• تاریخ انشار: ۱۴ حمل ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6649
  • 1,337 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حرکت هماهنگ و متحد علما بیشتر از زمانی ضروری می باشد/ مرکز تبیان عضو فعال و رسالت شناس اصحاب فرهنگ و رسانه می باشد

آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی گفت: در جامعه و عصر امروز حرکت هماهنگ و متحد علما بیش از هر زمانی ضروری می باشد، چرا که دفاع اسلام در هر نقطه از دنیا برای ما افتخار بوده و اگر آنها{علما} به خواب بروند، جامعه به خواب می رود. به گزارش خبرگزاری آوا، آیت الله هاشمی […]

آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی گفت: در جامعه و عصر امروز حرکت هماهنگ و متحد علما بیش از هر زمانی ضروری می باشد، چرا که دفاع اسلام در هر نقطه از دنیا برای ما افتخار بوده و اگر آنها{علما} به خواب بروند، جامعه به خواب می رود.

به گزارش خبرگزاری آوا، آیت الله هاشمی ارزگانی که در گفتمان آزاد ” ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسئولیت علما” در مشهد مقدس سخن می گفت، با تاکید بر انجام کار هدفمند و منسجم تصریح کرد: مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، عضو فعال و رسالت شناسِ اصحاب فرهنگ و رسانه در طول فعالیت خویش می باشد و این نشست یکی از نمونه های بارز آن می باشد.

 

روز گذشته گفتمان آزاد “ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسوولیت علما” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس با حضور علما برگزار شد.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی با بیان اینکه یکی از بهترین نشست هایی که در سالیان اخیر به مناسبت سالروز ولادت حضرت زهرا (س) برگزار شده همین جلسه می باشد، خاطر نشان کرد: این نشست نشانه ی کمال بوده و می توان با تمام وجود درک و حس کرد که ما نسبت به گذشته به قله های روشن و دقیق افق دست یافته ایم.

 

این مدرس حوزه علمیه گفت: ارزش فاطمی، به همان معنایی است که ما به کار می بریم یعنی اگر نباشد ما نمی توانیم در زندگی حضرت زهرا سبک و سنگینی کرده و مطالب را در رفیع ترین جایگاه آن قرار بدهیم.

 

وی خاطر نشان ساخت: انسان باید همواره توجه داشته باشد آنی که در قله است و همه ی تلاش ها را در راه آن صورت میدهد بی گمان چیزی جزو ولایت نداشته و ندارد.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی یاد آور شد: امیر المومنین علی (ع)،امام بر حق است و هرگز برای رسیدن به ولایت تلاش نکردند چرا که امام علی (ع) امام تعین شده از سوی خداوند بود .

وی افزود: اما آن امامتی که در راس ارزش های فاطمی به حساب می آید، امامت عینی است که باید به درستی بیان شود و قرآنی که در متن زندگی ما وجود دارد در قالب شکل امام بروز پیدا می کند.

 

این پژوهشگر حوزه دینی عنوان کرد: ولایت علی(ع)، ولایت پیشوایی است، چرا که امامان دیگر به دنبال آن آمده اند و ایشان قرآن ناطق و قرآن مجسم بوده و باید به عنوان راهبر عملی مردم باشند و این همان ارزش های فاطمی است که نشان می دهد امامت و ولایت باید بر اساس ولایت عینی باشد نه ولایت باوری.

 

وی با بیان اینکه صورت و پهلوی حضرت فاطمه زهرا (ص) رنج های بسیاری را پذیرفت برای این که حضرت علی (ع) پیشوا و رهبر عمل جامعه باشد ابراز داشت: امامت و پیشوایی امام علی(ع) و خط روشن بندگی در مبارزه با نفی و عبودیت خداوند تحقق پیدا می کند از این رو امام علی باید به عنوان پیشوا و رهبر عملی جامعه باشند.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی گفت: آن چیزی که دنیای امروز استکبار در برابر آن ایستادگی می کند شیعه زمان شاه نیست ،شیعه که نماز خوان باشد نیست ،یا سنی که خلیفه دوم را خلیفه می داند نیست، بلکه یک پرچم مشخص و افراشته و راه روشن است که می خواهد از یک سوی به طرف خداوند و از طرف دیگر به مبارزه علیه استکبار فرا بخواند .

 

او بیان داشت: در جامعه وعصر امروز ضرورت حرکت هماهنگ و متحد علمای شیعه و مسلمان ها باید بیشتر از همه زمانها باشد چرا که حرکت هماهنگ علما امری بسیار ضروری است و اگر آنها به خواب بروند جامعه به خواب می روند و اگر همواره پیش رو باشند جامعه نیز در پی و مسیر آنها حرکت خواهند کرد.

وی افزود: امروز علما در صورتی موجودیت و علمشان معنا پیدا می کند که در امتداد ارزش های فاطمی ،ولایت منسجم ،پرچم روشن و مشخص که امروزه حامی و پشتیبان ارزش های فاطمی می باشند حرکت و خود را در امتداد این مسیر عیار بکشند.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی ادامه داد: افغانستان هنوز قلب تپنده ی دنیا و تشیع است ،این که امروزه گفته می شود فرزندان شما بازوی پر توان دفاع از تشیع و اسلام در نقاط مختلف دنیای اسلام هستند برای شما افتخارست ،یعنی شما هنوز زنده ای ما هنوز نمرده ایم واین گونه است که عالمان ما همواره پیش قراولی جامعه را به عهده دارند.

 

او خاطر نشان کرد: امروز در کشور سوریه ،یمن وعراق همه چشم به بازوان فاتح شما برادران مسلمان دوخته اند و ما باید هویت خود را پاس بداریم و به این مزیت افتخار و حافظ این فرصت باشیم .

وی ابراز داشت: علمای بزرگوار ما نیز باید مانند پیشینیان و خلف صالح در جایگاه رفیع و بلند هدایت گری جامعه و در یک ساختار جمعی متحد و هماهنگ بایستند و امیدواریم این حرکت آغازی باشد برای تشکل بین علما و ایجاد یک حرکت هماهنگ در بین آنها.

آیت الله هاشمی در پایان گفت: اگر بخواهیم در برفراشته شدن پرچم ولایت به نتایج مطلوب برسیم این است که درانتظار ظهورمهمترین نتیجه این ولایت حضرت مهدی (عج) فرزند عزیز حضرت زهرا (س) که عدالت گستر هستی می باشد نهایت تلاش خود را بکنیم و همواره پشتیبان ولایت باشیم.

 

شایان ذکر است، همزمان با سالروز میلاد حضرت زهرا(س)، ولادت حضرت امام خمینی(ره) و روز زن، گفتمان(ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسؤلیت علما) با حضور جمعی از علمای شاخص از سوی دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار گردید.

در ابتدای گفتمان، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدموسوی مسؤل دفترنمایندگی مرکزتبیان در مزار شریف به حاضران خیر مقدم گفت و موضوعات مورد طرح گفتمان را عنوان کرد و سپس حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی حسینی به قرائت قرآن کریم پرداخت و در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری به ایراد مطالب خود پرداخت. وی ضمن صحبت حول فرهنگ فاطمی، اثرات آن در جامعه و طیف موظف به تبلیغ و ترویج آن، پیشنهادات مهمی در راستای بالارفتن ظرفیت کار و فعالیت علما ارائه کرد.

 

سپس، آیت الله ساجدی، حجت الاسلام والمسلمین ملکوتی تبار، رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی، دکتور سیدعبدالحمید معصومی، سیدجواد وحیدی رئیس مرکزمهدویت در هرات، سیدهادی بلخی از شخصیتهای برجسته جهادی شمال و آیت الله سیدمحمدهاشمی ارزگانی و نیز دکتر سیدمحمدحسینی، به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند. قرار بر این شد، گفتمان تا گرفتن نتیجه نهایی در مقاطع مختلف ادامه یابد.