• تاریخ انشار: ۱۶ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27994
  • 336 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حجاب عزت است نه اسارت؛ دختران حضرت معصومه(س) را الگو خود قرار دهند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتان دانشجویی این خبرگزاری با موضوع “حضرت معصومه(س) الگو دختران امروزی” با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۱۵قوس) در شهر مزار شریف برگزار گردید. سید یعقوب هاشمی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ در بخش نظریات در نخست گفت: امروزه فرهنگ های نامناسب در داخل کشور ما جا افتاده […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتان دانشجویی این خبرگزاری با موضوع “حضرت معصومه(س) الگو دختران امروزی” با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۱۵قوس) در شهر مزار شریف برگزار گردید.

سید یعقوب هاشمی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ در بخش نظریات در نخست گفت: امروزه فرهنگ های نامناسب در داخل کشور ما جا افتاده است و جوانان ما را به طرف اعمال نامناسب می کشاند که عمدتا این فرهنگ ها غربی هستند.

وی افزود که اسلام برای همه قشر جامعه الگو دارد؛ حضرت محمد(ص) برای مردها، حضرت فاطمه(س) برای خانم ها و حضرت بی بی معصومه(س) برای دختران الگو می باشند، اما مردم مسلمان این روزها مردان و زنان کافر و غربی را الگوی خود قرار داده اند.

به گفته او یکی از ویژگی های دختران اسلامی کسب فضیلت است و آن هم توسط فرا گرفتن علم بدست می آید؛ کسب علم برای همه گی فرض است و توسط آن می توانیم برنامه های دشمنان اسلام را شناسایی کرده و در برابر آنها برنامه ریزی کنیم.

هاشمی تصریح کرد: یک مشکل اساسی که در کشور وجود دارد اینست که به خانم ها خصوصا دختران توجه جدی صورت نمی گیرد.

در همین حال سید علی موسوی؛ باشنده شهر مزار شریف در ادامه گفت: شخصی از امام رضا(ع) درباره حضرت معصومه(س) سوالی پرسید و امام(ع) فرمود” کسی که خواهر مرا زیارت کند، بهشت برای او واجب میشود”.

موسوی بیان داشت که لقب “معصومه” را برای حضرت معصومه(س)، حضرت امام رضا(ع) داده است.

وی روایتی از امام جواد علیه السلام را که نیز درباره حضرت معصومه(س) می باشد، یاد آور شد” کسی که قبر حضرت معصومه(س) را زیارت کند، برایش بهشت واجب میشود”.

این باشنده شهر مزار شریف گفت که ما یکی کریم اهل بیت و یکی کریمه اهل بیت(ع) داریم که حضرت معصومه(س) کریمه و حضرت امام حسن(ع) کریم اهل بیت(ع) هستند.

موسوی اظهار داشت: حضرت معصومه(ع) در میان اهل بیت علیهم السلام جایگاه خاص را دارا است و همه دختران باید او را الگو خود قرار دهند تا در دنیا و آخرت در امور دینی و دنیوی خود کامیاب باشند.

وی افزود که امام خمینی(رح) در باره مقام و ارزش زن گفته است” برای ارزش زن همین بس است که از دامن زن، مرد به معراج می رود”.

از سوی دیگر حمیدالله از دانشجویان مزارشریف گفت که بحث حجاب خیلی گسترده است و حجاب تنها برای خانم ها در پوشش نیست، بلکه این پوشش برای مردها، در چشم ها و گوش نیز می باشد.

وی بیان داشت که خداوند در قرآن کریم می فرماید که به زنان و مردان بگو که به همدیگر خیره نشوند تا در گناه نیفتند؛ این یعنی اینکه مرد هم باید چشمش را از نامحرم بپوشاند.

به گفته او حجاب عزت است نه اسارت، چنانچه بعضی کسانی که فضایل حجاب را نمی دانند، می آیند می گویند که حجاب اسارت است در حالیکه این ثابت شده است که حجاب برای زن عزت می باشد.

حمیدالله تصریح کرد: آزادی غربی همین است که از زن برای کالای تجارتی استفاده می کند در حالیکه اسلام برای زن والاترین مقام را داده است.

گفتنی است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا) هر هفته با موضوعات روز در سالن اجتماعات دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.