• تاریخ انشار: ۲۵ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11305
  • 973 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسد سرمنشاء بسیاری از بدی ها و گناهان است

حجت اسلام والمسلمین سید کبیر حسینی در جلسه درس اخلاق اسلامی که در دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد، به بیمارهای جسمی و روانی و زیان های خطرناک “حسد” اشاره کرد و حدیثی از امام علی(ع) را نقل نمود که فرمودند: اگر می خواهید جسد شما سالم باشد، از حسد […]

حجت اسلام والمسلمین سید کبیر حسینی در جلسه درس اخلاق اسلامی که در دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد، به بیمارهای جسمی و روانی و زیان های خطرناک “حسد” اشاره کرد و حدیثی از امام علی(ع) را نقل نمود که فرمودند: اگر می خواهید جسد شما سالم باشد، از حسد دوری کنید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت اسلام والمسلمین سید کبیر حسینی در نشست این هفته درس اخلاق مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، حسد را یکی از صفت های رذیله نفسانی برشمرد و گفت: “حسد در حقیقت نقطه مقابل غبطه است، زیرا انسان حسود در صدد زائل کردن نعمت از دیگران است، اما کسی که غبطه می خورد، تلاش می کند که خود را هم سطح طرف مقابل قرار دهد، نه به امید این که نعمت از او سلب شود”.

 

به گفته او، با در نظرداشت این که قرآن و روایات معصومین(ع) نسخه شفابخش برای تداوی بیماری حسد است، شناختن ریشه ها، نشانه ها و هچنین زیان های آن باید در زندگی مورد توجه و عمل و همچنان تطبیق درست قرار گیرد.

 

حجت الاسلام حسینی در ادامه بحث امروز به برخی از ریشه ها وعوامل حسد پرداخته و گفت: “عداوت، تبکر و خودخواهی(خود بزرگ بینی)، ترس از این که بهره‌مندی دیگران از نعمت های خداوند سبب آسیب به او شود، بخل، طمع و … از ریشه ها و عوامل عمده حسد به شمار می رود”.

 

این استاد اخلاق به ضررها و پیامدهای ناگوار حسد نیز اشاره کرد و گفت، ناراحتی همیشگی در زندگی، یکی از زیان های حسد می باشد و در این زمینه حضرت امام علی(ع) گفته است: “حسد بدن را ذوب می کند و باعث تلخ کامی می شود”. همچنین امام صادق(ع) نیز در این زمینه گفته است: “انسان حسود هرگز راحت نیست”.

 

به گفته این عالم دینی، ناکامی از زیان های دیگر حسد می باشد، زیرا شخص حسود به آرزو و انتظار این که نعمت از دیگران زایل شود، وقت خود را تلف می کند که در نتیجه خود ضرر دیده و ناکام می ماند. در این زمینه نیز حضرت امام صادق(ع) گفته است: “شخص حسود پیش از آن که به دیگران ضرر برساند، به خود ضرر می زند”.

 

به گفته حجت الاسلام و المسلمین حسینی، بیماری جسمی و روانی از زیان های خطرناک دیگر حسد است و امام علی(ع) در این زمینه می فرماید: “اگر می خواهید جسد شما سالم باشد، از حسد دوری کنید”.

 

او به روایتی دیگری از امام علی(ع) درباره حسد اشاره کرد و گفت: آن حضرت می فرمایند: “آفرین بر حسد که چقدر عادل است، زیرا برای نابودی اول از صاحب خود شروع می کند”. وی ادامه داد: انسان حسود هرگز راضی و آرام نمی شود، مگر این که خود بمیرد و یا این که تصادفا نعمت از دیگری زایل شود.

 

به گفته این عالم دینی، حسد باعث تنهایی می شود و تنهایی نیز سبب شکست انسان می گردد، زیرا انسان حسود اکثر نیرو و انرژی خود را صرف حسد می کند و نمی تواند برای پیشرفت، رفاه و آسایش در زندگی کاری کند.

 

به گفته او، یکی از خطرناکترین زیان های حسد این است که ایمان را می سوزاند، به گفته معصوم(ع) حسد ایمان را می سوزاند، همان گونه که آتش، هیزوم را می سوزاند.

 

وی با ابراز این که بزرگان دین و ائمه معصومین(ع) به مسلمانان تأکید کرده اند آرزوی زایل شدن نعمت از دیگران را نداشته باشید، خاطرنشان کرد که این صفت ناپسند سرمنشاء بسیاری از بدی ها و گناهان است.

 

در حالی درس اخلاق این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مورد حسد بود که هفته گذشته صفت تکبر به بحث و بررسی گرفته شده و پیامدهای و زیان های آن بیان گردیده بود.