• تاریخ انشار: ۳ جدی ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5537
  • 2,032 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری از نمایندگی آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کل افغانستان استعفا داد

حسینی مزاری بعد از ۳ سال و حدود ۹ ماه فعالیت به عنوان نماینده حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان از سمتش استعفا داد. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ۱۰ حمل ۱۳۹۱ حکم نمایندگی حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری از سوی آیت الله العظمی مکارم شیرازی نوشته شده و به وی […]

حسینی مزاری بعد از ۳ سال و حدود ۹ ماه فعالیت به عنوان نماینده حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان از سمتش استعفا داد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ۱۰ حمل ۱۳۹۱ حکم نمایندگی حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری از سوی آیت الله العظمی مکارم شیرازی نوشته شده و به وی تفویض شد و در ۲۶ حمل همان سال بود که حضرت آیت الله دکتر سید محمد حسینی قزوینی در مراسم معارفه، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری را به عنوان نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کل افغانستان معرفی کرد.

 

وی افزود: در سفر اخیری که به افغانستان داشتم (یعنی در بهار سال ۱۳۹۰) با مطالعات و تحقیقات صورت گرفته، برای حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی محرز شد که جناب آقای حسینی مزاری فردی لایق و شایسته برای تصدی نمایندگی ما در کل افغانستان است.

 

آیت الله قزوینی با بیان اینکه در کنار دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی، نمایندگی شبکه جهانی ولایت هم به عهده آقای حسینی مزاری گذاشته شده است، خواستار تاسیس استدیو، برای ضبط مراسم های مذهبی برای پخش از این شبکه جهانی شد.

 

با این حال، آقای حسینی مزاری بعد از فعالیت حدود ۴ سال به عنوان نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کل افغانستان از سمتش استعفا داد.

 

به گفته آقای حسینی مزاری، گستردگی کار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و تشکلات زیر مجموعه آن و شرایط حساس موجود کشور و توجه به سایر عرصه ها از یکسو و از سوی دیگر گستردگی کار حوزه مرجعیت و نیاز به وقت گذاشتن زیاد و استفاده از نیروی بیشتر و در عین حال کمبود وقت وی، باعث استعفای ایشان از سمت نمایندگی مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی شده است.

 

وی گفت: با وجود کارهای گسترده مرکز تبیان، به ادامه امور مرجعیت به نحو احسن و بایسته قادر نبوده لذا استعفای خودم را خدمت معظم له ارائه کردم.

 

حسینی مزاری به عنوان نماینده سابق حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی علاوه بر فعالیت های گسترده در کابل و ایجاد دفتر نمایندگی معظم له در این ولایت، در شهر باستانی هرات، ولایت بلخ و غزنی دفاتر نمایندگی مرجعیت را فعال کرده بود و نیز وکلا و مرتبطین مرجعیت در برخی ولایات دیگر نیز شبانه روزی مشغول کار بودند، کارهای گسترده فرهنگی مذهبی در خصوص مرجعیت را روی دست گرفته و فعالیت های بزرگی را در حوزه افغانستان انجام می داده است.

 

به گفته آقای حسینی مزاری، نمایندگی مرجعیت، آن قدر مؤثر عمل کرده که به مدت بیش از سه سال، کار بیست ساله ی سایر دفاتر مراجع، در افغانستان، در حوزه ی نمایندگی معظم له صورت گرفته است.

 

با این حال حسینی مزاری نامه استعفای خود را توسط نماینده خویش در قم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحسن سجادی، خدمت حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی تقدیم کرده که در بخشی از این نامه پس از گزارشی از وضعیت کاری دفاترنمایندگی معظم له در افغانستان و گستردگی بیش از پیش حوزه فعالیت، هم در عرصه مرجعیت و هم سایر عرصه های فرهنگی اجتماعی در قالب مرکز تبیان و تشکلات زیر مجموعه، آمده است: اینجانب به دلایل گفته شده، اعلام استعفا می کنم و امیدوارم معظم له نیز استعفایم را پذیرفته و التماس دعای مخصوص و همیشگی دارم.

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی نیز در پاسخ به تقاضای پذیرش استعفا از سوی حسینی مزاری، در نامه ای خطاب به وی، نوشته است که اینجانب معتقدم در این مدت خدمات شایان توجهی کردید انشاءالله ذخیره آخرت و یوم المعاد شما خواهد بود.

 

معظم له نوشته است که از زحمات شما تشکر و سپاسگزاری می کنم و پاداش شما را از خدا می خواهم.

 

وی در پایان با بیان اینکه استعفای شما را با کراهت می پذیرم نوشته است: خوشبختانه شما بحمدالله، مرد موفقی هستید. اگر در اینجا خدمت نکنید جای دیگر خدمات مفید خواهید داشت.

 

آقای حسینی مزاری در تماسی با خبرنگار خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفت: اگرچه از کار اجرایی نمایندگی استعفا داده ام و نامه تقاضای استعفایم نیز با تامل و کراهت و پس از مدتی از سوی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی پذیرفته شد، اما همچنان این مرجع بزرگ را به عنوان یکی از استوانه های بزرگ جهان اسلام دانسته و در راستای تبلیغ و ترویج اندیشه های ایشان توجه داشته از فرد یا افرادی که پس از من مسؤلیت دفترنمایندگی ایشان را احراز کنند حمایت خواهم کرد.