• تاریخ انشار: ۴ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 17986
  • 846 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حرف نزدن و موضع نداشتن علمای حوزه و دانشگاه و عموم مردم و عدم دفاع از حق، عامل انحراف جامعه و زمینه ساز سلطه دشمن است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به مناسبت گرامیداشت از سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) مراسم باشکوهی ازسوی مرکز فرهنگی والعصر در غرب کابل، با حضور علما، دانشجویان، فرهنگیان و بانوان کابلی برگزار شد.   در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در خصوص سه شاخصه […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به مناسبت گرامیداشت از سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) مراسم باشکوهی ازسوی مرکز فرهنگی والعصر در غرب کابل، با حضور علما، دانشجویان، فرهنگیان و بانوان کابلی برگزار شد.

 

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در خصوص سه شاخصه زندگی حضرت زهرا(س) و همچنین چگونگی تطبیق این سه شاخصه میان زنان جامعه افغانستان به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

اولین شاخصه حضرت زهرا(س) خدایی بودن/اگر حضور خدا در جامعه ما کمرنگ نمی بود اینهمه مشکل نمی نداشتیم

آقای مزاری اولین شاخصه زندگی حضرت زهرا(س) را خدایی بودن ایشان عنوان کرد و گفت: تمام رفتار، گفتار  و برنامه های حضرت زهرا(س) بر اساس رضایت خداوند متعال بود.

 

وی با عنوان اینکه خدایی بودن حضرت زهرا(س)، ایشان را در تاریخ ماندگار کرد گفت: حضرت زهرا(س) در عرصه ازدواج، اولاد داری، شوهرداری، مدیریت خانواده، میدان های مبارزه، در بیرون از خانه و در همه محورهای زندگی، خداوند را در نظر می گرفت.

 

آقای مزاری در ادامه با وجود این شاخصه حضرت زهرا(س) گفت که اگر امروز جامعه ما با مشکل رو به رو است، خصوصا در عرصه خانم های جامعه، شاخصه خدایی بودن حضرت زهرا(س) درمیان مردم  کمرنگ و ضعیف به نظر می رسد.

 

وی گفت که اگر حضور خدا در جامعه ما کمرنگ نمی بود اینهمه مشکل نمی نداشتیم.

 

کشورهای غربی به بهانه توانمند سازی در تلاش برای منحرف کردن زنان جامعه هستند

ایشان با انتقاد از بهره برداری کشورهای غربی از زنان افغانستان گفت که کشورهای غربی با مصارف میلیون ها دالر، به بهانه توانمندسازی زنان افغانستان، در راستای تضعیف باورهای دینی آنان کار می کنند و سعی دارند که خدا و تمام ارزشهای مورد قبول را در منظر زنان جامعه تضعیف نموده و درنهایت جهت فکری و اعتقادی زنان را به انحراف بکشانند.

 

رئیس عمومی مرکز تبیان با اشاره به اینکه کشورهای غربی کوشش می کنند که شکل و شمایل اسلامی بودن را از وجود زنان ما بردارند، خطاب به زنان حاضر در مراسم گرامیداشت از سالروز شهادت حضرت زهرا(س) اظهار داشت: شما خانمها از عناصر مهم ساختن این جامعه هستید، شما از شخصیت های مهم و بزرگ تاثیرگذار در سطح افغانستان هستید، ازین رو  قدر خودتان را بدانید.

 

وی گفت:  اگر از هزار خصوصیت حضرت زهرا(س) حتی یک خصوصیت در وجود زنان افغانستان نهادینه شود تغییرات شگرفی در کشور به سمت ترقی و تعالی رو نما می گردد و  اگر  امروز وضعیت جامعه ما خراب است، به خاطر این است که وضعیت خانم های جامعه خراب است، اگر زنان در خانواده ها درست عمل کنند و مدیریت صحیح داشته باشند وبه تاسی از حضرت زهرا(س) بر اساس رضایت الهی عمل کنند تحول بنیادین در جامعه ایجاد خواهد شد.

 

عامل مهم عقب ماندگی، زنان جاهل یا منحرف جامعه

آقای مزاری گفت اگر امروز عقب مانده هستیم، جوانان از درون خانواده ها جذب گروه های تروریستی و حلقات مواد مخدر  گردیده، به فحشا کشیده می شوند، به عنوان عمده دلیل، ضعف مادران خانواده هاست. البته مردان هم در این حوزه وظیفه مهم دارند، مردان هم بایستی مدیریت و رهبری در سطح خانواده ها داشته باشند، اما نقش مادر و زن خیلی مهم است.

 

حضور در صحنه با محوریت دین، دومین شاخصه حضرت زهرا(س)/افراط و تفریط مانع حضور سالم زنان در صحنه

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) دومین شاخصه زندگی حضرت زهرا(س) را حضور در صحنه عنوان کرد و گفت: حضرت زهرا(س) علاوه بر اینکه فرزندانی مثل امام حسن(ع)، امام حسین(ع) و حضرت زینب کبری(س) تربیت  و تقدیم جهان بشریت نمود که همه مردم دنیا مدیون این بزرگواران می باشند، اما در عین حال،  خودش بشخصه در عرصه مبارزه و سیاست حضور جدی داشت.

photo_--_--2

وی حضور حضرت زهرا(س) در عرصه مبارزه و سیاست را باز هم با محوریت دین و خدا عنوان کرد و گفت امروز زنان افغانستان یا در صحنه حضور ندارند و یا اگر بعضا حضور پیدا می کنند، با تربیت فرزند خدا حافظی می کنند.

 

وی افزود: در کل حضور زنان در افغانستان همراه با افراط و تفریط  است و  یک حرکت معتدل اسلامی که مورد رضایت خداوند باشد و زنان مانند الگوهای ما در صدر اسلام، به ویژه حضرت زهرا(س) عمل کنند، متأسفانه در افغانستان وجود ندارد.

 

آقای مزاری اما گفت که به صورت صد در صدی نمی گویم که هیچ خانمی در صحنه به صورت سالم نیست، خانم های هم داریم که در عرصه هستند، سالم می باشند اما خیلی کم اند و اثرگذاری بالا ندارند.

 

وی عنوان داشت: در عرصه های مختلف نیاز به زنان مدیر داریم، اما در حال حاضر به دلایل مختلف این نوع زنان یا نیستند یا خیلی کم اند و یکی از دلایلی  کم بودن مدیر زن  این است که  به محض بیرون رفتن زن از خانه، به دلیل ضعف جامعه، حوزه و دانشگاه، این خانم ها جذب رسم و رسومات فرهنگ غرب می شود.

 

ایشان تصریح کرد که امروز، غرب در افغانستان چنان سیطره فکری و فرهنگی دارد که به محض اینکه زن از منزل بیرون می شود، فریفته این فرهنگ می شود و می رود به آن سمت و این خانم از محدوده حرکت های اسلامی به در شده و از دست ما می رود.

 

تاثیرگذاری زنان در صحنه با نهادینه کردن خصوصیت حضرت زهرا(س)

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه سخنان خویش گفت: معتقدم زنان افغانستان باید در صحنه حضور جدی داشته باشند ولی در عین حال معیارهای دینی خود را رعایت کنند و با حفظ عشق  به تربیت فرزند و رابطه عمیق با شوهران شان، جامعه را از وجود زنان مدیر بهرهمن بگردانند، نه اینکه به محضی که از خانه بیرون شدند، رویه و گفتار غیر اسلامی را در پیش بگیرند و اینبار به جای یک مرد با ده ها مرد ارتباط داشته، هم خانواده خود را از داشتن یک زن مومنه محروم کنند و هم خودش را از اثر گزاری در سطح جامعه به عنوان یک زن مدیر مدبر مسلمان بازبمانند.

 

وی گفت خانم ها اگر می خواهند در جامعه افغانستان قدرت مدیریت و رهبری داشته و نام ماندگار به دست بیاورند و در جهت دهی افکار مردم به سمت تعالی مادی و معنوی تاثیرگذار باشند، بایستی خصوصیت حضور در صحنه حضرت زهرا(س) را در خود نهادینه کنند.

 

دفاع از حق شاخصه سوم و مهم حضرت زهرا(س)

رئیس مرکز تبیان سومین شاخصه زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) را حمایت از حق عنوان کرد و گفت: حضرت زهرا(س) در راستای حمایت از حق باز هم به دنبال این بود که حتی جانش فدا شود اما از حق دفاع شود، حضرت زهرا(س) برای دفاع از حقِ ولایت حضور در صحنه داشت، حرف زد، سخنرانی کرد، گریه کرد، زاری کرد تا اینکه جانش را در این مسیر به خطر انداخت و شهیده این راه و این مسیر شد.

 

ایشان تصریح کرد: حضرت زهرا(س) در زمان خودش ساکت نمی نشیند، حرف می زند، موضع می گیرد و برای دفاع از حق جدی می ایستد و حاضر است در این راه بهای سنگینی  نیز بپردازد.

 

سکوت مردم عامل ضعف جامعه

آقای مزاری گفت: «حالا ما بیاییم خود را مقایسه کنیم با حضرت زهرا(س)، امروز در کشور با مشکلات مختلف مواجه هستیم، حقوق مردم پایمال می شود، حق و حقیقت نه تنها نادیده گرفته می شود، بلکه علیه آن تلاشهای مذبوحانه ای وجود دارد. ما چقدر اهل حرف زدن و آدم  احقاق حق هستیم، ما چه مقدار از حقوق مردم که  در حال ضایع شدن است دفاع می کنیم؟ ما چه مقدار از موضع حق که در این کشور در حال پایمال شدن است، حمایت میکنیم؟  اگر امروز در جامعه افغانستان مردم ما، مردم زنده باشند، شخصیت های ما، شخصیت های زنده باشند، نخبگان ما اهل سکوت نباشند، اهل حرف زدن و موضع گیری باشند، اهل دفاع از حق باشند، اهل مبارزه با باطل باشند، شرایط امروز افغانستان اینگونه که حالا است نمی‌بود.

 

حرف نزدن و موضع نداشتن علمای حوزه و دانشگاه و عموم مردم  و عدم دفاع از حق عامل دیگر انحراف و سلطه دشمن

آقای مزاری گفت: چرا امروز افغانستان هر روز بیشتر از روز دیگر رو به وخامت می گذارد؟ به خاطری که ما ساکتیم، حرف نمیزنیم، موضع نمیگیریم، مطالبات خود را در سطح ملی و بین المللی منعکس نمیکنیم، صدها حادثه در داخل افغانستان اتفاق می افتد، اما اکثر علمای ما خواب اند و خاموش، اکثر دانشگاهیان ما خوابند و خاموش. هر روز از هر طرف عملیات های انتحاری صورت می گیرد، صدها نفر و هزاران و بلکه ده ها هزار  نفر تا امروز شهید شده اند، اما کجاست فریاد عمومی علمای حوزوی ما؟ کجاست صدای شخصیت های دانشگاهی ما، عوامل اینهمه انتحاری ها کی ها هستند؟ چه دست های پشت سر این همه عملیات های انتحاری قرار دارند، چرا علما در صحنه حضور پیدا نمیکنند، بگذارید اگر کشته شدن است، یکبار برای همیشه کشته شویم و یکبار هم برای همیشه عوامل ناامنی از این کشور رخت بربندند.

 

از یخن امریکایی ها باید گرفت

وی افزود: علما، دانشمندان، نمایندگان پارلمان، دانشجویان و مردم بایستی از یخن امریکایی ها  بگیرند و از آنها سوال کنند که چرا مطابق پیمان های استراتیژیک و امنیتی عمل نمی کنید و چرا براساس وعده، با عوامل نا امنی مقابله قاطع ندارید  و چرا جلو حملات کشورهای خارجی به خاک افغانستان را نمی گیرید؟

 

امریکایی ها باید از کشور خارج شوند

حسینی مزاری با اشاره به اهداف کشورهای خارجی علیه سرزمین های اسلامی به ویژه افغانستان، گفت: مردم باید تکلیف نیروهای خارجی در افغانستان را مشخص کنند. اینها یا قادر به انجام کاری به نفع ماهستند و نمی کنند و یا از توان لازم برخوردار نیستند تا مانعی از سر راه مردم ما بردارند. در هر دو صورت حضور نیروهای خارجی در کشور نه تنها مفید نیست که به ضرر مطلق منافع ما است، پس هرچه زود تر کشور را ترک بگویند.

 

نترسیدن در راه دفاع از حق و مقابله با باطل

وی ضمن انتقاد از امضای پیمان امنیتی بین کابل ـ واشنگتن گفت که: نباید درراستای حمایت از حق و مقابله با باطل از چیزی ترسید، گرفتن جان ما دست هیچ کسی جز خدا  نیست، مردم افغانستان در این عرصه بایستی خصوصیت دفاع از حق حضرت زهرا(س) را در وجود خود نهادینه کنند و از حق دفاع کنند.

 

حسینی مزاری افزود: عدم وجود خصوصیت دفاع از حق حضرت زهرا(س)  در میان مردم، امروز ما را گرفتار کرده، مسائل مختلف در افغانستان مطرح است، اما صحبت نمی شود، موضع گیری نمی شود.

 

علاوه بر شکایت از جنایت کاران جنگی از موسسان و حامیان تروریسم نیز شکایت شود/امریکا و اسرائیل در راس تاسیس و حمایت از گروه های تروریستی

وی در بخشی دیگر از صحبت های خویش به شکایت عده ای از مردم افغانستان از جنایتکاران جنگی به دادگاه لاهه اشاره کرد و گفت: تعدادی امضا جمع کردند و در دادگاه لاهه علیه جنایتکاران جنگی شکایت کردند اما شما تنها از کسانی شکایت کردید که مباشر عملیات های انتحاری و جنگ های خونین داخلی بوده، آیا از حامیان اینها هم شکایت کردید؟ آیا از کسانی که به وجود آورنده گروه های تروریستی بوده اند، هم شکایت کردید یا خیر؟ امروز بایستی از امریکا شکایت شود، امریکا در راس تاسیس و حمایت از گروه های تروریستی در دنیا قرار دارد، رژیم اسراییل امروز در راس گروه های تروریستی قرار دارد، آیا مردم افغانستان، شخصیت های ما، بزرگان ما از این دو حکومت و دولت هم شکایت کردند یا نکردند و نیز از سایر دولت های منطقوی که پشت سر گروه های تروریستی هستند، آیا از اینها هم شکایت شده یا خیر؟ چرا ما ساکتیم  و  و دراین رابطه مواضع روشن، جهت دهنده و دفاع کننده از حق نمیگیریم؟.

 

در تذکره های الکترونیکی ینام قومی ذکر نشود و اگر می شود از همه اقوام ذکر شود

امروز بحث تذکره های الکترونیکی بحث روز کشور است، چرا در این عرصه صحبت اساسی وجود ندارد، یک عده ای بلند شده اند که ما این تذکره ها را نمیخواهیم، چرا نمیخواهیم؟ بخاطر اینکه نام یک قوم در این تذکره ذکر شده است،  نام سایر اقوام نیست، خب چرا دولت و حکومت حرف نمیزند، چرا در مقام پاسخگویی درست بر نمی آید؟ چرا شخصیت ها و مسوولین کشور در این رابطه حضور ندارند و موضع نمیگیرند، حرف ما این است به حکومت افغانستان که اگر بحث اقوام است، همه اقوام در تذکره الکترونیکی ذکر شود، اما اگر بحث اقوام مطرح نیست، هیچ قومی در تذکره های الکترونیکی ذکر نشود.

 

فریاد اقوام شنیده شود

ایشان خطاب به آقای عبدالله و اشرف غنی گفت: ممکن است ما یک عده‌ی محدود از اقوام کم جمعیت داشته باشیم که این حرف ها را بزنند، باید پاسخ این افراد محدود از سوی رهبران حکومت داده شود، به این دلیل نام قوم شما نیست، بیایید پاسخ بگویید، بیایید تحلیل کنید و اقوام و مردم را قانع کنید.

 

نشنیدن خواست اقوام به نفع کشور نیست

وی مجددا خطاب به رهبران حکومت افزود: رهبران محترم حکومت وحدت ملی! هر لحظه در برابر اقوام و مردم موضع نگیرید، هر چه داد زده میشود، هر چه حرف زده میشود از سنگ صدا  در  می آید، اما از حکومت صدا در نمی آید و در راستای توجیه و تحلیل گپ زده نمیشود و با وجود این بی اهمیتی ها، آهسته آهسته کشور در موقعیت انفجار و سرپیچی های مدنی قرار میگیرد و این به نفع کشور نیست.

 

برای رسیدن به خواستها از راه های معقول استفاده شود

حسینی مزاری اظهار داشت: من به همه اقوام، به همه جریان ها و به همه شخصیت ها پیشنهاد می کنم که از خویشتنداری و حرکت های معقولانه در این راستا استفاده کنند و حرکت های مدنی سالم را در پیش داشته باشند و در راستای تحقق خواسته های خودشان مبارزات سالم اسلامی را در پیش بگیرند و منافع ملی و منافع همه اقوام افغانستان را در نظر داشته باشند، چون امروز کشور در موقعیتی نیست که تحمل خیلی از مشکلات را داشته باشد.

 

پس راه رهایی از بحران  و حرکت به سوی تعالی مادی و معنوی؛ خدایی بودن، حضور درصحنه با محوریت دین و دفاع از حق و مقابله با باطل

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در جمع بندی سخنان خویش گفت: برای رهایی از مشکلات و حرکت به سوی تعالی مادی و معنوی به ویژه سه خصوصیت  حضرت زهرا(س) را در وجود خود نهادینه کنیم: اول باید خدایی باشیم، دوم، در صحنه حضور داشته باشیم و حضور ما هم  بر مبنای احکام الهی باشد، سوم  باید از سکوت بی مورد اجتناب کنیم و حرف بزنیم و موضع بگیریم و از حق دفاع  و در برابر باطل قیام کنیم.