حسینی مزاری رصد حرکات تیم رقیب را دومین وظیفه مردم عنوان کرد و گفت: امروز رقیب سیاسی ما با استفاده از چند وسیله از جمله صرف میلیون ها دالر که وارد کشور کرده است، با تشکیل گروه های چند نفره کمپاین خانه به خانه را آغاز کرده اند و در حال خرج کردن مبالغ میلیون دالری در حال فعالیت در سطح اقشار مختلف مردم، علماء، متنفذین، دانشجویان و دانش آموزان و مردم عوام هستند و با استفاده از اسناد ساختگی علیه تیم ما وعلیه شخصیت های تیم اصلاحات و همگرایی تبلیغ می کنند.

حسینی مزاری مردم را به هوشیاری فرا خواند و گفت :” امکانات و تسهیلات باید همیشگی باشد و این امر زمانی محقق خواهد شد که ما در حاکمیت حضور داشته باشیم و تیم ما حاکم کشور باشد و خود ما سهیم در اداره و رهبری مملکت و حکومت باشیم، اما پولی که از کمپاین های تبلیغاتی به دست آید پول مقطعی است، چند روز مصرف می کنیم، اما با ارتکاب این اشتباه، افغانستان را یک عمر دیگر به فلاکت و بدبختی می اندازیم و خود ما نظاره گر هستیم. ما باید متوجه باشیم که در این صورت مسئول خواهیم بود.”

رئیس عمومی مرکز تبیان افغانستان با اشاره به بروز تقلب در دور اول انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان ساخت: کار دیگری که رقیب ما روی دست دارد و از آن استفاده می کند همانند دور اول تقلب است. در دور دوم نیز در حال سازماندهی هستند به خصوص در هشت ولایات جنوبی و شرقی.

خواست مردم

وی عملیات روانی را دیگر حربه تبلیغاتی تیم رقیب عنوان کرد و گفت: بعضی حلقات فعال انحرافی هم در بین مردم موج ایجاد و تبلیغات روانی نامناسبی را پخش می کنند تا اینکه مردم را مجاب بکنند که ما چرا به داکتر عبدالله رای بدهیم که در آخر برنده هم نمی شود! چنانچه بزرگی از مردم ما که حامی تیم رقیب است در مجلسی گفته است که کاندید مورد حمایت وی رئیس جمهور آینده است و این موضوع ختم شده است چون با همه خارجی های ذیدخل در مسایل داخلی افغانستان هماهنگ شده است. در حالی که حرف غلطی است، اگر اراده مردم برکاری تعلق بگیرد و مردم چیزی را بخواهند، کسی دیگری نمی تواند که چیزی دیگری را بر مردم تحمیل بکند. حرفی که امام خمینی(ره) در زمان خودش عنوان کرده بود و حرف بسیار جالب و ریشه دار و عمیق از هر نظر؛ اگر مردم چیزی نخواهد، نمی شود تحمیلش کرد.

این فعال سیاسی علاوه کرد: مگر در دور اول غربی ها حضور نداشتند، مگر آنها ناظر بر اوضاع افغانستان نبودند، چطور شد، اگر عبدالله مورد تایید جامعه جهانی نبود و پشتون نبود و پول نداشت، چطور داکتر عبدالله در دور اول برنده شد؟

همچنان این بزرگ گفته است که مسئله کوچی را باید از طریق خود کوچی حل کرد!!! سوال این است که شما در دولت بودید وکاندید مورد حمایت شما هم دردولت وهمکار شما بود، چطور شد که طی این سیزده سال به فکر حل معضل کوچی نبودید که حالا شدید؟ خوب معلوم است شما می خواهید این گونه مردم رافریب بدهید و ناچاری مردم سو استفاده کنید!!!

آقای مزاری گفت: مردم ما می دانند که این تبلیغات، انتخاباتی است، تبلیغاتی است که شما (تیم رقیب) از افکار مردم و از احساسات مردم و از ناچاری های مردم سو استفاده می کنید، یا اینکه رئیس تیم رقیب گفته اگر من رئیس جمهور شوم، مسئله کوچی را حل می کنم!!! ازایشان هم سوال می کنم که چرا درسیزده سال گذشته حل نکردید که تازه کاسه از آش داغترشدید و به فکر حل معضل کوچی ها علیه شیعه ها شدید. هرسال همزمان با حمله کوچی ها علیه مردم بهسود وسایر مناطق مرکزی، از این وضع راضی به نظر می رسیدید وحتی برادر شما به حمایت ازین حمله مصاحبه می کرد، آن زمان نه تنها به نفع شیعیان کاری نکردید که به ضرر شان بودید اما حالا که فرصت های استفاده برای انتخابات است شعار حل مسئله کوچی را سر می دهید؟

همچنان ایشان گفته است که اگر من رئیس جمهور شوم، دیپارتمنت فقه جعفری را در دانشگاه های افغانستان رسمی می سازم، شما که اینقدر دوستدار شیعه بودید، چرا در زمانی که وزیر بودید، این کار را نکردید؟ شما که قدرتمند بودید چطور در این سیزده سال هیچ توجهی به مردم شیعه نداشتید؟ حالا کاسه از آش داغتر شده اید و دایه مهربان تر از مادر برای شیعه شده اید؟. اصلا آیا طی مدت حضور خود در افغانستان تا به حال شده است که در جلسه شیعه آمده و سخنرانی کرده باشید؟. حتی در یک جلسه ما شرکت نداشته اید و حضور پیدا نکرده اید، در فاتحه، در غم و شادی ما شرکت نکرده اید، چطور شد که حالا در زمان انتخابات، شما کاسه از آش داغتر شده اید؟ چطور شد که توجه به علمای ما، به مدارس دینی ما، به مساجد و حسینه های ما می کنید؟

اینجاست که همه تبلیغات انتخاباتی است، سوء استفاده های انتخاباتی است که در شرایط موجود صورت می گیرد و امیدوار هستیم که مردم عزیز افغانستان کاملا هوشیار باشند.

تذکر به کمیسیون های انتخاباتی در خصوص تقلب سازمان یافته

این شخصیت سیاسی و متنفذ مردمی، به دولت افغانستان، کمیسیون انتخابات افغانستان و کمیسیون شکایات انتخاباتی تذکر داد و گفت: با وجود کاستی های صورت گرفته از سوی کمیسیونهای انتخاباتی در دور اول انتخابات، مردم و تیم اصلاحات و همگرایی با بزرگواری با شما برخورد کردند. شما به وظایفتان درست عمل نکردید و با باطل اعلام کردن صدها هزار رای متعلق به داکتر عبدالله، مانع پیروزی وی در دور اول شدید در حالی که شما وظیفه داشتید، بررسی، بازشماری و تفکیک می کردید و آرای سالم را به نفع عبدالله به صندوق می ریختید، این کار را نکردید و گفتید وقت نداریم.

حسینی مزاری گفت: آیا این بازی کردن با سرنوشت مردم افغانستان و تلاش برای نا امن کردن افغانستان نیست؟ آیا این حرکت در مسیر خاص دشمنان افغانستان نیست؟ چرا هست. اما کمیسیون انتخابات و شکایات انتخاباتی متوجه باشند، در این دوره ما فریب کارهای شما را نخواهیم خورد. دور اول، ما فکر کردیم برگه های رای کم آمد، در یک پایگاه کم بیاید، در دو پایگاه کم بیاید، اما در پایگاه های زیاد انتخاباتی برگه رای کم آوردن یعنی چی؟ به خصوص در مناطق و در ولایاتی که این برگه ها کم آمد که اکثراً خاستگاه داکتر عبدالله بود و مردمی بودند که به وی رای می دادند. طرفداران عبدالله در بسیاری از این ولایات، هزاران نفر از صف های رای دهی ناامید و بدون رای دادن برگشتند، این خودش تقلب سازمان یافته است.

وی با اشاره به تجربیات به دست آمده از برگزاری چند دوره انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و شورای ولایتی طی ۱۳ سال گذشته تصریح کرد: شاید در پشت میکرفون ها و تلویزیون ها بگویید، فکر می کردیم که مردم اینقدر گسترده شرکت نمی کنند، ما غافلگیر شدیم یا برگه ها دزدی شد؟ در این دوره کسی قبول نخواهد کرد و باید برگه های رای گیری به اندازه کافی چاپ و توزیع شود تا مردم درست عمل بکنند و به اهداف و آرزوهای خودشان برسند و برگه های رای گیری را مطابق میلشان پر کنند و به کاندید مورد نظر خودشان رای بدهند.

رئیس مرکز تبیان گفت: در صورت برگزاری انتخابات شفاف و برنده شدن تیم رقیب ما این مساله را می پذیریم و برایشان تبریک هم خواهیم گفت. اما در دوره کمپاین انتخاباتی است برای پیروزی و پیشروی تیم خود تلاش می کنیم و در راستای تبیین افکار و اندیشه های رهبر تیم خود که داکتر عبدالله است تلاش خواهیم کرد و کوتاهی نمی کنیم. اما کمیسیون های انتخاباتی باید متوجه باشند، نه در خصوص کم چاپ کردن برگه های رای و نه در سایر تقلبات سازمان یافته ای که چه در روزهای انتخابات و بعد از ان صورت خواهد گرفت، در هیچ قسمتی ما کوتاه نمی آییم و چشمان خود را فرو نخواهیم بست و نمی گذاریم در دور دوم انتخابات این تقلبات گسترده و سازمان یافته صورت بگیرد.

این فعال سیاسی به دولت افغانستان به ویژه به شخص آقای کرزی این تذکر را داد و گفت: ما می دانیم چه می کنید و چه رویکردی را در پیش دارید، بنابراین سعی کنید کاری بکنید که چند روز بعد از ریاست جمهوری خودت، مردم افغانستان به نیکویی یادت کنند، عاشق، سپاسگذار و تقدیر کننده تو باشند، نه اینکه سر هر صبح و شام و هر سفره و نماز به شما لعنت و نفرین بفرستند.

وی گفت: بنابراین آقای کرزی باید وظیفه تاریخی خود را در این انتخابات به نحو درست و احسن انجام بدهد. ما از حرکت های سازندگی که در دولت وی صورت گرفت، از توجهاتی که به مذهب شیعه و مردم شیعه صورت گرفت، تشکر می کنیم، که البته این توجهات به خاطر محبت و لطف دیگران نیست، به خاطر حضور مردم ما در صحنه است، اما انصافا آقای کرزی در طول دولت و زمامداری خود نسبت به همه اقوام و اقلیت ها نظرات مثبت و قابل توجه داشته و از همه عملکردهای مثبت وی تشکر می کنیم، اما باید به گونه ای عمل بکند که شرایط سالم و مثبت و اثر گذار برای مردم فراهم شود تا همه به عنوان شهروندان این کشور پای صندوقهای رای حضور داشته باشند و به کاندید مورد نظر خود رای بدهند.

ناظران خارجی برانتخابات نظارت کنند

این فعال رسانه ای از بی تفاوتی کشورهای خارجی در خصوص بروز تقلب در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انتقاد کرد و خطاب به خارجی ها، گفت: آیا شما خود را درقبال مسایل افغانستان مسؤل می دانید یاخیر؟ اگر شما خود را در قبال شرایط و مسائل افغانستان مسئول می دانید، چرا از کنار مشکلات مختلفی که در انتخابات دور اول پیش آمد بی توجه گذشتید و با این همه تقلباتی که در روز انتخابات و بعد از آن روی داد، شما بی تفاوت بودید؟ چرا حرف نزدید، اگر در سایر کشورها و به خصوص اگر چنین شرایطی در ایران رقم می خورد شما گوش فلک را کر می کردید، در جمهوری اسلامی ایران که سالمترین انتخابات است و در راس همه امور فقهای عادل حضور دارند، شما آنها را به باد انتقاد می گیرید و تمام رسانه های شما جنجال می کنند که در ایران تقلب صورت گرفت و در انتخابات هشتاد و هشت در ایران چه شرایطی را به وجود آوردید، اما در افغانستان این همه تقلب صورت گرفت، چرا شما راحت نشستید؟ اما اگر مسئولیت ندارید پس چرا این قدر شعار می دهید که ما در افغانستان دموکراسی بردیم و چرا این همه حرف می زنید که ما در افغانستان حامی انتخابات هستیم و فلان وبهمان کردیم؟

به باور آقای مزاری، آقای اوباما با یک ژست خاص می آید، وارد افغانستان می شود و در فرودگاه بگرام و با تبلیغات و هیاهو بر می گردد. می خواهد به دنیا نشان دهد که نسبت به انتخابات افغانستان حساس هستیم و احساس مسئولیت می کنیم و در شرایطی که افغانستان نیاز به حضور ما دارد من به افغانستان آمده ام.

این حامی تیم اصلاحات و همگرایی به طور جد از کشورهای خارجی وناظران اتحادیه اروپا و آنهایی که ادعای مسئولیت در قبال مسایل افغانستان می کنند، خواست برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری ناظر به افغانستان بفرستند به خصوص به هشت ولایت جنوب، جنوب شرقی و شرقی که احتمال تقلب در آنجا بیشتر است و نگذارند تقلب صورت بگیرد.

حاکمیت تیم اصلاحات و همگرایی در کشور به نفع کشورهای ذی نفع در افغانستان است
حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری خطاب به کشورهای ذی نفع خارجی در افغانستان، گفت: متوجه باشید که اگر در افغانستان اسلام حاکمیت پیدا کند، به نفع شما است و اگر اقتصاد رونق پیدا کند به نفع شماست، اگر تروریزم نباشد به نفع شما است و این موارد فقط توسط تیم اصلاحات و همگرایی محقق خواهد شد.

وظایف علما

آقای مزاری تصریح کرد: حرف آخر با شما علمای بزرگوار است که همه ما و شما وظیفه داریم بر اساس تکلیف اسلامی و انسانی عمل کنیم، حتی اگر لازم شد از جیب خودمان هم خرج کنیم و از تیم اصلاحات و همگرایی عملا حمایت نمائیم، چرا که اگر غفلت بکنیم و این فرصت از دست برود، شرایط آینده به نفع علمای دین و حرکت های دینی و مذهبی و مکتبی نخواهد بود. تنها آمدن تیم اصلاحات و همگرایی بر سر کار می تواند مطابق مقصود واهداف و برنامه های ما و شما باشد.

ما هم که اگر در راستای اتخاذ چنین مواضعی حرکت کردیم و تصمیم گرفتیم تا از تیم اصلاحات وهمگرایی حمایت کنیم، خواستیم اول با توکل بر خدا و سپس بر اساس وظیفه اسلامی و انسانی خود عمل کنیم و در راستای کسب رضایت خداوند و خشنودی ائمه معصومین(ع) و آرامش فکری و اقتصادی مردم خود حرکت جدی و کارساز و اثر گذار داشته باشیم.

 

—————-

مشاهده گزارش تصویری همایش اعلام حمایت از تیم اصلاحات و داکتر عبدالله درتوسط مرکز تبیان