• تاریخ انشار: ۱۵ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18736
  • 809 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حرکت بشر به سوی تکامل و عقلانیت از زمینه های ظهور حضرت مهدی(عج)، است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان انتظارعالمانه؛ نقش آگاهی بخش علما از غیبت تا ظهور از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و مدرسه حضرت امام امیر المومنین(ع) به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج) در کابل برگزار شد. در این گفتمان […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان انتظارعالمانه؛ نقش آگاهی بخش علما از غیبت تا ظهور از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و مدرسه حضرت امام امیر المومنین(ع) به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج) در کابل برگزار شد.

در این گفتمان پیرامون نقش انتظار ظهور و فلسفه مهدویت و همچنین نقش آگاهی دهی نخبگان به خصوص علمای دین در جامعه به بحث و بررسی گرفته شد.

حجت الاسلام و المسلمین “سید حسین محسنی” استاد حوزه علمیه و کارشناس این گفتمان ابتدا به معنی و مفهوم انتظار پرداخته گفت: از نظر اهل قلم و تحقیق انتظار به معنی آمادگی برای یک واقعه و یا حادثه است و یا به عبارت دیگر منتظر به کسی گفته می شود که از وضعیت موجود نا راحت بوده و برای بهبود آن تلاش می کند.

وی در ادامه افزود: انتظار متشکل از دو عنصر مهم می باشد یکی منفی و دیگر مثبت.

عنصر نفی همان بیگانگی از وضع موجود و عدم نا راحتی از نا هنجاریهای اجتماعی می باشد، اما عنصر دوم تلاش نمودن برای بهتر شدن وضع موجود و از بین بردن پدیده های منفی از جامعه است.

آقای محسنی سپس به موضوع گفتمان پرداخته گفت: انتظار عالمانه در حقیقت همان جنبه مثبت است که افراد جامعه به خصوص علما و دانشمندان وضعیت موجود را درک کرده و برای آماده سازی زمینه حکومت عدالت گستر جهانی تا زمان ظهور تلاش کنند.

علاوه بر آن به گفته این عالم دینی دو نوع اعمال در زمان غیبت و انتظار بسیار سرنوشت ساز است یکی ترک هرگونه همکاری با مظاهر ظلم و فساد و از طرف دیگر خود سازی و آمادگی های جسمی و روحی، مادی و معنوی برای تشکیل یک حکومت عدل جهانی که به نام نامی ختم اولیا حضرت مهدی موعود(عج) رقم خواهد خورد.

به عقیده آقای محسنی، در زمان غیبت نقش آگاهی دهی علما تعیین کننده و سر نوشت ساز است، اما با تاسف که امروزه با نبود کدرهای متخصص و یا به خاطر غفلت هایی که در میان علما وجود داشته و دارد به خصوص درافغانستان، آگاهی دهی درست به مردم در رابطه با مسئله مهدویت داده نشده است و تصور اغلب مردم این است که در زمان ظهور حضرت تمام دنیا پر از جور و ظلم می شود و حضرت گویا همه ظالمین را از دم تیغ می گذراند و فقط خودش می ماند و یک عده محدود در اطراف ایشان درحالیکه این پرداشت غلط است.

به گفته او، حکومت حضرت مهدی موعود(عج) زمانی در روی زمین برقرار می شود که مردم از ظلم و ستم سلاطین و اربابان جور به ستوه آمده و از برنامه های صد در صد اسلامی امام(عج) برای زندگی بهتر استقبال می کنند هرچند که ممکن است یک عده قصد مقاومت و در برابر برنامه های سازنده امام ایستادگی کنند اما قطعاً دوام نمی آورند، یا کشته می شوند و یا هم تسلیم.

این عالم دینی همچنان ابراز داشت؛ بر اساس آیات و روایات و وعده قطعی خداوند، در آخر الزمان دین حق برهمه ادیان وعقایید و باور ها پیروز می شود و نیاز نیست که امام به جبر مردم را به اسلام دعوت کند و یا از دم تیغ بگذراند.

آقای محسنی در پاسخ به اینکه با در نظرداشت شبهه افگنی ها و زیر سوال بردن وجود نا زنین حضرت امام زمان(عج) از نظر زمانی چقدر این امر قطعی است و پاسخ این شبهات چیست گفت: ظهور یک منجی در آخرالزمان از نظر تمام ادیان یک اصل پذیرفته شده است و شکی در آن وجود ندارد. از نگاه زمانی و طول عمر نیز چه از نگاه طبی و چه عقلی و شرعی مشکل حل شده است اما برای سررسیدن این زمان و تعجیل ظهور حضرت منتظران باید دعا کنند و از خداوند بخواهند تا این زمینه هر چه زود تر فراهم گردد.

اما به باور محسنی تنها دعا کردن علت تامه ظهور امام(عج) نیست بلکه کارهای عملی آمادگی و فراهم کردن زمینه علت و دلیل اساسی ظهور یک منجی و احیاگر دین خدا در روی زمین است.

او همچنان اظهار داشت: یکی از عواملی که می تواند زمینه را برای ظهور فراهم کند امید داشتن منتظران به آمدن آن حضرت است، زیرا نا امیدی علاوه بر پیامدهای نا گوار که در زندگی دارد از گناهان درجه دوم شمرده شده و بسیار خطرناک است و معمولاً این گناه کاران است که قطع امید می کنند و هیچ انگیزه ی برای یک زندگی هدف مند ندارند.

برعکس اگر روزنه ی امیدی باز شد انسان تلاش می کند و به اثر تلاش می تواند به آن هدف عالی و آرزوهای زندگی خود برسد، پس یکی از راه های آمادگی برای ظهور حضرت امید است.

آقای محسنی با اشاره به اینکه یکی از راه های زمینه سازی برای ظهور حضرت مهدی موعود(عج) انجام واجبات و ترک محرمات می باشد افزود:

 

وقتیکه در جامعه حرمت شکنی ها وجود داشته باشد، امر به معروف و نهی از منکر متروک گردد زمینه برای ظهور حضرت بوجود نمی آید و قطعاً اراده خداوند نیز بر آن قرار نخواهد گرفت.

او در ادامه سخنان خود به نقش علمای دین در جهت زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر(عج) تاکید کرد و گفت: از زمان غیبت تا زمان ظهور علما به خصوص فقها و مجتهدین وظیفه بس سنگینی را به عهده دارند، زیرا اینها به عنوان پرچمداران دین می توانند مردم را به سوی مسیر حق رهنمون و با قوانین الهی آشنا کنند تا در جوامع بشری ظرفیت پذیرش حکومت عدل الهی بوجود بیاید.

محسنی اضافه کرد: علما وظیفه دارند که در زمان غیبت خرافات را از جامعه برچینند و عقلانیت را حاکم بسازند و همچنین روایات ضعیف شبهه ناک و اغوا کننده را در رابطه با ظهور حضرت مهدی(عج) از روایات صحیح و متواتر جدا کنند و مردم را درمسیر آگاهی قرار دهند تا زمینه حکومت عدل جهانی فراهم شود.

او تاکید کرد که هرچه بشر رو به پیشرفت حرکت کند و عقلها تکامل کرده زندگی مسالمت آمیز را برای انسانها عرضه کند، زمینه ظهور حضرت بیشتر فراهم می شود، نه با جنگ و خونریزی، انتحار و انفجار و استخوان شکنی ها، که امروز متاسفانه در بسیاری از جوامع اسلامی این حالت حاکم است.

اما به باور وی با تمام این نا هنجاریها و نا بسامانی های موجود مقتضی طبیعت انسان، زندگی مسالمت آمیز وتحقق عدالت است که زمانی تحت پرچم امام عصر(عج) بوجود خواهد آمد.

لازم به ذکر است که این محفل با قرات مقاله ها و سروده ها و همچنین اشعار مولودی به مناسبت سالروز ولادت با سعادت حضرت حجت ابن الحسن العسکری(عج) همرا بود.