• تاریخ انشار: ۲ حوت ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 23888
  • 543 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی‌مزاری: مهاجرین مقیم دلیجان از وجود برخی مشکلات گلایه دارند

مهاجرین افغانستانی مقیم ایران از شرایط بهتر زندگی نسبت به مهاجرین مقیم سایر کشورها برخوردارند و جمهوری اسلامی ایران طی ۴ دهه با وجود مشکلات عدیده، همچنان بر پذیرایی بهتر از مهاجرین پای می‌فشارد و در این راستا خدمات متنوعی ارائه کرده است، اما وجود برخی مشکلات سایه بر تمامی خدمات ایران انداخته تا جایی […]

مهاجرین افغانستانی مقیم ایران از شرایط بهتر زندگی نسبت به مهاجرین مقیم سایر کشورها برخوردارند و جمهوری اسلامی ایران طی ۴ دهه با وجود مشکلات عدیده، همچنان بر پذیرایی بهتر از مهاجرین پای می‌فشارد و در این راستا خدمات متنوعی ارائه کرده است، اما وجود برخی مشکلات سایه بر تمامی خدمات ایران انداخته تا جایی که مهاجرین آن خدمات خوب را ندیده و همواره از کوتاهی‌های دست‌اندرکاران نظام اسلامی گلایه و شکایت دارند. یکی از مجموعه مهاجرینی که از وجود برخی مشکلات گلایه دارند مهاجرین مقیم دلیجان از توابع ولایت اراک می‌باشند.

 

هیئات مذهبی و تعدادی از تشکل‌های فرهنگی وابسته به مهاجرین افغانستانی شهرستان دلیجان از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری دعوت به عمل آورد تا با حضور در این شهرستان و ملاقات حضوری با مهاجرین مقیم این شهرستان از نزدیک در جریان مشکلات قرار گرفته و جهت حل آن با مقامات ذیربط جمهوری اسلامی دیدار و ملاقات نماید.

 

این سفر در ۲۸ جدی ماه گذشته صورت گرفت و طی آن ضمن حضور رئیس مرکز تبیان در همایش بزرگداشت شهدای ۷ جدی سال ۹۶ کابل، در اولین اقدام با امام جمعه دلیجان جناب حجت الاسلام و المسلمین غفوری صحبت نمود.

 

nf00180069-1

 

در این دیدار، حسینی مزاری ابتدا از خدمات گسترده و خوب جمهوری اسلامی به مهاجرین افغانستانی مقیم ایران تشکر و سپاس گفته، سپس به اهمیت افغانستان و مهاجرین آن در ایران پرداخته، آنگاه به وجود برخی مشکلاتی اشاره کرد که اگر چه کوچک‌اند و ناچیز و حل آن برای مقامات جمهوری اسلامی کار سختی نیست اما برای مهاجرین دشواری‌های زیادی را خلق نموده‌اند.

 

رئیس مرکز تبیان به مشکلات تردد اشاره نموده گفت: وقتی مهاجری بخواهد به مثلا  شهر قم که فاصله چندانی با دلیجان ندارد، سفر کند، اول باید به ارگان مربوطه به دلیجان مراجعه کند، سپس او را به مرکز استان یعنی اراک مراجعه داده، مهاجر مجبور است با صرف وقت و هزینه‌ی زیاد بار سفر ببندد و نامه‌ی تردد خود را با سپردن کارت آمایش دریافت کند و عازم مسافرت شود و هنگام بازگشت مجددا بایستی همین مسیر را طی نماید و ابتدا به دلیجان رفته سپس به اراک برود و کارت آمایش خود را دریافت کند. طبعا پی گرفتن این روند سختی‌های زیادی در برابر مهاجر قرار می‌دهد.

 

حسینی مزاری در خصوص وضعیت کاری مهاجرین در دلیجان گفت: مأمورین اداره کار در مواجهه با کارگران مهاجر در این شهرستان می‌گویند باید در دستان کارگر افغانستانی بیل، کلنگ و یا فرغون (غلطک) باشد در غیر آن اگر فرد مهاجر در هر کار دیگری مشغول باشد بایستی روزی ۱۸۲ هزار تومان جریمه بپردازد که خودم شاهد این جریمه‌ها بودم.

 

وی در خصوص برگزاری مراسم‌های مهاجرین دلیجان به ویژه مراسم ترحیم نیز بیان کرد: این اجازه برای مهاجر وجود ندارد که مراسم ترحیم را در مساجد دلخواه و نزدیک منزل خود برگزار کند، چرا که از طرف ارگان‌های ذیربط تنها ۳ مسجد به مهاجرین اختصاص داده شده تا حتی مراسم ترحیم مهاجرین، آن هم با مجوز، فقط در همین سه مسجد برگزار گردد. همچنین مهاجرین اجازه عزاداری در شهر به ویژه در ماه‌های محرم و صفر را ندارند و محدودیت‌های عجیب و غریبی بر مهاجرین این شهرستان اعمال می‌گردد که حتی شنیدن آن برای اینجانب دشوار است چه رسد به مهاجرینی که این دشواری‌ها را با گوشت و پوست خود لمس می‌کنند.

 

n00180069-b

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان ریز مشکلات فراروی مهاجرین و اهمیت رفع آنها و ایجاد تسهیلات بیشتر در اختیار مهاجرین از امام جمعه دلیجان درخواست نمود تا با ورود در صحنه در راستای حل این مشکلات اهتمام ورزیده، دل مهاجرین را شاد و شرایط دلبستگی عمومی را به انقلاب اسلامی و نظام الهی ایران فراهم آورد.

 

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین غفوری، امام جمعه شهرستان دلیجان از حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری و هیئت همراه در دلیجان به ویژه دفتر امام جمعه، تشکر و سپاس گفته، آنگاه از شنیدن مسائل مربوط به افغانستان به ویژه وضعیت مهاجرین، از یکسو اظهار خوشی نموده که با صراحت کامل بیان گردید و از سوی دیگر باعث ناراحتی و رنجش خاطر ایشان شد که هنوز نیز مهاجرین عزیز افغانستانی از وجود مشکلات رنج می‌برند.

 

وی از اهمیت ادامه‌ی تعامل مسئولین افغانستانی با مقامات ایرانی یادآوری نموده گفت: چنین نشست‌ها و بیان دیدگاه‌ها و خواست‌ها و مشکلات مهاجرین، به مسئولان ایرانی کمک می‌کند تا کاستی‌ها را برطرف نموده، در جهت فراهم کردن زمینه‌های ایجاد تسهیلات بیشتر تلاش جدی‌تری به خرج دهند.

 

آقای غفوری با اظهار قدردانی از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری بابت بیان صریح مشکلات مهاجرین مقیم دلیجان، وعده سپرد تا با مقامات ذیربط صحبت نموده، در جهت رفع مشکلات یاد شده تلاش نموده، برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود مهاجرین کار درخوری انجام دهند.

 

 

 

حسینی مزاری و هیئت همراه پس از این دیدار عازم محل اقامه نماز جمعه گردیده و همراه با سایر مؤمنین به استماع خطبه‌های نماز جمعه توسط حجت‌الاسلام والمسلمین غفوری و اقامه نماز جمعه به امامت ایشان پرداخت.

nf00180069-3