• تاریخ انشار: ۲۱ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14564
  • 722 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حدید: در گذشته اهل تسنن از روز عاشورا در خانه تجلیل می کرد، امروز دوشادوش برادران شیعه راهپیمایی می کند

n00151300-r-b-030

رییس شورای ولایتی بلخ که روز گذشته در مراسم تقدیر از برگزارکنندگان دهه محرم و عاشورای حسینی امسال از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف سخن می گفت، تأکید کرد که در گذشته اهل تسنن عزاداری محرم را فقط در داخل خانه و با نذر کردن تجلیل می نمودند، اما […]

رییس شورای ولایتی بلخ که روز گذشته در مراسم تقدیر از برگزارکنندگان دهه محرم و عاشورای حسینی امسال از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف سخن می گفت، تأکید کرد که در گذشته اهل تسنن عزاداری محرم را فقط در داخل خانه و با نذر کردن تجلیل می نمودند، اما امروز دوشادوش برادران شیعه خود راهپیمایی می کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، داکتر محمد افضل حدید، رئیس شورای ولایتی ولایت بلخ در همایش تجلیل از برگزارکنندگان عاشورای ۱۳۹۶ گفت: “من از دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که همایشی را برای تقدیر از نیروهای امنیتی دایر کرده، تشکر می کنم”.

 

او نیز به نوبه خود خاطرنشان کرد که به نمایندگی از مردم شریف ولایت بلخ، از نیروهای امنیتی و تکیه داران برای برگزاری خوب مراسم دهه محرم و روز عاشورا سپاس گزاری می کند.

 

آقای حدید افزود که بلخ بهترین نسخه و الگو برای تمام ولایات افغانستان است، چون دارای رهبری سالم و دلسوز می باشد و یک فرهنگ ملت سازی و اعتمادسازی در آن جریان دارد.

 

وی اضافه کرد، امروز اگر محرم به صورت باشکوه تجلیل می شود، دو علت دارد؛ نخست حضور شیعه و سنی در راهپیمایی عاشورا و دوم این که ماه محرم نقطه پیوند میان قلب های مسلمانان می باشد.

 

او می افزاید، در گذشته اهل تسنن عزاداری محرم را فقط در داخل خانه ها و با نذر کردن گرامی می داشتند، اما امروز دوشادوش برادران شیعه خود راهپیمایی می کنند.

 

رئیس شورای ولایتی بلخ گفت، افغانستان همانند باغستان گل های رنگارنگ است؛ یک گل به تنهایی نمی تواند جالب و زیبا باشد، بر این اساس، یک قوم نیز نمی تواند در افغانستان مؤثر باشد، مگر این اتحاد اقوام و وحدت به وجود بیاید.

 

وی اضافه نمود که ما در گذشته ها در مراسم عزاداری امام حسین(ع) اشتراک نمی کردیم، اما برعکس شده، من در ده شب محرم، یک شب هم در خانه حضور ندارم و این بیانگر یک فرهنگ اعتماد می باشد و مردم باید این فرهنگ را گسترش دهند.

 

حدید می افزاید، موفقیت ملت ما بر وحدت شان است؛ اگر امروز در بلخ مشکلات نیست، به دلیل آن است که مردم متحد بوده و شیعه و سنی در کنار هم مبارزه می کنند. به گفته او، اگر کوچکترین تفرقه ایجاد شد، ناامنی دامن گیر بلخ خواهد گردید.

 

وی خاطرنشان ساخت که تروریستان بدانند وحدت مردم بلخ با ۱۶ سال زحمت و تلاش به دست آمده و هرگز این اتحاد را از دست نخواهند داد.

 

همچنان رییس شورای ولایتی بلخ خطاب به ارگان های امنیتی یادآور شد که این ارگان ها به تنها قادر به تأمین امنیت نیستند، اگر امروز بلخ امن است، به سبب همکاری های مردم می باشد، چرا در دیگر ولایات امنیت نیست، چون مردم همکاری نمی کنند و اعتماد ندارند؛ مردم بلخ ضمن همکاری بالا، به نیروهای امنیتی خود اعتماد دارند.

 

وی تصریح کرد که ما در روز عاشورا ۱۳۹۶ شاهد همکاری صدها جوان با نیروهای امنیتی بودیم و ارگان های امنیتی بدون همکاری مردم، هرگز قادر به تأمین امنیت مراسم عزاداری و عاشورا نبودند.

 

افضل حدید در اخیر گفت: “من بازهم از مرکز تبیان تشکر می کنم و مسئولین امنیتی بدانند که این تحسین و تقدیر نمودن، از بلند رفتن رتبه نظامی شان با ارزش تر است و این تقدیر نامه مردم بلخ را باید روی تخم چشم خود بگذارند”.

 

وی برای مقامات امنیتی خاطرنشان ساخت که هرگونه سوءاستفاده از مقام برای ظلم و بی عدالتی قابل قبول نیست و ما در مقابل آن ایستادگی می کنیم و شاخ را می شکنیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>