• تاریخ انشار: 9 مارس 2019
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 24339
  • 507 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی‌مزاری: اگر امروز به داد مردم مسجدسبز نرسیم فردا دیر است و این مصیبت دامن‌گیر همه ما خواهد شد

محاصره و در معرض خطر قرار گرفتن هر نقطه و منطقه‌ای از افغانستان، مصیبتی برای کل کشور است و قطعا آثار منفی آن دامنگیر تمام مردم خواهد شد. وضعیت مسجد سبز در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل نیز که مردم آن در زمان جهاد حماسه‌ها آفریدند و امروز در معرض تهاجم طالبان قرار دارد زنگ خطر […]

محاصره و در معرض خطر قرار گرفتن هر نقطه و منطقه‌ای از افغانستان، مصیبتی برای کل کشور است و قطعا آثار منفی آن دامنگیر تمام مردم خواهد شد. وضعیت مسجد سبز در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل نیز که مردم آن در زمان جهاد حماسه‌ها آفریدند و امروز در معرض تهاجم طالبان قرار دارد زنگ خطر جدی را برای مناطق پیرامونی به صدا در آورد. اگر چه لازم است تا در راستای نجات مردم این خطه از جنایات احتمالی طالبان اقدامات جدی روی دست گرفته شود، اما باید توجه داشت که سقوط مسجد سبز زمینه را برای سقوط ولایت سرپل و حومه نیز فراهم خواهد کرد.

 

این مطلب توسط حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در دیدار با جمعی از علمای فاضل و دردمند سرپلی عنوان گردید.

 

وی گفت: حوادث گذشته ثابت کرده است که وقتی محلی به دست طالبان می‌افتد از کشته‌ها پشته ساخته می‌شود و مردم مسجد سبز سانچارک نیز در معرض این جنایت قرار دارند، ازین رو بزرگان و دلسوختگان مردم بایستی هرچه سریع‌تر حرکت جدی نموده به کمک مردم مسجد سبز بشتابند. در غیر آن مردم این ناحیه پس از شکست در برابر طالبان و سقوط محل زندگی‌شان به دست این گروه، قتل عام خواهند شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حسینی مزاری افزود: سقوط مسجد سبز به معنای باز شدن راه بیشتر برای سقوط ولایت سرپل است و آن‌گاه ولایت بلخ هم در معرض سقوط قرار خواهد گرفت، به همین لحاظ می توان گفت که سقوط مسجد سبز حتی به معنای سقوط ولایات بامیان و دایکندی نیز خواهد بود.

 

وی با انتقاد از انفعال برخی، گفت: اگر در گذشته این روحیه وجود می‌داشت که در برابر وارد شدن مصیبت به مردمی از ولسوالی‌ها و ولایات کشور، حساسیت به خرج داده می‌شد و برای بیرون کردن مردم آن مناطق از بحران و مصیبت تلاش و ابتکاری صورت می‌گرفت، قطعا امروز بحران، تنش، جنگ و ناامنی فراگیر نمی‌گردید.

 

nf00181041-1

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: حالا هم دیر نشده، بایستی از هر راه ممکن دست به کار شد و از یک‌سو نیروهای دولتی را تشویق کرد که سریع وارد عمل شوند و از سوی دیگر به کمک مردم محل شتافت تا آنها خود با داشتن امکانات نظامی و اقتصادی در برابر تروریسم بین‌المللی بایستند و از خود و محل سکونت خویش دفاع کنند.

 

وی تصریح کرد: همگان باید بدانیم که فردا دیر است و اگر امروز به داد مردم مسجد سبز رسیده نشود، این مصیبت دامنگیر همه ما خواهد شد و آنگاه کسی نیست که به فریاد ما نیز برسد.

 

حسینی مزاری هرگونه همکاری را در راستای بازتاب خواست علمای سرپل و نیز مردم در بند مسجد سبز اعلام کرد و گفت: وظیفه ایمانی و انسانی همه است که دست به دست هم بدهیم و برای مردم رنج‌دیده‌ی خود کمکی هرچند اندک فراهم کنیم تا هر چه زودتر تهدیدها از سر مردم ما رفع گردد.

 

قبل از صحبت ایشان، حجج اسلام والمسلمین محمد عبادی جوزجانی مسئول هیئت مذهبی علمدار کربلای قم و محمدجان قربانی عضو این هیئت به انگیزه‌ی خود از دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری پرداخته و سپس گزارشی از وضعیت مسجد سبز و تنگ‌تر شدن محاصره این منطقه از سوی طالبان و ضرورت کمک فوری به مردم آن ارائه نمودند و خواهان جدی تلاش در این راستا گردیده و از آقای مزاری درخواست نمودند تا به هر نحو ممکن زمینه‌ی ارسال کمک‌های مختلف به مردم مسجد سبز فراهم گردد.

 

گفتنی است که این دیدار در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، نمایندگی شهر قم صورت گرفت.